Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

The Witness - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
The Witness - poradnik do gry

The Witness - poradnik do gry

Świadek rozwiązań. Poradnik do gry The Witness zawiera nie tylko szczegółowe rozwiązania zagadek, ale również opis wszystkich reguł rządzących łamigłówkami. Oprócz tego w poradniku znajdziesz porady dotyczące rozgrywki i lokalizację wszystkich audiologów.

Poradnik do gry The Witness zawiera wszystko czego potrzebujesz, żeby ukończyć tę trudną grę logiczną. Nie znajdziesz w nim jednak wyłączeni prostych rozwiązań łamigłówek. Poradnik zawiera przede wszystkim opisy reguł rządzących poszczególnymi zagadkami, dzięki czemu będziesz mógł sam uporać się z większością zadań, bez zastanawiania się nad ich zasadami. Oczywiście jeśli mimo podpowiedzi niektóre łamigłówki nadal okażą się zbyt trudne, w poradniku znajdziesz również ich dokładne rozwiązania. Tekst zawiera także lokalizację wszystkich ukrytych w świecie The Witness audiologów, które pomogą ci w poznaniu tajemniczej fabuły gry.

Łukasz "Salantor" Pilarski (www.gry-online.pl)

Krótko o The Witness

The Witness to gra przygodowa z mocno rozbudowanymi elementami logicznymi będąca duchowym spadkobiercą serii Myst. Opracowana została przez twórcę gry Braid i stworzone przez niego studio Number None.

Akcja The Witness osadzona została na sporej wielkości zagadkowej wyspie, z której z niewyjaśnionych przyczyn nagle zniknęli wszyscy ludzie. Zabawa sprowadza się do eksploracji rozległego świata, rozwiązywania zagadek logicznych oraz odnajdywania rozmaitych wskazówek, które pozwolą nam wyjaśnić kolejne sekrety tego miejsca.

Rozgrywka przedstawiona została w perspektywie pierwszoosobowej. Trzonem rozgrywki jest przemieszczanie się po wyspie i rozwiązywanie kolejnych łamigłówek. The Witness wymaga od gracza spostrzegawczości i umiejętności łączenia faktów. Produkcja nie przewiduje żadnych podpowiedzi. Musisz więc samodzielnie odnaleźć i połączyć wszystkie fragmenty układanki, które na pozór mogą wydawać się ze sobą kompletnie niepowiązane.

Porady ogólne

Utknąłeś w miejscu, a chcesz samodzielnie rozwiązać daną łamigłówkę? Poniżej znajdziesz kilka informacji, które ułatwią ci rozwiązanie.

 1. Przespaceruj się po wyspie. Tuż po opuszczeniu fortu przejdź się po wyspie. Zignoruj wszystkie napotkane łamigłówki i skoncentruj się na lokacjach. Odwiedź każdą z nich i zapamiętaj, gdzie się znajdują. Sprawdź prowadzące do nich drogi oraz zablokowane skróty. Zwróć szczególną uwagę na mosty, schody i wąskie przejścia. Sprawdź jakiego typu łamigłówki blokują drogę do każdej lokacji.
 2. Sam wybierz kolejność rozwiązywania zagadek. Od początku gry cała wyspa stoi przed tobą otworem. Możesz rozwiązywać rozrzucone po niej łamigłówki w dowolnej kolejności. W wielu przypadkach będziesz musiał, gdyż mają one różny stopień trudności. Może się zdarzyć, że w okolicy fortu trafisz na łamigłówkę przekraczającą twoje możliwości, a po drugiej stronie wyspy taką, którą uznasz za banalnie prostą. Jeśli więc masz problem z jakąś zagadką, zostaw ją na później. Istnieje szansa, że klucz do jej rozwiązania znajdziesz w innym miejscu.
 3. Rozglądaj się. Wiele podpowiedzi znajdziesz dookoła siebie. Zwracaj uwagę na kształt przedmiotów wokół zagadki. Patrz na panele pod różnymi kątami i z różnych perspektyw - z góry, z boku, od tyłu, zza innego przedmiotu, z bliska albo z daleka. Porównuj zagadkę z okolicą i szukaj podobnych elementów. Prędzej czy później odkryjesz w ten sposób klucz do rozwiązania zagadki.
 4. Przede wszystkim jednak zwracaj uwagę na to, gdzie znajduje się zagadka. Jeśli znalazłeś ją w ruinach świątyni słońca, to istnieje spora szansa, że do jej rozwiązania będziesz potrzebował słońca. Jeśli w miejscu zacienionym, to spróbuj wykorzystać pobliskie cienie. Jeśli na tle skał o różnej wysokości, to spróbuj dopasować jedno do drugiego i tak dalej. Większość podpowiedzi znajdziesz dosłownie kilka kroków od sprawiającej ci problemy łamigłówki.
 5. Zwracaj uwagę na to, gdzie stoisz. Rozwiązywać zagadki możesz tylko wtedy, gdy dany panel nie jest niczym zasłonięty. Nie możesz przeciągać linii przez przeszkody takie jak deski albo gałęzie, ani tym bardziej poza krawędź ekranu. Innymi słowy musisz cały czas stać przed danym panelem, a w przypadku kilku łamigłówek za nim lub obok niego, tak by nic nie przeszkodziło ci w rysowaniu linii.
 6. Wyreguluj czułość myszki. Wszystkie łamigłówki wymagają wytyczenia ścieżki w labiryncie. Przy wysokiej czułości łatwo o liczne pomyłki, zwłaszcza kiedy labirynt składa się z ukośnych linii.

Jeśli powyższe wskazówki okazały się niewystarczające to zajrzyj do rozdziału dedykowanego poradom ogólnym. Znajdziesz tam więcej przydatnych wskazówek.

Opis przejścia

Cała wyspa podzielona została na szereg pomniejszych lokacji. W każdej z nich znajdziesz łamigłówki, do których rozwiązania często będziesz musiał wykorzystywać różnego rodzaju elementy otoczenia oraz perspektywę. W poradniku znajdziesz opis przejścia każdego z tych etapów.

 1. Fort
 2. Okolice fortu
 3. Warsztat na nadbrzeżu
 4. Skała
 5. Ogród
 6. Świątynia słońca
 7. Kapliczka
 8. Bagna
 9. Szklarnia
 10. Domki na drzewach
 11. Kamieniołom
 12. Las
 13. Dżungla
 14. Zamek
 15. Miasteczko
 16. Góra

Dodatkowe sekrety

Nie wszystkie sekrety znajdziesz w konkretnych lokacjach. Część z nich znajdziesz w czasie przemieszczania się między konkretnymi miejscami mapy lub po spełnieniu konkretnych warunków.

 1. Wrak
 2. Wyzwanie
 3. Audiologi poza lokacjami

The Witness wymagania sprzętowe PC

The Witness posiada trójwymiarową, jednak bardzo prostą grafikę. Przekłada się to na niskie wymagania sprzętowe, z którymi możesz zapoznać się poniżej.

Minimalne wymagania sprzętowe

 1. System operacyjny: Windows 7 / 8.1 / 10
 2. Procesor: 1.8 GHz
 3. Pamięć RAM: 4 GB
 4. Karta graficzna: z obsługą DirectX 9.0 - Intel HD 4000;
 5. Wymagane miejsce na dysku HDD: 4 GB

Zalecane wymagania sprzętowe

 1. System operacyjny: Windows 7 / 8.1 / 10
 2. Procesor: 2.4 GHz
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta graficzna: z obsługą DirectX 10 - Nvidia GeForce 780;
 5. Wymagane miejsce na dysku HDD: 4 GB

Informacje o The Witness - poradnik do gry

Autor : Łukasz Salantor Pilarski

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016

Poradnik zawiera : strony: 81, ilustracje: 761 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w The Witness - poradnik do gry