Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 10 września 2009, 11:41

autor: Radosław "eLKaeR" Grabowski

Star Trek Online - pierwsze spojrzenie

Uniwersum Star Trek nie miało dotąd szczęścia do wielu dobrych gier. Chlubnym wyjątkiem powinna być nadchodząca produkcja z gatunku MMO, przygotowywana przez Cryptic Studios.

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Nadchodzi dobry czas dla entuzjastów gier MMO, którym obrzydł już klimat fantasy, serwowany przez większość online’owych produkcji z World of Warcraft na czele. Równolegle powstają bowiem dwa interesujące tytuły, osadzone w dwóch zdecydowanie najpopularniejszych światach z gatunku science fiction. Mowa oczywiście o grze Star Wars: The Old Republic oraz Star Trek Online. Tę ostatnią miałem okazję zobaczyć w akcji na prezentacji przeprowadzonej przez ekipę Cryptic Studios. Pokaz miał na celu przedstawienie zgromadzonym dziennikarzom przede wszystkim sposobów eksploracji świata, zarządzania oficerami oraz walki PvE.

Podstawowe założenia rozgrywki czytelnie nawiązują do tego, co można ujrzeć we wszystkich pełnometrażowych filmach, serialach i komiksach spod znaku Star Trek. Część akcji dzieje się zatem w przestrzeni kosmicznej na pokładzie statku, a reszta np. na powierzchni planet. Prowadzący pokaz Craig Zinkievich z Cryptic Studios od razu wyjaśnił pewien kluczowy aspekt, wykraczający poza kanon uniwersum, stworzonego przez Gene’a Roddenberry’ego. Mianowicie w Star Trek Online każdy gracz jest kapitanem własnego statku kosmicznego. Żadnego dłubania w maszynowni czy siedzenia przy chorych w ambulatorium. Przystępując do zabawy, dostajemy więc do dyspozycji swój indywidualny środek międzygwiezdnego transportu – na początku to mała i słaba jednostka, ale wraz z postępami otrzymujemy możliwość objęcia dowództwa nad coraz lepszymi i większymi maszynami. Statki podzielone są na klasy, z których część jest doskonale znana fanom Star Trek, a pozostałe to już wynik twórczej inwencji ludzi z Cryptic Studios. Przykładem nowego pomysłu może być klasa Excalibur, do złudzenia przypominająca modele typu Constitution ze słynnym USS Enterprise w wersji NCC-1701 i NCC-1701-A na czele. Na dodatek nic nie stoi na przeszkodzie, aby statek poddać tuningowi – m.in. zmienić wygląd poszycia, kształt kadłuba i ułożenie silników.

Tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek.

Skąd u deweloperów tak swobodne podejście do kwestii dodawania do uniwersum nowych elementów? Otóż jest to związane z okresem, w którym umieszczona została akcja gry. Wszystko dzieje się w roku 2409, czyli dokładnie trzydzieści lat po konfrontacji kapitana Picarda i pretora Shinzona, znanej z filmu Star Trek: Nemesis. Mamy więc przed sobą najdalej wysunięty chronologicznie w przyszłość punkt startrekowych dziejów, co daje spore pole do autorskich popisów. Imperium Romulan legło w gruzach w wyniku wybuchu supernowej, a zatem w Kwadrancie Alfa pozostają dwie główne frakcje – Zjednoczona Federacja Planet oraz Imperium Klingońskie. Właśnie po stronie jednej z nich musi opowiedzieć się gracz, wstępując w szeregi Gwiezdnej Floty lub Klingońskich Sił Obrony. W obu przypadkach czekają na niego rozmaite ścieżki kariery.

Na początku zaczyna jako specjalista w dziedzinie taktyki, inżynierii albo badań naukowych, aby wraz ze zdobywaniem doświadczenia uzyskiwać dostęp do nowych umiejętności. Oczywiście w świecie Star Trek Online nie mogło zabraknąć takich rzeczy jak chociażby asymilujący wszelkie życie Borg. Nierzadko grupa kapitanów musi więc sprzymierzyć się w kosmicznej walce z sześciennymi statkami cybernetycznego Kolektywu. Ponadto w roli niektórych NPC występują potomkowie bohaterów bliskich sercu każdego fana Star Trek. Nie zapomniano też o podróżowaniu w czasie, zrealizowanym w formie instancji. Miłośnicy uniwersum Roddenberry’ego powinni być usatysfakcjonowani.

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4
Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4

Przed premierą

Największy rywal Diablo obrał kurs kolizyjny i planuje pokrzyżować plany Blizzarda. Path of Exile 2 to w zasadzie całkiem nowa gra i wygląda na to, że na rynku gier hack’n’slash dojdzie do pojedynku samców alfa o przewodnictwo w stadzie.

Diablo 4 wygląda jak Diablo, którego zawsze chcieliśmy
Diablo 4 wygląda jak Diablo, którego zawsze chcieliśmy

Przed premierą

Hell, it's about time – powiedział Findlay w zwiastunie StarCrafta 2 i ten cytat idealnie pasuje do sytuacji Blizzarda. Możliwe, że Diablo 4 będzie takim hack'n'slashem, o jakim zawsze marzyliśmy i pozwoli nam wybaczyć firmie wszystkie potknięcia.

Testujemy grę Gloria Victis – sieciowy Mount & Blade z Polski, ale... jeszcze nie teraz
Testujemy grę Gloria Victis – sieciowy Mount & Blade z Polski, ale... jeszcze nie teraz

Przed premierą

Gloria Victis to powstająca już pięć lat niezależna gra MMO z Polski. Ten sieciowy Mount & Blade trafił niedawno do steamowego wczesnego dostępu i zebrał ciepłe opinie. Jaka jest Gloria Victis?