Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS4WiiUSwitchXONE
Okładka 140 (PC)
Okładka140 (PC)

140

Minimalistyczna platformówka 2D, wyprodukowana przez niezależne studio Carlsen Games. Zadaniem gracza jest przeprowadzenie niewielkiej figury geometrycznej przez pełne przeszkód plansze, których wygląd zmienia się w rytm odtwarzanej muzyki.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | indie

140 Premiera

16paź2013

PC

30sie2016

XONE

1wrz2016

WiiU

7wrz2016

PS4

9sty2020

Switch

producent: Carlsen Games wydawca: Carlsen Games

Gra 140 jest dziełem niezależnego studia Carlsen Games, składającego się z czterech osób: Jeppe Carlsen, Jakob Schmid, Niels Fyrst i Andreas Peitersen. Ambicją autorów było stworzenie platformówki, w której główny nacisk położony byłby na rytm.

Mechanika

Gra pozbawiona jest jakiejkolwiek warstwy fabularnej, a podczas zabawy gracz kontroluje ruch niewielkiej figury geometrycznej, która zależnie od sytuacji przybiera kształt koła, kwadratu lub trójkąta. Jego zadaniem jest pokonanie pełnej przeszkód, scrollowanej planszy i dotarcie do wyjścia w postaci dużego, szarego koła. Rozgrywka w 140 odbiega jednak znacząco od schematów znanych z innych gier platformowych. Przede wszystkim, w trakcie zabawy równie duże znaczenie mają zręczność i refleks, jak wyczucie rytmu. Przeskakując nad kolejnymi przeszkodami, gracz musi starać się dostosować swoje poczynania do muzyki rozbrzmiewającej w tle. W przeciwnym razie kompozycja planszy ulega zmianie, co może skutkować wpadnięciem na migoczący, szary blok i utratą „życia”.

Tryby gry

Rozgrywka w 140 zaprojektowana została wyłącznie z myślą o trybie jednoosobowym. Zabawę urozmaicają różne mechanizmy (windy, platformy antygrawitacyjne i inne) wbudowane w plansze, a także potyczki z przeciwnikami kontrolowanymi przez komputerową sztuczną inteligencję.

Kwestie techniczne

Minimalizm formy w przypadku gry 140 odnosi się przede wszystkim do oprawy wizualnej. Dwuwymiarowa grafika wykorzystuje jedynie najprostsze figury geometryczne i paletę barw złożoną z zaledwie kilku kolorów. Całość sprawia wrażenie produkcji rodem z lat 70. ubiegłego wieku. Na uwagę zasługuje natomiast podkład dźwiękowy, składający się utworów muzycznych w stylu elektro.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI 140

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

140 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium IV 1.5 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta graficzna DirectX 9.0c
  • 100 MB HDD
  • Windows XP
PC
XONE
PS4
WiiU
Switch