Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Humble Games

Firma wydawca

Amerykański wydawca gier wideo należący do firmy Humble Bundle, która natomiast działa pod skrzydłami koncernu Ziff Davis (a dokładnie – grupy IGN Entertainment). Humble Games ma w swoim portfolio produkcje na wszystkie wiodące platformy.

Historia

Prehistoria

Korzenie Humble Games sięgają 2010 roku. Firma Wolfire Games udostępniła wówczas graczom w swoim sklepie z cyfrowymi wersjami gier pierwszą paczkę produkcji, za którą mogli oni zapłacić dowolną kwotę (i przy okazji wesprzeć organizację charytatywną). Pierwszy i drugi Humble Bundle odniosły na tyle duże sukcesy, że stojący za nimi Jeff Rosen i John Graham postanowili powołać do życia odrębną firmę – Humble Bundle – która miała zająć się promocją, płatnościami oraz dystrybucją.

Z czasem Humble Bundle na stałe wpisało się w krajobraz branży gier wideo; w ramach tej inicjatywy gracze mogli zaopatrywać się w paczki interesujących gier niezależnych, a z czasem również produkcji z segmentu AAA, jednocześnie wspierając rozmaite organizacje dobroczynne. Kolejne sukcesy odnoszone przez Humble Bundle zainspirowały szereg podobnych inicjatyw.

Rozszerzenie działalności i nowy właściciel

W lutym 2017 roku firma Humble Bundle ogłosiła, że wchodzi na rynek wydawniczy. Wypuszczane przez nią produkcje miały być sygnowane logo „Presented by Humble Bundle” i trafiać na wszystkie wiodące platformy. Na hity w portfolio świeżo upieczonego wydawcy nie trzeba było długo czekać, bowiem już pierwsza gra wydana przez Humble Bundle – Slay the Spire – odniosła olbrzymi sukces.

W październiku 2017 roku ogłoszono, że Humble Bundle zmienia właściciela; firma przeszła pod skrzydła IGN Entertainment, należącego do koncernu Ziff Davis. Zmiana miała pozostać bez wpływu na działalność firmy, która miała zachować dotychczasową niezależność. Niemniej, w marcu 2019 roku ze swoich stanowisk ustąpili jej założyciele – Jeff Rosen i John Graham – a na czele firmy stanął Alan Patmore.

W 2020 roku dywizja wydawnicza Humble Bundle zyskała nowe miano – Humble Games. Ponadto w jej strukturach utworzono komórkę Black Game Developer Fund, czyli fundusz mający wspierać współpracujących z nią deweloperów.