Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria LEGO Star Wars - seria gier

Przeznaczona głównie dla najmłodszych seria zręcznościowych gier akcji ukazująca uniwersum Gwiezdnych Wojen w formie klocków LEGO. Za jej powstanie odpowiada studio Traveller’s Tales, które w podobny sposób przedstawiło również światy Harry’ego Pottera czy Władcy Pierścieni.

Pierwsza odsłona cyklu, LEGO Star Wars, ukazała się na rynku w 2005 roku. Jej akcja toczy się w trakcie wydarzeń z tzw. trylogii prequeli, na którą składają się Mroczne widmo, Atak klonów oraz Zemsta Sithów. Produkcja okazała się bardzo popularna i zebrała wysokie oceny zarówno krytyków, jak i graczy. LEGO poszło więc za ciosem i ponownie udostępniło twórcom licencję. Rok później w ręce fanów trafiło LEGO Star Wars II: The Original Trilogy, koncentrujące się na fabule oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen: filmów Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje oraz Powrót Jedi. W 2007 wydano zbiorczą edycję obu tych produkcji, LEGO Star Wars: The Complete Saga, urozmaiconą o nowe etapy oraz tryby rozgrywki. W tym momencie przerwy pomiędzy premierami następnych odsłon zaczęły być o wiele dłuższe.

Kolejna część, LEGO Star Wars III: The Clone Wars, została wydana w 2011 roku. Tym razem porzucono motywy filmowe na rzecz popularnego serialu animowanego, opowiadającego o konflikcie Republiki z siłami Separatystów. Odejście od adaptacji dzieł filmowych było jednak chwilowe. Kolejna część, mająca swoją premierę w 2016, nosi tytuł LEGO Star Wars: The Force Awakens. Przedstawia historię opowiedzianą w filmie z 2015 roku o tym samym tytule, uzupełnioną o wątki łączące ją z Powrotem Jedi. Pięć lat po jej premierze gracze doczekali się z kolei wydania wszystkich dotychczasowych odsłon w ramach edycji LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, odświeżającej formułę wszystkich części i wprowadzającej do nich liczne usprawnienia.

Wszystkie części z serii bazują na tym samym schemacie. Sterujemy w nich różnymi postaciami znanymi z uniwersum Gwiezdnych Wojen i wykonujemy rozbudowane misje, rozsiane po planetach takich jak Jakku czy Takodana. W trakcie zabawy musimy pokonywać kolejne fale przeciwników, rozwiązywać zagadki środowiskowe czy też radzić sobie ze zręcznościowymi etapami platformowymi. Wszystko obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Dostępne zadania przechodzimy dwiema postaciami – jeśli gramy sami, możemy się pomiędzy nimi płynnie przełączać, zaś w trybie kooperacji drugim bohaterem kieruje inny gracz. Istotnym elementem rozgrywki jest zbieranie klocków rozsianych po obszarach misji. Ich odpowiednią liczbę wymieniamy na ulepszenia atrybutów kierowanych postaci. Nie wszystkie poziomy przebywamy pieszo – część rozgrywamy w pojazdach lub statkach kosmicznych.

Narracja wszystkich odsłon jest bardzo humorystyczna i przedstawia wydarzenia z sagi w sposób dostosowany do młodszych odbiorców.

LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów
LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów

Zręcznościowe 5 kwietnia 2022

Ostateczna odsłona serii LEGO Star Wars, bazująca na dziewięciu filmowych epizodach Gwiezdnych wojen. Kierujemy setkami bohaterów z uniwersum Star Wars i odtwarzamy najsłynniejsze kinowe sceny w bardziej humorystycznej wersji.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Akcji 28 czerwca 2016

Kolejna odsłona bestsellerowego cyklu przygodowych gier akcji, łączących markę popularnych duńskich klocków LEGO z kultowym uniwersum Gwiezdnych Wojen. Pod względem fabularnym tytuł bazuje głównie na motywach siódmej części gwiezdnej sagi, Star Wars: The Force Awakens, i opowiada o perypetiach zupełnie nowych bohaterów, choć w tle pojawiają się także ikoniczne postaci z poprzednich części filmu. Jednocześnie w grze pojawia się sporo wątków ekskluzywnych, uzupełniających luki fabularne pomiędzy Powrotem Jedi a najnowszą odsłoną cyklu. Mechanika zabawy nie uległa większym zmianom i nadal sprowadza się głównie do eksploracji, walki z przeciwnikami oraz rozwiązywania licznych zagadek logicznych, wymagających z reguły twórczego wykorzystania słynnych klocków. W grze pojawiły się jednak także zupełnie nowe elementy, takie jak możliwość wielokrotnego wykorzystania tych samych klocków do różnych celów oraz efektowne bitwy na blastery, w których wykorzystujemy w formie osłon elementy otoczenia.

PCPS4XONEX360PS3ANDiOSWiiUPSV3DS

LEGO Star Wars III: The Clone Wars
LEGO Star Wars III: The Clone Wars

Akcji 22 marca 2011

Gra akcji z elementami platformówki 3D, stanowiąca kolejną odsłonę „klockowej” sub-serii LEGO Star Wars. Fabuła LEGO Star Wars III: Clone Wars bazuje na motywach popularnego serialu animowanego Star Wars: Wojny Klonów. Gracze mają okazję wziąć udział w międzygalaktycznym konflikcie pomiędzy Republiką o Separatystami. Twórcy przygotowali 3 kampanie, z których każda składa się z 6 misji odpowiadających kolejnym odcinkom kreskówkowego pierwowzoru. Podstawę rozgrywki stanowią pojedynki z przeciwnikami, pokonywanie rozmaitych przeszkód oraz rozwiązywanie łamigłówek. W grze pojawiają się także specjalne etapy pozwalające pilotować kosmiczny myśliwiec lub kierować potężnym transporterem bojowym AT-TE. Deweloperzy ze studia Traveller's Tales pokusili się także o kilka zmian w oprawie wizualnej, w tym zupełnie nowy system oświetlenia.

PCX360PS3PSPWiiNDS3DS

LEGO Star Wars: The Complete Saga
LEGO Star Wars: The Complete Saga

Akcji 6 listopada 2007

Kompletne wydanie dwóch bestsellerowych gier z serii LEGO, bazujących na fabule sześciu dotychczasowych odsłon filmowego cyklu Gwiezdnych Wojen (podzielonych na klasyczną i nową trylogię). W skład LEGO Star Wars: The Complete Saga weszła wydana pierwotnie w 2005 roku gra LEGO Star Wars oraz jej stworzona rok później kontynuacja LEGO Star Wars: The Original Trilogy. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiega od wcześniejszych produkcji studia Traveller’s Tales, będąc barwną przygodówką akcji z elementami platformowymi. Podczas rozgrywki (dostępnej także w 2-osobowym trybie kooperacji) wcielamy się w całą masę postaci z kultowej gwiezdnej sagi i odwiedzamy szereg znanych z filmów lokacji. Od strony fabularnej, obie gry połączone zostały zaś w jedną epicką historię, wzbogaconą dodatkowym etapem w V epizodzie oraz rozgrywanym na czas zupełnie nowym trybem Challenges, w którym zadaniem graczy jest jak najszybsze znalezienie wymaganej liczby ukrytych przedmiotów.

PCX360PS3iOSWiiNDS

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy
LEGO Star Wars II: The Original Trilogy

Akcji 12 września 2006

LEGO Star Wars II: The Original Trilogy jest kontynuacją jednego z najlepiej wykonanych produktów elektroniczno-rozrywkowych 2005 roku. Zgodnie z podtytułem tym razem developerzy skupili się na trzech epizodach filmowego cyklu Star Wars, nakręconych przez George’a Lucasa w latach 1977-1983.

PCX360PS2PSPNDSXBOXGBAGCN

LEGO Star Wars
LEGO Star Wars

Akcji 29 marca 2005

Kolejna produkcja zespołu Traveller's Tales, znanego z realizacji tak udanych gier jak m.in.: Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex, Finding Nemo, czy Crash Twinsanity. Tym razem studio zajęło się przedstawieniem przygód bohaterów Gwiezdnych wojen jako klockowych ludzików.

PCPS2XBOXGBAGCN