Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

The Last of Us - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
The Last of Us - poradnik do gry

The Last of Us - poradnik do gry

Przetrwanie to dopiero początek problemów... W poradniku do gry The Last of Us znalazł się komplet informacji ułatwiających ukończenie gry. Opracowanie zawiera szczegółowy opis przejścia, liczne porady dotyczące walk i opisy starć, a także lokalizacje najważniejszych znajdziek i osiągnięcia.

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2019

Nieoficjalny poradnik do gry The Last of Us (oraz jej odświeżonej edycji The Last of Us Remastered) oferuje komplet informacji pomocnych w jej ukończeniu oraz w odkryciu jej wszystkich dodatkowych atrakcji. Największą część poradnika stanowi szczegółowy opis przejścia wszystkich rozdziałów gry. W solucji najwięcej miejsca poświęciliśmy staczanym przez Joela i Ellie walkom - możesz znaleźć opisy wszystkich starć (w tym tych, w których pojawiają się silniejsi wrogowie i mini-bossowie) oraz wysokiej jakości mapy najtrudniejszych etapów skradankowych, na których zaznaczono przeciwników oraz ich trasy przemieszczania się. Wszystko to powinno ułatwić pomyślne zaliczenie każdej większej konfrontacji.

W niniejszym poradniku znalazły się strony dla początkujących graczy, którzy dopiero po raz pierwszy planują ukończyć grę The Last of Us. Opracowaliśmy porady na start pomocne w zrozumieniu podstaw gry i zaliczeniu jej początkowych rozdziałów, oraz bardziej zaawansowany poradnik przetrwania z wieloma przydatnymi wskazówkami. Łowców trofeów powinien z kolei zainteresować poradnik trofeowy. Zawiera on listę dostępnych trofeów i dokładniej opisuje jedno z ukrytych trofeów gry.

W poradniku do The Last of Us znajdują się także rozdziały poświęcone sekretom. Lektura poradnika pozwoli poznać lokalizację najważniejszych znajdziek, takich jak nieśmiertelniki Świetlików, artefakty, komiksy czy podręczniki szkoleniowe. Znajdźki podzielone zostały rozdziałami, dzięki czemu łatwiej powinno ci być wyszukać jakieś brakujące sekrety.

The Last of Us to jedna z najwyżej ocenianych gier w historii. Pierwotnie ukazała się ona jedynie na konsolę PlayStation 3, ale w 2014 roku doczekała się również remastera na PS4. The Last of Us jest połączeniem przygodowej gry akcji oraz survival horroru. Przenosimy się w niedaleką przyszłość do rzeczywistości, w której ludzkość została zdziesiątkowana i nieliczne ocalałe osoby walczą o przetrwanie, zarówno między sobą, jak i z przerażającymi zarażonymi. Głównymi bohaterami gry są Joel oraz nastoletnia Ellie. Dziewczyna skrywa w sobie sekret odporności na chorobę, która doprowadziła do upadku cywilizacji i w rezultacie ochranianie jej staje się naszym priorytetem. Ellie nie jest jednak całkowicie bezbronną postacią. Może ona pomagać sterowanemu przez większość gry Joelowi w radzeniu sobie z napotykanymi różnorakimi zagrożeniami.

Gra The Last of Us Reamstered w październiku 2019 roku zaoferowana została za darmo subskrybentom usługi PlayStation Plus (PS+). Na 21 lutego 2020 roku zaplanowano z kolei premierę drugiej części serii - The Last of Us: Part II. Sequel stał się tytułem ekskluzywnym dla konsoli PS4.

Michał "kwiść" Chwistek & Jacek "Stranger" Hałas (www.gry-online.pl)

Ile rozdziałów ma gra The Last of Us?

Gra The Last of Us zawiera 12 rozdziałów. Różnią się one między sobą długością oraz poziomem skomplikowania. Niektóre rozdziały to pojedyncze etapy, inne składają się z kilku poziomów rozgrywanych w obrębie tej samej lokacji.

 1. Prolog
 2. Strefa kwarantanny
 3. Peryferia
 4. Miasteczko Billa
 5. Pittsburgh
 6. Przedmieścia
 7. Tama Tommy'ego
 8. Uniwersytet
 9. Kurort nad jeziorem
 10. Zajezdnia
 11. Laboratorium Świetlików
 12. Jackson - Epilog

Pełny opis przejścia gry The Last of Us znajdziesz w osobnym rozdziale poradnika.

Znajdźki i sekrety w The Last of Us

W trakcie przechodzenia gry The Last of Us możesz odnajdywać mnóstwo znajdziek. Niektóre sekrety mają wartość wyłącznie kolekcjonerską, inne (np. podręczniki szkoleniowe) mogą pomóc w eliminowaniu przeciwników z dalszej części gry. Nasz poradnik zawiera informacje o lokalizacji wszystkich znajdziek z głównej kampanii. Opisy sekretów podzieliliśmy w pierwszej kolejności według ich kategorii i następnie rozdziałami, w których się na nie natrafia:

 1. Wszystkie sekrety / znajdźki z kategorii: Artefakty i Nieśmiertelniki
 2. Wszystkie sekrety / znajdźki z kategorii: Podręczniki szkoleniowe i Narzędzia
 3. Wszystkie sekrety / znajdźki z kategorii: Komiksy
 4. Wszystkie sekrety / znajdźki z kategorii: Dowcipy Ellie

Bossowie w The Last of Us

The Last of Us jest dość nietypową produkcją, a to dlatego, że w trakcie jej przechodzenia nie spotyka się żadnych pełnoprawnych bossów - The Last of Us - poradnik do gry

The Last of Us jest dość nietypową produkcją, a to dlatego, że w trakcie jej przechodzenia nie spotyka się żadnych pełnoprawnych bossów. Kampania dla pojedynczego gracza nie przewiduje również walki z jakimkolwiek finałowym bossem. Można mimo wszystko wytypować dwóch kandydatów do trudniejszych konfrontacji i określić ich mianem mini-bossów:

 1. Purchlak z rozdziału Miasteczko Billa - Potwór ten po raz pierwszy pojawia się w etapie Ucieczka ze szkoły. Nie jest to jedyna konfrontacja z tego typu kreaturą. Purchlaki pojawiają się również w wybranych kolejnych etapach gry. Wskazówki jak pokonać tego elitarnego zarażonego znajdziesz na osobnej stronie Jak zabić purchlaka?.
 2. David z rozdziału Kurort nad jeziorem - Do starcia z nim dochodzi podczas sterowania postacią Ellie. Dziewczynka w trakcie konfrontacji musi wykazać się dużym sprytem żeby z jednej strony nie dać się wykryć Davidowi, a z drugiej zachodzić go od tyłu żeby wykonywać atak z zaskoczenia. Więcej podpowiedzi znajdziesz na osobnej stronie Jak pokonać Davida?.

Czy The Last of Us Remastered z PS+ to kompletny produkt?

Tak, edycja z PlayStation Plus zawiera kompletną grę. Nie jest wymagany zakup fabularnego dodatku Left Behind, którzy wchodzi on w skład edycji The Last of Us Remastered. To samo dotyczy też oczywiście zakupionych cyfrowych lub pudełkowych kopii The Last of Us Remastered.

Czy The Last of Us ma trudną platynę?

Niestety tak, odblokowanie platynowego trofeum może być dość trudne. Platynę w wersji na PS4 odblokowało mniej niż pół procenta posiadaczy gry (stan na koniec września 2019 roku). Wpływa na to kilka zasanidczych czynników:

 1. Trzeba przejść grę co najmniej dwa razy i co najmniej raz ukończyć ją na bardzo wysokim poziomie trudności Przetrwanie (Survivor).
 2. Trzeba rozwinąć wszystkie umiejętności Joela i odblokować wszystkie ulepszenia broni.
 3. Trzeba doprowadzić do odkrycia wszystkich dostępnych znajdziek (sekretów) w grze.
 4. Trzeba odblokować kilka trofeów trybu multiplayer. Najbardziej problematyczne są trofea Świetlik oraz Łowca, które wymuszają dwukrotne pomyślne ukończenie trybu frakcji.

Więcej informacji o trofeach znajdziesz w naszym poradniku trofeowym.

Trofea dodatku Left Behind, poziomu trudności Grounded Mode i dodatkowej zawartości multiplayer nie są zaliczane do wymagań platyny. Odblokowanie ich jest w pełni opcjonalne.

Czy The Last of Us posiada tryb Nowa Gra Plus?

Tak i jest on wymagany do zdobycia wszystkich umiejętności Joela oraz wszystkich ulepszeń broni. Tryb Nowa Gra + jest odblokowywany po ukończeniu kampanii po raz pierwszy na dowolnym poziomie trudności. Gra pozwoli ci na przeniesienie postępów związanych m.in. z umiejętnościami i ulepszeniami broni, dzięki czemu będziesz mógł skupić się wyłącznie na odblokowaniu brakujących pozycji.

Sterowanie w The Last of Us Remastered

Poruszanie się postacią - The Last of Us - poradnik do gry

Poruszanie się postacią.

Tryb skupienia (Focus) - The Last of Us - poradnik do gry

Tryb skupienia (Focus).

Rozglądanie się - The Last of Us - poradnik do gry

Rozglądanie się.

Włączenie lub wyłączenie latarki - The Last of Us - poradnik do gry

Włączenie lub wyłączenie latarki.

Sprint - The Last of Us - poradnik do gry

Sprint.

Celowanie - The Last of Us - poradnik do gry

Celowanie.

Kucanie - The Last of Us - poradnik do gry

Kucanie.

Atak wręcz - The Last of Us - poradnik do gry

Atak wręcz.

Interakcja / podniesienie przedmiotu - The Last of Us - poradnik do gry

Interakcja / podniesienie przedmiotu.

Skok / wspinaczka - The Last of Us - poradnik do gry

Skok / wspinaczka.

Tryb nasłuchiwania - The Last of Us - poradnik do gry

Tryb nasłuchiwania.

Oddanie strzału / przeładowanie broni - The Last of Us - poradnik do gry

Oddanie strzału / przeładowanie broni.

Inwentarz - The Last of Us - poradnik do gry

Inwentarz.

Użycie przedmiotu / rzut - The Last of Us - poradnik do gry

Użycie przedmiotu / rzut.

Przełączanie się pomiędzy broniami - The Last of Us - poradnik do gry

Przełączanie się pomiędzy broniami.

Przełączanie się pomiędzy broniami - The Last of Us - poradnik do gry

Przełączanie się pomiędzy broniami.

Użycie przedmiotu / rzut - The Last of Us - poradnik do gry

Użycie przedmiotu / rzut.

Menu pauzy - The Last of Us - poradnik do gry

Menu pauzy.

Czy muszę ukończyć grę przed zagraniem w The Last of Us: Part 2?

Tak, jest to bardzo wskazane - The Last of Us - poradnik do gry

Tak, jest to bardzo wskazane. Fabuła The Last of Us: Part 2 mocno nawiązuje do wydarzeń z pierwszej odsłony serii. Zagranie w obie części pozwala ponadto ujrzeć ewolucję Ellie, która w pierwszej grze była jeszcze nastoletnią dziewczyną, a w sequelu jest już dojrzałą kobietą z poważnymi życiowymi problemami.

Czy serwery trybów multiplayer The Last of Us nadal działają?

Niestety aktywne są jedynie serwery wersji na PS4. W przypadku wersji na PlayStation 3 zostały one definitywnie wyłączone (wraz z grami Uncharted 2 i Uncharted 3) 3 września 2019 roku. Oznacza to, że zdobycie platynowego trofeum na PS3 stało się niemożliwe. Platyna i wszystkie tryby multiplayer w dalszym ciągu są dostępne w remasterze na PS4.

Czy The Last of Us posiada mikrotransakcje?

Tak, aczkolwiek dotyczą one wyłącznie trybu multiplayer. Mikrotransakcje pozwalają między innymi na kupowanie umiejętności, nowych broni, nowych rodzajów egzekucji, czy nowych gestów. Nie dotyczą one kampanii dla pojedynczego gracza.

W sklepie Sony znajdują się również odpłatne awatary powiązane z grami The Last of Us oraz The Last of Us: Part 2. Po zakupie można je ustawić w menu profilu twojego konta PSN.

Czy dodatek Left Behind można oddzielnie zakupić?

Tak, przewidziano taką opcję i jest to samodzielny dodatek - The Last of Us - poradnik do gry

Tak, przewidziano taką opcję i jest to samodzielny dodatek. W przypadku wersji na PS3 zakup dodatku jest wymagany do rozegrania jego zawartości, gdyż nie wchodzi on w skład podstawowej gry.

The Last of Us Remastered na PS4 zawiera dodatek Left Behind. Oferta jego zakupu jest więc skierowana wyłącznie do osób, które znają / posiadają podstawową grę i chcą zagrać jedynie w kampanię dodatku.

Cena dodatku The Last of Us: Left Behind to 42zł / 9.99€ / 9.99$.

Czy w The Last of Us jest mapa świata?

Nie. Bohaterowie na przestrzeni całej gry podróżują po różnych częściach Stanów Zjednoczonych, ale nie możesz nigdy wywołać mapy świata i w związku z tym nie przygotowaliśmy w naszym poradniku żadnego atlasu świata. Przebieg kampanii jest liniowy i nie przewidziano opcji powrotu do wcześniejszych obszarów czy swobodnego podróżowania po dużych sandboksowych lokacjach.

Czy Joel może zginąć? (SPOILERY)

W trakcie rozgrywania głównej kampanii gry The Last of Us Joel odniesie bardzo poważne obrażenia - The Last of Us - poradnik do gry

W trakcie rozgrywania głównej kampanii gry The Last of Us Joel odniesie bardzo poważne obrażenia. Ma to miejsce podczas przechodzenia etapu Budynek naukowy wchodzącego w skład rozdziału Uniwersytet. Nie można temu zapobiec, gdyż jest to uzasadnione fabularnie.

Joel na szczęście nie zginie. Po awansowaniu do rozdziału Kurort nad jeziorem będziesz sterował Ellie w trakcie gdy Joel będzie powoli powracał do zdrowia. Temat uratowania Joela szerzej przedstawiony został również w samodzielnym dodatku Left Behind. W rozszerzeniu tym Ellie zamiast Joela towrzyszy jej przyjaciółka Riley.

Informacje o The Last of Us - poradnik do gry

Autorzy : Michał "Kwiść" Chwistek, Jacek "Stranger" Hałas

Poradnik zawiera : strony: 93, ilustracje: 1030 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 26 września 2019, odwiedź Opis przejścia

Sekrety

Ostatnia aktualizacja : 26 września 2019, odwiedź Sekrety

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w The Last of Us - poradnik do gry