Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Anno 1800 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Anno 1800 - poradnik do gry

Anno 1800 - poradnik do gry

Metropolie rewolucji przemysłowej. Poradnik do gry Anno 1800 stanowi kompendium wiedzy na temat tej wyjątkowo bogatej i szczegółowej produkcji. Dowiecie się tutaj, jak budować i organizować nowe miasto, jak odblokować nowe budynki i klasy społeczne czy też jak osiągnąć wysokie dochody.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada 2019

Niniejszy poradnik gry Anno 1800 da wam narzędzia, by stworzyć wspaniałą cywilizację, która wchodzi właśnie w wiek industrialny. Nasz poradnik to potężne kompendium wiedzy, w którym każdy gracz odnajdzie odpowiedzi na pytania i porady ułatwiające początek gry. Poradnik porusza najistotniejsze kwestie, takie jak najważniejsze nowości w nowej odsłonie Anno, opis interfejsu, czy omówienie rozwoju naszego miasta.

Poradnik otwierają porady na start i dział podstaw, w którym zebraliśmy wszelkie konieczne tipsy potrzebne do rozpoczęcia gry. Dowiecie się z tej sekcji poradnika m.in. o dostępnych trybach rozgrywki, sterowaniu, przeczytacie o obszernych poradach na start i opisie systemu rozwoju kolonii. Kolejny dział solucji gry Anno 1800, szczegółowo opisuje mechanikę zarządzania miastem. Znajdziesz tutaj spis budynków, opis atrakcyjności miasta, czy omówienie dwóch budynków kulturowych w grze - Zoo i Muzeum. Kolejne strony opisują jak pozyskiwać cenne zasoby i w 5 krokach przedstawiają idealny rozbudowy miasta.

Oczywiście w przewodniku nie mogło zabraknąć rozbudowanego działu FAQ, który odpowiada na wszelkie nurtujące pytania fanów industrialnego szaleństwo. To właśnie tutaj dowiesz się m.in. jak zdobyć nowe zwierzęta do zoo i eksponaty do muzeum, przeczytasz jak poprawić atrakcyjność miasta, jak odblokować kolejne budynki, jak dotrzeć do Amazonii i dowiesz jak tworzyć dodatkowe pola na farmie.

Anno 1800 jest kolejną odsłoną popularnego cyklu strategii ekonomicznych, nad którą pieczę sprawuje należące do firmy Ubisoft studio Blue Byte. Produkcja trafiła na platformę PC, a jak sugeruje tytuł jej akcja została osadzona w czasach rewolucji przemysłowej - mowa o epoce doniosłych odkryć geograficznych i naukowych oraz wszechobecnej industrializacji.

Podobnie jak w poprzednich częściach serii w Anno 1800 gracz wciela się w rolę władcy, na którego barkach spoczywa zadanie stworzenia dobrze prosperującej metropolii. Rozpoczynając zmagania z zaledwie garstką poddanych i skromną osadą, musi on kierować ludzi do pracy przy pozyskiwaniu surowców niezbędnych do przetrwania oraz wznoszenia kolejnych budowli oraz tworzyć skomplikowane łańcuchy produkcyjne; ważne jest także umiejętne zaplanowanie miejskiej infrastruktury w celu przyspieszenia procesów zachodzących w mieście. Nadwyżkami posiadanych dóbr można natomiast swobodnie handlować lub wymieniać je na takie, których w danym momencie brakuje.

Anno 1800 - różne wersje gry

Gra Anno 1800 ma kilka edycji, które oferują inną zawartość.

Wydanie standardowe zawiera tylko grę Anno 1800.

Cyfrowe wydanie Deluxe zawiera grę Anno 1800, Dodatek Anarchista, Loga firm, Sztuka Anno 1800 (album cyfrowy) i wybór utworów ze ścieżki dźwiękowej - Anno 1800 - poradnik do gry

Cyfrowe wydanie Deluxe zawiera grę Anno 1800, Dodatek Anarchista, Loga firm, Sztuka Anno 1800 (album cyfrowy) i wybór utworów ze ścieżki dźwiękowej.

Kolekcjonerskie wydanie Pionierskie zawiera grę Anno 1800, Dodatek Anarchista, Pudełko kolekcjonerskie w stylu Wiktoriańskim, Album Sztuka Anno 1800, wyjątkowe dodatki odziane w metal, 3 litografie, list od Hanny, ścieżkę dźwiękową gry - Anno 1800 - poradnik do gry

Kolekcjonerskie wydanie Pionierskie zawiera grę Anno 1800, Dodatek Anarchista, Pudełko kolekcjonerskie w stylu Wiktoriańskim, Album "Sztuka Anno 1800", wyjątkowe dodatki odziane w metal, 3 litografie, list od Hanny, ścieżkę dźwiękową gry.

Anno 1800 - Zawartość przepustki sezonowej i DLC

Firma Ubisoft zapowiedziała następujące dodatki: Zatopiony skarb (Sunken Treasures), Botanica i Przeprawa (The Passage) - Anno 1800 - poradnik do gry

Firma Ubisoft zapowiedziała następujące dodatki: Zatopiony skarb (Sunken Treasures), Botanica i Przeprawa (The Passage). Koszt przepustki sezonowej to 99zł. Oprócz wspominanych dodatków, posiadacze przepustki sezonowej zyskają dostęp do przedmiotów kosmetycznych: portretu więźnia oraz dwóch logo firmy (Promethean Fire i Eagle Crest).

Dodatek Zatopiony Skarb przedstawi nową postać - ekscentrycznego naukowca. Razem z nim ruszymy na niezbadaną europejską wyspę, by odnaleźć ukryty skarb.

Botanica, odblokuje nowy budynek - ogród botaniczny, który zwiększy atrakcyjność naszego miasta i przyciągnie turystów. Kolejną nowością będzie pawilon muzyczny, który pozwoli odsłuchiwać utwory ze ścieżek dźwiękowych poprzednich odsłon gier Anno.

Przeprawa zabierze nas na koło podbiegunowe, gdzie przeprowadzimy poszukiwania zaginionej wyprawy polarnej. Przetrwanie w tak skrajnych warunkach będzie wymagało skorzystania z zupełnie nowych budynków i narzędzi.

Anno 1800 - Darmowe dodatki

Oprócz wspomnianych dlc, Anno otrzyma również darmowe aktualizacje, które zawierają:

 1. nowy typ budynku umożliwiający wgląd w dokładne statystyki rozgrywki;
 2. tryb kooperacji, w którym gracze wspólnymi siłami będą sprawować kontrolę nad pojedynczym imperium;
 3. wyzwania społeczności, czyli regularnie pojawiające się zadania dla całej wspólnoty graczy Anno 1800, których wykonywanie będzie odblokowywało nowe przedmioty kosmetyczne dla wszystkich uczestniczących.

Porady na start

 1. Skup się na dużej liczbie chatek mieszkalnych. Po rozpoczęciu rozgrywki, skup się na stworzeniu sporej liczby chatek, dla nowych rezydentów twojej wyspy. Po spełnieniu wymagań danej grupy społecznej, będą mogli oni awansować - stracisz jednak przy tym pewną ilość pracowników. Dla przykładu, awans farmerów na robotników, pozwoli ci wysłać nowo przybyłych do prac w kopalni, choć nie będą oni mogli już pracować w chatkach rybackich. Stąd, potrzebujesz dużą liczbę domów i mieszkańców, których w razie potrzeb będziesz awansował w hierarchii społecznej.
 2. Stwórz dużo obiektów generujących materiały budowlane. Na początku, będą wystarczyły ci tylko deski, jednak szybko będziesz potrzebował cegieł i stali. Postaraj się zawsze tworzyć dużą liczbę zakładów produkcyjnych, by nie czekać zbyt długo na możliwość stawiania kolejnych budynków.
 3. Korzystaj z trybu planowania. Nowością w Anno 1800 jest możliwość planowania budynków. Korzystaj z tej opcji, by wcześniej zaplanować rozwój swego miasta i kupować budynki, gdy zdobędziesz odpowiednią ilość zasobów.
 4. Wyślij statek na zwiad. Po rozpoczęciu rozgrywki, zaznacz swój statek i rozpocznij eksplorację okolicznych wód. Odkryjesz dodatkowe wysepki, które będą zawierały m.in. nowe surowce. Aby je zagospodarować, musisz stworzyć na nich stocznię i wysłać odpowiednią ilość materiałów, ze swojej głównej wyspy.
 5. Załóż pomniejsze kolonie. Punkt ten jest bezpośrednim rozwinięciem poprzedniego. Postaraj się jak najszybciej zagospodarować małe wysepki dookoła twojego miasta - szczególnie lukratywne są obszary, gdzie możesz założyć kopalnie. Rozważ też możliwość założenia fabryk na innych lądach, z dala od głównych obszarów mieszkalnych - pozwoli ci to zwiększyć ogólne zadowolenie i podbić atrakcyjność miasta.
 6. Dbaj o wysoką produktywność. Gdy naciśniesz na budynek, zobaczysz informację o jego produktywności. Priorytetem jest osadzenie obiektu maksymalną liczbą pracowników - czasem musisz zadbać też o wolną przestrzeń dookoła, czy pokaźne pole uprawne.
 7. Pamiętaj o handlu. Nadmiar wyprodukowanych przedmiotów warto sprzedać, lub przesłać do innej wyspy. Zadbaj również o to, by na twojej wyspie znajdowała się wystarczająca liczba magazynów, które przyjmą towary.
 8. Kontroluj tempo gry. Możesz użyć skrótów: + i -, by kontrolować tempo gry. Jest to bardzo przydatne, gdy np. oczekujesz na produkcję cegieł, czy stali.
 9. Załóż duże zoo i muzeum. Po odblokowaniu rzemieślników, będziesz mógł stworzyć dwa budynki kultowe na swojej wyspie. Pozwolą one znacząco podnieść poziom atrakcyjności twojego miasta - musisz skupić się na pozyskiwaniu nowych gatunków zwierząt i cennych eksponatów. Są one dostępne głównie z ekspedycji, choć czasem będziesz mógł je zdobyć w dodatkowy sposób np. poprzez handel.
 10. Nie przesadzaj z ekspansją. Pamiętaj, że masz ograniczone saldo, a nadmiar budynków może przyczynić się do bankructwa. Do tego, duża liczba mieszkańców przekłada się na równie wielkie potrzeby. Spokojnie rozwijaj więc swoje miasto i dbaj o zadowolenie społeczeństwa, bo mogą z czasem zacząć organizować protesty.

Podstawy gry

Ten dział poradnika gry Anno 1800 skupia się na podstawach i fundamentach rozgrywki. Opracowaliśmy dla was kluczowe zagadnienia, których przyswojenie ułatwi start przygody z tytułem.

 1. Anno 1800, najważniejsze nowości - Anno 1800 to już siódma główna odsłona cyklu. Względem poprzednich części, w tytule zagościły nowości. Ten rozdział opisuje co nowego możesz zobaczyć w grze - dowiesz się m.in. czym są budynki kulturowe i ekspedycje.
 2. Interfejs - Choć tytuł ma dość przystępny interfejs, warto przyjrzeć mu się z bliska i dokładnie opisać poszczególne opcje. Zajrzyj na tę stronę, by przeczytać informacje o interfejsie gry.
 3. Rozwój i potrzeby mieszkańców - Twoi mieszkańcy mają swoje potrzeby, gdy je spełnisz, będziesz mógł awansować ich na np. robotników, lub rzemieślników. Zajrzyj do tego rozdziału, by dowiedzieć się więcej.
 4. Tryby gry - Anno 1800 posiada trzy rozbudowane tryby gry. Wraca również uwielbiana przez fanów "piaskownica". Przeczytaj więcej tutaj!
 5. Sterowanie - Gra ma sporo użytecznych skrótów klawiszowych, które zostały zebrane i opisane tutaj.
 6. Porady na start - Nim zaczniesz tworzyć swoje pierwsze miasto, zajrzyj tutaj, by dowiedzieć jak skutecznie zacząć rozgrywkę. Zawarte tutaj porady na start ułatwią przygodę z grą!
 7. Dostosowywanie scenariuszy - każdy scenariusz w grze możesz w pewien sposób dostosować do swoich preferencji. Wybór kapitału początkowego, wielkość mapy, ilość plonów, awatar, npc... wszystko zostało przedstawione w tym rozdziale poradnika!
 8. Misje poboczne - znajdziesz tutaj opis zadań pobocznych w Anno 1800. Dowiesz się jak je odnajdywać i kończyć, by m.in. zdobyć nowych członków załogi do ekspedycji.

Zarządzanie miastem

Zarządzanie miastem to kwintesencja rozgrywki w Anno 1800. Oprócz przyjemności, czeka na ciebie również sporo obowiązków. Poniższy dział omawia najważniejsze aspekty związane z rozbudową twojej społeczności.

 1. Spis budynków - w grze możesz skonstruować bardzo dużo budynków. Na tej stronie znajdziesz opis wszystkich dostępnych konstrukcji w grze, wraz z podziałem na poszczególne klasy społeczne.
 2. Atrakcyjność miasta - Najważniejszy parametr twojego miasta. To właśnie atrakcyjność przyciąga turystów. Co wpływa na atrakcyjność miasta? Dowiesz się tutaj!
 3. Zoo i Muzeum - Te dwa kluczowe budynki kulturowe odgrywają bardzo dużą rolę w Anno 1800. Co odróżnia ich od reszty, przeczytaj tę stronę!
 4. Pozyskiwanie zasobów - Jak przystało na rozbudowaną strategię ekonomiczną, Anno 1800 oferuje możliwość pozyskiwania dużej ilości zasobów. Opisaliśmy tutaj mechanikę związaną z pozyskiwaniem surowców.
 5. Początek wielkiego imperium w 5 krokach - Jak zacząć idealnie grę? Przedstawimy 5 kroków, które poprowadzą cię przez początki rozgrywki!

FAQ

Poniższy dział zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z grą Anno 1800. Postaraliśmy się, by wytypować najbardziej problematyczne aspekty rozgrywki i zebraliśmy je w formie rozdziałów poniżej. Zajrzyj na którąś ze stron, by uzyskać odpowiedź na nurtujące cię pytanie.

 1. Jak zdobyć nowe zwierzęta do zoo i eksponaty do muzeum? - Turyści szybko nudzą się starymi eksponatami, czy powszechnie występującymi zwierzętami. Na tej stronie dowiesz się, jak zdobyć cenniejsze okazy!
 2. Jak poprawić atrakcyjność miasta? - Smog, chaos w społeczeństwie, demonstracje - to wszystko i więcej ma wpływ na atrakcyjność naszego miasta. Jak więc sprawić, byśmy byli postrzegani jako bardziej niezwykłe miasto?
 3. Jak odblokować kolejne budynki i klasy społeczne? - Znajdziesz tutaj opis odpowiedź na pytanie, jak odkrywać nowe konstrukcje i werbować nowe klasy społeczne w grze Anno 1800.
 4. Jak odblokować nową sesje gry, Amazonię? - Choć twoje miasto szybko się rozwija, po pewnym czasie zabraknie ci surowców koniecznych do dalszej rozbudowy. Wtedy będziesz mógł dotrzeć do Amazonii!
 5. Jak stworzyć pola do farm? - Opcja stworzenia dodatkowych pól na farmie jest dość sprytnie ukryta, naciśnij na ten rozdział, by dowiedzieć się, jak rozbudowywać swoje budynki gospodarcze o dodatkowe pola uprawne!
 6. Jak kupować statki od innych? - W tym rozdziale poradnika dowiesz się, jak kupować statki od innych frakcji w grze.
 7. Jak kolonizować nowe wyspy? - Twoja wyspa nie jest samowystarczalna i szybko będziesz musiał przejąć inne wyspy, by pozyskać nowe zasoby i dalej rozwijać swoich mieszkańców.
 8. Jak wykupywać wyspy od innych? - W Anno 1800 możesz kupować wyspy od innych frakcji, co jest szczególnie przydatne, gdy masz sporo gotówki w grze.
 9. Jak działa dyplomacja w grze? - Masz pytania odnośnie dyplomacji i budowaniu relacji z innymi frakcjami w grze? Zajrzyj do tego rozdziału poradnika!
 10. Jak przenosić towary między swoimi wyspami? - Kolejny rozdział poradnika odpowiada na pytanie, jak przenosić towary między wyspami i rozpocząć kolonizację!
 11. Jak handlować z innymi? - w tym rozdziale poradnika dowiesz się wszystkiego o handlu z innymi frakcjami w Anno 1800.

Opis przejścia

W Anno 1800 znajdziesz kampanię fabularną, która w 4 aktach opowiada historię rodziny Goode. Głowa rodu umiera, a jego majątek trafia do Edwarda Goode, który tyranizuje rodzeństwo, które opłakuje swojego ojca. Twoim zadaniem jest odbudować imperium zmarłego ojca i oczyścić jego imię z zarzutów. W naszym poradniku znajdziesz spis wszystkich zadań, krok po kroku, co bardzo szybko pozwoli ci ukończyć kampanię w 1800. Opis przejścia przedstawia solucje następujących misji:

 1. Rozdział 1 - A Tale of Two Brothers. Znajdziesz w tym rozdziale opis następujących misji: Having a blast, A Spark Rekindled, Housing Wares, The apple falls not far from the tree, Loyalty Repaid, Dull as Ditchwater, Toast to the Future, Family Bonds, Black Sheep of the Family, One Final Polish, Hard Times, Freedom and the Free Press, The Debt is Official, Working Class Heroes, Building from the Ashes, Edvard's Lackery, Scapegoats, Curiosity Killed the Cat, None of Your Business, The Shipyard, Hot of the Press.
 2. Rozdział 2 - A Sign of Fire. Zawiera misje: Any old iron, Moving mountains, The Demolitions Expert, Industrial Evolution, Warfare, Bulk order, Follow a Smuggler, Murder!, Father's Diary, Kashina the Wordly, The Pyrphorians, Mission to the New World.
 3. Rozdział 3- Prosperity. Dostępne zadania: A Home for the Rebels, Rescue and Refuge, A Bastion for All, Heat Wave, A Look Out, Wolves in Alpaca's Clothing, Release and Ease, The best defense is a good offense, Emergency Evacuation, Ordered Wildfire, Refugees Welcome, Pay no Ransom, One hand washes the other, Follow the lead.
 4. Rozdział 4 - The torch passes. Misje do wykonania: The confrontation, Come what may, Justitia, Prosecution, Final Battle. Znajdziesz tutaj opis, co robić po zakończeniu kampanii w Anno 1800.

Sterowanie Anno 1800 na PC

Przycisk

Funkcja

Ruch kamery - Anno 1800 - poradnik do gry

Ruch kamery

Obrót kamery w lewo - Anno 1800 - poradnik do gry

Obrót kamery w lewo

Obrót kamery w prawo - Anno 1800 - poradnik do gry

Obrót kamery w prawo

Przybliżenie kamery - Anno 1800 - poradnik do gry

Przybliżenie kamery

Oddalenie kamery - Anno 1800 - poradnik do gry

Oddalenie kamery

Menu budowania - Anno 1800 - poradnik do gry

Menu budowania

Obrót budynku w lewo - Anno 1800 - poradnik do gry

Obrót budynku w lewo

Obrót budynku w prawo - Anno 1800 - poradnik do gry

Obrót budynku w prawo

Tryb planowania budowania - Anno 1800 - poradnik do gry

Tryb planowania budowania

Zbuduj rezydencje - Anno 1800 - poradnik do gry

Zbuduj rezydencje

Ulepsz zaznaczony budynek/tryb ulepszenia - Anno 1800 - poradnik do gry

Ulepsz zaznaczony budynek/tryb ulepszenia

Tryb kopiowania - Anno 1800 - poradnik do gry

Tryb kopiowania

Tryb przenoszenia - Anno 1800 - poradnik do gry

Tryb przenoszenia

Tryb niszczenia - Anno 1800 - poradnik do gry

Tryb niszczenia

 

Pokaż/ukryj mapę świata

Zrzut ekranu - Anno 1800 - poradnik do gry

Zrzut ekranu

Reset pozycji kamery - Anno 1800 - poradnik do gry

Reset pozycji kamery

Menu opcji gry - Anno 1800 - poradnik do gry

Menu opcji gry

Przeskok do kolejnego statku - Anno 1800 - poradnik do gry

Przeskok do kolejnego statku

Minimapa - Anno 1800 - poradnik do gry

Minimapa

Pauza - Anno 1800 - poradnik do gry

Pauza

Pauza produkcji zaznaczonego budynku - Anno 1800 - poradnik do gry

Pauza produkcji zaznaczonego budynku

Wymagania minimalne - 1080p przy 30 klatkach na sekundę

Aby zagrać na najniższych detalach w grę Anno 1800 przy 30 klatkach na sekundę potrzebujesz:

System operacyjny: Windows 7/8.1/10 w wersji 64-bitowej,

Procesor: Intel Core i5-2500K lub AMD FX-6350,

Pamięć RAM: 8 GB,

Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD Radeon R7 260X.

Autor Poradnika

Grzegorz "Alban3k" Misztal


Informacje o Anno 1800 - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 10 września 2018

Poradnik zawiera : strony: 39, ilustracje: 197 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Anno 1800 - poradnik do gry