Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 20 czerwca 2014, 12:00

autor: Ferrou

Recenzja gry Spintires - ciężarówek kąpiele błotne

Leśna głusza, kilometry błotnistych dróg, w natarciu klasyczne radzieckie ciężarówki. Spintires pokazuje jak powinna wyglądać niemal idealna symulacja ciężkich pojazdów w ekstremalnych warunkach.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • radzieckie ciężarówki;
  • zróżnicowane nadwozia i dodatki;
  • realizm;
  • grafika;
  • kapitalna fizyka;
  • wymagająca rozgrywka;
  • optymalizacja na medal.
MINUSY:
  • brak widoku z kabiny;
  • nienajlepsza praca kamery;
  • skromna liczba map.

Starsi gracze na pewno pamiętają dumę radzieckiej myśli motoryzacyjnej w postaci ciężarówek ZiŁ czy KAMAZ. Najwidoczniej, błękit szoferki tego pierwszego oraz czerwień kabiny tego ostatniego na dobre wryły się również w pamięć twórców niezależnego, brytyjskiego studia Oovee Games. Ich najnowsza produkcja – Spintires – skupia się na przemierzaniu niezwykle grząskiej, błotnistej leśnej głuszy bliżej niekreślonego obszaru za naszą wschodnią granicą. Cała zabawa polega na tym, by przy pomocy aut ciężarowych dostarczyć na czas towar z punktu A do punktu B. Na pierwszy rzut oka powierzone zadanie wydaje się dziecinnie proste. Jednak już od pierwszych chwil spędzonych ze Spintires jasno widać, że operowanie pojazdem w ekstremalnych warunkach daleko różni się od szusowania przysłowiowym TIR-em po idealnie gładziutkich autostradach.

Pierwsze co przykuwa uwagę gracza to wprost kapitalna oprawa wizualna, niezwykle szczegółowa, zarówno w kwestii otoczenia jak i głównych bohaterów naszej leśnej eskapady, czyli ciężarówek. Spintires pracuje na autorskim silniku VeeEngin, na dodatek fotorealistyczna grafika została wsparta technologią Havok. To połączenie zaowocowało piorunującym wręcz efektem niemal idealnego odwzorowania zachowania się obiektów widocznych na ekranie. Czegoś takiego wcześniej nie widziałem. Wywołująca wibracje praca silnika, wjechanie na byle kamień, zanurzenie się w błocie, gwałtowne zahamowanie i wiele innych elementów zostało przedstawione na tyle sugestywnie, iż ma się wrażenie bycia aktywnym świadkiem i uczestnikiem widocznej na ekranie akcji. Zabawa rozgrywa się na jednym z kilku możliwych do wyboru terenów. Takowe różnią się pomiędzy sobą topografią, obecnością naturalnych zbiorników wodnych czy gęstością zalesienia. Zanim wyruszymy w drogę dostajemy możliwość wyboru pojazdu w kontekście marki oraz rodzaju nadwozia. Tutaj wachlarz jest dość skromny, niemniej jest nad czym się zastanowić. Oto bowiem, możemy wskoczyć za kółko klasycznego ZiŁ-a 130 wyposażonego w nadwozie skrzyniowe, nieco większego 4320, a także potężnego 537 czy 7310.

Recenzja gry Spintires - ciężarówek kąpiele błotne - ilustracja #2
Na pierwszym planie Kamaz 6522, w tle od lewej Kraz 255.

O ile ZiŁ 537 jest wielkim, czteroosiowym ciągnikiem, o tyle ostatni model bardziej by pasował do przewozu rakiet Scud niż transportu bel drewna. Rzecz jasna każdy z pojazdów ciężarowych może zostać wyposażony w różnoraki typ nadwozia, np. wspomnianą już skrzynię, naczepę z plandeką, przyczepę z kłonicami, a nawet zamontowany tuż za kabiną hydrauliczny dźwig samochodowy (HDS), czyli specjalny żuraw służący samodzielnemu rozładowaniu towaru. Dodatkowo w celu usprawnienia efektywności ciężarówek, jak również przygotowania się na ewentualne przykre niespodzianki w trakcie podróży, nasze monstra można wyposażyć w specjalne haki, dodatkowe baki paliwa, osłony na kabiny, zapasowe koła czy dodatkowe reflektory. Każdy z tych elementów możliwy jest do odblokowania w nagrodę za poczynione postępy. Progres determinowany jest jakością wykonania powierzonego zlecenia transportowego. Na nasz sukces wpływają takie czynniki jak czas realizacji przewozu czy poziom ewentualnego uszkodzenia pojazdu oraz ładunku w czasie mozolnego przedzierania się przez grząskie leśne drogi.

Recenzja gry Spintires - ciężarówek kąpiele błotne - ilustracja #3
Nieumiejętne kierowanie może zakończyć się katastrofą.

Prawdziwą esencję Spintires pokazuje tuż po odpaleniu silnika naszej ciężarówki. Jeszcze tylko szybki wgląd w mapę okolicy, wyznaczenie punktów nawigacyjnych trasy i możemy ruszać na miejsce załadunku. Co ciekawe, rzeczona mapa nie jest całkowicie odkryta. Jedynie da się zauważyć nasz garaż (można w nim dokonać niezbędnych napraw), ewentualnie miejsce załadunku oraz rozładunku. Pozostałą część spowija czerń z zaznaczonymi punktami, do których należy dotrzeć aby dany wycinek stał się widoczny. Biorąc pod uwagę panujące dookoła ekstremalne warunki jazdy, takie rozwiązanie w jeszcze większym stopniu podnosi stawiane przed graczem wyzwania.

Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku
Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku

Recenzja gry

Po wybitnie podobnych do siebie poprzednich częściach, wraz z tegoroczną odsłoną najstarszej i najpopularniejszej serii rolniczych symulatorów miała wreszcie przyjść mała rewolucja. Zapowiedzi jednak okazały się zbyt optymistyczne.

Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty
Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty

Recenzja gry

W kraju, gdzie rolnicze produkcje biją rekordy popularności, nie doczekaliśmy się jeszcze rodzimego symulatora farmy z prawdziwego zdarzenia. Tę sytuację miał zmienić Pure Farming 2018. Czy ekipie studia Ice Flames udało się zawojować wirtualne pola?

Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana
Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana

Recenzja gry

Kura znosząca złote jajka – tak pokrótce można podsumować rynkową sytuację serii Farming Simulator. Szkoda więc, że Dodatek platynowy (Platinum Expansion) jest po prostu słaby i niewarty swojej ceny.

Komentarze Czytelników (22)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
20.06.2014 12:10
Franusss
103
Generał
9.0

Gierka jest rewelacyjna. Jeszcze nie sprawdzałem czy można wrzucać "własne" mapki i pojazdy ale pewnie tak :). W necie są tego SETKI.

20.06.2014 13:04
odpowiedz
Mellygion
92
Generał
7.5

Najwięcej trudności w tej grze przysparza... kamera. Chaotyczna z uporem maniaka sadowiąca się po jednej stronie wozu, takie mam odczucia grając na klawiaturze i za pomocą dzikiej myszy. Zastanawiałem się czy uTuskiwać na licznik uszkodzeń, który na pierwszy rzut oka zdaje się za szybko wzrastać ale cóż, skrzywiona oś czy rozsypany dyferencjał po 100 metrach trudnego terenu bolały by bardziej ;) Pozostałe aspekty gry są jak najbardziej zadowalające, o ile jest się cierpliwym dla swych błędów, a o nie nie trudno.

20.06.2014 13:11
odpowiedz
damianyk
74
Konsul

Nie Ził 537, 7310 tylko MAZ 537, 7310. To dwie oddzielne fabryki.

20.06.2014 14:34
odpowiedz
zanonimizowany698987
53
Generał
1.0

Samochodówki są nudne. Operowanie strzałkami nudzi się po 20 minutach gry.

20.06.2014 14:51
odpowiedz
Bl4ck747
52
Pretorianin

Gram od wczoraj i gra jest MEGA. Na początek zająłem się odblokowaniem całego terenu, przy okazji poznałem drogi i zachowanie pojazdów. Z pozoru nudna gra wciąga bardzo. Boli kamera i związane z nią problemy, ale poza tym jest ok. Nawet się nie denerwowałem, gdy po przejechaniu całej mapy wzdłuż do miejsca załadunku drewna wielkimi balami wywróciła mi się przyczepa wraz z ciężarówką unieruchamiając ją na amen. Nie doszedłem jeszcze do łańcuchów na koła i podobnych ulepszeń, ale fajna zabawa jest wyciągarką i żurawiem. Gra dla cierpliwych i nie tylko, pozdrawiam.

20.06.2014 14:59
odpowiedz
Reg03
38
Trust me
8.5

pograłem chwilę i mogę powiedzieć tylko KAMIENIE WSZĘDZIE KAMIENIE! ile razy bym nie zaczął to zawsze muszę się na jakiś kamień nadziać i pojechane.
ale gra bardzo ciekawa, gram na padzie i gra się bardzo przyjemnie :)

20.06.2014 15:15
odpowiedz
Cziczaki
126
Renifer

"dostarczyć na czas towar z punktu A do punktu B"
Hue hue hue, kolejny nie grał a recenzję napisał. :) Ale nie martw się, na [ link zabroniony przez regulamin forum ] nawet gość napisał że można dołączyć do istniejącej już gry multiplayer. :P
...
Pod obrazkiem na drugiej stronie "Ził 4320 z przyczepą. Towar właśnie załadowano. Mimo pięknego wschodu słońca nie będzie to przyjemna podróż."
To nie Ził ale UralAZ.
Ferrou, weź ty już nie recenzuj symulatorów. ;)

20.06.2014 16:59
odpowiedz
Dead Men
113
Generał

MAZ-537 a nie Ził 537 brawo za zerowe pojęcie. Ziła masz tylko jednego i jest nim 130. A 4320 to Ural. Tak trudno na wikipedi sprawdzić? Wystarczy wpisać 4320 odrazu wyskakuje URAL.

20.06.2014 17:21
odpowiedz
kombinator
77
The Doctor

[4]-- Nie ma to jak ocenić grę bazując na swoich ułomnościach...

20.06.2014 17:31
odpowiedz
Alt3ir
81
PlayForFun

kombinator nie warto czegokolwiek pisać bo to już jest dno inteligencji, i tak nic nie dotrze :).

Opcja "ignorowania" byłaby błogosławieństwem.

20.06.2014 17:37
odpowiedz
Ferrou
40
Centurion

@damianyk
@Cziczaki
@Dead Men

Bardzo dziękuję za dobitne zwrócenie uwagi. Mój błąd. Bardzo przepraszam.
Słusznie piszecie. Chodzi o Maz'a 537 i Maz'a 7310 oraz Ural'a 4320 a nie Ziła o tych numerach.
Mam nadzieję, że stosowna korekta pojawi się w tekście jak najszybciej.

20.06.2014 17:38
👍
odpowiedz
bogi1
124
The Best in the World

No no. Trzeba się zaopatrzyć

20.06.2014 17:49
odpowiedz
kareta7
2
Junior

Brakuje tylko tego, żeby np zapisać grę i mapę w trudnym momencie Fizyka jazdy itd 10/10
Trudna i o to chodzi

20.06.2014 22:43
odpowiedz
FarCryiNickelbackFan
4
Junior

Mam małe pytanko. Jak w tej grze odblokować kolejny garaż? Muszę zdobyć jakieś 4 punkty warsztatu, ale jak? Proszę o odpowiedź.

20.06.2014 22:56
odpowiedz
zatox11
25
Chorąży

musisz na miejsce warsztatu dojechac autem wyposazonym w nadwozie z plandeka;)

21.06.2014 00:15
odpowiedz
kubas246
67
Pretorianin

@Mellygion
Obsługa kamery jest znacznie lepsza na padzie. Ogólnie obsługa gry jest znacznie lepsza na padzie (nie licząc kilku rzeczy które do pada chyba nie są przypisane).
@Ferrou
Widoku z kabiny nie ma... bo nie uzbierano wystarczająco kasy na kickstarterze. Widok z kabiny oraz tryb versus (cokolwiek miałoby to być) w multi były w następnym progu. Może zostaną dodane później, niekt tego nie wie.

21.06.2014 06:56
odpowiedz
dawbor
8
Legionista

Kamera jest tak zła, że aż odechciewa się grać.. Oceny nie wystawiam bo ta nieszczęsna kamera zaniża ją o jakieś 3pkt...

21.06.2014 11:31
odpowiedz
FarCryiNickelbackFan
4
Junior
9.0

zatox11, dzięki, spróbuje.
Kamera w grze jest po prostu tragiczna, najlepsza by była standardowa, czyli taka, jak np. w GTA. Jeszcze też za szybko czas leci, szybko robi się ciemno. Ale gra bardzo mnie wciągła, bardzo dobra fizyka zawieszenia i zachowania się samochodu na drodze.

21.06.2014 12:07
odpowiedz
k8vt800
70
Pretorianin
9.0

Większość z Was narzeka na tą kamerę - nie wiem ilu ma wersję Steam, ale tam twórcy wyraźnie napisali, że w kolejnym większym patchu (a tych ma niby nie brakować) naprawią kamerę, choć ja ich zamierzenia związane z jej pracą rozumiem, ba, ona nawet podkręca stopień trudności, ale dłuższej chwili nabiera się wprawy w jej operowaniu. Widok z kokpitu też najprawdopodobniej zostanie dodany, ze względu na zaskakująco wysoko sprzedaż gry.

Ferrou - na obydwu stronach recenzji jest ten sam screen z tym samym opisem ;)

22.06.2014 23:54
odpowiedz
Yamai
13
Centurion

Ja ogólnie lubię różnego rodzaju symulatory. Ten mi się podoba i jeśli tylko wyjdą te patche o których mowa to będzie świetna gra. Teraz mogę powiedzieć że gra mi się bardzo dobrze:) Wiadomo zawsze może być lepiej ale podejrzewam że tak będzie z każdym kolejnym ulepszeniem.

25.06.2014 18:45
odpowiedz
Dżuz
2
Junior
5.5

Co z tego, że świetna grafika i fizyka jazdy, i że błotko bryzga spod kół... Praca kamery to może nie jest najłatwiejsza rzecz do zrobienia, ale tutaj ten element niepotrzebnie podniesiono do rangi katastrofy. Franca potrafi się ustawić w najmniej odpowiednim momencie i zamiast widzieć drogę przed sobą, to mogę sobie co najwyżej pooglądać tylną oś :/ Porażka... Repertuar ładunków też mógłby być "trochę" szerszy :P Na razie nie mogę tej gry zbyt wysoko ocenić, bo fatalnie pomyślana praca kamery, skutecznie odbiera mi przyjemność, którą mógłbym czerpać z tej produkcji. Może ewentualne łatki to zmienią...

30.11.2014 01:07
odpowiedz
JOY
130
Generał
8.5

Gra zyskuje +3 do punktacji w coopie. Kamerę da się przeżyć.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze