Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Programy 6 listopada 2001, 15:17 Soulcatcher

KaZaA / Morpheus

KaZaA to darmowy program (należący do kategorii ADWARE), dzięki któremu zyskuje się dostęp do olbrzymiej sieci, w której znaleźć można mp3jki, filmy, archiwa, dokumenty i obrazki.

Sławetny Napster ma już dawno za sobą czasy świetności. Prasa i telewizja zapamiętale kreślą wizję końca darmowej (pirackiej) wymiany utworów mp3. Czyżby ? Konkurencyjne rozwiązania powstawały już wkrótce po starcie giganta (wspomnieć tu chociażby GNUtellę autorstwa chłopaków z NULLSOFTu). Obecnie obserwuje się masową ucieczkę dawnych użytkowników Napstera do innych sieci, w tym między innymi KaZaA (www.kazaa.com).

KaZaA to darmowy program, dzięki któremu zyskuje się dostęp do olbrzymiej sieci, w której znaleźć można mp3jki, filmy, archiwa, dokumenty i obrazki. Pisząc „darmowy” popełniam lekkie oszustwo, gdyż ceną za jego darmowość jest oglądanie standardowych rozmiarów banerków, ładujących się w rogu okna. Program należy zatem ściślej umieścić w kategorii ADWARE. Korzystanie z samego serwisu nie wiąże się jednakże z żadnymi opłatami ani nawet koniecznością udostępniania czegokolwiek komukolwiek. Sieć KaZaA działa w oparciu o technologię peer to peer, co oznacza, że dane przesyłane są bezpośrednio od dostarczyciela do odbiorcy. Ma to swoje niezaprzeczalne zalety, jako że awarie poszczególnych segmentów sieci prawie w ogóle nie mają efektu na ogólne działanie systemu dystrybucji. Jedynym uwidocznieniem problemów w niektórych węzłach (Supernodes, o nich później) są zjawiska dobrze znane bywalcom IRCa, mianowicie „netsplity”, czyli utrata połączenia pomiędzy pewnymi fragmentami sieci.

Na zdecydowany plus programu zaliczyć należy jednak zaawansowany sposób pobierania plików – tzw. technologię FastStream™. KaZaA, podając wyniki przeszukiwania, organizuje od razu pliki w drzewa. Jeżeli zbiory posiadają tę samą nazwę, rozmiar i ew. bitrate (w przypadku plików dźwiękowych) – program od razu umieszcza je pod wspólnym drzewem w polu wyników wyszukiwania. Kliknięcie na taki link powoduje segmentację pliku i pobieranie go z kilku źródeł jednocześnie – opcja wprost nieoceniona, wydatnie skracająca czas oczekiwania na pliki. SmartStream™ z kolei to jeszcze ciekawsze udogodnienie. Program automatyczne wznawia pobieranie pliku z nowego źródła, jeżeli poprzednie nagle stało się niedostępne. W przypadku czasowej utraty dojścia do wszelkich źródeł, KaZaA nie ustaje bynajmniej w wysiłkach i stale monitoruje sieć, śląc co jakiś czas zapytanie, w poszukiwaniu świeżych miejsc, z których dany plik można będzie ściągnąć. Istotną wygodą tego rozwiązania jest fakt, iż raz „zamówione” pliki nie wymagają praktycznie nadzoru – program sam zadba o ich jak najszybsze pobranie.

Zaawansowane opcje przeszukiwania to kolejny niezaprzeczalny atut programu. Aby odszukać dany plik (np. mp3jkę), możemy uściślić zapytanie, podając takie dane jak nazwisko autora, tytuł albumu, z którego pochodzi, gatunek muzyczny, język, rok wydania, bitrate oraz obiektywną ocenę udostępniających (o ile oczywiście właściciel pliku podał takie dane w ID3 pliku bądź wewnętrznym systemie oposu plików). Pobierając natomiast pliki od danego użytkownika, możemy jednocześnie przeszukać jego zasoby, bądź z nim pokorespondować (w trybie Instant Messaging, gdyż niestety w przeciwieństwie do Napstera, KaZaA nie posiada wbudowanego IRC-klienta).

Jeżeli chodzi o użytkowanie programu to jest on zdecydowanie najwygodniejszy spośród liderów w tej dziedzinie. Instalacja nie nastręczy problemów nawet całkowicie zielonemu internaucie, już na samym początku wybieramy sobie username i hasło, jakimi będziemy się posługiwać, ewentualnie udostępniamy też wybrane katalogi z dysku.

1 2