Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

Horizon Zero Dawn - poradnik, solucja

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Horizon Zero Dawn: Problemy techniczne PC Horizon Zero Dawn poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika znajdziesz informacje na temat najpoważniejszych problemów technicznych wersji PC gry Horizon Zero Dawn, które mogą utrudniać prowadzenie rozgrywki. Wymieniliśmy największe błędy pecetowego Horizon Zero Dawn oraz przygotowaliśmy instrukcje i różnorakie sztuczki / fixy jak można spróbować poprawić działanie gry.

Czy Horizon Zero Dawn zawiesza się tylko na PC?

Tak, problemy z zawieszaniem się, wyłączaniem gry oraz słabą optymalizacją dotyczą tylko wersji na PC. Oryginalne wydanie na konsole PS4 i PS4 Pro nie ma jakichkolwiek problemów z poprawnym działaniem, choć oczywiście na konsoli PlayStation 4 gra nie jest w stanie zaoferować jakości grafiki porównywalnej z najwyższymi ustawieniami graficznymi wersji na komputery osobiste.

Problemy dotyczą wszystkich wersji PC gry Horizon Zero Dawn - możesz ich doświadczyć niezależnie od tego czy zakupiłeś wersję w serwisie Steam, czy w Epic Games Store.

Czy można poprawić działanie gry - czy jest dostępny crash fix?

Horizon Zero Dawn PC nie posiada niestety żadnych w 100% skutecznych fixów na poprawienie działania gry. Jeżeli nie śpieszy się z ukończeniem gry, to warto zaczekać aż wydaną zostaną łatki / patche usprawniające działanie gry. Autorzy Horizon Zero Dawn obiecali szybkie wydanie aktualizacji, które wyeliminują najpoważniejsze bugi i zaoferują lepszą optymalizację, a więc zwiększą wydajność i liczbę na klatek na sekundę.

Jeżeli gra Horizon Zero Dawn nie uruchamia się lub zawiesza się w trakcie rozgrywki, to sprawdź przede wszystkim następujące rzeczy:

 1. Upewnij się, że system Windows 10 jest zaktualizowany do najnowszej wersji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Horizon Zero Dawn nie uruchamia się na Windows 7, gdyż system nie jest w ogóle wspierany.
 2. Upewnij się, że twoja karta graficzna ma zainstalowane najnowsze sterowniki. W przypadku kart NVIDIA rekomendowane jest zainstalowanie sterowników w wersji 451.67 lub nowszych. W przypadku kart AMD zalecane jest zainstalowanie sterowników w wersji 20.7.2 lub nowszych.
 3. Upewnij się, że twój komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe gry - podaliśmy je na osobnej stronie Wymagania sprzętowe.
 4. Spróbuj obniżyć rozdzielczość oraz jakość grafiki w opcjach gry. Może to znacząco poprawić jej wydajność oraz ograniczyć lub całkowicie wyeliminować jej regularne zawieszanie się.
 5. Wyłącz overclocking dla twojego procesora oraz karty graficznej. Problemy z zawieszaniem się czy np. migotaniem tekstur, pojawianiem się artefaktów na ekranie, czy nieprawidłowo działającymi efektami oświetlenia mogą być spowodowane zbyt dużym obciążeniem twojego komputera.

Zacinanie się / stuttering - jak wyeliminować?

Tzw. stuttering pojawia się między innymi podczas podróżowania po świecie gry, aktualizowania się interfejsu użytkownika, otwierania okien menu, czy załączania się scenek przerywnikowych. Nie ma niestety skutecznego rozwiązania problemu. Autorzy znają ten problem i w najbliższym czasie pojawi się dedykowany mu fix.

Problemy z optymalizacją - jak zwiększyć liczbę fps-ów?

Słaba optymalizacja i brak możliwości komfortowej gry w 60 FPS-ach to poważne problemy wersji PC gry Horizon Zero Dawn. Dotyczą one niestety praktycznie konfiguracji sprzętowych. Możesz doświadczyć problemów z uzyskaniem satysfakcjonującej liczby klatek na sekundę nawet jeśli dysponujesz silną konfiguracją sprzętową. Autorzy obiecali wydanie łatek poprawiających wydajność gry. Do tego czasu możesz spróbować następujących rzeczy:

 1. Zaktalizuj sterowniki graficzne - jeśli masz kartę grafiki NVIDIA to ściągnij steorwniki w wersji 451.67 lub nowszej, a jeśli masz kartę AMD to skorzystaj ze sterowników 20.7.2 lub nowszych. Gra może gorzej działać lub zawieszać się / nie uruchamiać na starszych wersjach sterowników.
 2. Zrezygnuj z rozdzielczości 4K. Może ona poważnie obciążać twój komputer. Rozważ granie w rozdzielczości 1440p lub 1080p, przynajmniej do czasu wydania łatek poprawiających wyraźnie wydajność gry.
 3. Nie graj z wyłączonym limitem klatek na sekundę, który powoduje, że komputer stara się generować maksymalną liczbę klatek, na jaką pozwala dana konfiguracja sprzętowa. Ustawienie limitu klatek może poważnie odciążyć twój system i poprawić wydajność.
 4. Zmniejsz ustawienia jakości grafiki. W szczególności warto zmniejszyć jakość efektów związanych z chmurami oraz odbiciami. Możesz też obniżyć ustawienia cieni, jakości modelów oraz tekstur.
 5. Wyłącz opcję Ekskluzywnego pełnego ekranu - Exclusive Fullscreen. Po zrezygnowaniu z niej gra powinno od razu zacząć działać nieco lepiej.
 6. Wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje działające w tle. Mogą one niepotrzebnie obciążać twój system lub wchodzić w konflikty sprzętowe z grą.

Filtrowanie anizotropowe - dlaczego nie działa?

Jest to znany błąd gry i nie jest on wynikiem problemów z twoim pecetem. Ustawienia filtrowania anizotropowego mogą w ogóle nie działać pomimo modyfikowania ich w opcjach gry. Autorzy nadali temu problemowi wysoki priorytet i powinien on zostać naprawiony w jednej z najbliższych aktualizacji Horizon Zero Dawn.

Rozdzielczość 4K - dlaczego nie działa?

To kolejny z powszechnie występujących problemów gry i dotyczy on próby grania w rozdzielczości 4K na pełnym ekranie. Wynika on z tego, że obraz jest w grze skalowany z rozdzielczości 1080p. Spróbuj przełączyć się na chwilę na obraz bez ramek i następnie z powrotem na widok pełnoekranowy. Jest to niestety jednorazowy fix i przy ponownym uruchomieniu gry konieczne może być powtórzenie tych samych kroków.

Kompilacja shaderów - jak zainicjalizować?

To jeden z bardziej zaawansowanych fixów, który może poprawić działanie gry, a w szczególności wyeliminować lub ograniczyć zjawiska migotania tekstur oraz oświetlenia. Wykonanie opisanych poniżej kroków jest ryzykowne i może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zaprzestania działania gry i wymusić jej reinstalację.

Gra Horizon Dawn załącza kompilację shaderów / shader compilation automatycznie w momencie jej zainstalowania i pierwszego uruchomienia, przy czym możesz ręcznie wymusić powtórzenie tego procesu.

Odszukaj katalog, w którym zainstalowana została gra. Domyślnie jest to:

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Horizon Zero Dawn\LocalCacheDX12

W katalogu LocalCacheDX12 znajdziesz plik PSOCache.bin - skasuj go lub przenieś w inne miejsce. Przy ponownym uruchomieniu gry powinno dojść do nowej kompilacji shaderów. Uwaga - Proces kompilacji może zająć nawet kilkanaście minut, tak więc uzbrój się w cierpliwość i zaczekaj aż cały proces dobiegnie końca po to żeby gra mogła się uruchomić.

Dlaczego cut-scenki wyświetlane są w formacie 16:9?

Jest to jeden z powszechnie znanych problemów wersji PC gry Horizon Zero Dawn. Nawet jeśli masz ustawiony inny format rozdzielczości (np. 21:9), to wszystkie scenki przerywnikowe będą nadal wyświetlane przy zachowaniu formatu 16:9. Inna zbliżona kwestia to wyświetlanie niektórych animacji w 30 fps-ach i to nawet jeśli reszta gry działa w większej liczbie klatek (np. w 60 fpsach).

Problemy te wynikają z konsolowego pochodzenia gry Horizon Zero Dawn i pojawiły się przy okazji przygotowywania portu PC. Na chwilę obecną nie ma żadnych fixów, przy czym jest szansa, że kwestie te zostaną poprawione lub ograniczone w patchu.

Czy gra wspiera technologię raytracing?

Nie, Horizon Zero Dawn nie wspiera ray-tracingu. Nie ma w ogóle takiej opcji w ustawieniach graficznych wersji PC gry.