Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Deponia - seria gier

Seria humorystycznych przygodówek z klasycznym interfejsem typu point'n'click. Cykl wykreowany został przez studio Daedalic Entertainment i stanowi jedną z najpopularniejszych marek w dorobku niemieckiego dewelopera.

Pierwsza odsłona serii Deponia trafiła na sklepowe półki na początku 2012 roku. Wydana wyłącznie w wersji na komputery PC gra nie zachwyciła recenzentów (średnia ocen w serwisie metacritic.com wyniosła 74/100), ale przypadła do gustu fanom przygodówek i stała się jednym z bestsellerów sklepu internetowego Amazon. Zachęciło to ekipę deweloperską studia Daedalic Entertainment do zintensyfikowania prac nad kolejnymi odsłonami cyklu – Chaos on Deponia (2012) i Goodbye Deponia (2013).

Akcja wszystkich gier z serii Deponia toczy się na tytułowej planecie – złomowisku i dryfującym nad nią olbrzymim miastem – Elysium. Główny bohater imieniem Rufus pragnie za wszelką cenę opuścić zagracony dom i dostać się do podniebnego miasta, którego mieszkańcy nie muszą pracować i prowadzą beztroskie życie. Jego plany komplikują się, gdy na swej drodze spotyka piękną Goal...

Fabuła cyklu Deponia wyróżnia się licznymi zwrotami akcji, humorystycznymi dialogami oraz ciekawie zaprojektowanymi postaciami (przykładowo główny bohater to samolub i egoista, wiecznie pakujący się w kłopoty, który wraz z biegiem wydarzeń stopniowo przechodzi przemianę). Jak przystało na gatunek przygodówek, rozgrywka skupia się na eksplorowaniu lokacji, poszukiwaniu przedmiotów, rozmowach z NPC-ami i rozwiązywaniu stanowiących mniejsze lub większe wyzwanie łamigłówek. Zabawę urozmaicają mini-gierki logiczne, które jednak można pominąć.

Na tle konkurencyjnych produkcji, gry z serii Deponia wyróżniają się przykuwającą uwagę, kreskówkową oprawą wizualną. Ręcznie rysowane ilustracje przykuwają uwagę wyrazistą kolorystyką oraz zabawnie prezentowanymi postaciami.

Deponia Doomsday
Deponia Doomsday

Przygodowe 1 marca 2016

Czwarta odsłona serii humorystycznych gier przygodowych, która oryginalnie stanowić miała zamkniętą trylogię, jednak na skutek próśb fanów twórcy gry ze studia Daedalic Entertainment zdecydowali się na jej kontynuację. W grze Deponia Doomsday towarzyszymy ponownie znanemu z poprzednich części Rufusowi, który doświadcza wizji zagłady podniebnego miasta Elysium oraz jego rodzinnej Deponii. Po przebudzeniu z koszmaru bohater postanawia zrobić wszystko, aby nie dopuścić do jego urzeczywistnienia. W tym celu prosi o pomoc profesora McChronicle’a i za pomocą wynalezionego przez niego wehikułu, odbywa szaloną podróż w czasie i przestrzeni. Pod względem mechaniki tytuł w niczym nie odbiega od sprawdzonych rozwiązań cyklu, koncentrując się na eksploracji, rozmowach z postaciami niezależnymi oraz rozwiązywaniu kolejnych zagadek logicznych. Mimo kilku lat przerwy, znacząco nie zmieniła się także oprawa graficzna gry, która nadal utrzymana jest w tym samym, charakterystycznym klimacie serii.

PCPS4XONE

Goodbye Deponia
Goodbye Deponia

Przygodowe 15 października 2013

Trzecia odsłona ciepło przyjętej serii gier przygodowych autorstwa studia Daedalic Entertainment, wieńcząca trylogię o przygodach pochodzącego z planety śmieci, tytułowej Deponii, Rufusa. Fabuła gry stanowi bezpośrednią kontynuację wydarzeń ukazanych w poprzedniej części serii, a celem bohatera jest w dalszym ciągu uratowanie swej planety przed zniszczeniem. O ile jednak poprzednio to jego ukochana doznała rozszczepienia osobowości, tym razem mamy do czynienia z Rufusem w zwielokrotnionej postaci, co, jak łatwo się domyślić, mocno komplikuje realizację zadania. Sama mechanika rozgrywki nie uległa zmianie, tak więc ponownie mamy do czynienia z zabawną, kreskówkową przygodówką point-and-click, w której zajmujemy się głównie rozwiązywaniem kolejnych zagadek. Goodbye Deponia ukazuje jednak protagonistę w nieco innym świetle, gdyż w finale całej historii znany dotąd jako niezbyt sympatyczny cynik Rufus zaczyna mieć wątpliwości odnośnie swego dotychczasowego postępowania.

PCPS4XONE

Chaos on Deponia
Chaos on Deponia

Przygodowe 12 października 2012

Kontynuacja zabawnej przygodówki point-and-click studia Daedalic Entertainment, której akcja osadzona została na pokrytej stertą śmieci planecie Deponia. Kiedy rada zarządzająca gigantycznym, latającym miastem Elysium podejmuje decyzję o zniszczeniu owego składowiska rupieci, znany z pierwszej części gry Rufus postanawia przeszkodzić w realizacji tych planów i uratować swą macierzystą planetę. Aby dostać się do Elysium, nasz bohater potrzebuje jednak kodów ukrytych w głowie jego ukochanej Goal. Podczas próby ich wydobycia dochodzi jednak do nieprzewidzianych zdarzeń, wskutek których świadomość dziewczyny rozszczepia się na trzy odrębne osobowości. Aby ocalić świat, Rufus musi ponownie zdobyć serce ukochanej, co jest zadaniem niemal niemożliwym w jej obecnym stanie. Pod względem rozgrywki, Chaos on Deponia niczym nie różni się od wydanego kilka miesięcy wcześniej pierwowzoru, a zabawa sprowadza się do eksploracji, gromadzenia przedmiotów i rozwiązywania zagadek.

PCPS4XONE

Deponia
Deponia

Przygodowe 27 stycznia 2012

Humorystyczna gra przygodowa z klasycznym interfejsem point-and-click, opracowana przez specjalizujące się w tym gatunku studio Daedalic Entertainment. Fabułę Deponii można by opisać jako jedną wielką komedię omyłek i najbardziej nieprawdopodobną historię miłosną ukazaną w grze wideo, w której bez trudu odnajdą się fani twórczości Douglasa Adamsa, Terry’ego Pratchetta oraz serialowych Simpsonów. Tytułowa Deponia to planeta pokryta mnóstwem śmieci, wśród których sielski żywot prowadzi główny bohater opowieści – niejaki Rufus. Jego największym marzeniem jest jednak bogactwo i dostatnie życie gdzieś wysoko, ponad powierzchnią znienawidzonej planety. Kiedy pewnego dnia na powierzchnię Deponii spada z nieba piękna Goal, dla Rufusa oznacza to początek niezwykłej przygody, która szybko okaże się czymś więcej, niż tylko misją odesłania kobiety do domu. Cała historia przedstawiona została za pomocą atrakcyjnej, ręcznie rysowanej grafiki i uzupełniona sporą dawką zakręconego poczucia humoru.

PCPS4XONESwitchPS3iOS