Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Elden Ring - poradnik do gry

Elden Ring - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Elden Ring: Porady na start Elden Ring poradnik, solucja

Ta strona poradnika do Elden Ring zawiera informacje o najbardziej przydatnych i podstawowych poradach na start.

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2022

Na tej stronie poradnika do Elden Ring dowiecie się o podstawowych poradach, które pomogą Wam zrozumieć mechaniki gry, oraz ułatwią zmaganie się z przeciwnościami losu. Porady te przydadzą się nie tylko osobom zaczynającym swoją przygodę z Elden Ring, ale również osobom zaznajomionym z trudnym gatunkiem, jakim niewątpliwie jest souls-like.

Wybór klasy ma małe znaczenie

Prawdą jest, że wybór klasy nieco się różni od wyboru klas w innych grach. W Elden Ring nie jesteście zmuszeni do grania konkretną klasą postaci aż do momentu ukończenia gry. Właściwie, wybór klasy ma znaczenie tylko w początkowym etapie, gdzie pewne statystyki bardziej do Was przemawiają.

Dlatego też jeśli chcecie początkowo mieć więcej punktów zdrowia, wybierzcie klasę o dużej ilości punktów wigoru. Nie oznacza to jednak, że będziecie grali cały czas jako wojownik, gdyż później możecie rozdysponować statystyki tak jak chcecie, aby stworzyć najbardziej lubiany i używany przez Was build.

Do poruszania się po mapie korzystajcie z Torrenta

Torrent, to imię Waszego wierzchowca, którego otrzymacie w początkowym etapie gry od Meliny - Elden Ring: Porady na start - Elden Ring - poradnik do gry

Torrent, to imię Waszego wierzchowca, którego otrzymacie w początkowym etapie gry od Meliny. Za sprawą wierzchowca, Wasze przemierzanie konkretnych rejonów stanie się o wiele szybsze oraz bezpieczniejsze, gdyż w razie zagrożenia, możecie sprawnie uciec.

Ponadto, walka na wierzchowcu może okazać się bardzo pomocna i kluczowa w przypadku niektórych przeciwników, dlatego też warto z niego korzystać w miarę możliwości. Pamiętajcie jednak, że Torrent ma również swój osobny pasek zdrowia. Jeśli spadnie do zera, nie będziecie mogli go przyzwać do momentu odpoczynku w miejscu łaski.

Skakanie jest bardzo przydatne

Mowa tu nie tylko o pokonywaniu pewnych przeszkód, których pokonanie mogłoby być niemożliwe bez skoku. Skok jest bardzo przydatny również w walce. Podczas bycia w powietrzu, możecie skorzystać z silnego ataku, aby złamać posturę przeciwnika i wyprowadzić go z równowagi. Jest to bardzo mocny ruch, który możecie często używać, aby pokonywać pojedynczych wrogów.

Ponadto, warto pamiętać, że dzięki Torrentowi, możecie skorzystać z podwójnego skoku, co jeszcze bardziej ułatwi Wam pokonywanie przeszkód. Co więcej, dzięki temu możecie dostać się do wcześniej niedostępnych miejsc, do których nie dostalibyście się bez pomocy wierzchowca.

Używajcie skradania się podczas infiltrowania obozów

W Elden Ring możecie kucać za pomocą odpowiedniego przycisku (L3 w przypadku PS5), dzięki temu poruszacie się wolniej, jednakże jesteście o wiele mniej wykrywalni - Elden Ring: Porady na start - Elden Ring - poradnik do gry

W Elden Ring możecie kucać za pomocą odpowiedniego przycisku (L3 w przypadku PS5), dzięki temu poruszacie się wolniej, jednakże jesteście o wiele mniej wykrywalni. Ponadto, możecie chować się w wysokiej trawie, aby zniknąć z pola widzenia przeciwnikom.

Skradanie idealnie nadaje się do infiltrowania wrogich obozów. Zazwyczaj w takich obozach znajduje się bardzo dużo wrogich stworzeń, ponadto znajduje się tam przynajmniej jeden wróg, który może zwołać całą grupę przeciwników, aby walczyli z Wami. Dlatego też warto po cichu eliminować każdego wroga, aby zwiększyć szansę na przeżycie i zdobycie cennych nagród.

Zbierajcie co popadnie, eksplorując świat

W Elden Ring znajduje się wiele materiałów, które tylko czekają na znalezienie i podniesienie. Z pozoru zwykłe grzyby czy kwiaty mogą wydawać się, że tylko zapychają miejsce, jednakże każdy składnik jest na wagę złota.

Bez składników, nie będziecie mogli tworzyć przedmiotów, które mogą zdecydowanie pomóc Wam w eksploracji czy w walce. Aby dowiedzieć się, jakiego składnika potrzebujecie do stworzenia konkretnej rzeczy, wejdźcie do zakładki Wytwarzania (Crafting).

Mając dużą ilość run, wydajcie je, aby ich nie stracić

Runy to waluta w grze, za którą możecie ulepszyć konkretne statystki Waszej postaci, ale i również zakupić za nie przedmioty takie jak bronie, tarcze, pancerze, a nawet przedmioty kluczowe czy czary/cuda - Elden Ring: Porady na start - Elden Ring - poradnik do gry

Runy to waluta w grze, za którą możecie ulepszyć konkretne statystki Waszej postaci, ale i również zakupić za nie przedmioty takie jak bronie, tarcze, pancerze, a nawet przedmioty kluczowe czy czary/cuda. W momencie, gdy Wasza postać umrze, stracicie wszystkie runy, które przed śmiercią posiadaliście.

Co prawda możecie odzyskać swój utracony dobytek, jeśli tylko dotrzecie do miejsca, w którym zginęliście. Tam, czekać na Was będą runy, które musicie podnieść. Jednakże wiąże się to z ryzykiem ponownej śmierci, a gdy to się stanie, bezpowrotnie wszystkie runy zostaną utracone.

Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem jest wydawanie na bieżąco wszystkich run, jakie posiadacie, bądź inwestowanie w je przedmioty, które po użyciu, dają określoną ilość run.

Korzystajcie ze znaczników na mapie

W Elden Ring, gracze do dyspozycji dostają mapę - Elden Ring: Porady na start - Elden Ring - poradnik do gry

W Elden Ring, gracze do dyspozycji dostają mapę. Co prawda, aby ją rozwijać i poszerzać, potrzebujecie fragmentów map (Map Fragments). Dzięki temu będziecie mogli o wiele dokładniej wiedzieć, gdzie co może się znajdować.

Dzięki mapie, możecie również zaznaczać w dowolnym miejscu znaczniki, które będą informować Was o czymś konkretnym, czego gra nie mówi. Możecie zaznaczyć, że w danym miejscu znajduje się grupa przeciwników, w innym miejscu za pomocą markera, możecie oznaczyć, że znajduje się ta konkretny materiał do zebrania. Opcji jest bardzo dużo, dlatego też warto zaznaczyć sobie wszystko za pomocą znaczników, dzięki czemu nic Was w grze nie powinno już zaskoczyć.

Bądźcie cierpliwi

Porada, którą każdy nowy gracz powinien brać głęboko do serca - Elden Ring: Porady na start - Elden Ring - poradnik do gry

Porada, którą każdy nowy gracz powinien brać głęboko do serca. W grach typu souls-like, którą niewątpliwie jest Elden Ring, nie liczy się to, kto pierwszy zaatakuje, a to, kto poczeka na błąd przeciwnika. W przypadku zwykłych przeciwników, jak i bossów, ważnym jest, aby obserwować to, co robi wróg, a następnie odpowiednio zareagować.

Często warto dać zaatakować przeciwnikowi pierwszemu, aby wykonać unik, zablokować, bądź sparować cios, tylko po to, aby znaleźć się w dogodnej sytuacji do zaatakowania. Gdy wykorzystacie swą szanse, nie nacierajcie do wyczerpania paska staminy, tylko ponownie dajcie wrogowi zaatakować, a następnie znowu wykorzystajcie swoją szansę. Najważniejsze to zapamiętanie pewnych ataków i sekwencji, które wykona dany przeciwnik, dzięki czemu zaadaptujecie się do danej sytuacji.

Podążajcie za złotą aurą, jeśli nie wiecie gdzie iść

W otwartym świecie, jaki niewątpliwie oferuje Elden Ring, można niekiedy łatwo się zgubić, nie wiedząc gdzie należy pójść, aby popchnąć wątek fabularny dalej. W tym celu mogą pomóc złote aury, które są widoczne w momencie, gdy jesteście blisko miejsca łaski. To właśnie one mniej więcej sugerują, w którą stronę należy się udać, aby znaleźć kolejne miejsce łaski.

Ponadto, w niektórych przypadkach możecie zobaczyć posągi. Wejście z nimi w interakcję, może poprowadzić Was do miejsca opcjonalnego, np. do dungeonu, w którym znajduje się wiele skarbów, ale również i boss. Zazwyczaj wtedy aura zmienia się ze złotego koloru, na jasno-niebieski.

Obserwujcie porę dnia

Zmiana pory dnia to nie tylko zmiana graficzna, ale i również zmiana zachowania pewnych przeciwników. Pora dnia zmienia się samoistnie, ale macie na nią wpływ, dzięki opcji zmiany pory dnia, która znajduje się w miejscu łaski, podczas odpoczynku.

Niektórzy unikalni przeciwnicy pojawiają się tylko w konkretnej porze dnia, zazwyczaj w nocy. Dlatego też jeśli nie chcecie zostać zaskoczeni pojawieniem się trudnego przeciwnika, zważajcie na to, jaka pora dnia aktualnie się u Was pojawiła.

Wyczerpujcie dialogi z NPC

Nawet jeśli nie interesuje Was to, co dany NPC ma Wam do przekazania, warto wyczerpywać wszystkie dialogi - Elden Ring: Porady na start - Elden Ring - poradnik do gry

Nawet jeśli nie interesuje Was to, co dany NPC ma Wam do przekazania, warto wyczerpywać wszystkie dialogi. Nie tylko możecie się wtedy dowiedzieć czegoś przydatnego, ale często, gdy NPC nie ma już nic ciekawego do powiedzenia, na samym końcu rozmowy, przed tym jak zacznie powtarzać tę samą kwestię dialogową, możecie otrzymać konkretny przedmiot.

Niszczcie świecące czaszki

Podczas, gdy będziecie eksplorować świat, na Waszej drodze mogą pojawić się białe czaszki, które się świecą - Elden Ring: Porady na start - Elden Ring - poradnik do gry

Podczas, gdy będziecie eksplorować świat, na Waszej drodze mogą pojawić się białe czaszki, które się świecą. Warto podczas eksploracji niszczyć takie o to czaszki, gdyż wtedy będziecie mogli podnieść Złoty Run [1], który da Wam 200 run. Nie jest to dużo, jednakże czaszek jest całkiem sporo, a w początkowym etapie gry bardzo się to przyda. Aby zniszczyć czaszki, wystarczy, że przeturlacie się po nich, lub przebiegniecie po nich za pomocą Torrenta.

Uważajcie na skrzynie-pułapki!

Nie każda skrzynia zawiera pożądane skarby - Elden Ring: Porady na start - Elden Ring - poradnik do gry

Nie każda skrzynia zawiera pożądane skarby. Niektóre z nich są tak naprawdę pułapkami. Nie ma ich za dużo w świecie gry, jednakże potrafią być bardzo irytujące. Skrzynię-Pułapkę poznacie po ulatniającym się dymie, gdy otworzycie skrzynię. Jeśli to zobaczycie, czym prędzej wykonajcie unik do tyłu, aby uniknąć zagrożenia. Pułapki te zazwyczaj przeteleportują Was do regionów, w których nie powinniście się jeszcze znaleźć, ze względu na wysoki poziom trudności przeciwników. Jednakże jeśli jesteście graczami, którzy uważają, że sobie poradzą, może to być dobra sposobność do tego, aby szybko znaleźć się w odległym regionie.