Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Pro Evolution Soccer 2018 Przed premierą

Przed premierą 17 czerwca 2017, 18:00

autor: ElMundo

Analizujemy grę Pro Evolution Soccer 2018 – było bardzo dobrze, ma być jeszcze lepiej

Jak poprawić coś, co jest naprawdę dobre? Nad tym głowi się ekipa Konami pracująca nad najnowszą odsłoną gry Pro Evolution Soccer. I trzeba przyznać, że zestaw zapowiadanych zmian przedstawia się naprawdę przyjemnie.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Zeszłoroczny pojedynek pomiędzy FIF-ą a PES-em był niezwykle emocjonujący – co więcej, ku zaskoczeniu wielu to właśnie produkcja Konami znalazła się na szczycie gatunku gier piłkarskich. Cel twórców serii Pro Evolution Soccer jest więc prosty – utrzymać ją w najwyższej formie i sprawić, że tegoroczna edycja będzie co najmniej tak dobra jak poprzednia. Do tego potrzebny jest jednak ogrom wytężonej pracy i widać, że deweloperzy nie zamierzają spocząć na laurach, proponując szereg ciekawych ulepszeń i poprawek w strukturze gry.

Czas na lepszą kontrolę piłki!

CO NOWEGO W PES-ie 2018?
  1. lepsze animacje i kontrola futbolówki;
  2. przemodelowany system dryblingu;
  3. zmiany w systemie rzutów wolnych i karnych;
  4. ulepszona prezentacja meczu;
  5. nowe moduły rozgrywki – Random Match Selection, kooperacja trzech graczy, zmiany w Master League.

Rzecz jasna te najbardziej oczekiwane zmiany dotyczą mechanizmów rozgrywki. Dzięki zastosowaniu silnika Fox Engine w poprzedniej odsłonie serii gra wskoczyła na nowy poziom, jeśli chodzi o pojedynki pomiędzy graczami czy zakres animacji poszczególnych ruchów – widać było jednak, że w niektórych elementach mechaniki nadal jest całkiem sporo do zrobienia. Poprawki w PES-ie 2018 pojawią się chociażby w systemie kontroli nad piłką – futbolówka będzie znacznie bardziej realistycznie trzymać się stopy, co pozwoli na precyzyjne wykonywanie zmian kierunku biegu oraz dokładnych podań do innego zawodnika z naszego zespołu. Ulepszeniom ulegnie także sama fizyka futbolówki – objawi się to chociażby odpowiednim odbijaniem się „łaciatej” zarówno od murawy, jak i poszczególnych części ciała wirtualnych piłkarzy. Jeszcze bardziej nieprzewidywalne mają stać się rykoszety, choć oczywiście zależy to od stopnia wpływu postaci piłkarza na trajektorię lotu piłki.

Zmiany te oddziałują także na przemodelowany system dryblingu – za pomocą lewego analoga jesteśmy w stanie wyczarować znacznie więcej niż zwykle, zwłaszcza jeśli chodzi o grę na małym polu czy tzw. fake passy, pozwalające w sposób bardzo widowiskowy oszukać graczy drużyny przeciwnej. Jak zawsze ekipa Konami zajęła się także podrasowaniem sztucznej inteligencji – twórcy obiecują, że zawodnicy postarają się jeszcze lepiej wykorzystywać całą powierzchnię murawy i szukać wolnych stref, co poskutkuje większą ilością podań krosowych czy dalekich zagrań na wybieg.

Modyfikacji doczekają się także systemy wykonywania stałych fragmentów gry: rzutów karnych i rzutów wolnych. W przypadku tych drugich do ich rozegrania użyjemy większej liczby zawodników, a nowe opcje taktyczne pozwolą rozpracować przeciwnika jeszcze przed uderzeniem na bramkę. Możliwości w tym zakresie przeniosą się także na defensywę, chociażby w kontekście ustawienia muru czy zawodników kryjących wbiegających w pole karne piłkarzy.

Wizualnie wyższa półka

Ogromne zmiany strony wizualnej ma przynieść moduł Real Capture i faktycznie – patrząc na ich listę, można odnieść wrażenie, że ekipa Konami mocno przyłożyła się do tego, jak będzie wyglądać PES 2018. Deweloperzy obiecują setki nowych modeli najbardziej znanych zawodników, bazując na realnych danych dotyczących ich prezencji, jak również strojów i animacji. Sam proces poruszania się zawodników po boisku oraz wykonywania poszczególnych zagrań także zostanie widocznie podrasowany – twórcy zajmą się nie tylko wyglądem piłkarzy podczas biegu czy podań, ale także mimiką ich twarzy i gestykulacją.

Sporymi poprawkami objęto także samą prezentację meczową. W trakcie spotkania na ekranie zobaczymy szereg różnorodnych i ciekawych statystyk, dotyczących zarówno całego zespołu, jak i poszczególnych piłkarzy. Nie zabraknie też świeżych lub ulepszonych modeli stadionów, które zyskają nowe oblicze dzięki przemodelowanemu systemowi oświetlenia. Do prezentacji przedmeczowych dołączą ujęcia z szatni, poprawione zostaną również reakcje widowni oraz wygląd kibiców, deweloperzy nie zapomnieli także o nowych animacjach w trakcie zmian czy sytuacji stykowych pomiędzy piłkarzami.

Graliśmy w Pillars of Eternity II: Deadfire – Pillarsy z Karaibów
Graliśmy w Pillars of Eternity II: Deadfire – Pillarsy z Karaibów

Przed premierą

Beta Pillars of Eternity II: Deadfire zwiastuje, że Obsidian dotrzyma złożonych obietnic i gra będzie produkcją większą, ciekawszą i najpewniej lepszą od poprzedniczki. Choć niektóre rzeczy wymagają jeszcze poprawek.

Graliśmy w My Summer Car – samochodowy survival dla wytrwałych
Graliśmy w My Summer Car – samochodowy survival dla wytrwałych

Przed premierą

Lato, urlop, własna bryka – My Summer Car brzmi jak lekka, wakacyjna przygoda, ale w rzeczywistości to hardkorowy symulator dla wytrwałych.

Graliśmy w MU Legend – darmowe Diablo III z nutką MMO
Graliśmy w MU Legend – darmowe Diablo III z nutką MMO

Przed premierą

Webzen postanowił zaatakować graczy nostalgią i przywrócić do życia uniwersum MU w nowej, darmowej odsłonie. Czy ten MMOARPG jest w stanie się wybronić na tle konkurencji?

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
17.06.2017 20:52
proevoxxx18
55
Pretorianin

po tym jak zapowiedzieli że na PC jakościowo tak samo jak na Ps4 to się doczekać niemogę ;) Pes to od zawsze Pes

17.06.2017 22:48
odpowiedz
Maxiorto08
1
Junior

PES 2018 może bić FIFĘ 18 pod każdym względem: wizualnie, grywalnością, prezentacją, realizmem, co z tego skoro przez brak licencji, często bardzo podstawowych, nie mają szans w walce o graczy z EA, do tego dochodzą raczej kiepskie tryby sieciowe i mamy kolejny rok w cieniu nowej fify

18.06.2017 10:29
odpowiedz
1 odpowiedź
gajver248
7
Legionista
8.5

Tylko że to PES jest prawdziwą symulacją piłki nożnej, Fife wybierają ludzie tylko głównie przez wzgląd na to że ma lepszy tryb sieciowy i że ma licencje. Jednak od czego są modderzy jeden dobry patch i można dobrze grać.

18.06.2017 23:26
Sarefx
10
Legionista

No niby są te patche i mody, ale tylko na PC. Gry sportowe najlepiej się sprzedają na konsole a tam takiego moda już mieć nie będziesz. Poza tym tryb sieciowy jest jednak jednym z najważniejszych elementów takiej gry (zapewnia długą żywotność) i fakt, że ten element kuleje u PESa mocno odbija się na sprzedaży i popularności.

19.06.2017 08:28
😜
odpowiedz
tretxh
2
Junior

Sarefx. Patche sa dostepne na Playstation4 do pesa17 i łatwiejsze przy "instaliwaniu" niz na pc . To nie pleć bzdur

19.06.2017 14:31
😐
odpowiedz
Tieru
11
Legionista

Podziwiam PES 2017 za ilość animacji, po graniu kilku miesięcy, co rusz zauważalne były nowe sytuacje (animacje), potrafi to zrobić wrażenie, jednak brakuje w niej komentarza rodem z wersji 06 i polskiego języka, o menu już nie wspomnę bo odkąd w 06 grałem to jest nadal to samo, w ogóle nieintuicyjne i brzydkie (lista, nie kafelki - oczywiście nie wszędzie tak jest).
Jednak gra ma w sobie dużo "sztywności", dlatego czasem mnie to odstrasza i częściej gram w FIFĘ, która potrafi jeszcze bardziej wkurzyć. :)

25.06.2017 12:30
odpowiedz
failmary
1
Junior

Ja tam się hypuje na nowego PES, brak licencji w porównaniu do grywalności jaką dostajemy to żaden problem. Do dziś pamiętam jak zmieniałem nazwiska na poprawne wszystkim zawodnikom w ISS na PSX. To dopiero było wyzwanie bez game sharka :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze