Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Total War: Rome II Przed premierą

Przed premierą 7 lipca 2012, 09:00

autor: Czarny

Total War: Rome II - Creative Assembly szykuje najlepszą część serii?

Wraz z Total War: Rome II seria kapitalnych strategii powróci do Starożytności. Wszystko wskazuje na to, że w 2013 roku dostaniemy prawdziwy hit.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Total War: Rome II - tryumfalny powrót do Rzymu

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Studio Creative Assembly pracuje nad drugą odsłoną Rome: Total War – właśnie taka wieść gruchnęła w Internecie niecałe dwa tygodnie temu. Fani serii natychmiast oblegli wszystkie dostępne fora, zasypując sieć najróżniejszymi domysłami i własnymi sugestiami. Tymczasem znany producent postanowił ujawnić nieco informacji na temat swego najnowszego dzieła i każda z nich robi prawdziwie onieśmielające wrażenie. Już teraz można stwierdzić, że następca Rzymu wyniesie słynną sagę na zupełnie nowy poziom.

Galia jako całość dzieli się na trzy części

Zacznijmy od zmian dotyczących mapy świata. Twórcom bardzo zależy na tym, aby drugie Rome było największą i najbardziej imponującą częścią serii. Postanowili zrobić to w dwójnasób: po pierwsze – rozmiar mapy zostanie znacznie rozszerzony, poza Europą z przyległościami możemy spodziewać się również terenów położonych dalej na wschód (czyżby Persja i Indie?). Zwiedzimy więc nie tylko te lokacje, które pamiętamy z pierwszej odsłony (i spotkamy wszystkie tamtejsze frakcje i plemiona), ale dodatkowo zapuścimy się na nieznane dotychczas terytoria. Wycieczka z pewnością nie obędzie się bez przygód, bowiem – i to jest drugi sposób na powiększenie świata gry – mapa ma obfitować w znacznie większą liczbę miast. Aby jednak nie wymuszać na graczu uciążliwego zarządzania w skali mikro, postanowiono podzielić obszar zmagań na z góry ustalone prowincje. Każda z nich będzie składać się z kilku pomniejszych miast – podbicie ich wszystkich ma być jednoznaczne z zajęciem całego terenu. Podczas administrowania naszym imperium nie będziemy jednak ustalać podatków i polityki dla każdej wioski, lecz właśnie dla całej prowincji. Pozwoli to na wygodne gospodarowanie państwem, nie ujmując zbyt wiele głębi rozgrywki.

Gdyby ktoś miał wątpliwości – tak, to jest screen, a nie obraz.

Na tym nowości się nie kończą. Dużo większy nacisk zostanie położony na zmagania morskie, bowiem okręty wojenne będą w stanie zajmować nabrzeżne miasta. Walka na morzu nie okaże się już więc marginalnym elementem gry, lecz jedną z jej najważniejszych składowych. Tutaj również postanowiono rozszerzyć skalę zabawy, bowiem podczas morskich batalii nie będziemy dowodzić pojedynczymi okrętami, a całymi armadami (po kilka statków w jednostce). Nada to rozgrywce większy rozmach, a równocześnie doda jej realizmu.

Większa skala rozgrywki objawi się także podczas dowodzenia poszczególnymi armiami – nie będziemy już zarządzać pojedynczymi zgrupowaniami, ale całymi legionami. Nie oznacza to oczywiście, że w żaden sposób nie wpłyniemy na skład naszych armii – chodzi raczej o to, że będą one bardziej zindywidualizowane i wyjątkowe. Legion zwerbowany w zalanej deszczem Brytanii ma być uzbrojony i wyszkolony inaczej niż jego odpowiednik ze słonecznej Hellady. Ujawni się to także w cechach konkretnych armii – będą one bowiem zdobywać kolejne umiejętności na takiej samej zasadzie jak ich generałowie (ma to być osobny system). Z pewnością doda to grze różnorodności – wojacy nie będą już maszerującymi kawałkami mięcha, a niemalże indywidualnymi postaciami.

Civis Romanus sum

Niezależnie od tego, czy zechcemy podbić wroga na morzu, czy też lądzie, najpierw będziemy musieli poznać jego słabe strony. Twórcy zapowiadają zaawansowany system dyplomacji, dużo bardziej złożony niż w poprzednich odsłonach serii. Istotnym jego elementem mają być nawet takie szczegóły jak mimika poszczególnych przywódców (czyżby uśmiech Kleopatry miał być dla nas ważnym sygnałem?). Co przy tym istotne, AI komputera zostanie znacznie poprawione, przez co zadziała w bardziej ludzki i zrozumiały sposób – i to zarówno na mapie świata, jak i podczas bitew. Równocześnie zapowiedziano powrót agentów specjalnych oraz ich umiejętności – sztuka dyplomacji nie ograniczy się wyłącznie do starć miecza i pióra.

Czy poza słoniami wrócą też wojownicze świnie?

A będzie z kim walczyć – w Rome II zobaczymy wszystkich starych znajomych oraz kilku nowych awanturników. Zarówno gracz, jak i jego komputerowi przeciwnicy otrzymają szansę znacznego modyfikowania charakteru swojej cywilizacji. Okaże się to możliwe dzięki wprowadzeniu drzewka rozwoju technologicznego, specyficznego dla każdego kręgu kulturowego. Nie powtórzy się więc sytuacja z pierwszego Rome, gdzie Dakowie odróżniali się od Germanów głównie kolorem spodni – teraz każda frakcja będzie zupełnie inna.

Iron Harvest – 5 rzeczy, którymi może zaskoczyć RTS z polskimi mechami
Iron Harvest – 5 rzeczy, którymi może zaskoczyć RTS z polskimi mechami

Przed premierą

Iron Harvest budzi żywe zainteresowanie na długo przed premierą – i to większe niż pozostałe RTS-y z ostatnich lat razem wzięte. Oczekiwania też rosną, dlatego przedstawiamy pięć cech gry, które - jeśli zostaną dopieszczone - to zagwarantują sukces.

Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia
Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia

Przed premierą

Wreszcie zobaczyliśmy w akcji nowe dzieło 11 bit studios. I wiecie co? Frostpunk to chyba najlepsza gra tych targów. Totalna nisza, ale i totalna masakra.

They Are Billions – survivalowy RTS wzbudzający miliard emocji
They Are Billions – survivalowy RTS wzbudzający miliard emocji

Przed premierą

Mogłoby się wydawać, że motyw zombiaków w grach wideo jest już wyeksploatowany do granic deweloperskiej przyzwoitości. They Are Billions oferuje za to nietypowe podejście do gatunku RTS-ów.

Komentarze Czytelników (28)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.07.2012 09:27
👍
Fantasta_13
46
Pretorianin

A co z silnikiem?
Teoretycznie powinien być nowy - ktoś na forum niedawno ładnie przedstawił, że CA tworzy nowy na dwie kolejne pełnoprawne produkcje. Po Empire i Shogunie powinni więc się tym zająć. Ale skoro wymagania mają być takie same...
Z drugiej strony może lepiej żeby nie tworzyli nowego silnika, a skupili się na dopracowaniu wszystkich zapowiedzianych elementów. ;) Tak czy inaczej jest na co czekać.

07.07.2012 10:03
😃
odpowiedz
Baalnazzar
111
Generał

A niech mnie. Wszystko wskazuje na to, że mój powrót do Rzymu będzie pełen wrażeń. Z całej serii TW tylko w ROME grałem i nadejście dwójki zapowiadającej się świetnie bardzo mnie cieszy :)

07.07.2012 10:32
odpowiedz
Sensai3D
124
Generał

Twórcy zapowiadają zaawansowany system dyplomacji, dużo bardziej złożony niż w poprzednich odsłonach serii. Istotnym jego elementem mają być nawet takie szczegóły jak mimika poszczególnych przywódców (czyżby uśmiech Kleopatry miał być dla nas ważnym sygnałem?). Co przy tym istotne, AI komputera zostanie znacznie poprawione,

Zawsze obiecują i gówno z tego wychodzi.

07.07.2012 10:56
odpowiedz
Rampage
10
Legionista

Wow, dla mnie najbardziej oczekiwana gra 2013 roku. Nie mogę się doczekać.

07.07.2012 11:05
odpowiedz
Zdenio
98
Generał

@Fantasta - Silnik będzie nowy, tak powiedział jeden z twórców w wywiadzie.

07.07.2012 11:24
odpowiedz
Kam9111
40
Konsul

Nowy?? Raczej poprzedni tylko odpowiednio ulepszony. Nie spodziewajcie się niczego nowego dopóki konsole nowej generacji nie podniosą poprzeczki.

07.07.2012 11:49
odpowiedz
FranPL
40
Pretorianin

a co mają z tym wspólnego konsole jak ta seria tylko na pc wychodzi...

07.07.2012 12:01
odpowiedz
Blackart
28
Legionista

"Gdyby ktoś miał wątpliwości – tak, to jest screen, a nie obraz." Ta jasne screen, tylko poprawiony w photoshopie. To już bardziej obraz niż screen.

A co do gry mam nadzieje, że popracują nad jakością i nie będzie tyle bugów co w Shogunie w dniu premiery. Może jakieś beta testy dadzą jak w Zmierzchu Samurajów ?

07.07.2012 12:15
odpowiedz
kuzyn123
61
Centurion

@Blackart

To ty chyba nowych gier nie widziałeś. Ta gra ma prawo tak wyglądać.
Wiele osób czekało na drugą odsłonę i ja też!

Mam nadzieję tylko, że nie wytną części gry... W pierwszym Rome mieliśmy mieć kampanię Cezar w Galii, zabrakło też usuniętych bitew historycznych. No i oby była większa mapa, zajebiście będzie! :D

07.07.2012 12:22
odpowiedz
Germez
8
Legionista

A będzie możliwość grania innymi państwami niż rzymem?

07.07.2012 12:24
odpowiedz
Lothers
124
Senator

@kuzyn123: w co ty wierzysz? Nie ma niepoprawianych obrazków prasowych, wystarczy przypomnieć jak wyglądał Heavy Rain "na screenach", a jak w rzeczywistości.

07.07.2012 12:28
odpowiedz
Ramonek
1
Junior

Jedyne czego ja chcę to możliwość swobodnego oglądania swojej osady jak można było to robić w oryginale.
Jeśli tak, to dla nich kupię komputer specjalnie przeznaczony tylko do ROME.

07.07.2012 12:53
odpowiedz
Dzihad4ever
20
Centurion

Germez - A co nie nauczyli czytać w szkole? Masz to napisane jeszcze w wydzielonej, zielonej ramce....

07.07.2012 13:25
odpowiedz
Rokurota
2
Junior

Mam nadzieję że przemowy dowódców przed walką również się pojawią i będą o niebo lepsze od I części Romy bo tylko tam uznałem je jako dobre. W innych częściach jakoś mnie nie zachęcały, praktycznie się nie zmieniały a jest to element który dostarcza mi wiele radości. Mam również nadzieję ze gra będzie bardziej skomplikowana, stary ze mnie już chłop i rozumiem dostosowywanie rozgrywki do tych młodszych z Nas Graczy, ale brak mi starych gier, zarówno RPG jak i Strategi gdzie było miliony wskaźników, współczynników, zależności, gdzie człowiek przez swoje niedbalstwo ponosił konsekwencję i ogarniała go kurwi.ca że czegoś zapomniał i przez to przegrał.

07.07.2012 14:00
odpowiedz
AIDIDPl
103
PC-towiec

Za dużo w tym tekście słowa "bowiem", po piątym aż mi się czytać odechciało...

07.07.2012 15:25
odpowiedz
Germez
8
Legionista

Dopiero teraz zauwazylem

07.07.2012 16:29
odpowiedz
musiaradka
31
Chorąży

a nie dało by sie przesunac premiery np. na koncówke roku 2012??? ;)
troche za długo tego czekania
premiera w drugiej dekadzie roku 2013 a wiec za rok
trzeba by zlozyc petycje do creative assembly moze deczko przyspiesza premiere gry
sama gra zapowiada sie miodzio juz nie moge sie doczekac

07.07.2012 16:32
odpowiedz
ozoq
59
Generał

I oto mam drugi powód po Generals 2 na ulepszenie komputera. Powiedzcie: jest sens teraz wymieniać? Czy wraz z nową generacją konsol zacznie się nowa generacja podzespołów PC i warto poczekać? Pytam poważnie, nie znam się na tym.

07.07.2012 16:41
odpowiedz
A.l.e.X
109
Alekde

Total War to seria która jest klasą samą w sobie, po Shogunie II, ROME II wydaje się właściwą kolejnością :) czekam !@ozoq - nowa generacja konsola to min. 2013 rok choć na E3 nikt o tym nawet nie wspomniał, a Wii U nawet nie ma podanej specyfikacji choć wielu mówi, że ma być tylko trochę mocniejsze od obecnych systemów (XboX/PS3), więc nie zakładał bym jakiegoś wielkiego skoku wymagań. Od 2005 roku branża porusza się graficznie w małym kółku, nie ma już takich sytuacji jak kiedyś kiedy to karty graficzne trzeba było wymieniać z roku na rok. Nowa generacja konsol może podniesie wysoko poprzeczkę, tak jak to mówią specjaliści od Epic'a "błagając" Microsoft o nowy system, ale moim zdaniem nie nastąpi to za szybko. Jeśli ci najbardziej wymagające obecnie gry jak Crysis 2 z pakiem tekstur, Metro 2034, BF3 nie chodzi na 60 stałych fpsów przy rozdzielczości w jakiej grasz, to wymiana się przyda, a jak masz 60+ to po co aby mieć 70-200+ ? Nowe podzespoły pojawiają się co roku ze względu na tak zwaną zimną wojnę między AMD / Nvidia, czy też AMD / Intel, ale podyktowane jest to rozwojem, a nie tym że rynek nagle potrzebuje 2-3x mocniejszego sprzętu. Nowe konsole jakie by nie były nigdy nie będą nadążać za rynkiem PC, tak samo jak konsole przenośne nigdy nie nadążą za smartphonami które z miesiąca na miesiąc są potężniejsze. Pozdrawiam.

07.07.2012 18:23
odpowiedz
thaalt
41
Centurion

Zaczyna się robić ciekawie. Nowy Rome, który rzekomo ma usprawnić wszystko to co dobre z poprzednich odsłon części. Póki co pozostaje nam czekać na kolejne newsy i wypatrywać pierwszych gameplayów.

Oby tylko nie spieprzyli gry...

07.07.2012 19:23
odpowiedz
StilleR666
58
Pretorianin

THIS IS IT! Mam nadzieję ,że bitwy będą do ostatniego żołnierza, w Shogunie 2 irytowało mnie szybkie ''zmykanie'' oddziałów z pola walki.

07.07.2012 20:09
odpowiedz
Runnersan
169
Senator

No to ja mam nadzieje zupełnie na odwrót, że nie będzie walki do ostatniego żołnierza, bo takie rzeczy to rzadko kiedy się zdarzają...

08.07.2012 01:28
odpowiedz
StilleR666
58
Pretorianin

No może nie do ostatniego żołnierza , ale walki mogłyby być dłuższe skoro mają zdarzać się rzadziej , i ich wynik ma być odczuwalny na długo po ich zakończeniu. Bitwy powinny mieć charakter przeciągania liny ( obie strony BARDZO chcą wygrać) . Mniej bitew a przynajmniej mniejsza ich częstotliwość to logicznie wydłużony ich czas. Jedna bitwa na 30 tur trwająca 11 minut? Myślę ,że 20 to minimum.

08.07.2012 12:11
odpowiedz
Runnersan
169
Senator

A to raczej nie byłoby konieczne utrudnienie rekrutacji, zmniejszenie możliwości mobilizacyjnych? Wtedy każdy pomyśli 10 razy zanim stoczy z przeciwnikiem bitwę, a porażka w niej niosłaby poważne konsekwencje...

08.07.2012 12:37
odpowiedz
Marder
175
Generał

Oj będzie się działo. Szkoda że dopiero w 2013

Idący na śmierć pozdrawiają Cię
Ave Cezar !

15.07.2012 11:34
odpowiedz
Nolifer
102
The Highest

Dokładnie , ogromny ideał . Nie no że Total War to jeszcze Rome - no coś pięknego .

26.07.2012 16:43
odpowiedz
Asjir
1
Junior

Wygląda na to, że zamierzają zrobić wszystko, czego oczekiwałem od nich w kolejnej częsci serii, już nie mogę się doczekać

18.10.2012 21:27
odpowiedz
MarcoV86
53
Generał

Etam Rome :). Później wyjdzie MEDIEVAL 3 !! Najlepsza część serii to MEDIEVAL 2...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze