Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Programy 8 lutego 2007, 14:15 Rzemyk

Która Vista dla gracza?

O nowym „Windowsie”, jego zaletach i wadach można poczytać na setkach stron internetowych. W tym artykule ograniczymy się do ukazania głównych różnic pomiędzy poszczególnymi wersjami nowego systemu operacyjnego.

Trochę historii

Minęło już kilka lat od premiery Windows XP (eXPerience), Microsoft jednak cały czas pracował nad jego następcą. Pierwsze wzmianki o nim usłyszeliśmy w 2001 roku, wówczas jeszcze pod kodową nazwą „Longhorn”. Dnia 22 lipca 2005 roku została zaprezentowana oficjalna nazwa następcy Windows XP – czyli omawiana tu Vista.

Został też uruchomiony program testów wersji beta, w którym uczestniczyło wielu specjalistów na co dzień zajmującymi się systemami operacyjnymi. Testerzy średnio co miesiąc otrzymywali nową wersję do testowania, wykryte błędy zostały wysyłane do siedziby Microsoftu.

Następnym krokiem milowym było datowane na 23 maja 2006 roku wypuszczenie i udostępnienie wersji Beta 2 dla użytkowników zarejestrowanych w programie Customer Preview, dzięki czemu zaczęły spływać uwagi od zwykłych użytkowników, którzy to wytykali najmniejsze błędy nowej odsłony systemu operacyjnego z logiem okienek. Ta wersja działała poprawnie, jednak wydajność była na niskim poziomie.

Pierwszego września ubiegłego roku pojawiła się wersja Release Candidate 1 (RC1), która to w założeniu miała być wersją ostateczną. Poprawiono w niej wydajność systemu oraz zwiększono kompatybilność z programami pisanymi pod wcześniejszą wersję systemu, brakowało jej jeszcze kilku poprawek estetycznych.

Ostatnia wersja Beta została wypuszczona 6 października, była to ostatnia wersja próbna, która miała na celu wyłapanie ostatnich błędów i dokonanie końcowego szlifu. Poprzedzała ona wersję „Release to manufacturing” (RTM), czyli tę, którą możemy dostać obecnie w sklepie.

Wersje Windows Vista

O nowym „Windowsie”, jego zaletach i wadach można poczytać na setkach stron internetowych, w niemal każdym papierowym magazynie komputerowym, więc w tym artykule ograniczę się do ukazania głównych różnic pomiędzy poszczególnymi wersjami nowego systemu operacyjnego.

Wersje BOX nowego systemu operacyjnego Microsotfu.

Windows XP był oferowany w pięciu wersjach: Home Edition, Professional Edition, Professional x64 Edition, Media Center Edition i Tablet PC Edition.

Microsoft Windows Vista będzie oferowana w sześciu wersjach.

Windows Vista Starter

Jest to najmniej zaawansowana wersja nowego systemu operacyjnego, skierowana jest przede wszystkim do początkujących użytkowników, którzy nie zetknęli się jeszcze z poprzednimi wersjami systemu operacyjnego Windows, oraz dla użytkowników, którzy nie posiadają bardzo wydajnych podzespołów w komputerze. Zawiera rozbudowany system pomocy łącznie z przykładowymi klipami wideo.

Wersja ta nie będzie dostępna w Polsce. Przeznaczona jest ona przede wszystkim na rynki krajów południowo-wschodniej Azji, Rosji i Indii, gdzie będzie sprzedawana za niewielką opłatą.

Zaletą tej wersji są stosunkowo niskie minimalne wymagania – wystarczy procesor o taktowaniu 300 MHz. Wersja ta będzie dostępna tylko w wersji dla 32-bitowych procesorów.

Windows Vista Home Basic

Dostępne są wersje 32- i 64-bitowe w tej samej cenie w okolicach 350 złotych za wersję OEM i nawet 1000 złotych za wersję BOX. Znacznie tańszą wersję OEM można kupić samodzielnie (bez konieczności zakupu sprzętu komputerowego), lecz w tym przypadku nie można liczyć na pomoc techniczną Microsoftu, w razie problemów. (W przypadku zakupu wersji OEM wraz z komputerem, pomoc techniczną świadczy producent sprzętu.)

Jest to pierwsza z „prawdziwych” wersji nowego systemu operacyjnego. Według producenta, zawiera wszystkie programy potrzebne niewymagającemu użytkownikowi domowemu, więc program do surfowania po Internecie (Internet Explorer 7), wysyłania poczty (nowy Outlook Express), program do nieskomplikowanej obróbki i tworzenia dokumentów. Charakteryzuje się prostym w obsłudze interfejsem oraz mało zaawansowanymi funkcjami. Można powiedzieć, że jest odpowiednikiem Windows XP Home Edition.

W wersji tej mamy do czynienia z prostszą wersją stylu Aero – Aero Express, charakteryzującą się mniejszymi wymaganiami sprzętowymi. Dodano system kontroli przeznaczony dla rodziców (Parental control system), który pozwala monitorować i kontrolować poszczególnych użytkowników systemu.

1 2 3 4