Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Sid Meier's Civilization IV: Colonization - poradnik do gry

Sid Meier's Civilization IV: Colonization - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rozbudowa - Przemysł | Sid Meier's Civilization IV Colonization poradnik Sid Meier's Civilization IV: Colonization

Ostatnia aktualizacja: 24 września 2019

Przemysł

Każde miasto może przetwarzać każdy surowiec. To tylko kwestia dostatecznych nadwyżek żywności (niezbędnych do utrzymania przy życiu robotników) oraz wzniesienia odpowiednich budynków. Każdy rodzaj budynku przetwarzającego surowiec ma w sumie 3 poziomy rozbudowy. Część z nich ma swoją najbardziej prymitywną wersję automatycznie budowaną w każdym mieście - część trzeba wznosić od podstaw. Kolejne, bardziej zaawansowane poziomy zapewniają większa wydajność, powodują, że pracownik zatrudniony w danym budynku wytworzy jeszcze większą ilość dóbr przemysłowych. Ponieważ najbardziej zaawansowane z budowli (wszystkie konstrukcje 3 poziomu będę nazywał fabrykami) potrzebują sporej ilości czasu, aby zostać wzniesione, rzadko kiedy jest sens budować dany rodzaj zakładów przemysłowych w więcej niż jednym - dwóch miastach. Dodatkowo, mimo faktu, że każdy surowiec można do fabryki dowieźć, lepiej wznosić zakłady przetwarzające określone surowce w miastach je wytwarzających lub najdalej w sąsiednim mieście. Zbytnia koncentracja przemysłu przy ograniczonych mimo wszystko możliwościach jego transportowania i przechowywania grozi stratami nadwyżek, których nie będziemy w stanie zagospodarować.

W przypadku zakładów przemysłowych obowiązuje ta sama zasada, jaka ma zastosowanie w przypadku surowców. Wszędzie, gdzie to tylko możliwe, powinniśmy zatrudniać specjalistów Oczywiście bardzo trudno jest osiągnąć sytuację pełnej, specjalistycznej obsady naszych fabryk - szczególnie że specjaliści produkcyjni są trudniejsi do pozyskania niż ci zajmujący się wytwarzaniem surowców, ale w miarę możliwości powinniśmy sukcesywnie wymieniać normalnych pracowników na ekspertów.

Wytwarzane przez nasz przemysł dobra, podobnie jak i surowce, mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Dobra przemysłowe można podzielić na trzy grupy:

  1. Dobra przeznaczone na handel, nie mające poza tym żadnego praktycznego zastosowania. Rum, ubrania, płaszcze i papierosy sprzedajemy w masowych ilościach w Europie i dzięki nim zarabiamy większość naszych pieniędzy.
  2. Narzędzia. To dość nietypowy towar przemysłowy. Wykorzystywany jest przez nas bezpośrednio do produkcji większości budowli oraz wielu oddziałów, a jednocześnie - jako jedyny towar wytworzony przez nasze miasta - jest dalej przetwarzany i pozwala na produkcję najważniejszego ze wszystkich towarów - broni. Ponieważ przez całą grę narzędzia są relatywnie tanie, będziemy je (szczególnie na początku) mogli, a nawet musieli, sprowadzać z Europy - sporo czasu potrwa, nim nasz przemysł będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie naszej gospodarki na ten konkretny towar.
  3. Konie i broń. Oba surowce gromadzimy w największych możliwych ilościach - bo wojny o niepodległość bez magazynów pełnych jednego i drugiego nie wygramy. Oba będziemy, podobnie jak narzędzia, sprowadzać z Europy - w ciągu 250 tur trudno stworzyć przemysł, który zdołałby zapewnić taką ilość broni i koni, abyśmy mogli wyposażyć dostatecznie dużą armię.

Produkcja budynków i oddziałów w miastach

Szybkość wznoszenia budowli, konstruowania okrętów, dział i umocnień w naszych miastach jest uzależniona od poziomu rozbudowania Tartaku (Lumber Mill) oraz od liczby (i specjalizacji) pracujących w nim obywateli. Z drugiej strony każda rzecz produkowana w ten sposób wymaga drewna - tym większej ilości, im bardziej skomplikowana rzecz powstaje. Dodatkowo najbardziej zaawansowane konstrukcje można wznosić jedynie po wcześniejszym wybudowaniu Tartaku. Całe szczęście, że nie każde miasto wymaga pełnej infrastruktury produkcyjnej - w większości wystarczy ta zupełnie podstawowa.

Specjalizacja miast

Ponieważ to wydajność naszej gospodarki jest podstawowym miernikiem jej możliwości, specjalizacja miast jest w zasadzie nieunikniona. Skoncentrowana na określonym rodzaju działalności osada działa znacznie wydajniej niż taka, która usiłuje realizować kilka celów jednocześnie. Specjalności miast można podzielić na cztery rodzaje:

  1. Farmy - to miasta, których głównym celem jest produkowanie maksymalnej ilości żywności. Nie muszą być ani zbyt wielkie, ani dysponować zbyt rozbudowaną infrastrukturą. Z mojego doświadczenia wynika, że ich idealny rozmiar to 3-4. Jedyne, czego wymagają, to przynajmniej 3 pól wytwarzających dużą ilość żywności (min 4 bez żadnych modyfikatorów). W tej roli najlepiej sprawdzają się nadmorskie miasta z rybami lub krabami. Dzięki temu każe z takich miast jest dla nas znakomitym źródłem nowych obywateli i miejscem, skąd w sytuacjach awaryjnych możemy wysyłać żywność do innych miast. Ich dużą zaletą jest łatwość przekwalifikowania - duże nadwyżki żywności pozwalają przekształcić miasto w Fabrykę (jeśli będziemy w stanie zapewnić mu dostatecznie dużą moc produkcyjną) lub w Metropolię.
  2. Kopalnie - to umowna nazwa określająca miasta, których podstawowym zadaniem jest pozyskiwanie określonego rodzaju surowca. W idealnej sytuacji mogą one (przynajmniej w ograniczonym zakresie) przetwarzać również surowce wygenerowane, choć to drugie pełni jedynie rolę pomocniczą, chyba że dane miasto dysponuje jednocześnie dostatecznymi nadwyżkami żywności, aby umożliwić zatrudnienie większej liczby robotników.
  3. Fabryki - ich zadaniem jest przetwarzanie surowców w dobra. W tym celu powinny dysponować wystarczającymi nadwyżkami żywności, aby pracownicy fabryk byli w stanie utrzymać się przy życiu oraz mieć dostateczne moce produkcyjne, aby wznieść najbardziej rozbudowany rodzaj zakładów przetwórczych (przynajmniej jednej kategorii). W idealnej sytuacji część przetwarzanych surowców takie miasto wytwarza samodzielnie.
  4. Metropolie - to miasto zapewniające tak naprawdę wszelkie pozostałe usługi - przede wszystkim szkoły, kościoły i generujące dzwony wolności. Wymaga sporych nadwyżek żywności - niezbędnych do utrzymania ogromnej rzeszy nieprodukcyjnych specjalistów.

Niezależnie od poziomu specjalizacji miasta należy pamiętać, że powinno ono być w stanie zatrudnić przynajmniej 1 lub 2 Mężów Stanu - bo wysoki poziom poparcia dla niepodległości, oprócz tego, że niezbędny do ukończenia gry, znacząco wspiera wydajność produkcji.

Poziom specjalizacji naszych miast rzadko jednak osiąga opisany powyżej. Powyższy schemat jest ideałem, ale - jak to z ideałami bywa - często niemożliwym do osiągnięcia (szczególnie przy ograniczonej ilości czasu). Wielokrotnie będziemy zmuszeni do kompromisów między wydajnością a możliwościami, jakimi dysponujemy. Zamiast klarownych, podobnych do wyżej opisanych specjalistycznych miast, będziemy często mieli hybrydy, usiłujące łączyć przynajmniej dwie z wymienionych powyżej funkcji.