Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS2
Okładka AirBlade (PS2)

AirBlade PS2

Gra dla fanów skateboardingu, którzy mają dość klasycznej deskorolki. W tej produkcji jeździmy bowiem na desce antygrawitacyjnej. Sama rozgrywka przypomina hity z serii Tony Hawk’s Pro Skater.

Zręcznościowe | deskorolka | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka AirBlade (PS2)

data premiery gry w wersji PS2:

11września2001

3lutego2002

pudełko PL

Trójwymiarowy symulator wyczynów na desce antygrawitacyjnej, oparty na formule gier z serii „Tony Hawk's Pro Skater”.

Gra opowiada historie skatera Ethana, którego przyjaciel-naukowiec Oskar skonstruował dwa epokowe wynalazki: źródło taniej, nieskończonej energii, oraz... deskę antygrawitacyjna, czyli tytułowy AirBlade. Przy czym ten pierwszy tak się nie spodobał przerażonej krachem rynku paliwowego firmy GCP (gdzie Oskar był zatrudniony), iż postanowiono zwolnić Oskara i zniszczyć wynalazki. Naukowiec, ratując owoce swojej pracy, zdołał jednak wynieść oba prototypy i przekazać Ethanowi deskę antygrawitacyjna na krótko przed porwaniem przez ludzi z GCP, po czym słuch o nim zaginął. W tym momencie graczy przejmuje w swoje ręce postać Ethana i rusza - z pomocą deski - na odsiecz przyjacielowi.

Charakter gry w story mode jest oparty na misjach: na każdym levelu mamy do zaliczenia szereg żądań, od niszczenia billboardów GCP do zaliczania kolejnych wskazanych przez autorów punktów na planszy - oczywiście wszystko w ściśle określonym czasie. Dodatkowo, wszystkie zadania na każdym z 6 leveli zostać wykonane za jednym przejazdem, co często nas zmuszać do wielokrotnego powtarzania tego samego levelu, oraz dodatkowo śrubuje i tak niemały poziom trudności.

Inne tryby to standardowe score attack (gdzie bijemy rekordy punktowe) czy stunt attack (wykonywanie określonych mini-zadan związanych z ewolucjami na desce, jak dostatecznie długie grindowanie itp.).

Gra posiada również cztery warianty rozgrywki multiplayerowej, gdzie można zmierzyć się w wykonywaniu tricków z listy na czas, bawić w gonionego (uciekający trzyma wstążkę, która na dodatek coraz bardziej wydłuża się, co ułatwia jej przejecie przez przeciwnika - wygrywa osoba, która najdłużej miała tasiemkę w ręku), mierzyć na punkty wykonywaniem karkołomnymi trickami czy wreszcie rzucić wyzwanie znajomym w specjalnym trybie dla ośmiu graczy: wszyscy po kolei maja minutę na zarobienie jak największej ilości punktów, po czym najsłabsza osoba odpada i cały cykl jest powtarzany od nowa, dopóki nie zostanie tylko jedna osoba.

W grze do generowania grafiki zastosowano silnik RenderWare, który zaimplementowano również chociażby w „Rayman Revolution” oraz „Mortal Kombat 5”.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe AirBlade

odpowiednia dla każdego wieku