Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Watch Dogs Legion Przed premierą

Przed premierą 14 czerwca 2019, 13:02

autor: Michał Mańka

Najczęściej mainstream, od święta dobre indie. PC-towy beton z dodatkiem konsoli.

Graliśmy w Watch Dogs Legion – sandbox bez głównego bohatera

Seria Watch Dogs od lat próbuje być konkurencją dla GTA, z każdą częścią szukając własnej tożsamości. Tym razem trafimy do Londynu w niedalekiej przyszłości, hakowanie nie będzie już główną atrakcją, a wśród dziesiątek bohaterów trafimy także na Polaków.

Zapowiadana premiera gry: 2020.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

AllegroGG Wszystko dla Graczy

Jest coś romantycznego w wizji hakerów, walczących z systemem o lepsze jutro. Pierwsze Watch Dogs skupiło się na historii Aidena Pearce’a oraz jego karierze „cyfrowego włamywacza” i mściciela. W kontynuacji poznaliśmy dużo bardziej luzacką opowieść o grupie DedSec. Nie przemówiło to do mnie za bardzo, bo od kolorowego San Francisco wolę jednak brudne Chicago. Tym razem natomiast trafimy do Londynu i tym razem sprawa będzie poważna – obywatelom odebrano wolność i należy stworzyć ruch oporu, by tę wolność odzyskać.

Watch Dogs Legion w skrócie:

  1. Gatunek: sandboksowa gra akcji
  2. Wydawca: Ubisoft
  3. Data premiery: 6 marca 2020
  4. Platformy: PC, XOne, PS4
  5. Cena: od 190 zł

Chcesz zobaczyć gameplay z Watch Dogs Legion? Zajrzyj do naszego newsa.

Skutki Brexitu?

Przedstawiony w Watch Dogs Legion Londyn różni się miasta, które znacie. Przy kreowaniu własnej wizji stolicy Wielkiej Brytanii deweloperom przyświecała ponura wizja tego, co może stać się ze światem, jeśli ekspresowo rozwijająca się technologia zostanie wykorzystana w zły sposób. Co zrobi z ludźmi władza, która kontroluje przepływ informacji, i co stanie się ze społeczeństwem, które funkcjonuje pod wieczną kontrolą. Odpowiedź jest jedna: nikt nikomu nie ufa i nikt nie wierzy w możliwość zmiany sytuacji na lepsze. I w takich właśnie warunkach będziemy organizować ruch oporu.

Tak jak w poprzednich grach z serii głównym „technologicznym złym” odpowiedzialnym za taki stan rzeczy okazuje się system ctOS, który został stworzony przez korporację Blume do kontrolowania całych miast. Tym razem mamy jednak bardziej namacalnego wroga i jest nim Albion, prywatna militarna organizacja, która silną ręką rządzi w Londynie. Zapewne wraz z rozwojem fabuły dowiemy się, że Albion jest na usługach jakiegoś dziwnego ugrupowania, które chciało przejąć całe Wyspy dla siebie, ale dajmy to powiedzieć Ubisoftowi. Znamy jednak główne hasło tej produkcji: „Unfuck London” (po polsku coś w stylu: naprawmy k***a Londyn).

O historii udało mi się dowiedzieć jedynie tyle, że opowieść nie ma jednego motywu przewodniego – cała przygoda w Watch Dogs Legion będzie kręcić się wokół pięciu wątków rozwijających fabułę. Dobra wiadomość jest więc taka, że nowa gra nie okaże się jedynie ogromną piaskownicą do hakowania i zabijania z narzuconym z góry pretekstem, który miałby zmusić graczy do działania. A takie obawy na początku się u mnie pojawiły, kiedy przy zapowiedzi ujawniono, że Legion... nie ma głównego bohatera.

TO KIEDY TEN BREXIT?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miało nastąpić 29 marca 2019 roku, ale do porozumienia nie doszło. Później, w kwietniu, w trakcie unijnego szczytu ustalono, że do Brexitu dojdzie najpóźniej 31 października. Czy tym razem jednak termin zostanie dotrzymany?

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Tym razem gramy jako DedSec, czyli organizacja hakerska, która w zastanym świecie faktycznie staje się ruchem oporu próbującym przywrócić Londyn do normalności. I w ramach tej koncepcji będziemy mogli zrekrutować każdego NPC w mieście – deweloperzy zapewnili mnie, że mowa o naprawdę każdej osobie (zapewne z wyłączeniem głównych postaci fabularnych) – łącznie z członkami Albionu. W danym momencie będziemy mogli mieć w swojej drużynie jednocześnie dwudziestu aktywnych agentów DedSec.

Choć proces rekrutacji nie wymaga CV i listu motywacyjnego, to i tak jest on kilkustopniowy. Po pierwsze, musimy sprofilować (mechanika znana już z WD) daną osobę. Dzięki temu uzyskamy podstawowe informacje na jej temat, włącznie z pewnymi unikatowymi statystykami, które dotyczyć mogą zdolności przydatnych w walce, bonusów do hakowania czy pasywnych umiejętności, jak na przykład dodatkowe obrażenia zadawane wręcz po wykonaniu powalenia z użyciem pistoletu (to ostatnie to prawdziwy przykład, który widziałem w demie).

Interesującą nas osobę dodajemy do swojej książki kontaktów, gdzie obecnie zmieści się 50 osób. Wtedy możemy zobaczyć szczegółowe informacje na temat danego osobnika, wraz ze wskazówkami dotyczącymi tego, co trzeba zrobić, by zwiększyć poparcie tego NPC dla DedSec. Informacja o poparciu jest bardzo ważna, bo dopiero po zapełnieniu tego paska naszymi działaniami odblokowuje się unikatowa misja, dzięki której da się zrekrutować ową osobę w szeregi naszej organizacji.

I to jest chyba ten moment, kiedy mogę Wam opowiedzieć o totalnym przypadku, jaki przydarzył się w demie. Deweloper skierował mnie w ogólny rejon, w którym miałem sprofilować kilka osób, a następnie spróbować zrekrutować którąkolwiek z nich. Po sprawdzeniu paru osobników natrafiłem na postać Adriana Kowalewskiego. Okazało się, że gra stworzyła akurat urodzonego w Krakowie Polaka, lat 58, z krzaczastym wąsem. Adrian z zawodu jest doradcą w parlamencie, zarabia 71 600 funtów rocznie, mówi pięcioma językami i wrzuca do sieci teorie spiskowe na temat polskich polityków. Naprawdę uśmiech na mojej twarzy nie mógł być szerszy. Poniżej zamieszczamy fotkę na dowód całej tej sytuacji – deweloper pozwolił mi na zrobienie zdjęcia ekranu, bo stwierdził, że szansa na wygenerowanie dokładnie takiego NPC w przyszłości jest bardzo nikła. Panie Ubisoft, nie kasuj nas za robienie zdjęć w trakcie pokazu z zakazem robienia zdjęć.

Graliśmy w Watch Dogs Legion – sandbox bez głównego bohatera - ilustracja #4

Po zapowiedziach wydawać by się mogło, że Ubisoft faktycznie przygotowuje każdą postać z osobna i zasiedla nimi Londyn. Nie, tak nie będzie. Gra generuje NPC spośród masy wariantów, wpasowując ich w konkretne archetypy. Postacie mają własne głosy, unikatowe linie dialogowe, ale wszystko to zostało stworzone za pomocą sprytnej sztuczki. Nie znamy oczywiście szczegółów technikaliów, niemniej chociażby głosy zmieniane są poprzez odpowiednią modulację i dopasowywane w ten sposób do danego modelu. Nie wiem dokładnie, jak wygląda kwestia akcentów, ale mój pan Kowalewski mówił jakąś mieszanką polsko-rosyjskiego, dzięki czemu można zapewne obskoczyć sporą grupę etniczną, przy prostym przesunięciu paska wysokości brzmienia głosu.

Selekcja różnych opcji ma być jednak zauważalna, bo poza unikatowymi liniami dialogowymi dla różnych archetypów same postacie będą zachowywać się też na różne sposoby w cut-scenkach. Jednym z przykładów był moment, kiedy w trakcie przerywnika mój protagonista usiadł na ławce i czekał na nadejście swojej wtyki z informacjami potrzebnymi do wykonania zadania. Adrian jest personą dość stonowaną, w związku z czym usiadł normalnie na ławce, jak zwyczajny człowiek. Istnieje jednak możliwość, że nasz bohater miałby bardziej „gangsterskie” nastawienie, coś jak główna postać z premierowego trailera, i w takiej sytuacji usiadłby raczej na oparciu ławki, o czym poinformował mnie deweloper. Drobiazgi, ale wprowadzają różnorodność, co zawsze jest mile widziane.

Ciekawostkę stanowi jeszcze fakt, że każda z postaci, którą spotkamy w grze, ma swój konkretny plan dnia i żyje w jakichś relacjach z innymi NPC obecnymi w tym świecie. Całość omówiono na przykładzie dwóch kumpli, którzy pili razem w barze. Ich standardowym elementem dnia było właśnie pojawianie się w późnych godzinach wieczornych w tym konkretnym miejscu. Jeśli zatem coś stałoby się jednej z tych postaci, drugi NPC nie miałby już powodu przychodzić na to spotkanie każdego dnia, więc jego plan postępowania by się zmienił. W taki sam sposób moglibyśmy wpłynąć negatywnie na poparcie dla DedSec – jeśli zechcemy kogoś zrekrutować, a przez przypadek obiliśmy mordę jego kumplowi, jego chęć do wejścia z nami w interakcję istotnie spadnie.

TWOIM ZDANIEM

Londyn to dobry wybór dla serii Watch Dogs?

Tak
87,7%
Nie
12,3%
Zobacz inne ankiety
Graliśmy w Star Wars Jedi: Fallen Order – kosmiczne Dark Souls
Graliśmy w Star Wars Jedi: Fallen Order – kosmiczne Dark Souls

Przed premierą

EA w końcu, po latach, pokazało pierwszy gameplay z Fallen Order, swojej pierwszej single-player w świecie Gwiezdnych Wojen. Nie wszystkich zachwyciło to, co zobaczyliśmy na konferencji, ale mieliśmy okazję chwycić pada i zobaczyć, jak to naprawdę działa.

Widzieliśmy Dying Light 2 i bardzo nam się spodobało!
Widzieliśmy Dying Light 2 i bardzo nam się spodobało!

Przed premierą

Dying Light 2 już po raz drugi pojawiło się na targach E3 w Los Angeles. Tym razem poznaliśmy datę premiery polskiej superprodukcji, a przy okazji mogliśmy bliżej się jej przyjrzeć i porozmawiać z ekipą z Wrocławia.

5 powodów, dla których Borderlands 3 zachwyci fanów
5 powodów, dla których Borderlands 3 zachwyci fanów

Przed premierą

Kilka planet do odwiedzenia, ponad miliard giwer, drony, mechy i biegające spluwy – Borderlands 3 zapowiada się na największą, a zarazem najbardziej odjechaną część serii.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.06.2019 14:21
firebird18
14
Legionista

Piaskownica niby fajna,niby ciekawa...z gameplay wygląda lepiej i ciekawiej niż dwójka.....ale kurcze dalej widać taką drewnianą ,sztywną mechanikę porusznia się .....itp..... to "Cos" czego nie ma GTA.
Chocby w GTA jak prowadzisz pojazd to masz jakiekolwiek(na pewno nie idealne) odczucie jazdy.W WD jazda jest strasznie "sztywna" jak cały sposób porusznia się postaci

Jesli chodzi o marzec 2020.....hmm nie mam mowy(ale w ogóle) ,że przy takim wysypie premier bym ją kupił.

14.06.2019 15:11
odpowiedz
1 odpowiedź
siera97
14
Generał

Podoba mi się koncept braku głównego bohatera, mam tylko nadzieję że będzie się dało wybierać odpowiednich ludzi do odpowiedniej pracy, że faktycznie będą się czymś między sobą różnili. Na zapowiedziach zawsze mówią czego to nie będzie, a potem jest jednak trochę biedniej.

14.06.2019 17:18
Elessar90
2
Elessar90
52
GRYOnline.pl

GRYOnline.plRedakcja

W sumie statystyki faktycznie potrafią mieć znaczenie, patrząc na liczby. Jak spotykamy gościa, który ma np. 50% krótszy czas hakowania dronów, ale jednocześnie ma, powiedzmy, 20% mniej życia, to w sumie trzeba go dobrać do odpowiednich potrzeb w misji, bo nie ma szans, że postawimy na niego w długiej wymianie ognia. Nie wiem tylko czy na dłuższą metę kompletowanie różnorodnej drużyny nie będzie dość uciążliwe, ale o tym się przekonamy dopiero przy pełnej grze - po takim krótkim demie zupełnie nie da się tego ocenić.

14.06.2019 15:38
Shadoukira
odpowiedz
Shadoukira
38
Pretorianin

Nie przemawia do mnie ten pomysł z brakiem bohatera, zwłaszcza z tego względu, że mocno może na tym ucierpieć fabuła i będę się trochę czuł jakbym grał w GTA online, gdzie nasz bohater po prostu istnieje i nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Wątpię abym zagrał, ale jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

14.06.2019 17:21
Crod4312
odpowiedz
Crod4312
94
Senator

Pomysł ciekawy i odważy ale jednak nie dla mnie i chyba po prostu postoję i zobaczę co z tego wyniknie.

14.06.2019 18:19
jaro1986
👍
2
odpowiedz
jaro1986
127
Generał

Jak dla mnie ten system zapowiada się nawet ciekawiej niż Nemesis z Shadow of Mordor, który generalnie jako gra mnie nie zachwycił. Z kolei do serii Watch Dogs mam słabość, podobały mi się obie poprzednie odsłony, więc i w tą na pewno zagram. Pewnie rzeczywistość tego systemu nie będzie tak różowa, jak to malują deweloperzy, ale i tak należy pochwalić samą kreatywność twórców w chęci stworzenia czegoś nowego w gatunku open world'ów.

14.06.2019 18:35
odpowiedz
Beliar1404
38
Centurion

Jak się przeprowadzałem do UK do wszystko było jeszcze w miarę ok, a teraz dystopijne gry już o nas robią...

14.06.2019 19:36
1
odpowiedz
damianyk
80
Konsul

Ogólnie pierwsze Watch Dogs podobało mi się bardziej niż GTA, ale Legion zapowiada się wręcz doskonale. Chyba nawet bardziej mi się to podoba niż Cyberpunk.

14.06.2019 20:01
😂
odpowiedz
1 odpowiedź
Drzesaru
7
Chorąży

Jestem tylko ciekaw co się stanie jak wszyscy z mojej ekipy umrą. Będzie trzeba nową grę robić xD?

15.06.2019 01:05
Elessar90
Elessar90
52
GRYOnline.pl

GRYOnline.plRedakcja

Hmm, w sumie dobre pytanie! Spodziewam się, że nagle okazę się, że jest jeszcze jeden agent, który nie był na liście, ale zachęcają Cię od razu do zbudowania siatki DedSec. Brzmi w sumie jak najprostsze - ale zdecydowanie nie najciekawsze - rozwiązanie. :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze