Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Anno 1800 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI
... poradnik w przygotowaniu ...
Anno 1800 - poradnik do gry

Anno 1800 - poradnik do gry

Metropolie rewolucji przemysłowej. Poradnik do gry Anno 1800 stanowi kompendium wiedzy na temat tej wyjątkowo bogatej i szczegółowej produkcji. Dowiecie się tutaj, jak budować i organizować nowe miasto, jak odblokować nowe budynki i klasy społeczne czy też jak osiągnąć wysokie dochody.

Niniejszy poradnik gry Anno 1800 da wam narzędzia, by stworzyć wspaniałą cywilizację, która wchodzi właśnie w wiek industrialny. Nasz poradnik to potężne kompendium wiedzy, w którym każdy gracz odnajdzie odpowiedzi na pytania i porady ułatwiające początek gry. Poradnik porusza najistotniejsze kwestie, takie jak najważniejsze nowości w nowej odsłonie Anno, opis interfejsu, czy omówienie rozwoju naszego miasta.

Poradnik otwierają porady na start i dział podstaw, w którym zebraliśmy wszelkie konieczne tipsy potrzebne do rozpoczęcia gry. Dowiecie się z tej sekcji poradnika m.in. o dostępnych trybach rozgrywki, sterowaniu, przeczytacie o obszernych poradach na start i opisie systemu rozwoju kolonii. Kolejny dział solucji gry Anno 1800, szczegółowo opisuje mechanikę zarządzania miastem. Znajdziesz tutaj spis budynków, opis atrakcyjności miasta, czy omówienie dwóch budynków kulturowych w grze – Zoo i Muzeum. Kolejne strony opisują jak pozyskiwać cenne zasoby i w 5 krokach przedstawiają idealny rozbudowy miasta.

Oczywiście w przewodniku nie mogło zabraknąć rozbudowanego działu FAQ, który odpowiada na wszelkie nurtujące pytania fanów industrialnego szaleństwo. To właśnie tutaj dowiesz się m.in. jak zdobyć nowe zwierzęta do zoo i eksponaty do muzeum, przeczytasz jak poprawić atrakcyjność miasta, jak odblokować kolejne budynki, jak dotrzeć do Amazonii i dowiesz jak tworzyć dodatkowe pola na farmie.

Anno 1800 jest kolejną odsłoną popularnego cyklu strategii ekonomicznych, nad którą pieczę sprawuje należące do firmy Ubisoft studio Blue Byte. Produkcja trafiła na platformę PC, a jak sugeruje tytuł jej akcja została osadzona w czasach rewolucji przemysłowej – mowa o epoce doniosłych odkryć geograficznych i naukowych oraz wszechobecnej industrializacji.

Podobnie jak w poprzednich częściach serii w Anno 1800 gracz wciela się w rolę władcy, na którego barkach spoczywa zadanie stworzenia dobrze prosperującej metropolii. Rozpoczynając zmagania z zaledwie garstką poddanych i skromną osadą, musi on kierować ludzi do pracy przy pozyskiwaniu surowców niezbędnych do przetrwania oraz wznoszenia kolejnych budowli oraz tworzyć skomplikowane łańcuchy produkcyjne; ważne jest także umiejętne zaplanowanie miejskiej infrastruktury w celu przyspieszenia procesów zachodzących w mieście. Nadwyżkami posiadanych dóbr można natomiast swobodnie handlować lub wymieniać je na takie, których w danym momencie brakuje.

{TOC H4)

Porady na start

 1. Skup się na dużej liczbie chatek mieszkalnych. Po rozpoczęciu rozgrywki, skup się na stworzeniu sporej liczby chatek, dla nowych rezydentów twojej wyspy. Po spełnieniu wymagań danej grupy społecznej, będą mogli oni awansować – stracisz jednak przy tym pewną ilość pracowników. Dla przykładu, awans farmerów na robotników, pozwoli ci wysłać nowo przybyłych do prac w kopalni, choć nie będą oni mogli już pracować w chatkach rybackich. Stąd, potrzebujesz dużą liczbę domów i mieszkańców, których w razie potrzeb będziesz awansował w hierarchii społecznej.
 2. Stwórz dużo obiektów generujących materiały budowlane. Na początku, będą wystarczyły ci tylko deski, jednak szybko będziesz potrzebował cegieł i stali. Postaraj się zawsze tworzyć dużą liczbę zakładów produkcyjnych, by nie czekać zbyt długo na możliwość stawiania kolejnych budynków.
 3. Korzystaj z trybu planowania. Nowością w Anno 1800 jest możliwość planowania budynków. Korzystaj z tej opcji, by wcześniej zaplanować rozwój swego miasta i kupować budynki, gdy zdobędziesz odpowiednią ilość zasobów.
 4. Wyślij statek na zwiad. Po rozpoczęciu rozgrywki, zaznacz swój statek i rozpocznij eksplorację okolicznych wód. Odkryjesz dodatkowe wysepki, które będą zawierały m.in. nowe surowce. Aby je zagospodarować, musisz stworzyć na nich stocznię i wysłać odpowiednią ilość materiałów, ze swojej głównej wyspy.
 5. Załóż pomniejsze kolonie. Punkt ten jest bezpośrednim rozwinięciem poprzedniego. Postaraj się jak najszybciej zagospodarować małe wysepki dookoła twojego miasta – szczególnie lukratywne są obszary, gdzie możesz założyć kopalnie. Rozważ też możliwość założenia fabryk na innych lądach, z dala od głównych obszarów mieszkalnych – pozwoli ci to zwiększyć ogólne zadowolenie i podbić atrakcyjność miasta.
 6. Dbaj o wysoką produktywność. Gdy naciśniesz na budynek, zobaczysz informację o jego produktywności. Priorytetem jest osadzenie obiektu maksymalną liczbą pracowników – czasem musisz zadbać też o wolną przestrzeń dookoła, czy pokaźne pole uprawne.
 7. Pamiętaj o handlu. Nadmiar wyprodukowanych przedmiotów warto sprzedać, lub przesłać do innej wyspy. Zadbaj również o to, by na twojej wyspie znajdowała się wystarczająca liczba magazynów, które przyjmą towary.
 8. Kontroluj tempo gry. Możesz użyć skrótów: + i -, by kontrolować tempo gry. Jest to bardzo przydatne, gdy np. oczekujesz na produkcję cegieł, czy stali.
 9. Załóż duże zoo i muzeum. Po odblokowaniu rzemieślników, będziesz mógł stworzyć dwa budynki kultowe na swojej wyspie. Pozwolą one znacząco podnieść poziom atrakcyjności twojego miasta – musisz skupić się na pozyskiwaniu nowych gatunków zwierząt i cennych eksponatów. Są one dostępne głównie z ekspedycji, choć czasem będziesz mógł je zdobyć w dodatkowy sposób np. poprzez handel.
 10. Nie przesadzaj z ekspansją. Pamiętaj, że masz ograniczone saldo, a nadmiar budynków może przyczynić się do bankructwa. Do tego, duża liczba mieszkańców przekłada się na równie wielkie potrzeby. Spokojnie rozwijaj więc swoje miasto i dbaj o zadowolenie społeczeństwa, bo mogą z czasem zacząć organizować protesty.

Podstawy

Ten dział poradnika gry Anno 1800 skupia się na podstawach i fundamentach rozgrywki. Opracowaliśmy dla was kluczowe zagadnienia, których przyswojenie ułatwi start przygody z tytułem.

 1. Anno 1800, najważniejsze nowości – Anno 1800 to już siódma główna odsłona cyklu. Względem poprzednich części, w tytule zagościły nowości. Ten rozdział opisuje co nowego możesz zobaczyć w grze – dowiesz się m.in. czym są budynki kulturowe i ekspedycje.
 2. Interfejs – Choć tytuł ma dość przystępny interfejs, warto przyjrzeć mu się z bliska i dokładnie opisać poszczególne opcje. Zajrzyj na tę stronę, by przeczytać informacje o interfejsie gry.
 3. Rozwój i potrzeby mieszkańców – Twoi mieszkańcy mają swoje potrzeby, gdy je spełnisz, będziesz mógł awansować ich na np. robotników, lub rzemieślników. Zajrzyj do tego rozdziału, by dowiedzieć się więcej.
 4. Tryby gry – Anno 1800 posiada trzy rozbudowane tryby gry. Wraca również uwielbiana przez fanów „piaskownica”. Przeczytaj więcej tutaj!
 5. Sterowanie – Gra ma sporo użytecznych skrótów klawiszowych, które zostały zebrane i opisane tutaj.
 6. Porady na start – Nim zaczniesz tworzyć swoje pierwsze miasto, zajrzyj tutaj, by dowiedzieć jak skutecznie zacząć rozgrywkę. Zawarte tutaj porady na start ułatwią przygodę z grą!

Zarządzanie miastem

Zarządzanie miastem to kwintesencja rozgrywki w Anno 1800. Oprócz przyjemności, czeka na ciebie również sporo obowiązków. Poniższy dział omawia najważniejsze aspekty związane z rozbudową twojej społeczności.

 1. Spis budynków – w grze możesz skonstruować bardzo dużo budynków. Na tej stronie znajdziesz opis wszystkich dostępnych konstrukcji w grze, wraz z podziałem na poszczególne klasy społeczne.
 2. Atrakcyjność miasta – Najważniejszy parametr twojego miasta. To właśnie atrakcyjność przyciąga turystów. Co wpływa na atrakcyjność miasta? Dowiesz się tutaj!
 3. Zoo i Muzeum – Te dwa kluczowe budynki kulturowe odgrywają bardzo dużą rolę w Anno 1800. Co odróżnia ich od reszty, przeczytaj tę stronę!
 4. Pozyskiwanie zasobów – Jak przystało na rozbudowaną strategię ekonomiczną, Anno 1800 oferuje możliwość pozyskiwania dużej ilości zasobów. Opisaliśmy tutaj mechanikę związaną z pozyskiwaniem surowców.
 5. Początek wielkiego imperium w 5 krokach – Jak zacząć idealnie grę? Przedstawimy 5 kroków, które poprowadzą cię przez początki rozgrywki!

FAQ

Poniższy dział zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z grą Anno 1800. Postaraliśmy się, by wytypować najbardziej problematyczne aspekty rozgrywki i zebraliśmy je w formie rozdziałów poniżej. Zajrzyj na którąś ze stron, by uzyskać odpowiedź na nurtujące cię pytanie.

 1. Jak zdobyć nowe zwierzęta do zoo i eksponaty do muzeum? – Turyści szybko nudzą się starymi eksponatami, czy powszechnie występującymi zwierzętami. Na tej stronie dowiesz się, jak zdobyć cenniejsze okazy!
 2. Jak poprawić atrakcyjność miasta? – Smog, chaos w społeczeństwie, demonstracje – to wszystko i więcej ma wpływ na atrakcyjność naszego miasta. Jak więc sprawić, byśmy byli postrzegani jako bardziej niezwykłe miasto?
 3. Jak odblokować kolejne budynki i klasy społeczne? – Znajdziesz tutaj opis odpowiedź na pytanie, jak odkrywać nowe konstrukcje i werbować nowe klasy społeczne w grze Anno 1800.
 4. Jak odblokować nową sesje gry, Amazonię? – Choć twoje miasto szybko się rozwija, po pewnym czasie zabraknie ci surowców koniecznych do dalszej rozbudowy. Wtedy będziesz mógł dotrzeć do Amazonii!
 5. Jak stworzyć pola do farm? – Opcja stworzenia dodatkowych pól na farmie jest dość sprytnie ukryta, naciśnij na ten rozdział, by dowiedzieć się, jak rozbudowywać swoje budynki gospodarcze o dodatkowe pola uprawne!

Jak odblokować kolejne budynki i klasy społeczne?

W Anno 1800, na początku gry będziesz pozostawiony z garstką budynków. Co więcej, twoją wyspę mogą zamieszkać tylko farmerzy, którzy skupią się na uprawie, łowieniu ryb i pracy w innych podstawowych placówkach. Co więc zrobić, by móc odblokować nowe budynki i zbudować dom dla innych klas społecznych?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – musisz stawiać kolejne budynki i zwiększać populację swojego szybko rosnącego społeczeństwa - Anno 1800 - poradnik do gry

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – musisz stawiać kolejne budynki i zwiększać populację swojego szybko rosnącego społeczeństwa. Kolejne „kamienie milowe”, takie jak liczba mieszkańców: 500 odblokują dostęp do nowych, bardziej zaawansowanych placówek. Nie przejmuj się więc, że na początku startujesz skromnie – wybuduj dostępne budynki, skonstruuj sporo chatek mieszkalnych dla farmerów, a w krótkim czasie odblokujesz mnóstwo nowych opcji budowania.

Jeśli chodzi o nowe klasy społeczne, to sprawa tu jest bardziej skomplikowana. Każda z klas ma bowiem określone wymagania, które musisz spełnić – robotnicy będą wymagali np. kiełbas, mydła, czy dostępu do szkoły. Aby sprawdzić potrzeby danych mieszkańców, naciśnij na ich dom. Gdy spełnisz wszystkie wymagania, możesz ulepszyć budynek, a jego rezydencji automatycznie wskoczą na wyższą klasę i staną się np. rzemieślnikami. Nowa grupa rezydentów również wiążę się z odblokowaniem kolejnych opcji konstrukcyjnych.

Jak odblokować nową sesję gry – Amazonię?

Amazonia, a więc egzotyczny i wspaniały wycinek Ameryki Południowej, to dodatkowa sesja gry Anno 1800, w której będziemy mogli zbudować swoje drugie miasto. Amazonia nie jest jednak dostępna od razu podczas gry, co więc trzeba zrobić, by zyskać do niej dostęp?

Spokojnie rozwijaj swoje miasto na macierzystej wyspie - Anno 1800 - poradnik do gry

Spokojnie rozwijaj swoje miasto na macierzystej wyspie. Zadbaj o potrzeby farmerów, stwórz z czasem robotników i zacznij wydobywać surowce. Po pewnym czasie spełnisz wymagania, by móc zapewnić mieszkanie rzemieślnikom. Nowa grupa społeczna przyniesie ze sobą sporo dodatkowych budynków – po pewnym czasie jednak odkryjesz, że nie będziesz mógł sprostać rosnącym potrzebom mieszkańców.

Schody zaczną się przy próbie budowy łańcucha produkcyjnego, który tworzy luksusowe ubrania. Jak się okazuje, na twojej wyspie nie ma bawełny – potrzeba znalezienia cennego surowca zmusi cię do eksploracji i odkrycia „Nowego Świata”.

Podsumowując: Amazonia będzie możliwa do odkrycia dopiero wtedy, gdy zrekrutujesz rzemieślników i dotrzesz mniej więcej do połowy dostępnych budynków dla tej grupy społecznej.

Jak stworzyć pola do farm?

Ekonomia jest niezwykle ważnym aspektem gry Anno 1800. Podstawą udanego społeczeństwa jest silna gospodarka, oparta m.in. na farmach i plantacjach. Anno 1800 postawiło na ciekawą mechanikę, zamiast budowy wielu farm, jednej obok drugiej, możesz dostosować wielkość pola uprawnego, w zależności od aktualnych potrzeb.

Gdy postawisz farmę, naciśnij na nią – po lewej stronie kołowrotka znajdziesz informację, o aktualnej ilości uprawionych pól - Anno 1800 - poradnik do gry

Gdy postawisz farmę, naciśnij na nią – po lewej stronie kołowrotka znajdziesz informację, o aktualnej ilości uprawionych pól. Naciśnij na ikonkę pola i wybierz, jak wiele ziemi dookoła budynku chcesz uprawiać. Opcja ta jest dość mało widoczna, jednak jest naprawdę intuicyjna i pozwala oszczędzić sporo miejsca, które możesz wykorzystać do innych celów.

W przygotowaniu Anno 1800 - poradnik do gry

Poradnik do gry Anno 1800 jest w trakcie przygotowania.

W tym momencie nad nim pracujemy. Robimy wszystko, żeby poradnik ukazał się w okolicy premiery Anno 1800.

Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380696Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380695Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380694Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380693Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380692Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380691Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380690Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380689Anno 1800 - screen - 2018-08-21 - 380688

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz