Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Imperator Rome - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
Imperator Rome - poradnik do gry

Imperator Rome - poradnik do gry

Budowa Imperium od zera! Poradnik do Imperator Rome to zbiór porad do tej trudnej gry. Tu dowiesz się, jak zacząć grać, jak zarabiać złoto i prowadzić wojnę. Nauczysz się też, jak prowadzić handel, co się bardziej opłaca. Porady, tipsy i solucja, która pomoże podbić świat.

Poradnik do gry Imperator: Rome to zestaw kompletnych informacji, porad oraz strategii do zarządzanie starożytnym państwem. Znajdziesz tutaj liczne informacji oraz porady, dotyczące wszystkich początkowych etapów gry oraz wielu podstawowych mechanik i funkcji. Dowiesz się które państwo jest najlepszym wyborem do pierwszych rozgrywek, a których unikać. W poradniku znajdziesz informacje dotyczące gospodarki, dyplomacji prowadzenia wojen i wielu innych aspektów tej złożonej gry.

Co muszę wiedzieć o Imperator: Rome?

Imperator: Rome pozwala zarządzać antycznym państwie w Europie, północnej Afryce oraz Azji. Styl gry jest bardzo podobny do wielu innych gier ze studia Paradox, czyli Europa Universalis, Crusader Kings lub Stellaris. Każda nacja posiada liczne statystki, mieszkańców prowincji oraz postacie, które mają wpływ na politykę zagraniczną oraz wewnętrzna. Co w więcej, każda armia jest dowodzona przez postać, która ma swój współczynnik lojalności i może cię zdradzić i zacząć walczyć z Twoimi wojskami. Niezbędny jest rozwój technologii, miast i prowincji oraz tradycji unikatowych dla danej grupy kulturowej.

Podobieństwa do innych gier studia Paradox

Jeśli grałeś w tytuły ze stajni gier Paradox, oznaczone mianem Grand Strategy, to zauważysz wiele podobnych elementów i pomniejszych różnic.

  1. Europa Universlias - system dyplomacji, mapa, prowadzenia wojen oraz rozwój technologicznych jest bardzo podobny, a wręcz identyczny w Imperator:Rome
  2. Crusader Kings posiadał rozbudowany system postaci. Podobny system istnieje w Imerator:Rome, ale nie jest tak decydujący jak w CK. Możesz przypisać postacie jako dowódców lub dyplomatów, ale nie zarządzasz rodem. Śmierć postaci nie jest tak bolesna jak w CK i nie zapowiada rychłego końca gry.
  3. Hearts of Iron wprowadził system jednostek oraz bardziej szczegółowe bitwy w odróżnieniu od pozostałych tytułów. Imperator Rome ma więcej jednostek wojskowych od EU, ale nie tak dużo jako HOI. Różnice pomiędzy oddziałami oraz sposoby prowadzenia bitew i system taktyk stawia Imperator Rome gdzieś pośrodku.
  4. Victoria i Stellaris - oba te tytuły posiadały rozbudowany system mieszkańców i populacji. Imperator posiada podobny podział. Są tutaj 4 klasy mieszkańców, co jest znacznie uboższą liczbą niż w grze Victoria, ale mieszkańcy są często nazywani pops'ami tak jak w Stellaris. Każde miasto ma konkretną ilość pops'ów, którą można awansować do innej kategorii lub przemieszczać od innych regionów.

Imperator Rome posiada najbardziej szczegółowy model podziału mapy na najmniejsze jednostki terytorialne, czyli miasta (a nie prowincje jak w poprzedniej części). Grupa miast tworzy prowincje, a te składają się na regiony. Wszystko to ma umożliwić bardziej szczegółowy wygląd świata oraz ułatwić podział kulturowy i tworzenie nowych granic państw.

Jakie nacje wybrać na początek?

Najlepiej wybrać tytułowy Rzym. W początkowym okresie gry nie jest najmocniejszym państwem, ale ma zadatki na zdobycie tytułu największej potęgi. Jest w dobrej pozycji geograficznej oraz geopolitycznej. Masz niewielkich, skłóconych sąsiadów, ale musisz zadbać o rozwój gospodarki i zwiększyć siłę militarną.

Rzym jest jedynym z interesujących wyborów. Jest republiką, więc będziesz musiał mierzyć się z walką senatorów o władze oraz uważać na lojalność swoich generałów. Niezadowolony generał może wypowiedzieć niepodległość, a im więcej ma legionów pod swoją komendą tym gorzej dla Republiki. Zwłaszcza jeśli ma na imię Juliusz.

Innym ciekawym wyborem jest Kartagina albo Egipt. Oba państwa posiadają spore terytorium, oraz mają silne zaplecze ekonomiczne i gospodarcze. Kartaginą jest potęgą na morzu i może decydować o wszystkim co się dzieje w morzu śródziemnomorski. Z kolei Egipt ma najbardziej żyzne ziemie w świecie gry oraz najbardziej zaludnione regiony. Dzięki temu, złoto z handlu i podatków płynie do twojego skarbca strumieniami. Dzięki odpowiednim funduszom jest w stanie nie tylko sprawnie przewodzić swoim państwem, ale też bez problemu prowadzić wojnę oraz zdobywać nowe terytoria.

Pierwsze kroki na początek gry:

Przydziel generałów i admirałów. Bez przydzielonych postaci, twoje armie nie będą mogły skutecznie walczyć. Dowódcy zapewniają większą skuteczność na polu bitwy. Jeśli armia nie ma przydzielonego dowódcy, to całe zgrupowanie otrzymuje kare -25% do morale. Dowódcy mają również specjalne zdolności, dzięki czemu armia jest skuteczniejsza w boju. Uważaj tylko na lojalność swoich generałów, bo jeśli się zbuntują to mogą pociągnąć część wojsk za sobą.

Zwiększ przychód złota oraz zasoby ludzkie. Te dwa czynniki są potrzebne do szkolenia i utrzymania dużej armii. Zwiększ podatki - na czas pokoju, wojska, floty i forty nie muszą otrzymywać pełnego żołdu. Rozbuduj gęsto zaludnione miasta o koszary, dzięki czemu będziesz miał więcej rekrutów do szkolenia nowych armii.

Sprawdź sytuacje polityczną. Zanim rozpoczniesz ekspansję i budowanie swojego państwa, zobacz jakie relacje łączą się z innymi nacjami w twoim obszarze. Wykorzystaj zakładkę dyplomacji i sprawdź również jak wygląda sytuacja u innych nacji. Może się okazać, że nacja którą chcesz podbić, jest w wasalem jakiegoś imperium lub w sojuszu z wieloma silnymi nacjami.

Zanim wypowiesz wojnę, zdobądź roszczenie. Jest to dość droga akcja i kosztuje wiele punktów oratoryki, ale się opłaca. Dzięki temu, będziesz miał powód do wojny i nie stracisz punktów stabilności. Możesz zdobyć roszczenie po wybraniu państwa w trybie dyplomacji i rozwinięciu zakładki tajne akcje (covert actions).

Przydziel idee narodowe. Gdy rozpoczynasz grę, zazwyczaj nie masz przypisanych idei narodowych. Są to przydatne bonusy dla całego twojego państwa, które zazwyczaj koncentrują się na wąskiej dziedzinie np. utrzymanie armii lub rozbudowa prowincji. Jeśli odpowiednio dopasujesz takie idee, to zyskasz dodatkowe punkty władzy oraz specjalne bonusy unikalne dla twojego typu rządu.

Wybierz omen lub podnieść wskaźnik stabilności. Omeny zapewniają różnorodne bonusy, na początek gry najlepiej jest wybrać bonus do podatków lub ewentualnie do niepokojów społecznych. Jeśli twój poziom stabilności wynosi zero lub mniej, koniecznie podnieść wskaźnik stabilności. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemnych efektów w twoim państwie m.in. wzrostu niepokojów społecznych oraz spadku lojalności.

Zawsze wykorzystaj wszystkie szlaki handlowe w stolicy. Takie szlaki są niezwykle cenne, ponieważ nadwyżki surowców w stołecznej prowincji, zapewniają bonusy dla całego państwa. Warto sprawdzić wszystkie dostępne surowce do importu i wybrać odpowiednie bonusy lub sprowadzić towary strategiczne, aby rozpocząć szkolenie lepszych oddziałów wojskowych.

Technologia i ulepszenia. Punkty technologii zyskujesz dzięki populacji obywateli w twoim państwie oraz dzięki przydzielonym naukowców. Co poziom, zostaną odblokowane nowe inwencje, które możesz odblokować. Wybieraj takie bonusy, które będą pomagać ci w spełni najbliższych celów np. większe szczęście mieszkańców lub zwiększone dochody z podatków.

Obserwuj kto ma zostać następnym władcą. Twój przywódca wpływa na ilość punktów władzy, które zdobywasz, a jego cechy specjalne mają wpływ na różne aspekty twojego państwa. Uważnie obserwuj kto jest pretendentem do tronu lub która partia polityczna ma największe poparcie w senacie. Wybór nowego konsula w republice, wiąże się z bonusami danej frakcji politycznej. Na początku gry nie chcesz, aby do władzy doszła partia populistyczna - zwiększa koszty w punktach władzy oraz niepokoje społeczne.

Uważaj na współczynnik tyranii, agresywnej ekspansji i korupcji. Te wszystkie współczynniki mają negatywny wpływ na dyplomacje, relacje pomiędzy nacjami, niepokoje i szczęście pośród twoich mieszkańców oraz zwiększone koszty w złocie oraz punktach władzy.

Tryby mapy

Imperator: Rome posiada liczne tryby mapy, które ułatwią ci rozgrywkę i uprzyjemnia rządzenie państwem. Dzięki trybom mapy będziesz w stanie szybko przeanalizować sytuację na mapie bez zbędnego klikania i wybierania każdego regionu.

Tryby mapy pozwolą ci na lepsza kontrolę sytuacji w twoim państwie, monitorowanie statusu gospodarki, niepokojów w prowincjach oraz relacji pomiędzy twoimi sąsiadami - Imperator Rome - poradnik do gry

Tryby mapy pozwolą ci na lepsza kontrolę sytuacji w twoim państwie, monitorowanie statusu gospodarki, niepokojów w prowincjach oraz relacji pomiędzy twoimi sąsiadami.

Gra ma następujące tryby mapy:

Geograficzny. Pozwoli ci na szybkie podgląd terenów, które chcesz podbić. Szybko zauważysz, gdzie jest pustynia, las lub wzgórza i dostosujesz swoja strategię do terenu na którym przyjdzie ci walczyć.

Polityczny. To tryb w którym spędzisz najwięcej czasu. Wszystkie miasta i prowincje zostaną oznaczone kolorem unikalnym dla danej nacji oraz będzie na nich widniała nazwa państwa. Dzięki temu, bez problemu będziesz widział do kogo należą dane terytoria.

Kulturowy.

Religijny. W grze Imperator Rome jest wiele różnych religii, które wpływają na stabilność w państwie oraz poszczególnych regionach. Ten tryb mapy pozwoli ci szybko zobaczyć, na jakich terenach jest religia dominująca.

Prowincje. W tym podglądzie, na mapie pojawią się nazwy i granice wszystkich prowincji. Przydatne przy nabywaniu roszczeń do terenów.

Towary Handlowe. W tym trybie zobaczysz jakie towary są produkowane w danym mieście na całej mapie.

Populacja. Przegląd demografii na w poszczególnych miastach. Pokazuje zaludnienie prowincji, im jaśniejszy kolor tym więcej mieszkańców. Jeśli najedziesz kursorem na jakieś miasto, w okienku pojawi się spis mieszkańców z podziałem na klasę i ilość.

Dyplomatyczny. Ten tryb pozwoli ci podejrzeć jakie relacje masz z innymi państwami oraz sprawdzić co łączy sąsiadów z twoimi wrogami lub przyjaciółmi. Takie informacje są na wagę złota i pozwalają zaplanować politykę zagraniczną oraz przyszłe podboje.

Siła Barbarzyńców. Niektóre obszary posiadają enklawy barbarzyńców, które co jakiś czas atakują pobliskie ziemie. Ten tryb pokaże ci które prowincje posiadają barbarzyńców i jaka jest ich siła.

Szlaki Handlowe. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie prowincje, które mogą ustanowić nowe szlaki handlowe.

Gracze. Podgląd graczy w ludzkich na mapie świata gry.

Fortyfikacje. Ten tryb pokazuje w których miastach są forty i jakie obszary są w zasięgu ich kontroli.

Regiony. Podobnie do widoku prowincji, na mapie pokazuje się podział na regiony.

Zaopatrzenie. W tym trybie zobaczysz, poziom zapatrzenia w miastach. Jest on potrzebny do utrzymania stanu osobowego armii.

Poziom cywilizacyjny. W tym filtrze, gra pokazuje miasta i ich poziom cywilizacyjny. Im wyższy poziom cywilizacyjny tym więcej punktów technologii oraz większe zadowolenie obywateli.

Opinie. W tym trybie możesz zobaczyć jaką opinię o twojej nacji mają wszystkie nacje w świecie gry. Możesz też wybrać inną nację i zobaczyć jakie opinia cieszą się u innych nacji.

Niepokoje i lojalność. Ten widok pokazuje jakie wygląda sytuacja twoim państwie i które rpwoicnje są bliskie buntu.

Informacje o Imperator Rome - poradnik do gry

Autor : Mateusz mkozik Kozik

Ostatnia aktualizacja : 11 kwietnia 2019

Poradnik zawiera : strony: 35, ilustracje: 56 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Imperator Rome - poradnik do gry