Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Emergency - seria gier

Seria gier symulacyjnych, których tematyką jest funkcjonowanie służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Cykl wykreowany został przez niemieckie studio Sixteen Tons Entertainment, które sprawuje pieczę nad jego rozwojem przy wsparciu m.in. ze strony ekipy deweloperskiej Quadriga Games.

Początki serii sięgają roku 1998 i wydanej na komputerach PC gry Emergency: Fighters for Life. Produkcja studia Sixteen Tons Entertainment inspirowana była tragedią podczas pokazu lotniczego w bazie Rammstein w 1988 rok. Na kontynuację - Emergency 2: The Ultimate Fight for Life gracze musieli poczekać pięć lat. Produkcja spotkała się z dosyć chłodnym przyjęciem, m.in. za sprawą przestarzałej oprawy wizualnej. Znaczącą poprawę w tym względzie przyniosła dopiero trzecia gra - Emergency 3: Mission:Life (2005). W 2010 roku, decyzją firmy Deeep Silver, nastąpiła zmiana dewelopera, którym zostało studio Quadriga Games. Zaowocowało to grą Emergency 2012: The Quest for Peace, a także dwoma dodatkami do niej: Emergency 2013 i Emergency 2014. Przygotowanie kolejnej odsłony cyklu – Emergency 5 wydawca ponownie powierzył ekipie Sixteen Tons Entertainment.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Emergency jest próba realistycznego przedstawienia działań służb ratowniczych w sytuacjach zagrożenia życia. Gracz wciela się w rolę szefa sztabu zarządzania kryzysowego, pod którego komendą znajdują się jednostki m.in. straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz policji.

Rozgrywka składa się zazwyczaj z serii misji (nierzadko inspirowanych autentycznymi wydarzeniami) o zróżnicowanym stopniu trudności. Gracz musi wykazać się umiejętnością zarządzania ograniczonymi zasobami sprzętowymi i ludzkimi, a także planowania działań oraz przewidywania rozwoju wypadków.

Większość gier z cyklu Emergency oferuje jedynie możliwość zabawy jednoosobowej. Kooperacyjny tryb rozgrywki wieloosobowej za pośrednictwem sieci Internet wprowadzony został dopiero w Emergency 2012.

Emergency
Emergency

Strategiczne 15 sierpnia 2023

Strategia czasu rzeczywistego, w której dowodzimy jednostkami policji, straży pożarnej, pogotowia oraz służb technicznych. W przeciwieństwie do wcześniejszych odsłon cyklu, Emergency jest dystrybuowane w modelu darmowym z mikropłatnościami (free-to-play).

PC

Emergency 20
Emergency 20

Strategiczne 31 października 2017

Kolejna część serii gier strategiczno-symulacyjnych Emergency, w których przejmujemy kontrolę nad jednostkami straży pożarnej, policji, pogotowia oraz służb technicznych, by stawiać czoła skutkom katastrof, klęsk żywiołowych i wypadków. Tytuł jest kompilacją najlepszych elementów, jakie pojawiły się w cyklu na przestrzeni dwudziestu lat, co przekłada się na obecność dziesięciu klasycznych misji poddanych zabiegom odmładzającym i upiększającym, a także kampanii z gier Emergency 5, Emergency 2016 oraz Emergency 2017.

PC

Emergency 2017
Emergency 2017

Strategiczne 27 października 2016

Kolejna edycja popularnej serii strategiczno-symulacyjnej studia Sixteen Tons Entertainment, stanowiąca poprawioną i rozszerzoną wersję wydanego w roku 2014 Emergency 5. W grze stajemy tradycyjnie na czele ekipy ratunkowej, składającej się z jednostek policji, straży pożarnej, pogotowia oraz służb technicznych, a naszym zadaniem jest stawienie czoła skutkom rozmaitych wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych. W porównaniu do poprzedniej edycji gry, twórcy wprowadzili całą masę poprawek i ulepszeń w mechanice rozgrywki i wyeliminowali najczęściej pojawiające się błędy. Największą nowość Emergency 2017 stanowi jednak zupełnie nowa kampania fabularna, rozgrywająca się we współczesności, a także osadzona w realiach średniowiecznych minikampania, gdzie przenosimy się do czasów niesławnych polowań na czarownice. Prócz tego, w grze pojawia się nowa jednostka K9 – czyli pies, który potrafi odszukiwać zasypanych pod gruzami ludzi, a także zidentyfikować miejsce podłożenia bomby.

PC

Symulator misji ratunkowych: Emergency 2016
Symulator misji ratunkowych: Emergency 2016

Strategiczne 15 października 2015

Rozszerzona edycja gry strategiczno-symulacyjnej Emergency 5 autorstwa studia Sixteen Tons Entertainment. W grze stajemy po raz kolejny na czele wyspecjalizowanych służb ratunkowych, w tym jednostek straży pożarnej, policji, pogotowia oraz służb technicznych, a naszym zadaniem jest stawianie czoła kolejnym wypadkom, klęskom żywiołowym i innym zagrożeniom, pojawiającym się na terenie czterech niemieckich miast: Berlina, Kolonii, Monachium oraz Hamburga. W porównaniu z podstawową wersją gry, sama mechanika rozgrywki nie zmieniła się. Główną atrakcją Emergency 2016 jest zaś niedostępna wcześniej jednostka oraz zupełnie nowa minikampania, osadzona w XIV-wiecznej Kolonii i opowiadająca o walce z epidemią tzw. czarnej śmierci. Co ciekawe, w dalszym ciągu gry plaga powraca w czasach współczesnych, a zadaniem gracza jest zapobieżenie jej rozprzestrzenianiu. Prócz tego, gra zawiera pełen zestaw kampanii i scenariuszy z oryginału, uzupełnionych wydanymi już po premierze aktualizacjami.

PC

Symulator Misji Ratunkowych: Emergency 5
Symulator Misji Ratunkowych: Emergency 5

Strategiczne 28 listopada 2014

Piąta pełnoprawna część popularnej strategii RTS, poświęconej pracy służb ratowniczych. Seria zadebiutowała w 1998 roku, a za powstanie jej kolejnej odsłony odpowiadają ponownie twórcy cyklu z niemieckiego studia Sixteen Tons Entertainment. W grze wcielamy się w rolę koordynatora jednostek ratunkowych, pod którego kontrolą znajdują się oddziały straży pożarnej, policji, ratownictwa medycznego oraz służb technicznych. W podstawowej wersji gry otrzymujemy złożoną z trzech części kampanię fabularną, której akcja toczy się na terenie Monachium, Hamburga oraz Berlina. Usuwając skutki zarówno niewielkich wypadków, jak i poważnych kataklizmów, kontrolujemy w sumie ponad 20 typów pojazdów, łodzi oraz samolotów ratunkowych. W piątej części cyklu zmianie uległ interfejs oraz przestarzały już nieco silnik gry, co zaowocowało imponującą oprawą graficzną, której każdy element stworzony został na nowo. Zabawę pozwala przedłużyć funkcjonalny edytor własnych misji.

PC

Symulator misji ratunkowych: Emergency 2014
Symulator misji ratunkowych: Emergency 2014

Strategiczne 15 listopada 2013

Emergency 2014 to pakiet, w którym otrzymujemy zawartość gier Emergency 2012 i Emergency 2013, a także nowy pakiet misji, pozwalający wziąć udział w akcjach ratunkowych w rejonach dotkniętych przez niszczycielskie deszcze meteorytów. Otrzymujemy również kilka nowych jednostek porządkowych, w tym śmigłowiec gaśniczy oraz konną straż pożarną.

PC

Emergency 2013
Emergency 2013

Strategiczne 2 listopada 2012

Nowa edycja strategicznej serii Emergency. Składa się na nią zawartość Emergency 2012 w wersji Deluxe oraz dodatek, w którym naszym zadaniem jest radzenie sobie ze skutkami wybuchu wielkiego wulkanu w Europie.

PC

Emergency Mobile
Emergency Mobile

Strategiczne 10 lipca 2012

Mobilna odsłona popularnej pecetowej serii strategicznej Emergency, w której przejmujemy pieczę nad lokalnym centrum zarządzania kryzysowego, walcząc ze skutkami rozmaitych wypadków, katastrof oraz klęsk żywiołowych. W trakcie 13 zróżnicowanych scenariuszy, których akcja rozwija się dynamicznie w zależności od poczynań gracza, czynimy użytek z 18 wyspecjalizowanych jednostek ratownictwa.

ANDiOS

Emergency 2012
Emergency 2012

Strategiczne 29 października 2010

Następna część strategicznej gry taktycznej o tematyce katastroficznej, wyprodukowana przez studio Quadriga Games. Ponownie wcielamy się w szefa służb ratowniczych, mających uporządkować miejsce każdego wypadku, a w pierwszej kolejności pomóc poszkodowanym. Tym razem fabuła nawiązuje do globalnych katastrof będących przesłankami końca świata. Możemy kontrolować więcej jednostek, grafika uległa poprawieniu, a rozgrywkę solo uzupełnia tryb dla wielu graczy.

PC

Emergency: Disaster Rescue Squad
Emergency: Disaster Rescue Squad

Strategiczne 7 kwietnia 2009

Gra strategiczna, w której musimy poradzić sobie z katastrofami i kataklizmami. Otrzymujemy pełną kontrolę nas siłami ratowniczymi, by zapanować nad różnymi sytuacjami i uratować zagrożonych ludzi.

NDS

Emergency 4: Global Fighters For Life
Emergency 4: Global Fighters For Life

Strategiczne 31 marca 2006

Kolejna część strategii o tematyce katastroficznej, wyprodukowana przez Sixteen Tons Entertainment. W grze wcielamy się w szefa organizacji ratunkowej, któremu przyjdzie zmierzyć się z szeregiem wypadków i katastrof w lokalnym mieście. Do tego czekają nas zadania międzynarodowe, nietypowe zagrożenia i możliwość skorzystania ze specjalistycznego sprzętu. Udoskonalono szatę graficzną, a co najważniejsze – wprowadzono nowy tryb multiplayer.

PC

Emergency 3
Emergency 3

Strategiczne 21 stycznia 2005

„Emergency 3” to kolejny już tytuł wchodzący w skład serii słynnych gier strategicznych. Podstawowym czynnikiem, który odróżnia te pozycje na tle konkurencyjnych produktów jest to, że gracz nie odbiera innym ludziom życia a je ratuje.

PC

Emergency 2: The Ultimate Fight For Life
Emergency 2: The Ultimate Fight For Life

Strategiczne 21 października 2002

Druga odsłona serii gier strategicznych, która ukazuje pracę służb zajmujących się reagowaniem na katastrofy. Możemy pokierować oddziałami straży pożarnej, policji i pogotowia. Musimy zmierzyć się m.in. z karambolem drogowym i wypadkiem kolejowym, pożarem na nuklearnej łodzi podwodnej, porwaniem samolotu czy atakiem gazowym.

PC

Emergency: Fighters for Life
Emergency: Fighters for Life

Strategiczne 21 sierpnia 1998

Gra strategiczno-symulacyjna w której możecie spróbować swych sił jako koordynator działań trzech niesłychanie istotnych dla działania aglomeracji miejskich służb, czyli policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego.

PC