Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 24 maja 2001, 08:27

autor: Marcin Bojko

Echelon - przed premierą

Dwie rosyjskie firmy połączyły siły, żeby stworzyć grę, w której wcielimy się w postać młodego pilota Federacji Galaktycznej stającego do walki z rebeliantami. Echelon, bo o nim mowa zapowiada się na nie lada gratkę dla wszystkich maniaków symulatorów.

Przeczytaj recenzję Echelon - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Na rynku komputerowym rzadko słychać o naszych niegdysiejszych sąsiadach zza Buga. No, chyba że dyskusja toczy się na temat piractwa. A jednak powstają tam także gry i wcale nie mam na myśli nowej wersji Tetrisa ;-) . Dwie rosyjskie firmy połączyły siły, żeby stworzyć grę, w której wcielimy się w postać młodego pilota Federacji Galaktycznej stającego do walki z rebeliantami. Brzmi bardzo znajomo, prawda? Ile to już tytułów powstało na bazie podobnego pomysłu. Jednak w przypadku gier aspirujących do miana symulatorów walki powietrznej tło fabularne nie jest może aż tak strasznie ważnym czynnikiem. Decydujące znaczenie mają inne elementy: grafika, dźwięk, fizyka ruchu, no i przede wszystkim grywalność. Nie wiadomo jeszcze jak będzie z tą grywalnością, trudno też oceniać model fizyki, ale Echelon, bo o tej pozycji mowa, zaskakuje dokładnością grafiki. Trzymajmy się jednak pewnym zasad: najpierw kilka faktów, które pozwolą nam zrozumieć jakie zmiany zaszły na Ziemi przez ostatnie 300 lat, bo akcja rozgrywa się w XXIV wieku. Imperium Galaktyczne zostało założone już dawno temu, a w latach dwudziestych XXII wieku wybuchła wojna domowa. W konsekwencji doszło do daleko posuniętej kolonizacji – wielu obywateli uciekło przed wojną zajmując coraz to nowsze planety. Po wojnie domowej nastąpił okres Odbudowy trwający półtora stulecia, aż do początków XXIV wieku. W tym okresie utworzono Federację Galaktyczną. W jej skład weszły niemal wszystkie większe kolonie. Był to okres intensywnego rozwoju ekonomicznego i technologicznego. W roku 2320 doszło do pierwszego kontaktu z rasą obcych nazwanych Velianami. Ludzie nie dysponowali jednak zbyt wieloma informacjami na temat tej rasy. Dzięki kontaktom dokonano nowych odkryć w dziedzinach transportu i bioinżynierii, szybko jednak zabroniono prawem eksperymentów z cyborgami. Pomimo niewielkiej wiedzy na temat Velian pojawiły się plotki głoszące, że ostatnie sto lat historii tej rasy wypełnione było wojnami. Pomimo to Velinanie stali się pełnoprawnym członkiem Federacji, a dzięki swej wyższości technologicznej szybko stali się ważną częścią systemu ekonomicznego. Od momentu pierwszego spotkania do połowy XXIV wieku nastąpił nieprawdopodobny rozkwit Federacji – głównie za sprawą stacji Zero – T, dzięki którym możliwy był błyskawiczny transport. Wtedy jednak Velianie ujawnili swa prawdziwą naturę. Okazało się, że stacje transportowe posłużyły jako przysłowiowe konie trojańskie – każda z nich została wyposażona w pole uniemożliwiające działanie elektroniki. Stacje zostały błyskawicznie opanowane, a na zaskoczone kolonie spadły zastępy cyborgów. Wojsko Federacji zostało kompletnie zaskoczone obecnością pola chroniącego stacje. Nikt nie wiedział jak sobie z nim poradzić, a w walkach lądowych cyborgi były wielokrotnie bardziej skuteczne niż zwykli ludzie.

W takich właśnie niesprzyjających czasach młody porucznik lotnictwa opuszcza mury akademii. Taką rolę przewidziano dla gracza. Młody niedoświadczony oficerek w środku największego bagna w historii ludzkości... No cóż, taka już chyba dola miłośników gier komputerowych. Do naszej dyspozycji przygotowano 14 różnych rodzajów maszyn, niektóre z nich nie przypominają tradycyjnych samolotów i śmigłowców. Będziemy mogli sterować także pojazdami o napędzie grawitacyjnym. Do wyboru 16 rodzajów uzbrojenia. Większość z nich to broń energetyczna: działka plazmowe i inne tego typu wynalazki, ale spokojnie – znajdziemy tu także konwencjonalne działka i rakiety.

Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest
Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest

Przed premierą

W niszy, która powstała po porzuceniu przez Ubisoft serii Heroes of Might and Magic sukcesy odnosić mogą mniejsi twórcy, tacy jak Lavapotion. Ich Songs of Conquest może być najlepszą grą w stylu „hirołsów” od czasów kultowej trójki.

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

Graliśmy w My Summer Car – samochodowy survival dla wytrwałych
Graliśmy w My Summer Car – samochodowy survival dla wytrwałych

Przed premierą

Lato, urlop, własna bryka – My Summer Car brzmi jak lekka, wakacyjna przygoda, ale w rzeczywistości to hardkorowy symulator dla wytrwałych.