Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

The Callisto Protocol - poradnik do gry

The Callisto Protocol - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Callisto Protocol: Porady na start The Callisto Protocol poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do Callisto Protocol znajdziecie porady na start dla nowych graczy. Nasze podpowiedzi i wskazówki dotyczą m.in. staczania walk z potworami, szukania sekretnych lokacji, zarządzania inwentarzem, ulepszania sprzętu Jacoba czy regenerowania zdrowia.

Ostatnia aktualizacja: 6 grudnia 2022

Callisto Protocol to gra, w której łatwo można zginąć lub podejmować złe decyzje dotyczące prowadzenia rozgrywki. Ta strona poradnika zawiera porady na start dla początkujących. Z naszych podpowiedzi dowiecie się m.in. jak rozgrywać walki z przeciwnikami, jak ulepszać wyposażenie Jacoba, jak leczyć bohatera, jak zdobywać kredyty czy jak docierać do sekretnych obszarów.

Normalny poziom trudności jest optymalnym wyborem

Callisto Protocol posiada 3 główne poziomy trudności - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry

Callisto Protocol posiada 3 główne poziomy trudności. Grę polecamy przejść po raz pierwszy na poziomie Średnia ochrona. Powinien on zaoferować dostateczny poziom wyzwania (zwłaszcza w dużych bitwach i konfrotnacjach z bossami) i jednocześnie zmuszać do zarządzania zapasami, ale nie powoduje on frustracji z częstych zgonów w wymagających momentach gry.

Ustawiony stopień trudności możecie swobodnie zmieniać w opcjach gry i jest to możliwe bez jej restartowania. Pozwoli to Wam przejść wszystkie trudniejsze fragmenty.

W opcjach Ułatwień dostępu możecie znaleźć różne opcje pozwalające znacząco uprościć grę, np. automatyczne uniki czy automatyczne zaliczanie QTE. Więcej informacji o tym jest na stronie Ułatwienia dostępu w aneksie.

Poprawnie wykonujcie uniki w walce wręcz

W Callisto Protocol bardzo często dochodzi do walk w zwarciu i musicie bezbłędnie odpalać uniki w lewo lub w prawo.

Jest to średnio intuicyjne - trzeba wychylić w bok lewą gałkę i trzymać ją w tej pozycji, tzn - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry

Jest to średnio intuicyjne - trzeba wychylić w bok lewą gałkę i trzymać ją w tej pozycji, tzn. przemieszczać się jednocześnie w lewo lub w prawo. Bądźcie też gotowi, że potwór może od razu zainicjować drugi atak i trzeba wtedy wykonać dwa uniki w serii.

W grze możecie też blokować, ale Jacob otrzyma wtedy pewne obrażenia nawet jeśli poprawnie zatrzymacie atak. Jest to dobra technika tylko jeśli nie macie czasu na unik.

Możecie zmniejszyć obrażenia od blokowania kupując ulepszenie Ochrona podczas blokowania (Blocking Protection). Ten i inne dobre upgrade'y zestawiliśmy na osobnej stronie Najlepsze ulepszenia wyposażenia.

Nie podróżujcie z pełnym inwentarzem

Inwentarz Jacoba jest bardzo ograniczony - początkowo macie tylko 6 slotów na przedmioty (nie licząc broni - one są liczone oddzielnie) - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry

Inwentarz Jacoba jest bardzo ograniczony - początkowo macie tylko 6 slotów na przedmioty (nie licząc broni - one są liczone oddzielnie). Możecie w rezultacie bardzo łatwo go przepełnić i uniemożliwi to Wam podnoszenie nowych przedmiotów. Oto kilka uniwersalnych porad:

 1. Sprzedawajcie cały niepotrzebny loot w Kuźniach. Pozwoli to Wam zwolnić sloty w inwentarzu i zdobyć kredyty na ulepszanie sprzętu.
 2. Przenoście tylko 1 zastrzyk zdrowia i trochę amunicji. Starajcie się żeby co najmniej połowa inwentarza była wolna.

Inwentarz ulegnie powiększeniu do 12 slotów pod koniec rozdziału Habitat i ułatwi to nieco zarządzanie zapasami. Temat pozyskania pancerza i odblokowania nowych slotów dokładniej opisaliśmy na stronie Jak powiększyć inwentarz? w rozdziale FAQ.

Szukajcie cennych przedmiotów do wystawienia na sprzedaż

Kredyty w Callisto Protocol używane są do kupowania ulepszeń i możecie pozyskiwac duże ich ilości dzięki sprzedawaniu wartościowych przedmiotów w Kuźniach - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry

Kredyty w Callisto Protocol używane są do kupowania ulepszeń i możecie pozyskiwac duże ich ilości dzięki sprzedawaniu wartościowych przedmiotów w Kuźniach. Są to m.in.:

 1. Konwertery energii - zwykły konwerter jest warty 100 kredytów, a w idealnym stanie 200 kredytów;
 2. Dekodery - zwykły dekoder jest warty 500 kredytów, a w idealnym stanie 750 kredytów.

Cenny loot jest przede wszystkim składowany w dużych skrzyniach, które możecie odnajdywać w świecie gry. Dodatkowo dekodery są nagrodami za niszczenie robotów (musicie rozdeptać robota po wygranej walce). Temat niszczenia wrogich maszyn dokładniej opisaliśmy w rozdziale FAQ na stronie Jak zniszczyć robota strażniczego?.

Celujcie w różne części ciała potworów

W Callisto Protocol pozbawianie potworów kończyn nie jest aż tak kluczowe, jak w serii Dead Space, ale i tak możecie sporo zyskać:

Dodatkowa uwaga - Utrata głowy niekoniecznie zabije potwora - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry
 1. Celowanie w nogi potworów może doprowadzić do ich utraty. Kreatura zacznie się wtedy czołgać i stanie się prostszym celem do ataku dystansowego, ataku bronią białą lub rozdeptania.
 2. Celowanie w odsłonięte macki potworów (zaczniecie je napotykać w dalszej części gry - przykład takiego potwora na obrazku) zapobiegnie transformacjom w silniejsze kreatury, które ciężej byłoby pokonać.

Dodatkowa uwaga - Utrata głowy niekoniecznie zabije potwora. Może on nadal zmierzać w Waszą stronę i wyprowadzać na ślepo ataki wręcz.

Rozwijajcie rękawicę GRP, by łatwiej pozbywać się wrogów

Rękawica GRP to najpotężniejszy gadżet Jacoba, który zdobędziecie w rozdziale Następstwa - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry

Rękawica GRP to najpotężniejszy "gadżet" Jacoba, który zdobędziecie w rozdziale Następstwa. Może ona być używana do chwytania obiektów i przeciwników oraz ciskania nimi. Radzimy ulepszać rękawicę w Kuźniach już od momentu jej odblokowania, w szczególności drzewko Ulepszenie energii (Energy Upgrade), które pozwoli zwiększyć jej maksymalny limit (dłuższy niebieski pasek energii).

Z rękawicy polecamy korzystać w tych wszystkich lokacjach, w których można:

 1. rzucić przeciwnikiem w stronę kolców lub pracującej pułapki;
 2. zrzucić przeciwnika w przepaść (upuścić go nad nią).

Pozwoli to Wam uniknąć ryzyka bezpośrednich konfrontacji i szybciej skupić się na innych potworach.

Rozglądajcie się za opcjonalnymi obszarami

Wiele spośród odwiedzanych w grze lokacji skrywa sekretne i opcjonalne obszary - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry

Wiele spośród odwiedzanych w grze lokacji skrywa sekretne i opcjonalne obszary. Warto do nich wszystkich zaglądać, bo możecie odnajdywać znajdźki, duże skrzynie z lootem czy schematy broni. Rozglądajcie się za:

 1. miejscami do wspinaczki i szybami wentylacyjnymi;
 2. skrzynkami wymagającymi bezpiecznika bramy (przykład na obrazku) - musicie zabrać bezpiecznik z innej skrzynki i umieścić go w znalezionej, by tymczasowo zapewnić dostawy prądu i np. otworzyć dzięki temu bramę.

Niszczcie z wyprzedzeniem kokony, z których wyskakują głowy

Jeden z bardziej uciążliwych przeciwników w grze to głowa połączona z długim kręgosłupem - konfrontacje z nimi mogą prowadzić do utraty części zdrowia lub do śmierci Jacoba (jeśli zawalicie QTE z szybkiego wciskania przycisku) - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry

Jeden z bardziej uciążliwych przeciwników w grze to głowa połączona z długim kręgosłupem - konfrontacje z nimi mogą prowadzić do utraty części zdrowia lub do śmierci Jacoba (jeśli zawalicie QTE z szybkiego wciskania przycisku).

 1. Starajcie się z wyprzedzeniem niszczyć kokony, tzn. trafiać w nie z broni palnej. Jeśli zostaliście zaatakowani niedługo po zapisaniu gry, to wczytajcie poprzedni stan i ostrzelajcie kokon wiedząc gdzie się znajduje.
 2. Jeśli zostaniecie złapani, to musicie wciskać przycisk z ekranu (Trójkąt / Y na padzie.) Zaliczenie QTE uchroni bohatera przed śmiercią, ale mimo wszystko straci trochę zdrowia.

W grze pojawiają się też małe potwory, które mogą przyczepiać się do Jacoba. Atakujcie je bronią białą zanim wykonają skok lub wciskajcie szybko przycisk żeby zrzucić je z siebie.

Leczcie się po odniesieniu większych obrażeń

Implant na karku Jacoba zawiera pasek zdrowia - musicie reagować po tym jak zmieni kolor na pomarańczowy lub czerowny, bo bohater będzie wtedy bliski śmierci i może go zabić nawet 1 zwykły atak przeciwnika - Callisto Protocol: Porady na start - The Callisto Protocol - poradnik do gry

Implant na karku Jacoba zawiera pasek zdrowia - musicie reagować po tym jak zmieni kolor na pomarańczowy lub czerowny, bo bohater będzie wtedy bliski śmierci i może go zabić nawet 1 zwykły atak przeciwnika.

Do leczenia używane są zastrzyki zdrowia (możecie je przenosić w inwentarzu i miejcie w zapasie co najmniej jeden) oraz żel zdrowotny (mogą go np. pozostawiać pokonane kreatury). Rozglądajcie się głównie za skrzynkami na ścianach, w których można znaleźć kolejne zastrzyki.

Temat leczenia Jacoba i wydłużenia na stałe paska zdrowia protagonisty dokładniej omówiliśmy na stronie Jak leczyć rany? z rozdziału FAQ.