Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweXONEPCPS4Switch
Okładka Adam's Venture: Origins (XONE)

Adam's Venture: Początki

Adam's Venture: Origins

Nowa wersja gry przygodowej holenderskiego studia Vertigo Games, która pojawiła się pierwotnie na komputerach PC w formie trzech epizodów, wydawanych w latach 2009-2012.

Przygodowe | TPP | elementy logiczne | przygodowe gry akcji | dwudziestolecie międzywojenne

Okładka Adam's Venture: Origins (XONE)

data premiery gry:

1kwi2016

PC XONE PS4

29maj2020

Switch

Adam’s Venture: Origins to nowa wersja gry przygodowej Adam’s Venture, która pojawiła się pierwotnie w latach 2009-2012 w formie trzech odrębnych epizodów, wydanych wyłącznie na popularnych pecetach. W roku 2013, z myślą o użytkownikach konsol PlayStation 3 przygotowano kompletną edycję gry pod nazwą Adam’s Venture Chronicles, która dwa lata później w formie cyfrowej trafiła ponownie także na PC. Opisywana produkcja to więc w zasadzie trzecie podejście do tej samej gry, opracowane przez twórców oryginału z niezależnego, holenderskiego studia Vertigo Games, przy wsparciu finansowym zupełnie nowego wydawcy – firmy SOEDESCO Publishing.

Fabuła

Fabuła gry Adam’s Venture: Origins osadzona została w latach 20. ubiegłego wieku. Podczas zabawy wcielamy się w postać tytułowego podróżnika i poszukiwacza przygód, który w trakcie eksploracji starego francuskiego kościoła Templariuszy odnajduje pamiętniki jednego z rycerzy, walczących u boku króla Ryszarda w trzeciej wyprawie krzyżowej. Zapiski te kryją w sobie wielką tajemnicę, wskazując rzekome miejsce położenia biblijnego rajskiego ogrodu, czyli Edenu. Wraz ze swą zaufaną przyjaciółką Evelyn, nasz protagonista wyrusza w pełną przygód i niebezpieczeństw eskapadę, której finansowania podejmuje się potężna korporacja Clairvaux. W poszukiwaniu tajemniczych artefaktów, para bohaterów odwiedzi rozsiane po całym świecie, starożytne ruiny, starając się przechytrzyć podążających ich śladem członków wspomnianej korporacji, która zamiast względami naukowymi kieruje się tylko i wyłącznie chęcią łatwego zysku.

Mechanika

U źródeł powstania gry legła przede wszystkim chęć opowiedzenia na nowo pierwszych przygód głównego bohatera, zgodnie z pierwotną koncepcją twórców, niemożliwą do zrealizowania z powodu ograniczeń technicznych oraz finansowych. Adam’s Venture: Origins niesie więc ze sobą całkiem sporą ilość nowości i zmian – począwszy od nieco rozbudowanej i wzbogaconej nowymi wątkami fabuły, poprzez nowoczesną i zgodną z współczesnymi standardami oprawę, aż po szereg ulepszeń na gruncie mechaniki.

Sama koncepcja rozgrywki nie zmieniła się jednak znacząco, tak więc mamy tu do czynienia z dość klasyczną grą przygodową, opartą na eksploracji, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek. Jednakże w przeciwieństwie do większości współczesnych przygodówek, obfitujących w dynamiczne sekwencje akcji, Adam’s Venture: Origins kładzie szczególny nacisk na elementy logiczne, stawiając przed graczami ok. 60 zróżnicowanych wyzwań, w których zamiast zręczności liczy się przede wszystkim umiejętność wysilenia szarych komórek. W grze pojawiają się rzecz jasna także i sekwencje zręcznościowe, w których główny bohater wykorzystuje zupełnie nowy gadżet – hak z liną. Zostały one jednak ograniczone do niezbędnego minimum.

Kwestie techniczne

Dzięki większemu budżetowi gry oraz postępowi, jaki przez ostatnie kilka lat przeszły domowe komputery i konsole, od strony wizualnej Adam’s Venture Origins prezentuje się dużo okazalej niż jego pierwszy pecetowy epizod z 2009 roku i wydana cztery lata później konwersja na PlayStation 3. Podczas zabawy możemy więc cieszyć oko wyraźnie ulepszoną grafiką i animacją, które zostały dostosowane do najnowszych standardów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 2,9 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Gry podobne do Adam's Venture: Początki

Klasyfikacja PEGI Adam's Venture: Początki

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Adam's Venture: Początki

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i7 2600 3.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 745 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3770 3.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
PC
XONE
PS4
Switch