Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Crysis - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Crysis - poradnik do gry

Crysis - poradnik do gry

Porady, które pomogą w każdym kryzysie. Poradnik do gry "Crysis" zawiera bardzo obszerny opis przejścia wszystkich jedenastu misji, składających się na kampanię dla pojedynczego gracza, zaś przygotowany został z myślą o tych, którzy lubią starannie zaplanować każdy kolejny ruch.

Ostatnia aktualizacja: 28 października 2021

Poradnik do pierwszej części Crysis oferuje zestaw informacji i wskazówek niezbędnych do zapoznania się z podstawowymi mechanikami rozgrywki, a także rozbudowaną solucję, dzięki której będziecie mogli bezproblemowo ukończyć cały główny wątek fabularny gry.

Zdecydowanie najwięcej miejsca w poradniku zajmuje szczegółowy opis przejścia całego trybu dla pojedynczego gracza. Kampania w grze składa się na 11 rozbudowanych głównych misji i każdą z nich rozłożyliśmy na drobne czynniki - w solucji znajdziecie mapy lokacji powiązanych z celami misji, a także dokładne opisy, z których dowiecie się jak wypełniać cele zadań, a także jak rozprawiać się z napotykanymi przeciwnikami i Obcymi lub jak unikać niechcianych konfrontacji. Przygotowaliśmy też omówienia walk z dwoma końcowymi bossami głównej fabuły, z których wyniesiecie wiedzę jak odnieść ostateczne zwycięstwo i obejrzeć zakończenie gry.

Rozdziały z opisami przejścia uzupełnia przede wszystkim strona z poradami na start, z których możecie dowiedzieć się m.in. jak poprawnie korzystać z nanopancerza i jakie posiada on główne tryby, a także które bronie spośród dostępnych w grze sa najlepsze. Oprócz tego zamieściliśmy strony z informacjami o wymaganiach sprzętowych PC, cechach remastera z 2020 roku, a także o tym ile czasu zajmuje przejście gry.

Crysis: Szybkie porady na start

 1. Polegajcie na unikalnych mocach nanopancerza. Przez większość czasu najbardziej przydaje się kamuflaż, który bardzo wyraźnie ułatwia skradanie się, ale w zależności od danej sytuacji możecie też np. wzmocnić bohatera czy przyśpieszyć jego ruchy.
 2. Pamiętajcie o konieczności odnawiania paska mocy skafandra. Odbywa się to samoczynnie, ale tylko gdy pozostaje on przez pewien czas bezczynny. Powinniście robić sobie częste przerwy pomiędzy walkami czy sekcjami, w których skradaliście się.
 3. Zapisujcie jak najczęściej swoje postępy. Gra pozwala na sejwowanie w dowolnym momencie rozgrywki i nie musicie polegać jedynie na checkpointach. Możecie uchronić się przed powtórzeniem dużego fragmentu gry na wypadek nagłej śmierci.
 4. Polecamy używać regularnie karabinu FY71. Jest to naszym zdaniem najbardziej wszechstronna i użyteczna broń w grze, którą dodatkowo możecie wyposażyć m.in. w celownik optyczny i tłumik. Możecie też odnajdywać duże ilości amunicji do karabinu.
 5. Planujcie trasę podróży z poziomu mapy strategicznej. Nie zawsze podróżowanie główną ścieżką będzie dobrym pomysłem, bo może się to wiązać z ryzykiem częstszego wpadania na przeciwników. Korzystajcie też z lornetki do zauważania wrogów z większych odległości.
 6. Pilnujcie się podczas konfrontacji z Obcymi. W większości przypadków stanowią oni większe zagrożenie od żołnierzy z początkowych rozdziałów. Używajcie dobrego sprzętu i jeszcze częściej polegajcie na umiejętnościach nanopancerza.

Więcej podpowiedzi i wskazówek m.in. na temat eksploracji świata gry, używania różnych broni oraz korzystania z dostępnych mocy nanoskafandra możecie znaleźć na osobnej stronie Porady na start.

Crysis: Opis przejścia gry

W grze Crysis do ukończenia jest 11 misji i naszą solucję podzieliliśmy na podrozdziały skupiające się na poszczególnych etapach. W naszym opisie przejścia znajdziecie mapy z rekomendowanymi trasami przemarszu, opisy walk oraz wskazówki jak poprawnie zaliczać otrzymywane cele misji.

Misja 1 - Contact

 1. Lądowanie
 2. Dotarcie do Błazna
 3. Odnalezienie Azteka
 4. Zbliżenie się do strefy lądowania
 5. Wyłączenie urządzenia zakłócającego
 6. Dotarcie do posterunku wroga
 7. Zbadanie sztabu
 8. Uzyskanie dostępu do sieci wroga
 9. Przebicie się przez posterunek wroga
 10. Zbadanie źródła nadania sygnału SOS
 11. Odnalezienie Błazna

Misja 2 - Recovery

 1. Zajęcie wozu transmisyjnego
 2. Zbliżenie się do wioski
 3. Połączenie się z siecią danych armii
 4. Dotarcie do budynku szkoły
 5. Zniszczenie czołgów
 6. Dotarcie do miejsca spotkania
 7. Dotarcie do Proroka
 8. Zbliżenie się do wejścia do jaskiń

Misja 3 - Relic

 1. Wyłączenie stacji zakłócającej
 2. Dotarcie do bazy wojskowej
 3. Przedostanie się w okolice wykopalisk
 4. Przedostanie się do kompleksu badawczego
 5. Dotarcie do strefy ewakuacji
 6. Zabezpieczenie strefy ewakuacji
 7. Wejście na pokład samolotu

Misja 4 - Assault

 1. Dotarcie do porucznika Bradley'a
 2. Zniszczenie dział przeciwlotniczych
 3. Pozyskanie dodatkowych informacji
 4. Dokonanie sabotażu na pokładzie krążownika
 5. Oznaczenie celu do wykonania nalotu
 6. Zabezpieczenie portu
 7. Dołączenie do wojsk majora Stricklanda

Misja 5 - Onslaught

 1. Dotarcie do stacji kolejowej
 2. Zniszczenie wagonu towarowego
 3. Zbliżenie się do składu czołgów
 4. Zniszczenie dział przeciwlotniczych
 5. Oznaczenie celu do przeprowadzenia nalotu
 6. Odnalezienie karabinu Gaussa
 7. Dotarcie do kopalni

Misja 6 - Awakening

 1. Dotarcie do strefy lądowania
 2. Zdobycie danych wywiadowczych
 3. Zabezpieczenie strefy lądowania
 4. Przedostanie się do wejścia do kopalni
 5. Odnalezienie zakładników
 6. Zabicie generała Kjonga
 7. Ewakuacja

Misja 7 - Core

 1. Odnalezienie miejsca do ewakuacji

Misja 8 - Paradise Lost

 1. Odnalezienie żołnierzy
 2. Ochranianie Proroka
 3. Eskortowanie Proroka

Misja 9 - Exodus

 1. Dotarcie do zwiadowców
 2. Rozmowa z Keeganem
 3. Zapewnienie wsparcia zwiadowcom
 4. Skorzystanie z pojazdu
 5. Dotarcie do miejsca katastrofy
 6. Obrona miejsca katastrofy
 7. Dotarcie do oddziałów majora Stricklanda
 8. Obrona strefy ewakuacyjnej
 9. Dotarcie do samolotu

Misja 10 - Ascension

 1. Dotarcie do lotniskowca
 2. Ochrona płaskowyżu
 3. Zbadanie obozu
 4. Ochranianie sojuszniczych samolotów

Misja 11 - Reckoning

 1. Dotarcie do centrum dowodzenia
 2. Dotarcie do zbrojowni
 3. Dotarcie na mostek kapitański
 4. Obrona lotniskowca
 5. Odnalezienie głównego inżyniera
 6. Wyłączenie bezpieczników
 7. Wyłączenie reaktora
 8. Opuszczenie prętów
 9. Dotarcie na pokład startowy
 10. Pokonanie egzoskafandra Obcych - boss
 11. Zniszczenie okrętu wojennego Obcych - finałowy boss
 12. Ucieczka z lotniskowca

Crysis: Wymagania sprzętowe PC

 1. Procesor: Intel Pentium 4 2.8 GHz (3.2 GHz dla Windows Vista) lub lepszy, Intel Core 2.0 GHz (2.2 GHz dla Windows Vista) lub lepszy, AMD Athlon 2800+ (3200+ dla Windows Vista) lub lepszy
 2. Pamięć RAM: 1 GB (Windows XP) lub 1.5 GB (Windows Vista)
 3. Karta graficzna: 256 MB NVIDIA GeForce 6800 GT lub lepsza; 256 MB ATI Radeon 9800 Pro (Radeon X800 Pro dla Windows Vista) lub lepsza
 4. System operacyjny: Windows XP lub Windows Vista
 5. Miejsce na dysku: około 12 GB

Powyższe wymagania dotyczą oryginalnego wydania gry Crysis z 2007 roku. Na stronie Wymagania sprzętowe naszego poradnika znajdziecie również kompletne informacje o wymaganiach edycji Crysis Remastered z 2020 roku.

Crysis: Długość gry

Gra Crysis nie jest szczególnie długą produkcją i zaliczenie wszystkich 11 misji trybu dla pojedynczego gracza pownno Wam zająć około 10 godzin. Czas rozgrywki może ulec wydłużeniu jeśli zdecydujecie się na granie na wysokim poziomie trudności lub opcjonalną eksplorację częściowo otwartych map, choć w grze nie ma żadnych typowych znajdziek i sekretów. Więcej informacji o tym ile czasu zajmuje przejście gry Crysis znajdziecie na osobnej stronie Długość gry.

Crysis: Trofea i platyna

Trofea możecie zdobywać w obu edycjach gry, tzn. w oryginalnej wersji z 2007 roku oraz w remasterze Crysis Remastered z 2020 roku. W obu przypadkach dostępne są identyczne zestawy osiągnięć. Do zdobycia jest 41 trofeów - 1 platynowe trofeum (dostępne wyłącznie na konsolach PlayStation), 3 złote, 10 srebrnych i 27 brązowych.

Odblokowanie 100% osiągnięć nie jest trudne. Platyna wymusza żeby grać na poziomie trudności Delta (odpowiednik wysokiego stopnia trudności), ale dzięki możliwości korzystania z nanopancerza wielu wrogów możecie omijać lub zaskakiwać polegając na kamuflażu. Możecie zdobyć wszystkie trofea przechodząc grę tylko raz, aczkolwiek musicie pilnować się z wypełnianiem założeń niektórych osiągnięć, bo część z nich można przegapić.

Crysis nie posiada trofeów multiplayer. Wszystkie dostępne achievementy są do zdobycia w trybie dla pojedynczego gracza. Platynowe trofeum powinniście pozyskać w około 15 godzin.

Crysis Remastered: Podstawowe informacje

Nasz poradnik do gry Crysis może okazać się pomocny również jeśli posiadacie zremasterowaną wersję Crysis Remastered z 2020 roku, która jest dostępna na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X oraz Nintendo Switch.

Remaster gry Crysis nie różni się przebiegiem rozgrywki od oryginału - oferuje identyczne misji oraz mechaniki zabawy. Zmiany w remasterze objęły warstwę techniczną, m.in. ray tracing, wsparcie dla technologii DLSS i możliwość grania w 4K oraz w 60 fpsach na konsolach nowej generacji. Wszystkie najważniejsze usprawnienia odświeżonej edycji gry zestawiliśmy na osobnej stronie Crysis Remastered w rozdziale Aneks.

Crysis: Polska wersja gry

Gra Crysis oferuje kinową polską wersję językową, która obejmuje polskie napisy oraz spolszczone elementy interfejsu użytkownika. W przypadku wypowiadanych kwestii dialogowych domyślnie oferowany jest z kolei angielski dubbing. Informacje o dostępnych wersjach językowych w Crysis znajdziecie na osobnej stronie Polska wersja gry.

Informacje o Crysis - poradnik do gry

Autor : Jacek "Stranger" Hałas

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016

Poradnik zawiera : strony: 120, ilustracje: 511 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Crysis - poradnik do gry