Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry

Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

ETS2: Multiplayer - jak grać? Poradnik multiplayer w Euro Truck 2

Poniżej przedstawiamy poradnik do gry wieloosobowej w Euro Truck 2 - znajdziesz tu porady, cechy i zasady gry multi w Euro Truck 2, o których warto pamiętać.

Rozgrywka na serwerach sieciowych rządzi się własnymi prawami. Część elementów standardowej rozgrywki została usunięta, zaś niektóre elementy zostały wprowadzone. Zmiany te zostaną opisane poniżej.

 1. Pierwsza rzecz, to czas serwerowy. Nawet, gdy nie jesteś zalogowany do gry, zmiany na twoim profilu będą synchronizowane po dołączeniu do serwera. Co to oznacza? Jeśli zatrzymałeś się ze zleceniem w trasie i logujesz się do gry następnego dnia, w grze w tym czasie minie kilka dni - nie otrzymasz wynagrodzenia za transport. Podobnie sprawa wygląda z opłacaniem rat kredytów - jeśli twój rachunek był ujemny i logujesz się po dłuższym czasie nieobecności do gry, bank może skonfiskować twoje mienie! Rozwiązaniem obu problemów jest zalogowanie się najpierw do rozgrywki jednoosobowej i wyrównanie rachunku / zawiezieniu ładunków do celu, nim połączysz się z serwerem.
 2. Brak NPC - niektórym graczom jest przykro z tego powodu. Na żadnych z serwerów nie znajdują się neutralne pojazdy sterowane przez komputer.
 3. Strefy bezkolizyjne (No Collision Zone) - w miejscach, gdzie przebywa często wielu graczy (warsztaty, garaże, firmy) znajdują się strefy, w których przenikasz przez innych graczy, nie narażając się na kolizje. Informacja o tym, że znajdujesz się w takiej strefie widnieje w górnym prawym rogu ekranu, czerwoną czcionką. Gdy pojawiają się nowe aktualizacje / DLC, niektóre miejsca mogą być niezaktualizowane do stref bezkolizyjnych, dlatego zwracaj uwagę, czy ów napis widnieje na twoim ekranie.
 4. W grze nie występuje deszcz jako element wspólny, lecz jako indywidualne parametry ustawień gry. Warto więc dezaktywować symulację deszczu w ustawieniach gry, bowiem gdy u ciebie będzie padał deszcz, u innych graczy nie.
 5. Przy rozgrywce sieciowej mogą występować problemy z najmowanymi pracownikami. Nierzadko wolniej dowożą towary lub mogą czasem zaniechać pracy. Jeśli masz prężnie rozwijającą się firmę i zależy ci na przychodach, częściej monitoruj działania pracowników.
 6. Jeśli wyłączyłeś w ustawieniach gry symulację zmęczenia, koniecznie ją aktywuj. Sporadycznie przy dołączeniu do serwera lista zleceń jest nieaktywna. Rozwiązaniem tego problemu jest przeniesienie się (pomoc drogowa w Doradcy drogowym) do najbliższego warsztatu (jeśli jesteś w mieście, taka przyjemność kosztować cię będzie kilkaset euro). Tańszą opcją jest właśnie sen - także odnawia listę zleceń, co jest o tyle ważne, gdy szukasz wspólnego zlecenia z innymi graczami. Ten szkopuł naprawia także użycie promu.
 7. Pamiętaj także, że nie wszyscy gracze trzymają się w pełni zasad ruchu drogowego (czerwone światła w pustym mieście, fotoradary na autostradach). W tym przypadku mandaty także są ustawieniem indywidualnym rozgrywki, możliwe do wyłączenia w opcjach gry.
W opcjach panelu gry sieciowej możesz zmienić kanał komunikatów głosowych - ETS2: Multiplayer - jak grać? - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
W opcjach panelu gry sieciowej możesz zmienić kanał komunikatów głosowych
 1. W grze możesz posługiwać się czatem głosowym - słyszą cię osoby znajdujące się w odległości bliżej niż 0.5km od ciebie (widoczni na panelu rozgrywki sieciowej po lewej stronie ekranu). Wchodząc w owym panelu w opcje możesz zmienić kanał do rozmów na ustalony wewnętrznie, by porozumiewać się np. z graczami w jednym konwoju (domyślny kanał to 19).
Mapka online - możesz poza grą zbadać trasy i miasta, ich zakorkowanie, czy znaleźć konkretnych graczy - ETS2: Multiplayer - jak grać? - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
Mapka online - możesz poza grą zbadać trasy i miasta, ich zakorkowanie, czy znaleźć konkretnych graczy
 1. Na stronie internetowej TruckersMP masz możliwość podglądu aktualnej sytuacji na wybranym serwerze: które drogi są najbardziej oblegane, możesz skorzystać z wyszukiwarki, by znaleźć wybrane firmy, stacje benzynowe, czy salony samochodów.

Regulamin serwerów i zgłaszanie graczy

W rozgrywkach wieloosobowych występuje regulamin, który ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz poprawić poziom rozgrywki. Należy obowiązkowo się z nim zapoznać, by uniknąć przykrych sytuacji (najczęściej jedynie odłączenia od serwera, ale możliwe są także BANy czasowe lub nawet dożywotnie).

Za co możesz zostać zbanowanym:

 1. Całkowicie zakazane jest używanie cheatów (np. speedhack, blokowanie lub zmiana czasu) oraz nadużywanie znanych błędów gry. Grozi to banem dożywotnim. Dozwolone są jednak oszustwa dotyczące jedynie indywidualnego konta gracza (np. modyfikacja ilości gotówki lub poziomu doświadczenia).
 2. Notoryczne i natarczywe utrudnianie gry innym graczom: zderzenia, blokowanie, agresywną mowę na czasie głosowym, spam, pozostawianie naczep na drogach.

Za co możesz zostać rozłączony z serwera:

 1. Gracze z wysokim (utrzymującym się) pingiem zostają rozłączeni.
 2. Zostaniesz rozłączony w ciągu 10 sekund, jeśli nie posiadasz włączonych świateł mijania między 16:00 - 8:00.
 3. Zostaniesz rozłączony za nieaktywność.
 4. Obecnie zakazuje się ponadto: używania świateł sygnalizacyjnych (kogutów), parkowania i wyprzedzania w zatłoczonych obszarach (+25 graczy, np. okolice Rotterdamu).
 5. Za próby montowania niedozwolonych części (dotyczy głównie samochodów osobowych oraz modyfikacji) oraz próby ciągnięcia naczepy przez samochód osobowy.
Wybierz przycisk Report, aby zgłosić niebezpiecznego gracza - ETS2: Multiplayer - jak grać? - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
Wybierz przycisk Report, aby zgłosić "niebezpiecznego" gracza

Główną przyczyną odnajdywania "szkodliwych" graczy jest ich zgłaszanie przez innych uczestników gry. Aby to zrobić, należy wybrać z listy login wskazanego gracza i wcisnąć klawisz "Report", po czym wskazać przyczynę zgłoszenia. Administracja uważnie ogląda powtórki z momentów zdarzeń i podejmuje wybrane akcje. Nie zawsze jednak wszystkie zgłoszenia są rozpatrzone lub zajmuje to sporo czasu, nie wolno jednak zgłaszać jednej osoby wielokrotnie w jednym momencie (jest to niezgodne z regulaminem). Jeśli nie widzisz już osoby, którą chciałeś zgłosić (np. jest poza twoim zasięgiem), możesz wybrać przycisk "History", by zobaczyć graczy widocznych przed chwilą.