Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

The Surge - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
The Surge - poradnik do gry

The Surge - poradnik do gry

Zabij lub zostań zabity! Poradnik do gry The Surge zawiera kompletny opis przejścia wszystkich misji i walk z bossami, lokalizację audiologów, porady dotyczące rozgrywki czy informacje na temat rozwoju postaci.

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2019

Poradnik do gry The Surge ma za zadanie ułatwić każdemu z graczy ukończenie w 100% tego dość wymagającego tytułu. Najważniejszym elementem poradnika jest opis przejścia głównego wątku fabularnego. Na kolejnych stronach solucji opisaliśmy wszystkie lokacje odwiedzane w ramach przechodzenia głównej fabuły. W opisie przejścia informujemy jak docierać do kolejnych obszarów, jak rozwiązywać napotykane zagadki, jak radzić sobie ze zwykłymi przeciwnikami, a także jak pokonywać bossów. Walki ze wszystkimi bossami gry dokładniej opisane też zostały w osobnym rozdziale poradnika.

W naszym poradniku do The Surge nie zabrakło podstawowych porad. Dotyczą one przede wszystkim walki, rozwoju postaci i tworzenia przedmiotów. Wiele tych tematów nie zostało dostatecznie dobrze wytłumaczonych w samej grze i mogą przez to sprawiać problemy. Przygotowaliśmy osobne rozdziały na potrzeby opisania bardziej rozbudowanych kwestii, takich jak zarządzanie ekwipunkiem czy eliminowanie różnych rodzajów przeciwników. Poradnik zawiera także rozdział FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Podpowiadamy w nim między innymi jak zdobywać schematy i bronie, jak łatwo gromadzić złom, czy jak zdobyć najlepszy pancerz w grze.

Niniejszy poradnik może również okazać się pomocny w odnajdywaniu sekretów The Surge. Zestawiliśmy wszystkie ukryte audiologi, komiksy oraz sekretne bronie dostępne w grze. Główną treść poradnika uzupełniają poradnik trofeowy z listą wszystkich osiągnięć / trofeów, a także strony na temat sterowania i wymagań sprzętowych.

Akcja The Surge rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez maszyny. Bohater staje naprzeciw robotów oraz zmodyfikowanych ludzi, wyposażony w egzoszkielet i przedmioty, jakie uda mu się zdobyć w świecie gry oraz stworzyć samodzielnie z pozyskanych surowców. Rozwój postaci został zminimalizowany i skupia się w głównej mierze na modyfikacji i ulepszaniu egzoszkieletu o lepsze parametry energetyczne, implanty, tworząc z siebie maszynę do zabijania. Walka w The Surge nie jest łatwa, co znacznie podnosi poziom rozgrywki, lecz na tyle rozwinięta, że gracz samodzielnie może ustalić swój styl i go doskonalić.

Patrick "YxU" Homa (www.gry-online.pl)

Jak rzadziej ginąć w The Surge?

The Surge jest trudną grą, w której chwila nieuwagi czy zła reakcja mogą doprowadzić do śmierci bohatera. Oto kilka szybkich wskazówek, dzięki którym możesz zwiększyć swoje szanse przeżycia:

 1. W The Surge używa się dwóch różnych przycisków do wyprowadzania ataków. Mogą to być atak pionowy oraz atak poziomy. Możesz dzięki temu lepiej dopasować rodzaj ataku w zależności od tego jak broni się przeciwnik, a także wykonywać kombinacje ataków.
 2. Możesz zaatakować przeciwnika z rozpędu, przy czym technika ta sprawdza się w przypadku korzystania z lekkich i średnich pancerzy. Poleganie na niej nie jest wskazane, jeśli masz założony jakiś ciężki pancerz, który poważnie spowalnia bohatera.
 3. Odskakiwanie może uratować ci życie. Zaletą odskoku jest to, że tego typu czynności nie zużywają wytrzymałości tak jak ma to miejsce w przypadku standardowego blokowania wrogich ciosów.
 4. Bohater może zatrzymywać wrogie ataki. Przerwanie ataku przeciwnika jest alternatywą dla wyprowadzenia uniku czy zablokowania ciosu, przy czym musisz wykazać się dużą precyzją. Skuteczność zatrzymania wrogiego ataku zależy też od zwinności bohatera wynikającej z używanego wyposażenia (ciężki pancerz i powolna broń utrudnią to).
 5. Namierzaj odsłonięte kończyny przeciwników. Gra pozwala blokować kamerę na konkretnych kończynach. Niezabezpieczone kończyny oznaczane są niebieskim kolorem. Po namierzeniu takiej kończyny i wykonaniu pomyślnego ataku możesz zadać przeciwnikowi podwójne obrażenia.
 6. Szukaj okazji do odpalania egzekucji. Stają się one możliwe po tym jak atakowanemu przeciwnikowi pozostanie już tylko około 10-20 procent paska zdrowia. Dzięki wciśnięciu klawisza/przycisku egzekucji możesz wykonać atak bez zużywania wytrzymałości. Dodatkowo pojawia się szansa pozyskania surowca lub nowego schematu.
 7. Zostaw sobie bardziej wymagające lokacje na później. Jeśli w jakiejś lokacji bohater zbyt często ginie, to nie próbuj jej przejść za wszelką cenę. Odwiedź zamiast tego inne miejscówki lub poszukaj okazji do tego żeby zacząć farmić xp dzięki zabijaniu odradzających się słabszych przeciwników.
 8. Skorzystanie ze stacji medycznej doprowadza do odrodzenia się przeciwników. Jeśli nie chcesz ponownie przebijać się przez lokacje z przeciwnikami, których już wcześniej się pozbyłeś, to ze stacji medycznych korzystaj z umiarem. Warto też dodać, że w miarę awansowania w kampanii na miejsce pokonanych wrogów mogą się odrodzić nieco silniejsi przeciwnicy.
 9. Przyjrzyj się każdemu bossowi i zbadaj arenę walk. Każdy silny przeciwnik w The Surge posiada jakieś słabości, które możesz wykorzystać przeciwko niemu. Mogą one znajdować się na jego ciele lub mogą być powiazane z obiektami z otoczenia. Wszystkie tego typu okazje opisaliśmy oczywiście w omówieniach konkretnych walk w rozdziale Bossowie.
 10. Ataki bossów mogą być sygnalizowane specyficznymi animacjami i dźwiękami. Dobrze jest przeznaczyć trochę czasu po rozpoczęciu pojedynku na poznanie ich. Pozwoli ci to poprawnie reagować już po przystąpieniu do właściwych walk i zmniejszy się ryzyko otrzymania obrażeń w wyniku nieudanego uniknięcia lub zatrzymania ataku bossa.

Więcej podpowiedzi na temat staczania walk znajdziesz na stronach:

 1. Walka - Strona ta zawiera ogólne podpowiedzi na temat staczania walk, jak również informuje o egzekucjach oraz o skutkach śmierci bohatera.
 2. Przeciwnicy w The Surge - Są tam informacje na temat wszystkich typów przeciwników napotykanych w grze. Oprócz ludzi są to m.in. maszyny, drony, spawarki czy przetapiarki.

Wszystkie główne lokacje w The Surge

W naszym poradniku do The Surge znajduje się pełna solucja, która opisuje wszystkie lokacje dostępne w grze. Oto zestawienie lokacji omówionych w naszym opisie przejścia:

 1. Opuszczona strefa produkcyjna - To pierwsza lokacja gry, w której zalicza się samouczek, a także między innymi naprawia rdzeń energetyczny, dociera do fabryki i elektrowni, zdobywa bronie Tytan i Niestabilne Widmo, oraz stacza walki z pierwszymi bossami (jeden z nich jest opcjonalny).
 2. Centrala produkcyjna B - Podczas badania tej lokacji będziesz musiał m.in. naprawić Stację Medyczną, uwolnić pracowników Centrali, zbadać dział recyklingu i rozprawić się z kolejnym bossem.
 3. Biolaboratoria Resolve - W trakcie wizyty w tej lokacji możesz między innymi znaleźć drogę na dziedziniec, odblokować nowy przydatny skrót, a także zająć się zbadaniem samych laboratoriów.
 4. Wieża wentylacyjna - Po dotarciu do wieży wentylacyjnej główny bohater może zająć się odblokowaniem kolejnego skrótu. Czeka go też starcie z kolejnym pełnoprawnym bossem.
 5. Dział badawczy - W dziale badawczym wpadniesz między innymi na doktor Gene Barrett i na żywe egzoszkielety. Oprócz tego konieczne jest rozegranie potyczki z nowym mini-bossem.
 6. Przejście do Sektora Kierowniczego - Nasz opis przejścia dokładnie informuje w jaki sposób dotrzeć do Sektora Kierowniczego. Po drodze wymagane jest oczywiście pokonywanie nowych przeciwników.
 7. Sektory Kierownicze - W trakcie eksploracji Sektorów Kierowniczych trzeba rozprawić się z nowym dużym bossem. Bohater musi następnie znaleźć drogę do głównej sali, a także odwiedzić serwerownię i zarząd CREO.
 8. Jądro - Jest to finałowa lokacja odwiedzana w trakcie przechodzenia głównej fabuły gry The Surge. Trzeba zająć się aż czterema różnymi obwodami. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek bohatera czeka starcie z końcowym bossem.

Mam problem z pokonaniem bossa

Rozprawienie się z niektórymi bossami w The Surge może być kłopotliwe. W rozdziale Bossowie bardzo szczegółowo omówiliśmy wszystkich głównych bossów napotykanych w trakcie przechodzenia gry. Oto ich zestawienie:

 1. P.A.X. - Do walki dojdzie gdy będziesz chciał uciec z Opuszczonej Strefy Produkcyjnej.
 2. Pożoga - Pojedynek należy rozegrać w drodze do wyjścia z Centrali Produkcyjnej B.
 3. Wielka Siostra 1/3 - Do starcia z tym bossem dochodzi w trakcie eksploracji kompleksu Creo.
 4. Czarny Cerber - Bossa tego należy pokonać przy próbie dostania się do pomieszczeń Sektora Kierowniczego.
 5. Niedozwolony Proces - To finałowy boss głównego wątku fabularnego gry.

Sekrety w The Surge

W przerwach pomiędzy staczaniem walk w The Surge możesz zajmować się także odnajdywaniem sekretów. Rozdział Nagrania i komiksy w naszym poradniku pomaga w odnalezieniu 100% znajdziek. Główne kategorie sekretów to:

 1. Nagrania związane z Fergusonem - Możesz odnaleźć pięć różnych nagrań.
 2. Nagrania związane z Wyzwolicielem - Możesz odnaleźć cztery różne nagrania.
 3. Nagrania związane z doktorem Murphym - Możesz dotrzeć do dziewięciu różnych wpisów.
 4. Nagrania związane z Mallory - Możesz odnaleźć jedenaście różnych nagrań.
 5. Komiksy Iron Maus - Możesz odnaleźć sześć różnych edycji tego komiksu.

Mam pytanie i szukam odpowiedzi

Nie wszystkie mechaniki rozgrywki w The Surge są łatwe do zrozumienia. Rozdział FAQ w naszym poradniku pomaga w rozwiązaniu ewentualnych problematycznych kwestii.

 1. Gdzie znajdą Nanordzenie? - Na stronie zamieściliśmy informacje o lokalizacji skrytek. W każdej z nich znajdują się dwa nanordzenie.
 2. Jak zdobyć schematy i broń? - Schematy możesz zdobywać uderzając w konkretne kończyny przeciwników. Bronie możesz zdobywać odcinając wrogom określone kończyny.
 3. Jak szybko gromadzić złom? - Warto skorzystać z implantów pozwalających zbierać więcej złomu i zwabiać przeciwników do Stacji Medycznych.
 4. Co jest za drzwiami ochrony CREO? - Bohater musi mieć egzoszkielet ochrony żeby otwierać kolejne drzwi. Nadające się do otwarcia drzwi odnajduje się w kilku różnych lokacjach.
 5. Jak zdobyć pancerz Ironmaus? - Musisz zebrać pięć różnych lśniących monet dzięki pokonywaniu przetapiarek.

Omówienie ekwipunku bohatera

Na ekwipunek głównej postaci składa się kilka różnych elementów wyposażenia. Dokładnie je wszystkie opisaliśmy na kolejnych stronach rozdziału Ekwipunek. Główne kategorie ekwipunku to:

 1. Broń - Każda broń ma rozbudowane statystyki. Bronie dzielą się na różne grupy, np. na bronie jedno i dwuręczne. Możliwe jest też korzystanie z broni montowanej.
 2. Pancerze - Bohater może korzystać z pancerzy Operator, Argus i Goliat. Różnią się one między sobą przede wszystkim ciężkością.
 3. Implanty i egzoszkielet - W trakcie rozgrywki możliwe jest korzystanie z trzech głównych modeli egzoszkieletów. Implanty dzielą się z kolei na pasywne i aktywne.
 4. Dron - Dostęp do drona odblokowywany jest w Centrali Produkcyjnej B. Może on np. docierać w niedostępne miejsca i przeciążać obwody.

Czy wersja z PS+ oferuje pełny dostęp do gry?

Gra The Surge w kwietniu 2019 roku została za darmo udostępniona w wersji na PS4 subskrybentom usługi PlayStation+. Gwarantuje ona dostęp do:

 1. Podstawowej zawartości gry - Możesz ukończyć główną kampanię.
 2. Dodatku Exclusive Rig - To ekskluzywny dodatek dla wersji na PS4, który pozwala na korzystanie z przedmiotu CREO PS04 Limited Rig.
 3. Dodatku Cobalt Rod Weapon - To ekskluzywny dodatek dla wersji na PS4, który pozwala na korzystanie z przedmiotu Cobalt Control Rod.
 4. Dodatku Cutting Edge Pack - Należy go oddzielnie umieścić w koszyku (jest to możliwe za darmo). Zawiera on 3 nowe zestawy pancerza i nową broń.
 5. Dodatku Fire & Ice Weapon Pack - Należy go oddzielnie umieścić w koszyku (jest to możliwe za darmo). Zawiera on 10 nowych modeli broni.

Wersja gry z usługi PS+ nie oferuje natomiast dostępu do płatnych dodatków do gry, czyli:

 1. CREO Special Employee Kit - Dodatek ten oferuje nowy egzoszkielet i dwa nowe implanty.
 2. The Good, the Bad and the Augmented Expansion - To duże rozszerzenie, które pozwala na zaliczanie wyzwań w komorach testowych obłąkanego doktora Rischbotera.
 3. A Walk in the Park - To duże rozszerzenie, które pozwala na odwiedzenie szalonego parku rozrywki.

Wymienione powyżej płatne dodatki należy zakupić oddzielnie.

Wersja z PS+ pozwala zdobyć platynowe trofeum, aczkolwiek z płatnymi dodatkami "The Good, the Bad and the Augmented" i "A Walk in the Park" powiązane są dodatkowe trofea. Odblokowanie ich nie jest na szczęście wymagane do zdobycia platyny.

Najważniejsze przyciski sterowania w The Surge

Komplet informacji na temat kontrolowania głównej postaci znajdziesz w rozdziale Sterowanie. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze przyciski sterowania w The Surge.

1 - The Surge - poradnik do gryPoruszanie się postacią - The Surge - poradnik do gry

Poruszanie się postacią.

Wciśnięcie gałki podczas biegu aktywuje skok.

2 - The Surge - poradnik do gryRozglądanie się - The Surge - poradnik do gry

Rozglądanie się.

Wciskanie gałki pozwala przełączać się pomiędzy kończynami wrogów.

3 - The Surge - poradnik do gryUżycie implantu - The Surge - poradnik do gry

Użycie implantu.

4 - The Surge - poradnik do gryInterakcja - The Surge - poradnik do gry

Interakcja.

Wykonanie egzekucji na osłabionym przeciwniku.

5 - The Surge - poradnik do gryWykonanie uniku lub sprint - The Surge - poradnik do gry

Wykonanie uniku lub sprint.

6 - The Surge - poradnik do gryWyprowadzenie poziomego ataku - The Surge - poradnik do gry

Wyprowadzenie poziomego ataku.

7 - The Surge - poradnik do gryWyprowadzenie pionowego ataku - The Surge - poradnik do gry

Wyprowadzenie pionowego ataku.

8 - The Surge - poradnik do gryNamierzenie celu - The Surge - poradnik do gry

Namierzenie celu.

9 - The Surge - poradnik do gryBlok - The Surge - poradnik do gry

Blok.

10 - The Surge - poradnik do gryMenu ekwipunku - The Surge - poradnik do gry

Menu ekwipunku.

11 - The Surge - poradnik do gryPrzełączanie się pomiędzy dostępnymi broniami - The Surge - poradnik do gry

Przełączanie się pomiędzy dostępnymi broniami.

12 - The Surge - poradnik do gryPrzełączanie się pomiędzy dostępnymi implantami - The Surge - poradnik do gry

Przełączanie się pomiędzy dostępnymi implantami.

?

Informacje o The Surge - poradnik do gry

Autorzy : Patrick "Yxu" Homa, Łukasz "Keczup" Wiśniewski

Ostatnia aktualizacja : 1 czerwca 2017

Poradnik zawiera : strony: 46, ilustracje: 207 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w The Surge - poradnik do gry