Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki Farming Simulator 19 porady, wskazówki

W Farming Simulator 19 ciągniki dzielą się na trzy kategorie: lekkie (do 150 KM), średnie (do 250 KM) i ciężkie (powyżej 250 KM). Różnią się głównie mocą silnika, a często przy tym i szybkością, rozmiarami, czy nawet masą (parametr niepodawany przez grę, lecz widoczny podczas eksploatacji maszyn). W każdej kategorii ciągników opisanych poniżej wymieniono najciekawsze modele, o najlepszych parametrach cena-jakość oraz o ciekawych funkcjach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ciągnika?

Wybór traktorów w Farming Simulator 19 jest naprawdę duży. Dowiedz się, jakie parametry powinien spełniać ciągnik, którego potrzebujesz.

 1. Kupując ciągnik, zwróć przede wszystkim uwagę na jego moc oraz możliwości ulepszenia silnika. Niektóre traktory dzięki ulepszeniom potrafią poprawić swój silnik nawet dwukrotnie. Warto na początek inwestować w ciągniki, które możesz ulepszać i rozwijać - posłużą dzięki temu na długi czas. Uwaga: maszyny kupione w opcji leasingu nie mogą zostać zmodyfikowane w późniejszym czasie - jedynie przy zakupie.
 2. Drugi parametr, to prędkość maksymalna. Ma ona znaczenie, ale raczej dla ciągników z określonym zastosowaniem: dla traktorów, których będziesz używał do prac dodatkowych (np. przy drzewach) czy transportu, warto wybrać duże prędkości. Jednak jeśli głównym zadaniem jednego z ciągników będzie orka, nie musi on cechować się dużą szybkością. Zwróć uwagę, że dowolna modyfikacja silnika w ciągniku zawsze zwiększa prędkość maksymalną o 3km/h. Niektóre prace mogą zostać wykonane z dużą szybkością, np. opryskiwanie - wykorzystaj do tego celu szybkie traktory.
 3. Zwróć uwagę, co posiada na przedzie: brak uchwytu montażowego z przodu uniemożliwi pracę z ciężkimi maszynami (jeśli nie posiadasz w tym miejscu obciążnika) i użytkowaniu czasami kilku maszyn jednocześnie. Przy tej okazji, zwróć również uwagę, czy poza uchwytem posiada żółty wał (wałek przekaźnika mocy), który umożliwia pracę maszynom, które nie posiadają własnego silnika. Czasami na przedzie montowany jest obciążnik: czasem jest to dobre rozwiązanie (nie musisz zakupywać i montować ich samodzielnie), ale jednocześnie nie posiadasz uchwytu, a obciążnik ma stałą wartość.
 4. Przedni ładowacz - warto, aby przynajmniej jeden z twoich ciągników w początkowych fazach gry posiadał uchwyt na ładowacz przedni. Dzięki temu będziesz mógł ładować palety czy bele lub drzewa z użyciem ciągnika, bez konieczności zakupu specjalnego pojazdu do tego celu.
 5. Trakcja i sterowność - ten parametr nie jest nigdy bezpośrednio wskazany. Niektóre ciągniki posiadają np. większy promień skrętu, dzięki czemu szybciej zawracają na polu i łatwiej się nimi steruje (przyglądaj się, jak bardzo koła oddalone są na osi - zwykle mają one możliwość większego skrętu). Poza tym niektóre traktory posiadają tylne koła skrętne (np. wszystkie JCB), co również poprawia ich mobilność. Największą mobilnością cechują się jednak gąsienice - te jednak przeznaczone są tylko dla najdroższych pojazdów (i często gąsienice nie zapewnią dużej prędkości maksymalnej).
 6. Zwróć uwagę, że ciągniki ciężkie nie mają możliwości montażu wąskich kół! Rzadko posiadają także możliwość montażu ładowaczy czołowych.

Ciągniki małe

Fiat 1300 DT - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Fiat 1300 DT

Fiat 1300 DT to jeden ze starych, zabytkowych niemal traktorów. Posiada prawie największą moc z kategorii małych traktorów lecz:

 1. Brak dodatków i rozszerzeń (posiada sworzeń z przodu zamiast połączenia 3-punktowego).,
 2. Bardzo mały promień skrętu i mobilność,
 3. Bardzo niska prędkość maksymalna,
 4. Słabe oświetlenie.

Nada się jedynie do prostych, ale ciężkich prac (np. orki) przy posiadaniu podstawowego, taniego sprzętu.

Fendt 500 Favorit - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Fendt 500 Favorit

W tej kategorii warto zwrócić uwagę na markę Fendt: model 500 Favorit posiada przedni uchwyt, możliwość zamontowania ładowacza oraz przyzwoitą prędkość (50km/h). Najważniejsze jednak: silnik możesz rozwinąć do mocy 150 KM.

Lindner Lintrac 90 - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Lindner Lintrac 90

W tej kategorii rozmiarowej na uwagę zasługuje jeszcze jeden sympatyczny traktor: Lindner Lintrac 90. Jest to bardzo mały, słaby ale i bardzo zwrotny ciągnik (posiada tylne koła skrętne). Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Świetnie sprawdza się jako mały ładowacz: jest bardzo mobilny i na pewno jest lepszym wyborem niż podstawowy ładowacz: Kramer KL30.8T, który jest słabszy, używa tych samych końcówek ładowacza a na dodatek kosztuje 60 000$ przy znacznie mniejszych możliwościach działania.

Ciągniki średnie

CaseIH 7200 Pro Series - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
CaseIH 7200 Pro Series

Najciekawszy ciągnik klasy średniej dla niezbyt zamożnych, to pierwszy model: CaseIH 7200 Pro Series. Jest to idealny ciągnik na początek, który posłuży na długo, bowiem jego silnik (170 KM) możesz ulepszyć, by legitymował się mocą 261 KM. Poza tym w tej cenie posiada przyzwoitą szybkość (40 km/h) oraz przedni uchwyt.

Valtra T Series - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Valtra T Series

Z droższych traktorów, warto zainteresować się dopiero modelami o mocy +200 KM. Najciekawszym ciągnikiem w tym sektorze jest Valtra T Series, za kwotę 175 000$. Posiada parametry zbliżone do ciągników w tej półce cenowej: prędkość 50 km/h, przedni uchwyt i możliwość zamontowania ładowacza czołowego, lecz przede wszystkim: zmiana kierunku jazdy. To znaczy: możesz odwrócić siedzenie kierowcy (jak na zdjęciu powyżej) i prowadzić wygodnie pojazd jadąc w przeciwną stronę z pełną prędkością. Znacznie rozszerza to możliwości wykorzystania maszyny:

 1. W odwróconej konfiguracji skręcasz tylnymi kołami, co ułatwia zawracanie,
 2. Ciężar maszyny przeniesiony jest w stronę kierunku jazdy - ciężki sprzęt często nie wymaga użycia obciążników,
 3. Możesz podłączyć maszyny z przodu i z tyłu, by przejechać pas pola wykonując jedną czynność, odwrócić się i od razu wykonywać drugą.
JCB Fastrac 4220 - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
JCB Fastrac 4220

JCB Fastrac 4220 - ciągnik ten jest najszybszym w tej kategorii. Porusza się 62 km/h, dzięki czemu świetnie sprawdza się w transporcie; koszt to 196 000$. Dodatkowo posiada cztery koła skrętne oraz możliwość podpięcia ładowacza czołowego. Jeśli nie chcesz inwestować w ciągnik siodłowy, wykorzystaj ten traktor, by przewozić maszyny ze sklepu czy przyczepy z surowcami do sprzedaży w skupach.

Ciągniki ciężkie

John Deere 7R Series - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
John Deere 7R Series

Po raz kolejny, najtańszy ciągnik John Deere 7R Series posiada największe możliwości rozwoju silnika, do mocy aż 352 KM. Zwróć jednak uwagę, że sporo dopłacisz za taki silnik: jeśli nie planujesz od razu zakupić do w najmocniejszej wersji, za podobną cenę otrzymasz traktor Valtra S Series, z mocą 350 KM i większą ilością "bajerów". Tym razem wskazuję ten ciągnik, jako nie najlepszy wybór do zakupu, nie jako rekomendację.

Massey Ferguson MF 8700 - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Massey Ferguson MF 8700

Jeśli potrzebujesz bardzo mocnego ciągnika, najlepszym wyborem będzie Massey Ferguson MF 8700. W podstawowej wersji posiada 350 KM, za 250 000$; po ulepszeniu do 400 KM zapłacisz za niego 300 000$. Jest to najlepszy stosunek cena-jakość w tej kategorii.

 1. Tą samą moc uzyskasz za 317 000$ w Valtra S Series - w tym ciągniku otrzymasz jednak możliwość odwrócenia się w fotelu i pełnej kontroli przy jeździe wstecz.
JCB Fastrac 8330 - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
JCB Fastrac 8330

Podobnie jak model ciągnika średniej klasy JCB, tak tu, model Fastrac 8330 cechuje się najwyższą prędkością poruszania się: 70km/h. Jako, że jest to klasa "luksusowa", za 100KM więcej i prędkość maksymalną wyższą o 5km/h, płacisz tyle co za dwa ciągniki Fastrac 4220. Jest to kolejna pozycja, którą częściowo odradzam, bowiem ten model nie posiada czterech kół skrętnych.

Fendt 1000 Vario - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Fendt 1000 Vario

Jeśli szukasz ciągnika o największej mocy za najniższą cenę, jedynym, który przekracza magiczną granicę 500KM jest Fendt 1000 Vario - z ulepszonym silnikiem generuje moc 517 KM przy cenie 369 000$. Dodatkowo jest to najszybszy ciągnik (63 km/h) o takiej mocy - każdy wyższy model z mocą +500 KM będzie poruszał się maksymalnie 43 km/h

CaseIH Magnum Series - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
CaseIH Magnum Series

Ostatni z wymienionych tu modeli skierowany jest do osób, którym koniecznie zależy na posiadaniu ciągnika gąsienicowego. Najtańsza opcja to CaseIH Magnum Series, o mocy 409 / 435 KM, który posiada napęd gąsienicowe, ale tylko na tył (po zmodyfikowaniu kół). Za podstawową wersję z gąsienicami zapłacisz 341 000$. Ponadto:

 1. Jest to najszybszy (50/53 km/h) traktor z gąsienicami, który możesz zakupić,
 2. Wyposażenie tylko tylnej osi w gąsienice nie jest tak efektywne, jeśli chodzi o promień skrętu, jak pojazd na pełnych gąsienicach.
 3. Zwróć jednak uwagę również na to, że inne ciągniki gąsienicowe nie posiadając przedniego uchwytu.

Ciągniki siodłowe / ciężarówki

Cieżarówki - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Cieżarówki

Kategoria ciężarówek skrywa pięć modeli pojazdów, które służą wyłącznie do transportu. Cechują się dużą mocą (bez problemu pociągną cały szereg przyczep) oraz posiadaniem siodła, które umożliwia podłączenie bezpośrednio dużych naczep. Ponadto, żaden traktor nie porusza się z prędkością 80km/h. Jeśli nie używasz traktora do transportu i męczy cię częste wożenie rzeczy ze sklepu przez pół mapy i duże dystanse do punktów skupu, będzie do bardzo dobre rozwiązanie.

Wózek - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Wózek

Jeśli chcesz podłączyć naczepę z siodłem do traktora, masz taką możliwość. Odnajdź w sklepie specjalny wózek, który służy jako adapter.

MAN TGS 18.500 4x4 - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
MAN TGS 18.500 4x4

Którą ciężarówkę wybrać? Potencjalnie najlepszy wyborem będzie MAN TGS 18.500 4x4. Powodem jest zestaw zaczepów z tyłu pojazdu, dzięki którym podłączysz do niego każdą dostępną naczepę w grze.

Tatra Phoenix 6x6 Agro-Truck - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Tatra Phoenix 6x6 Agro-Truck

Możesz także zakupić ulepszenie do przyczepek podłączanych na sworzeń (seria HDK/TDK oraz przyczepy do transportu trzciny cukrowej) do ciężarówki Tatra Phoenix 6x6 Agro-Truck.

Pickupy

Lizard Pickup 1978 - Farming Simulator 19: Ciągniki i ciężarówki - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Lizard Pickup 1978

Dostępne są dwa modele pickupów, które są najszybszymi pojazdami w grze: osiągają 120 km/h. Możesz wykorzystać je do zwiedzania terenu i działek, które chcesz zakupić, oraz do transportu: na pace (mają możliwość zaczepienia ładunku pasami, dlatego o to, że zgubisz towar po drodze nie musisz się martwić), oraz możesz przyłączyć do nich niektóre małe (i nie za ciężkie) przyczepki. Jeśli zaczynasz z małą ilością pieniędzy, możesz zakupić (lub lepiej wynająć w leasingu) jeden z tych pojazdów dla ułatwienia rozgrywki: na pace spokojnie możesz przewieźć choćby paletę z nasionami, czy jeździć z małą przyczepką i odbierać plony z kombajnu.

 1. Droższy model cechuje się większą mocą, posiada jednak mniej pojemną pakę.