Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 27 czerwca 2013, 13:02

autor: ElMundo

Graliśmy w DayZ - od moda do Army do samodzielnej gry

Jeśli myśleliście, że do tej pory przeżycie na surowych terenach Czarnorusi było trudne, to wkrótce zmienicie zdanie – nowa wersja DayZ pokazuje, co znaczy prawdziwy survival.

Zapowiadana premiera gry: 13 grudnia 2018.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Wielki sukces DayZ, amatorskiego moda do gry ArmA II, zaskoczył chyba wszystkich, włącznie z autorem owej modyfikacji, Deanem Hallem, który – jak sam później stwierdził – został absolutnie zaszokowany pozytywnym odbiorem tego projektu. Ten niebagatelny fenomen niepozornego wojennego moda z zombie w roli głównej sprawił, że autor nie tylko mógł w pełni poświęcić się pracom nad swoim dziełem, ale również znalazł opiekuna w postaci czeskiego wydawcy Bohemia Interactive. Owocem tej współpracy będzie w pełni komercyjna edycja owej modyfikacji, nad którą Hall wraz z zespołem deweloperskim pracują od kilkunastu miesięcy. My mieliśmy okazję rzucić okiem na wczesną postać tej oczekiwanej przez setki tysięcy graczy produkcji.

Zombie w natarciu!

DayZ nadal jest grą dla zaprawionych w boju wojaków, nieobawiających się systemu, w którym śmierć oznacza utratę całego osiągniętego postępu i zdobytego ekwipunku. Miejscem akcji znów staje się Czarnoruś – fikcyjne postkomunistyczne państewko o powierzchni ponad 200 kilometrów kwadratowych, a celem rozgrywki jest po prostu przeżycie w niesprzyjających warunkach. Tutaj wrogiem okazuje się praktycznie każdy – począwszy od wszechobecnych zombiaków, które stanowią niejako podstawę całej zabawy, a na ludzkich przeciwnikach skończywszy. Aby przetrwać, musimy więc znaleźć sobie kompanów i zgodnie działać w grupie, uważnie planując każde posunięcie – gra w pojedynkę to szaleństwo i wydaje się, że to właśnie szeroko zakrojona kooperacja stoi za niekwestionowanym sukcesem tej produkcji.

Coś tutaj za cicho... - 2013-06-27
Coś tutaj za cicho...

Co nowego zobaczymy zatem w pieczołowicie przygotowywanej płatnej wersji DayZ? Wszędobylskie zombie zyskają dodatkowe zdolności – podczas kilkunastominutowej rozgrywki można było zauważyć ciekawy atak polegający na wskoczeniu na przeciwnika i powaleniu go na ziemię. Co ważne, do starć z nieumarłymi dojdzie nie tylko na otwartym terenie, ale i w pomieszczeniach – twórcy obiecują, że bez problemu będziemy mogli wejść do większości budynków, traktując je zarówno jako schronienie, jak i źródło wielu potrzebnych, przydatnych na co dzień przedmiotów. W związku z tym autorzy przygotują odnowioną i bardziej intuicyjną wersję panelu ekwipunku, dzięki któremu łatwiej będzie manipulować klamotami w plecaku.

W poszukiwaniu świeżego mięsa... - 2013-06-27
W poszukiwaniu świeżego mięsa...

Dean Hall podkreśla, że najważniejszą zmianą dla DayZ jest przejście na architekturę MMO, co pozwala na zwiększenie liczby graczy na serwerach oraz skuteczne zwalczanie cheaterów. Wpłynie to także na zróżnicowanie miejsc, w których pojawią się przydatne przedmioty – nie będzie możliwości stworzenia dokładnej mapy pokazującej, gdzie znajdziemy pożądane wyposażenie.

Zrób to sam!

Sporych zmian doczeka się system craftingu, który zaoferuje zdecydowanie więcej opcji w zakresie tworzenia przedmiotów oraz broni. Rzeczy możliwe do zmodyfikowania lub połączenia zostaną zaznaczone tym samym kolorem, co pozwoli szybko wykonać kombinację i skorzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi. Autorzy zaprezentowali tę koncepcję na przykładzie dwóch fragmentów mapy, które mogliśmy sparować w jedną, obejmującą swoim obszarem zdecydowanie większy teren. To oczywiście najbardziej podstawowe zastosowanie wbudowanego w grę systemu kreacji, finalnie crafting zaserwuje o wiele więcej i pozwoli na otwarte majsterkowanie przy znaleziskach. Deweloperzy obiecują także szerokie możliwości w zakresie modyfikowania pojazdów, zarówno ich wyglądu i potencjału bojowego, jak i osiągów, dzięki czemu będziemy szybciej przemieszczać się po nieprzyjaznych ziemiach Czarnorusi.

Otwarte pomieszczenia to jedne z najlepszych kryjówek przed zombie. - 2013-06-27
Otwarte pomieszczenia to jedne z najlepszych kryjówek przed zombie.
Wracamy do DayZ - w jakiej formie jest Steamowy bestseller?
Wracamy do DayZ - w jakiej formie jest Steamowy bestseller?

Przed premierą

Sprawdzamy co zmieniło się w DayZ przez ostatnie miesiące, na ile gra zbliżyła się do tego co oferował słynny mod i czego możemy się jeszcze spodziewać w przyszłości.

Testujemy wersję alfa gry DayZ - survival, sandbox, zombie i zgniłe owoce
Testujemy wersję alfa gry DayZ - survival, sandbox, zombie i zgniłe owoce

Przed premierą

Sprawdzamy jak prezentuje się bardzo wczesna alfa DayZ - jedynej gry, w której możecie skuć człowieka, nakarmić go zgniłym jabłkiem, środkiem dezynfekującym i po przestrzeleniu kolan zostawić samemu sobie. Witajcie z powrotem na Czarnorusi.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo
Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo

Przed premierą

Po prehistorii, przedmieściach Ameryki i krótkich wycieczkach do Wietnamu oraz na Marsa, Far Cry zabierze nas do kolorowej postapokaliptycznej przyszłości.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
27.06.2013 14:34
Bezimienny155
12
Legionista

Ciekawe ile będzie kosztowała gra , mam nadzieję że zrobią tak jak z Armą III , i żeby nie kosztowało majątku...

27.06.2013 14:40
odpowiedz
Smogulf
2
Junior

Mając na myśli "Zapowiadana premiera gry: grudzień 2013." chodzi wam o alphe czy pełną wersje??

27.06.2013 15:12
odpowiedz
Gambrinus84
89
GOL

GRYOnline.plRedakcja

Smogulf - ciężka sprawa z tą datą premiery ;) T_bone doszedł do wniosku, że jednak zmieni w encyklopedii na status "nieogłoszona", żeby nikogo nie wprowadzać w błąd.

27.06.2013 15:37
odpowiedz
Marder
185
Generał

Wszystko wskazuje na to że najpierw wyjdzie tańsza wersja alfa (lipiec ?) i będzie sukcesywnie poprawiana. Na razie BOHEMIA wciąż odcina kupony od Army II i to zapewne jest decydującym czynnikiem w kwestii wydania Day Z.

27.06.2013 17:48
odpowiedz
ixi24
10
Centurion

http://kwejk.pl/obrazek/1838414/hala-dzieci-wina-sedziego.html Hala Dzieci - Wina Sędziego Piękna piosenką OGLĄDAC !!! ;)

27.06.2013 18:15
odpowiedz
mmaakkss
51
Generał

E3 było 2 tygodnie temu i dopiero teraz wrzucacie to ? Przez ten czas już zdążyło się troszkę zmienić :)

27.06.2013 18:31
odpowiedz
Wismerin
67
Generał

Ja mam tylko jedno zastrzeżenie. Jaki jest sens przerabiania samochodów skoro będąc offline ktoś może wam go zajumać? Choćby nie wiem jak zajebistą kryjówkę znajdziecie i tak prędzej czy później ktoś to odnajdzie i skorzysta z waszej pracy. Przy większej ilości osób na serwie szansa na to jeszcze bardziej wzrasta.

27.06.2013 20:17
odpowiedz
makmakpl
46
Maczek

Tak dowalą poziom trudności, powiększą mape i dodadzą ziemianki, to będzie bardzo łatwo chronić swój dobytek.

27.06.2013 22:54
odpowiedz
Mediv
5
Junior

@Wismerin modyfikacja pojazdów jest już w modzie DayZ Origins. Na samochody można montować blachy, które zwiększają jego wytrzymałość. A co do kradzieży to jest prosty sposób - przed wyjściem z serwera chowasz pojazd głęboko w lesie i wykręcasz z niego przynajmniej dwa koła, które umieszczasz w plecaku. Możesz też dodatkowo spuścić paliwo z baku. Problem solved. A dodajac do tego możliwość budowania własnych kryjówek (w DayZ Origins), które mogą być otwierane tylko przez gracza, który je wybudował to można w nich schować silnik, bak, wszystkie koła. W takim wypadku wandale mogą Ci co najwyżej szyby powybijać.

28.06.2013 10:16
odpowiedz
BagiPL
7
Junior
9.0

Kiedy w końcu wyjdzie? D:

28.06.2013 16:33
odpowiedz
BagiPL
7
Junior

No właśnie.. :|

28.06.2013 18:16
odpowiedz
Harry M
124
Master czaszka
8.5

Dawać mi już alphe

29.06.2013 14:12
😜
odpowiedz
Sycho141
41
Pretorianin

Jak zacząłem czytać o tych zaawansowanych chorobach pojawiło mi się w głowie wyobrażenie pierwszej gry z możliwością amputacji...

30.06.2013 14:13
odpowiedz
zanonimizowany737571
3
Pretorianin

kasuja mi komentarze, faszyści :/

30.06.2013 15:51
odpowiedz
zanonimizowany913306
0
Pretorianin

UP kasują bo mają dość czytania twoich wyzwisk do wszystkich.

03.07.2013 17:31
odpowiedz
Zarek00
86
Dziad Borowy

W "Deus" można było dokonywać amputacji a system chorób i leczenia był całkiem zaawansowany.

11.07.2013 02:12
odpowiedz
Nolifer
111
The Highest

Pograłem , kiedy jeszcze był duży hype na Day Z i dosyć mi się spodobało. Owszem , teraz już przejadło mi się , ale gdy wyjdzie ta wersja , na pewno znowu zanurzę się w Czarnorusi.

16.07.2013 14:30
odpowiedz
salvatori
4
Junior

Od 15-20 Euro na start (potem więcej), czas startu około jak na moje oko koniec sierpnia a ja kase trzymam juz od 19 grudnia.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze