Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePS4XONESwitchPC
Okładka Archaica: The Path of Light (PS4)

Archaica: The Path of Light

Gra logiczna inspirowana Chromatronem i Aargonem. Archaica: The Path Of Light jest debiutancką produkcją polskiego studia niezależnego TwoMammoths. Tytuł stawia gracza przed niezwykle odpowiedzialnym zadaniem: musi on uratować ludzką cywilizację od zagłady.

Logiczne | polskie | indie

Okładka Archaica: The Path of Light (PS4)

data premiery gry:

8wrz2017

PC

23kwi2020

XONE

24kwi2020

PS4 Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Archaica: The Path Of Light to niezależna gra logiczna inspirowana Chromatronem i Aargonem, w której musimy uratować cywilizację od zagłady. Produkcja została stworzona przez polskie studio TwoMammoths i jest pierwszym projektem zespołu złożonego z dwóch braci – Piotra (programista) i Marcina (artysta) Tureckich.

Fabuła

W Archaica: The Path Of Light wcielamy się w wybrańca, który jako jedyny może ocalić świat przed nadchodzącą zagładą. By tego dokonać, musi przejść przez tak zwaną Ścieżkę Światła Starożytnych, czyli serię specjalnych prób, które zmuszą do wysiłku nasze szare komórki. Choć dokładne poznawanie fabuły nie jest wymagane do ukończenia gry, to twórcy przygotowali kilka atrakcji dla osób pragnących zagłębić się w historię przedstawionego świata. Kolejne tajemnice odkrywamy dzięki znajdującym się na planszach hieroglifom, a dodatkowo niektóre wątki odkrywamy tylko, jeśli uda nam się ukończyć tajne poziomy. Te są bardzo trudne do odblokowania i wymagają rozwiązywania dodatkowych zagadek, więc wszystkie sekrety Archaica: The Path Of Light poznają tylko najwytrwalsi gracze.

Mechanika

By uchronić ludzkość przed zniszczeniem, musimy uruchomić specjalne mechanizmy obronne. Jednak da się tego dokonać wyłącznie poprzez przeprowadzenie wiązki światła przez ścieżkę starożytnych. W praktyce sprowadza się to do operowania lustrami, które służą do nakierowywania promienia na magiczne kryształy, zapewniające energię maszynom. Zadanie oczywiście nie jest takie łatwe, na jakie wygląda, gdyż w jednym momencie światło musi przeciąć wszystkie znajdujące się w polu widzenia kryształy. Do tego po drodze należy uporać się z szeregiem mniej i bardziej wymagających problemów, związanych z przesuwaniem bloków skalnych, otwieraniem bram oraz korzystaniem z rozmaitych urządzeń (łącznie przygotowano 28 maszyn). Deweloperzy starali się jednak zaprojektować zagadki w ten sposób, by nie trzeba było wykonywać mnóstwa chaotycznych prób na chybił trafił. Zamiast tego premiowane jest przede wszystkim logiczne myślenie. Jeżeli jednak ktoś ma spore problemy ze znalezieniem rozwiązania, to może skorzystać ze specjalnego systemu podpowiedzi, jednak najpierw musi naładować wskazówkę (gra tylko naprowadza na dobry tor, a nie pokazuje gotowe rozwiązanie) przy pomocy znalezionych ogniw.

Kampania oferuje zmagania w sześciu zróżnicowanych krainach, podzielonych na kilka poziomów, co przekłada się aż na 65 plansz z zagadkami, których przejście może zająć nawet 16 godzin. Do wszystkich z nich uzyskujemy dostęp z poziomu mapy świata, dzięki czemu w razie potrzemy możemy wrócić do zaliczonych wcześniej etapów.

Kwestie techniczne

Archaica: The Path Of Light działa w oparciu o autorski silnik studia TwoMammoths. Największą atrakcją produkcji są zróżnicowane środowiska, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także charakterem zagadek i dostępnymi urządzeniami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Archaica: The Path of Light

Klasyfikacja PEGI Archaica: The Path of Light

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Archaica: The Path of Light

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
 • 700 MB HDD
 • Windows 7
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i3 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
 • 700 MB HDD
 • Windows 7
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (4-10 września 2017 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (4-10 września 2017 r.)

wiadomość11 września 2017

W minionym tygodniu na polskim rynku działo się wiele. Do sprzedaży trafiła gra logiczna Archaica: The Path of Light oraz dodatek Sniper: Ghost Warrior 3 - Sabotaż. Poznaliśmy również wyniki finansowe firm CD Projekt i CI Games oraz obejrzeliśmy obszerny zapis rozgrywki z RTS-a Ancestors Legacy. Ponadto Cenega uzupełniła swój katalog wydawniczy o Ni No Kuni II: Revenant Kingdom.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (14-21 sierpnia 2017 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (14-21 sierpnia 2017 r.)

wiadomość21 sierpnia 2017

Miniony tydzień okazał się bardzo owocny dla polskiego rynku gier. Do sprzedaży trafiła przygodówka Observer i survival horror Darkwood. Poznaliśmy daty premiery symulatora Pure Farming 2018 i gry logicznej Archaica: The Path of Light oraz obejrzeliśmy świeże materiały wideo z projektów Iron Harvest i X-Morph: Defense.

PC
XONE
PS4
Switch