Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Flashback Przed premierą

Przed premierą 12 kwietnia 2013, 06:37

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Graliśmy we Flashback - odświeżoną wersję kultowej platformówki

Stworzenie dobrej platformówki nie jest dziś sprawą łatwą, ale Ubisoft próbuje swoich sił w gatunku, wyciągając prawdziwego asa z rękawa – Flashbacka. Czy ponad dwudziestoleni hicior będzie dziś w stanie powalczyć na niezwykle konkurencyjnym rynku?

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

Artykuł powstał na bazie wersji X360.

Przed wyjazdem na tegoroczną edycję imprezy Ubisoft Spring Digital Days do Londynu nie spodziewałem się żadnych większych niespodzianek. Wyobraźcie sobie zatem moje zdziwienie, gdy po dotarciu na miejsce mój wzrok przykuła bardzo ładnie prezentująca się platformówka, której akcja rozgrywała się w dżungli, a jej bohater akurat wspinał się na położony wyżej podest z gracją oryginalnego księcia Persji. Skojarzenie tych trzech faktów zajęło mi dosłownie sekundę, a tytuł, jaki natychmiast przyszedł mi na myśl, już na wejściu wprowadził mnie w wyśmienity nastrój. Oto bowiem moim oczom ukazała się produkcja, którą ubóstwiam od dzieciństwa...

Graliśmy we Flashbacka - odświeżoną wersję kultowej platformówki - ilustracja #1

Pierwsze informacje dotyczące remake’u kultowej gry, zaprojektowanej przez francuskie studio Delphine Software International w 1992 roku, pojawiły się już w styczniu – od tamtej pory panowała jednak absolutna cisza. Dopiero teraz koncern Ubisoft zdecydował się pokazać produkt światu i na dodatek ogłosił jego rychłą premierę. W odświeżonego Flashbacka zagramy jeszcze w tym roku, niewykluczone, że na przełomie lata i jesieni.

Nowa gra w wielu aspektach odwołuje się do pamiętnego oryginału, o czym przekonałem się, oglądając krótką introdukcję. We wprowadzeniu widzimy głównego bohatera – Conrada B. Harta – który w efektowny sposób ucieka z tajemniczej placówki na powierzchni księżyca Tytan na latającym motocyklu. Chwilę później dopadają go prześladowcy, a zestrzelony pojazd spada do dżungli. Pozbawiony wspomnień śmiałek budzi się w nieprzyjaznym środowisku i rozpoczyna wielką przygodę, w której stawką jest dalsza egzystencja Ziemi, stojącej w obliczu zniszczenia przez bezwzględną rasę kosmitów, potrafiących zmieniać swój wygląd.

Graliśmy we Flashbacka - odświeżoną wersję kultowej platformówki - ilustracja #3

KTO ZA TYM STOI?

Remake przygotowywany jest przez francuskie studio VectorCell, które na swoim koncie ma przygodówkę Amy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że firmą dowodzi Paul Cuisset, projektant oryginalnego Flashbacka, a w zespole znajduje się kilka osób, które również maczały palce w produkcji gry. Czy trzeba lepszej rekomendacji?

Nie tylko początek fabuły, ale również kolejne wydarzenia wskazują, że autorzy remake’u bardzo szanują pierwowzór. Jednym z pierwszych celów Conrada staje się odnalezienie holokostki, z informacjami dotyczącymi planu obcych, natomiast chwilę później natykamy się na rozbitka, chcącego odzyskać swój teleport. Mimo że nie mieliśmy okazji przetestować pełnej wersji gry, należy się spodziewać, że poza dżunglą również wszystko pozostaje po staremu. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że Hart próbuje dostać się do Nowego Waszyngtonu, gdzie czeka na niego wprowadzony w intrygę przyjaciel – Ian.

Na tym jednak podobieństwa się kończą, bo mimo identycznej fabuły, podobnych lokacji i założeń rozgrywki nowy Flashback jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Główna różnica polega na sposobie prowadzenia ognia. W pierwowzorze mogliśmy razić wrogów wyłącznie w linii prostej, z postawy stojącej lub z przykucnięcia, dzięki czemu pojedynki strzeleckie było dość statyczne. W przeróbce Conrad potrafi pruć z pistoletu w dowolnym kierunku i na dodatek w pełnym biegu, co zupełnie zmienia sposób, w jaki eliminujemy kolejne zagrożenia. W przypadku pada poruszamy się lewym analogiem, a celujemy prawym – nie wiem, jak to będzie wyglądać w klasycznej konfiguracji na PC, ale można założyć, że tę drugą operację przeprowadzimy w całości za pomocą myszy.

Conrad B. Hart z odnalezioną holokostką. - 2013-04-12
Conrad B. Hart z odnalezioną holokostką.

Zmiana sposobu strzelania pozwoliła autorom zaszaleć w kwestii doboru przeciwników. Na początku rozgrywki prym w tej kwestii wiodą lewitujące droidy, które nadlatują z różnych stron. W późniejszej fazie zabawy możliwe staje się rażenie wrogów stacjonujących na położonych wyżej platformach, sam pistolet służy też do likwidowania przeszkód, zarówno tych naturalnych (głazów), jak i stworzonych przez człowieka (kruchych ścian). Gra pozwala też oddawać strzały z większą mocą po przytrzymaniu odpowiedniego przycisku, podobnie jak to miało miejsce w innym, nie mniej kultowym poprzedniku FlashbackaAnother World. Za pomocą broni rozwiążemy ponadto część zaprojektowanych od podstaw prostych zagadek, np. uwolnimy z więzów wspomnianego wcześniej rozbitka czy uaktywnimy pole siłowe tworzące energetyczny most.

Jestem zachwycony Diablo 2 Resurrected, ale nie wiem, dla kogo jest ta gra
Jestem zachwycony Diablo 2 Resurrected, ale nie wiem, dla kogo jest ta gra

Przed premierą

Zanim zagramy w Diablo 4, powróci stary król gatunku, Diablo 2 Resurrected. Problem ze wskrzeszaniem choćby najlepszego monarchy jest taki, że władca może i rządził świetnie, ale państwo się od tego czasu zmieniło. I my też.

Enlisted - darmowy Battlefield, w którym i tak będziesz płacił
Enlisted - darmowy Battlefield, w którym i tak będziesz płacił

Przed premierą

Enlisted nie jest złą grą, ale ma złe korzenie. Albo raczej specyficzne, bo politykę free-to-play twórców War Thundera albo się akceptuje, albo nie. Ja nie jestem ich fanem, ale strzelało mi się tutaj lepiej niż w Battlefieldzie 5.

Widziałem Age of Empires 4. Nie wiem, czy ta gra ma sens
Widziałem Age of Empires 4. Nie wiem, czy ta gra ma sens

Przed premierą

Powroty znanych marek zawsze są podobne. Age Of Empires 4 chce być czymś nowym, żeby się wyróżnić, ale jednocześnie takim samym, żeby fani byli zadowoleni. Jak udało się to pogodzić?