Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Manor Lords - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Manor Lords - poradnik do gry

Manor Lords - poradnik do gry

SlavCity Manor Lords poradnik to najlepsze porady do rozwoju osady, ulepszania budynków, zarządzania pracownikami. Opisujemy Royal Tax, zadanie The King Demands, zapis gry, wymagania sprzętowe, długość gry, wersje językowe sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2024

Nasz poradnik do Manor Lords pomoże Wam stworzyć rozbudowaną i dobrze funkcjonującą osadę. W przejrzysty sposób tłumaczymy różnorodne mechaniki rozgrywki, co ułatwi zabawę nawet początkującym graczom. Znajdziecie tutaj również odpowiedzi na często zadawane pytania oraz informacje na temat budynków, walki, podatków, zarządzania zasobami oraz poddanymi. Całość zamyka poradnik trofeowy, w którym wyjaśniamy jak wymaksować grę na 100%.

Manor Lords: Zawartość poradnika

Pierwszy rozdział poradnika przedstawia podstawowe informacje związane z grą oraz jej mechanikami. Znajdziecie tutaj zestaw przydatnych porad na start, które ułatwią Wam pierwsze godziny z tytułem.

Dział FAQ poświęcony został odpowiedziom na częste pytania, które pojawić mogą się w trakcie rozgrywki. Znajdziecie tutaj rozwiązania na problemy związane z ulepszaniem budynków oraz wioski, pozyskiwaniem nowych osadników, przechowywaniem surowców oraz zarządzaniem poddanymi.

Poradnik zamyka aneks, w którym znajdziecie informacje na temat długości gry, dostępnych wersji językowych, wymagań sprzętowych, obecności Manor Lords w Game Passie oraz multiplayera. Znajduje się tutaj także poradnik trofeowy, który pomoże Wam zdobyć wszystkie dostępne w grze osiągnięcia

Manor Lords: Szybkie porady na start

 1. Zacznijcie od scenariusza Rise to prosperity - rozpoczęcie zabawy z Manor Lords od pokojowego scenariusza pomoże w spokojnym zapoznaniu się z mechanikami rozgrywki bez niepotrzebnego stresu.
 2. W jakiej kolejności stawiać budynki - do przydatnych na początku zabawy placówek wliczają się m.in.: obóz drwali, spichlerz, skład, studnia.
 3. Od początku budujcie drogi - darmowe w postawieniu drogi znacznie ułatwią mieszkańcom Waszej wioski poruszanie się, co przełoży się na wzrost produktywności.
 4. Budujcie duże pola przy domach - większa działka przy domku mieszkalnym pozwali rozbudować go o jedną z wielu przydatnych przybudówek.
 5. Zwracajcie uwagę na czerwone ikony - alerty pojawiające się obok belki na górze ekranu gry pomogą Wam zdiagnozować problem trapiący Waszą wisokę.
 6. Uważajcie na przypisanie wołu do konkretnej pracy - woły mogą być przypisywane do pracy w konkretnych placówkach, ale opcja ta powinna być wykorzystywana tylko, jeżeli posiadacie dość zwierząt do podziału między resztę mieszkańców.
 7. Tymczasowo zwalniajcie pracowników gdy chcecie coś zbudować - wznoszeniem budynków zajmują się rodziny nieprzydzielone aktualnie do innych zadań. Jeżeli potrzebujecie coś zbudować, chwilowo zwolnijcie z innych obowiązków jedną z rodzin.
 8. Przygotujcie zapasy na zimę - w czasie zimy osadnicy zużywają dwukrotnie więcej zasobów. Upewnijcie się, że macie dość zapasów przed nadejściem pierwszego śniegu.
 9. Dbajcie o różnorodność pokarmową - zróżnicowana dieta poprawi nastroje społeczności i uczyni Was mniej podatnymi na nagłe kryzysy takie jak np. wyginięcie leśnych zwierząt w okolicy.
 10. Bądźcie ostrożni eksploatując naturalne złoża - nie bądźcie nadgorliwi, by nie zachwiać delikatnego balansu przyrody.

Po więcej szczegółowych informacji i przydatnych porad zajrzyjcie na stronę Porady na start.

Manor Lords: FAQ

 1. Czy można zapisać grę? - ta strona poruszy kwestię zapisów w demie gry Manor Lords.
 2. Jak ulepszać budynki? - dzięki tej sekcji naszego poradnika dowiecie się jak ulepszać budynki w demie (szczególnie burgage plot) oraz które konstrukcie można usprawnić.
 3. Czym są podatki? - ta strona da Wam potrzebne informacje dotyczące zadania The King Demands oraz podatku, jaki trzeba płacić królowi.
 4. Co zrobić z nieosłoniętymi towarami? - wyjaśniamy jakie budynki zbudować, żeby Wasze zapasy nie uległy zniszczeniu.
 5. Jak zdobyć więcej osadników? - podpowiadamy, jak zwiększyć populację Waszej osady.
 6. Jak zwiększać zamożność regionu? - na tej stronie wyjaśnimy Wam, jak zdobyć więcej pieniędzy.
 7. Jak zarządzać ludźmi? - podpowiadamy, jak optymalnie organizować pracę Waszych poddanych.

Manor Lords: Polska wersja gry

Domyślnie produkcja Manor Lords ma otrzymać polską wersję interfejsu. Jednak demo jej nie posiada. Więcej o tym dowiecie się na osobnej stronie - Wersje językowe.

Manor Lords: Długość gry

Dostępna dla graczy wersja demo pozwala jedynie na okrojoną możliwość rozgrywki, bez wielu mechanik i budynków. Jednak pomimo tego, Manor Lords może starczyć na kilka godzin zabawy. Szerzej omówiliśmy temat w sekcji poradnika - Długość gry.

Manor Lords: Trofea, Osiągniecia

Na oddzielnej stronie znajdziecie szczegółowy poradnik trofeowy, który pomoże Wam zdobyć wszystkie dostępne w grze osiągnięcia.

Manor Lords: Wymagania sprzętowe PC

Poniżej znajdziecie minimalne wymagania sprzętowe PC:

 1. System operacyjny: Windows 10
 2. Procesor: Intel Core i5-4670 / AMD FX-Series FX4350
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta graficzna: NVIDIA GTX 1050 (2 GB)/ AMD Radeon RX-460 (4 GB)
 5. DirectX: Wersja 12
 6. Dysk twardy: 16 GB

Więcej na ich temat dowiecie się ze strony Wymagania sprzętowe PC.

Autorzy Poradnika

Damian Gacek

Damian Gacek

Absolwent Filologii Angielskiej oraz English in Public Communication. W swoim portfolio ma artykuł naukowy dotyczący tłumaczenia gier wideo. Z GRYOnline.pl współpracuje od 2019 roku, pisząc dla różnych działów. Obecnie zajmuje się głównie poradnikami i okazjonalnie wspiera newsroom. Autor przeglądu Małe ale Wielkie. Elektroniczną rozrywką interesuje się od dziecka. Uwielbia RPG-i oraz strategie, często nurza się również w odmętach produkcji indie. W wolnych chwilach pracuje nad książką oraz uczy się edycji filmów.

więcej

Adam Celarek

Adam Celarek

Grami interesuje się od najmłodszych lat. Absolwent filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę z zakresu ludologii. Pracę w GRY-Online.pl rozpoczął na początku 2023 roku. W redakcji pełni rolę autora poradników. Entuzjasta RPG-ów, nietuzinkowych gier indie oraz kompetytywnych tytułów e-sportowych (głównie bijatyk oraz gier MOBA). Poza grami interesuje się także papierowymi grami fabularnymi oraz karciankami kolekcjonerskimi. Miłośnik oldskulowej technologii i stylu retro.

więcej

Filip Melzacki

Filip Melzacki

Student filologii angielskiej. W GRYOnline.pl pracuje od 2020 roku. Zaczynał w Encyklopedii, w następnych latach przeniósł się do działu tłumaczeń, a następnie do Poradników. Miłośnik gier indie, RPGów, gier taktycznych i platformówek. W wolnych chwilach pasjonuje się śpiewem i pływaniem. Wciąż marzy o kampanii DnD, która mogłaby odtworzyć magię tej pierwszej.

więcej


Informacje o Manor Lords - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 6 października 2022

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.