Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

The Last of Us - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
The Last of Us - poradnik do gry

The Last of Us - poradnik do gry

Przetrwanie to dopiero początek problemów... W poradniku do gry The Last of Us znalazł się komplet informacji ułatwiających ukończenie gry. Opracowanie zawiera szczegółowy opis przejścia, liczne porady dotyczące walk i opisy starć, a także lokalizacje najważniejszych znajdziek i osiągnięcia.

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2022

Nasz poradnik do The Last of Us pomoże Wam w przetrwaniu w niebezpiecznym postapokaliptycznym świecie gry, który zdominowany został przez zmutowane odmiany zainfekowanych. Możecie skorzystać z naszej solucji, w której szczegółowo omówiliśmy podróż Joela oraz Ellie przez różne regiony Stanów Zjednoczonych, z naszych porad na temat najważniejszych mechanik rozgrywki, a także ze wskazówek gdzie są sekrety i znajdźki, dzięki odnalezieniu których ukończycie tryb fabularny The Last of Us w 100%.

The Last of Us: Zawartość poradnika

Główną część poradnika stanowi szczegółowy opis przejścia wszystkich rozdziałów z kampanii dla pojedynczego gracza. W naszej solucji skupiliśmy się przede wszystkim na omówieniu starć z żywymi przeciwnikami oraz potworami (w tym bossami). Dowiecie się o sugerowanej taktyce działania oraz o rozmieszczeniu wrogów, w czym pomogą Wam mapy lokacji przydatne w skradaniu się i podglądaniu tras patrolowanych przez wrogów. Oprócz tego w solucji możecie znaleźć wskazówki m.in. na temat zaliczania zagadek środowiskowych wymaganych do awansowania do kolejnych lokacji. Informujemy też o zakończeniu przygody.

Drugim ważnym rozdziałem naszego poradnika jest ten skupiający się na odnajdywaniu sekretów i znajdziek. Podzieliliśmy go tematycznie według rodzajów odnajdywanych przedmiotów. W osobnych podrozdziałach znajdziecie informacje gdzie odnajdywać artefakty i nieśmiertelniki, podręczniki szkoleniowe i narzędzia oraz komiksy. Korzystanie z tych wskazówek umożliwi Wam przejście trybu fabularnego w 100 procentach.

W poradniku nie zabrakło rozdziału o podstawach gry i najważniejszych mechanikach rozgrywki. Możecie przede wszystkim skorzystać z porad na start, dzięki którym dowiecie się ważnych rzeczy m.in. na temat przemierzania świata, utrzymywania się przy życiu czy eliminowania lub unikania przeciwników. Ważnymi stronami są też te dotyczące najlepszych umiejętności i używania stołów warsztatowych. Opracowaliśmy również kilka stron FAQ z odpowiedziami na częste pytania. Dowiecie się z nich m.in. jak zabijać klikacze oraz purchlaki czy jak przetrwać konfrontację z Davidem.

Główne rozdziały poradnika uzupełnia przede wszystkim poradnik trofeowy, w którym znajdziecie instrukcje jak odblokować 100% dostępnych osiągnięć i zdobyć platynowe trofeum The Last of Us. Oprócz tego możecie skorzystać ze stron na temat sterowania, wymagań sprzętowych, wersji na PC czy tego ile czasu zajmuje przejście The Last of Us.

The Last of Us: Szybkie porady na start

 1. Rozpocznijcie zmagania na normalnym lub wysoki poziomie trudności. Ten drugi zapewni lepszą imersję i zmusi Was do rozważnej gry, przy czym możecie mieć pewne problemy podczas konfrontacji z klikaczami i innymi odmianami zainfekowanych. W grze znajdziecie też tryb Nowej Gry Plus. Możecie wybrać inny poziom trudności na potrzeby przejścia kampanii po raz drugi i zebrania wszystkich ulepszeń.
 2. Przeszukujcie dokładnie badane lokacje. Jest to szczególnie istotne na wyższych poziomach trudności, bo będziecie wtedy dysponowali ograniczonymi zapasami i każdy nabój czy składnik do craftingu może okazać się na wagę złota. Lootu szukajcie nie tylko na widoku, ale również we wszelakiego rodzaju interaktywnych pojemnikach (szafki, szuflady, skrzynie itp.). Możecie też badać ciała pokonanych wrogów.
 3. Przygotowujcie się do większych konfrontacji. Po wkroczeniu do każdego nowego obszaru nie powinniście śpieszyć się z zaaatakowaniem przeciwników, bo łatwo możecie zginąć lub odnieść poważne obrażenia. Postarajcie się zlokalizować z większej odległości wrogów i poznać ich trasy przemarszu. Ułatwi to Wam dalsze czynności.
 4. Jak najdłużej polegajcie na prowadzeniu działań z ukrycia. Skradanie się może w The Last of Us ułatwiać Wam pozostawanie przy życiu. Możecie zakradać się do wrogów z zamiarem wykonywania na nich cichych zabójstw, bądź też próbować przekradać się przez wrogie lokacje bez atakowania przeciwników. Ten drugi wariant może Was pozbawić szans przeszukania danej lokacji w 100%.
 5. Tryb nasłuchiwania pozwala śledzić przeciwników. Możecie korzystać z niego na wszystkich poziomach trudności za wyjątkiem najwyższego. Jest to doskonała metoda na ustalanie aktualnego rozmieszczenia wrogów bez konieczności wychodzenia zza zasłony i wystawiania się na potencjalne śmiertelne niebezpieczeństwo. Tryb nasłuchiwania jest nielimitowany i nie zużywa żadnych zasobów.
 6. Dotarcie do unikalnego lootu może wymagać zużycia Ostrza. Starajcie się mieć zawsze w gotowości co najmniej 1 taki przedmiot, bo w przypadku braku możliwości wytworzenia kolejnego ostrza możecie zostać zmuszeni do pominięcia lokacji ze skarbami. Ostrze może też później przydawać się Wam do wybronienia przed śmiercią po złapaniu przez klikacza.

Więcej porad i wskazówek na temat przetrwania i poprawnej gry znajdziecie na osobnej stronie: Porady na start.

The Last of Us: Wszystkie etapy, solucja

Opis przejścia The Last of Us podzieliliśmy w naszym poradniku rozdziałami. W ramach danego rozdziału możecie odwiedzić jedną lub kilka lokacji. Kolejność docierania do kolejnych miejscówek jest odgórnie narzucona i gra posiada też tylko jedno odgórnie narzucone zakończenie.

Prolog i strefa kwarantanny

 1. Prolog - To wprowadzenie do kampanii, w którym przez większość czasu będziecie grali jako Sarah. Poznacie sam początek apokalipsy.
 2. 20 lat później - W etapie tym Joel i Tess zaliczą przeprawę przez bezpieczną część strefy kwarantanny. Będziecie mogli lepiej poznaź towarzyszkę bohatera i postapokaliptyczny świat.
 3. Za murem - Na rozwiązanie czeka zagadka z drabiną. Główni bohaterowie po raz pierwszy spotkają zainfekowanych i dowiecie się jak ich śledzić, omijać oraz bezpiecznie eliminować.
 4. Slumsy - Etap ten dla odmiany ma do zaoferowania kilka pierwszych konfrontacji z żywymi przeciwnikami-bandytami. Dowiecie się jak odwracać ich uwagę i jak ich po cichu zabijać.
 5. Ładunek - To etap z nowej większej konfrontacji z żywymi osobami. Po raz pierwszy spotkacie Ellie i rozpoczniecie wspólną podróż.

Peryferia

 1. Na zewnątrz - To misja rozgrywana nocą, w której bohaterowie muszą skradać się i całkowicie unikać żołnierzy. Zaliczycie też kilka zagadek środowiskowych.
 2. Śródmieście - To bardzo ważny etap z przeprawy przez wieżowiec, bo czeka Was pierwsza konfrontacja z klikaczami, które są śmiertelnie niebezpieczne w bezpośrednich starciach.
 3. Muzeum - Etap ten wymusza eksplorację tytułowego muzeum. Budynek ten skrywa liczne skarby, ale musicie też uważać na okupujących go zainfekowanych.
 4. Budynek ratusza - Podczas eksploracji ratusza oraz jego okolic bohaterowie muszą ponownie unikać żołnierzy lub eliminować ich w atakach skrytobójczych. Dokładnie opisaliśmy te konfrontacje.

Miasteczko Billa

 1. Las - W etapie tym zajmiecie się zbadaniem nie tylko lasu, ale też pierwszej części miasteczka. Opisaliśmy zagadki, konfrontacje z zarażonymi oraz scenę bronienia się po wpadnięciu w pułapkę.
 2. Kryjówka - W naszej solucji znajdziecie opis kryjówki przyjaźnie nastawionego Billa oraz wszystkich skrywanych przez nią wartościowych oraz unikalnych przedmiotów.
 3. Cmentarz - W etapie tym musicie przejść przez tytułowy cmentarz zajęty przez zainfekowanych, a także możecie badać sąsiadujące z nim domy jednorodzinne.
 4. Ucieczka z budynku szkoły - Podczas eksploracji szkoły musicie po raz pierwszy rozprawić się z purchlakiem - elitarnym potworem. Największa bitwa czeka Was w sali gimnastycznej.

Pittsburgh

 1. Samotna i porzucona - Nasz opis przejścia wyjaśnia jak wydostać się z pułapki zastawionej przez zbirów i jak poprawnie eliminować kolejne grupy bandytów.
 2. Hotelowy hol - Przeprawa przez częściowo zalany hotel zakłada staczanie walk z żywymi przeciwnikami i zarażonymi. Spotkacie też nowego purchlaka.
 3. Dzielnica biznesowa - Główni bohaterowie zajmą się eksploracją jednej z dzielnic miasta. W plądrowaniu mijanych budynków będą przeszkadzali nowi napotykani bandyci.
 4. Ucieczka z miasta - W etapie tym spotkacie Henry'ego i Sama, którzy staną się tymczasowymi sojusznikami. Informujemy jak unikać wykrycia przez bandytów i jak zabijać ich.

Przedmieścia

 1. Kanały - W solucji znajdziecie rozwiązania kilku zagadek środowiskowych do zaliczenia podczas badania kanałów. Podpowiadamy też jak radzić sobie z kolejnymi zainfekowanymi.
 2. Przedmieścia - Z naszego opisu dowiecie się jak unikać wrogiego snajpera i jak się do niego zakraść, a także jak używać przejętej snajperki do likwidowania przeciwników z dużej odległości.

Tama Tommy'ego

 1. Hydroelektrownia - Z opisu dowiecie się jak zaliczyć nowe zagadki w hydroelektrowni, jak dotrzeć do Tommy'ego i jak pokonać atakujących bandytów.
 2. Ranczo - Wyjaśniamy jak pokonać bandytów, którzy w lesie zastawili zasadzkę, oraz jak dotrzeć konno na tytułowe ranczo, jak je zbadać i jak odeprzeć atak wrogów.

Uniwersytet

 1. Do boju, Big Horns! - To większy etap z eksploracji dużej części uniwersytetu. Dowiecie się jak zaliczać zagadki, jak pokonywać zainfekowanych i gdzie odnajdywać cenny loot.
 2. Budynek naukowy - Nasza solucja objaśnia jak zbadać w 100% tytułowy budynek uniwersytetu, jak pokonać bandytów i jak wydostać się na zewnątrz rannym Joelem.

Kurort nad jeziorem

 1. Polowanie - To pierwszy etap, w którym steruje się Ellie. Dowiecie się jak zapolować na jelenia oraz jak obronić się przed grupami zainfekowanych podczas podróżowania z Davidem.
 2. Kurort z domkami - Wyjaśniamy przede wszystkim jak przetrwać konfrontację z Davidem. Oprócz tego opisaliśmy wydostanie się z kurortu grając jako Joel.

Zajezdnia

 1. Autostrada - W etapie tym oprócz tytułowej autostrady odwiedzicie też m.in. zajezdnię autobusową, w której bohaterów czeka miłe spotkanie. Na odkrycie czeka tu sporo lootu.
 2. Tunel - Przeprawa przez tunel nie jest łatwą sprawą, bo musicie radzić sobie z licznymi zainfekowanymi i dodatkowo zaliczać zagadki środowiskowe.

Laboratorium Świetlików

 1. Szpital - Wizyta w szpitalu ma na celu odnalezienie i uratowanie Ellie. Wyjaśniamy jak radzić sobie z żywymi przeciwnikami pilnującymi tej lokacji.

Jackson

 1. Epilog - Jest to ostatnia część podróży bohaterów, którą zaliczycie po wydostaniu się ze szpitala. Nasza solucja opisuje m.in. zakończenie gry.

The Last of Us: Sekrety i znajdźki

W trakcie przechodzenia gry The Last of Us możecie odnajdywać mnóstwo znajdziek. Niektóre sekrety mają wartość wyłącznie kolekcjonerską, inne (np. podręczniki szkoleniowe) mogą pomóc w eliminowaniu przeciwników z dalszej części gry. Nasz poradnik zawiera informacje o lokalizacji wszystkich znajdziek z głównej kampanii. Opisy sekretów podzieliliśmy w pierwszej kolejności według ich kategorii i następnie rozdziałami, w których się na nie natrafia.

Artefakty i nieśmiertelniki

 1. Strefa Kwarantanny - Możecie znaleźć 8 artefaktów i 3 nieśmiertelniki.
 2. Peryferia - Możecie znaleźć 9 artefaktów i 4 nieśmiertelniki.
 3. Miasteczko Billa - Możecie znaleźć 11 artefaktów i 3 nieśmiertelniki.
 4. Samotna i porzucona (Pittsburgh) - Możecie znaleźć 10 artefaktów i 1 nieśmiertelnik.
 5. Hotelowy hol (Pittsburgh) - Możecie znaleźć 2 artefakty i 1 nieśmiertelnik.
 6. Dzielnica biznesowa i Ucieczka z miasta (Pittsburgh) - Możecie znaleźć 5 artefaktów i 1 nieśmiertelnik.
 7. Przedmieścia - Kanały - Możecie znaleźć 6 artefaktów i 3 nieśmiertelniki.
 8. Przedmieścia - Przedmieścia - Możecie znaleźć 4 artefakty i 1 nieśmiertelnik.
 9. Tama Tommy'ego - Możecie znaleźć 2 artefakty i 2 nieśmiertelniki.
 10. Uniwersytet - Możecie znaleźć 8 artefaktów i 5 nieśmiertelników.
 11. Kurort nad jeziorem - Możecie znaleźć 5 artefaktów i 2 nieśmiertelniki.
 12. Zajezdnia - Możecie znaleźć 3 artefakty i 3 nieśmiertelniki.
 13. Laboratorium Świetlików - Możecie znaleźć 4 artefakty i 1 nieśmiertelnik.

Podręczniki szkoleniowe i narzędzia

 1. Miasteczko Billa - Do odkrycia są 1 podręcznik dot. ostrzy i 1 narzędzie.
 2. Pittsburgh - Do odkrycia są 1 podręcznik medycyny polowej, 1 podręcznik dot. ostrzy, 1 podręcznik walki wręcz, 1 podręcznik dot. Mołotowa i 1 narzędzie.
 3. Przedmieścia - Do odkrycia są 1 podręcznik dot. min, 1 podręcznik walki wręcz i 1 narzędzie.
 4. Tama Tommy'ego - Do odkrycia jest 1 podręcznik dot. bomb dymnych.
 5. Uniwersytet - Do odkrycia są 1 podręcznik med. polowej, 1 podręcznik dot. Mołotowa i 1 narzędzie.
 6. Kurort nad jeziorem - Do odkrycia jest 1 podręcznik dot. bomb dymnych.
 7. Zajezdnia - Do odkrycia są 1 podręcznik dot. min i 1 narzędzie.

Komiksy

 1. Pittsburgh - W lokacji tej do odnalezienia są 4 komiksy.
 2. Przedmieścia - W lokacji tej do odnalezienia są 2 komiksy.
 3. Tama Tommy'ego - W lokacji tej do odnalezienia są 2 komiksy.
 4. Uniwersytet - W lokacji tej do odnalezienia jest 1 komiks.
 5. Kurort nad jeziorem - W lokacji tej do odnalezienia są 2 komiksy.
 6. Zajezdnia - W lokacji tej do odnalezienia są 2 komiksy.
 7. Jackson - W lokacji tej do odnalezienia jest 1 komiks.

The Last of Us: Podstawy

Rozdział o podstawach w naszym poradniku The Last of Us powiązany jest z najważniejszymi mechanikami rozgrywki. Zdobyta tu wiedza pomoże Wam w poprawnym prowadzeniu gry.

 1. Najlepsze wskazówki - Zamieściliśmy dodatkowe wskazówki m.in. na temat korzystania ze sprzętu bohaterów i ulepszania go.
 2. Najlepsze umiejętności - Zestawiliśmy kilka najważniejszych umiejętności m.in. pod kątem utrzymywania się przy życiu i eliminowania trudnych przeciwników.
 3. Stanowiska warsztatowe - Wyjaśniamy na jakich zasadach funkcjonują warsztaty w grze oraz jakie są najlepsze kategorie ulepszeń broni.

The Last of Us: FAQ

W rozdziale FAQ naszego poradnika do The Last of Us możecie znaleźć odpowiedzi na często zadawane pytania oraz rozwiązania największych potencjalnych problemów związanych z przejściem gry.

 1. Wybory i zakończenia - czy są w grze? - Dowiecie się czy w grze pojawiają się ważne wybory oraz czy jest możliwość odblokowania alternatywnego lub ukrytego zakończenia.
 2. Klikacz - jak zabić? - Opisaliśmy konfrontacje z jedną z najbardziej niebezpiecznych odmian potworów. Dowiecie się jak unikać wykrycia przez klikacza i jak go wyeliminować.
 3. Purchlak - jak zabić? - Purchlaki to elitarna odmiana zainfekowanych, z którymi zmierzycie się kilka razy w trakcie gry. Opisujemy ich unikalne ataki oraz sposób pokonania ich.
 4. David - jak pokonać? - Na stronie opisaliśmy nietypową konfrontację z bossem. Dowiecie się jak unikać wykrycia przez Davida oraz jak doprowadzić do zamordowania antagonisty.

The Last of Us: Trofea i platyna

Platynowe trofeum w The Last of Us na PS4 jest dość trudne, bo wymusza ono przejście gry na wysokim poziomie trudności Przetrwanie (Survivor), znalezienie 100% znajdziek oraz zajęcie się zawartością multiplayer. W przypadku edycji na PS5 powinno być łatwiej z racji braku komponentu multiplayer i zaoferowania wyłącznie zawartości dla pojedynczego gracza.

 1. Trofea / Osiągnięcia - lista - Na stronie znajdziecie szczegółowe opisy wymagań osiągnięć oraz sposobów ich zaliczenia. Ułatwi to Wam pozyskanie platyny.
 2. Więcej nie znam - Jest to ukryte trofeum, które zakłada wysłuchanie wszystkich żartów Ellie. Możecie to potraktować jako znajdźki i zestawiliśmy wszystkie lokacje z dowcipami Ellie.

The Last of Us: Długość gry

Przejście podstawowej kampanii w The Last of Us powinno Wam zająć około 15-25 godzin, zaś dodatek fabularny Left Behind może wydłużyć grę o kolejne 3 godziny. Czas rozgrywki w dużym stopniu zależy od ustawionego poziomu trudności, bo na wyższych poziomach wiele konfrontacji trzeba powtarzać lub po prostu wolniej je rozgrywać.

Po komplet informacji o długości gry i jej dodatku, a także potrzebnego czasu do odblokowania 100% trofeów, znajdziecie na stronie Długość gry.

The Last of Us: Wymagania sprzętowe PC

TLoU ma ukazać się na PC jako remake The Last of Us: Part 1. W momencie aktualizowania tego poradnika minimalne i zalecane wymagania sprzętowe PC nie były jeszcze znane. Zaktualizujemy je po ich opublikowaniu.

Po więcej informacji na temat wymagań i działania gry na PC oraz na konsolach przejdźcie na stronę Wymagania sprzętowe. Edycję na komputery osobiste dokładniej omówiliśmy też na stronie The Last of Us na PC.

The Last of Us: Remake na PS5

Gra The Last of Us w 2022 roku doczekała się wydania The Last of Us: Part 1 na konsolę PlayStation 5 oraz PC. Oferuje ono znaczne usprawnienia w jakości grafiki, zmiany w mechanikach rozgrywki wzorowane na gameplayu z The Last of Us: Part 2, nowe opcje ułatwień dostępu i pełną kompatybilność z kontrolerem Dualsense. Wersja ta nie posiada niestety trybu multiplayer Factions i skupia się wyłącznie na rozgrywce dla pojedynczego gracza.

Wszystkie najważniejsze cechy rimejku TLoU opisaliśmy na osobnej stronie The Last of Us Part I - czy to remake?.

The Last of Us: Spolszczenie, polska wersja gry

The Last of Us zawiera pełną polską wersję językową, tzn. możecie zagrać z polskimi napisami oraz polskim dubbingiem. Alternatywnie możecie zdecydować się na oryginalny angielski dubbing przy zachowaniu polskich napisów.

Autorzy Poradnika

Michał Chwistek

Michał Chwistek

Lubi gry trudne, ładne lub z dobrą fabułą. Nie kończy ich przez LoL-a i Overwatcha. PS Vita FTW!

więcej

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów prehistorycznych, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. W swoim dorobku autorskim, oprócz ponad 200 poradników, ma również m.in. recenzje, zapowiedzi i teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki oraz taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując - w granicach rozsądku i wolnego czasu - na trofki i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę, szczególnie autorstwa Stephena Kinga oraz seriale (z klasyków najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej


Informacje o The Last of Us - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 93, ilustracje: 1030 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 26 września 2019, odwiedź Opis przejścia

Sekrety

Ostatnia aktualizacja : 26 września 2019, odwiedź Sekrety

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w The Last of Us - poradnik do gry