Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4XONEPC
Okładka Albert & Otto (XONE)

Albert & Otto

Albert and Otto

Wydawana w epizodach hybryda gry platformowej i logicznej, w której gracze śledzą losy tytułowych bohaterów w fantastycznej wersji Niemiec w 1939 roku. Albert to młodzieniec poszukujący swej zaginionej siostry, natomiast Otto jest magicznym królikiem.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | indie | 2.5D | side-scroll | epizodyczne | dwudziestolecie międzywojenne

Okładka Albert & Otto (XONE)

data premiery gry:

28paź2015

PC

10sty2018

XONE

16sty2018

PS4

Albert & Otto jest epizodyczną platformówką wzbogaconą o elementy zaczerpnięte z gier logicznych, opracowaną przez niezależny zespół K Bros Games. Tytuł, dla którego źródłem inspiracji były produkcje pokroju kultowego Limbo, trafił między innymi na platformę PC, XONE i PS4.

Fabuła

Głównym bohaterem gry Albert & Otto jest tytułowy Albert, czyli chłopiec szukający swojej zaginionej siostry. Protagonista nie jest jednak sam, gdyż w wyprawie towarzyszy mu Otto – magiczny królik zapewniający mu nadnaturalne zdolności.

Akcja tej produkcji została osadzona w Niemczech z 1939 roku, co znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie onirycznego świata przemierzanego przez bohatera, który sprawia wrażenie wyjętego wprost z dziecięcego koszmaru. Jako ciekawostkę należy dodać, że historia w grze nie jest przekazywana przy pomocy słów, lecz obrazów – mowa o prostych rysunkach znajdowanych przez Alberta w trakcie zmagań.

Mechanika

W wydanym na platformie PC, XONE i PS4 Albert & Otto akcję obserwujemy z boku. Rozgrywka łączy sekwencje zręcznościowe z fragmentami wymagającymi spostrzegawczości i wykazania się zdolnością logicznego myślenia. W trakcie zabawy przemierzamy ponure lokacje, przeskakujemy po platformach (unikając przy tym wszechobecnych pułapek) oraz stawiamy czoła napotkanym przeciwnikom, wśród których wyróżniają się potężni bossowie.

Działając w duecie, protagoniści mogą wykonywać podwójne skoki, korzystać z telekinezy czy choćby manipulować niektórymi urządzeniami; nowe umiejętności nabywają w toku rozgrywki. W dowolnym momencie można jednak upuścić królika, by kontrolować oddzielnie każdego z bohaterów – w pojedynkę Albert potrafi jedynie skakać, z kolei Otto umie przeciskać się przez szczeliny i naciskać przełączniki.

To wszystko pozwala im nie tylko na rozwiązywanie licznych zagadek, lecz również na eliminację nieprzyjaciół – z uwagi na fakt, że nasi podopieczni nie potrafią walczyć, podczas starć należy wykazać się pomysłowością i robić użytek z możliwości oferowanych przez otoczenie. Warto odnotować, że gra odznacza się wysokim poziomem trudności – jako że bohaterowie giną stosunkowo często, z pomocą przychodzi system punktów kontrolnych.

Kwestie techniczne

Pomimo swojej prostoty dwuwymiarowa oprawa graficzna gry Albert & Otto może się podobać. Jest to zasługą przede wszystkim oryginalnej stylistyki i oszczędnej kolorystyki budzącej skojarzenia ze wspomnianym na wstępie dziełem studia PlayDead.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Albert & Otto

Klasyfikacja PEGI Albert & Otto

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Albert & Otto

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 7600 / Radeon HD 2400 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 7/8
PC
XONE
PS4