Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Uncharted: Złota Otchłań Recenzja gry

Recenzja gry 1 marca 2012, 10:33

autor: Krzysztof Gonciarz

Nathan Drake w skali mikro - recenzja gry Uncharted: Złota Otchłań

Złota Otchłań miało być flagowym produktem PlayStation Vita. Niestety, znowu okazuje się, że „duża” gra i „mała” konsola niekoniecznie się lubią.

Recenzja powstała na bazie wersji PSV.

PLUSY:
  • dopracowana technologicznie;
  • kilka pomysłów na wykorzystanie funkcji Vity;
  • wygodne sterowanie;
  • polonizacja z najwyższej półki.
MINUSY:
  • za dużo strzelania, za mało przygody;
  • banalne zagadki;
  • rażąca głupotkami, przewidywalna fabuła;
  • małe zróżnicowanie etapów.

Uncharted: Złota Otchłań to czwarta gra z Nathanem Drakiem w roli głównej. Wzorowany na Indianie Jonesie awanturnik o gołębim sercu tym razem musi udźwignąć ciężar bycia bohaterem głównego tytułu startowego PlayStation Vita, czyli nowej konsoli przenośnej Sony. Jak sobie radzi? Średnio, bo na premierę konsolki pojawiły się lepsze gry. Na pewno jednak Złota Otchłań jest znakomitą pokazówką możliwości Vity i oferuje najlepszą grafikę spośród dostępnych na nią pozycji.

Przygoda w całości toczy się w Ameryce Południowej: Nathan wraz ze swoim podejrzanym kumplem Dantem oraz poszukiwaczką przygód Marissą Chase jest na tropie tytułowej Złotej Otchłani – zaginionego przed wiekami skarbu, którego historia ociera się o tajne hiszpańskie zakony oraz miejscowe legendy. W grze wybieramy się na archeologiczną wyprawę z solidną porcją strzelania, odrobiną zagadek oraz do bólu przewidywalnymi zwrotami akcji, które są kalką wydarzeń z trylogii Uncharted na PlayStation 3. Jeśli ktoś zna te gry, absolutnie nic w fabule Złotej Ochłani go nie zaskoczy.

Pozycja ta jest jak telewizyjny serial na bazie hollywoodzkiego hitu, na który został przewidziany dużo mniejszy budżet niż na jego duży odpowiednik. Częściowo to kwestia ambitnego projektu: mówimy o próbie zminiaturyzowania serii, która jest jednym z najdoskonalszych osiągnięć współczesnej technologii rozrywkowej. Z drugiej jednak strony bardzo czuć, że tej gry nie robiło Naughty Dog, któremu zawdzięczamy główną trylogię. Twórcy Złotej Otchłani, Bend Studio, to firma od kilku lat specjalizująca się w „tłumaczeniu” gier z PS2/PS3 na handheldy.

Być może dlatego zabrakło tu szokujących, zapadających w pamięć scen – znaku rozpoznawczego Uncharted. Poziomy są mało zróżnicowane, w historii niewiele się dzieje, przez większość czasu jest po prostu nudno. Przez 40 minut strzelamy, żeby dojść do kolejnego przerywnika filmowego, w którym nic ciekawego się nie okazuje, i ruszamy do następnego rozdziału w nadziei, że tym razem zostaniemy czymś zaskoczeni.

Chociaż Złota Otchłań stworzona została przez Bend Studios, seria Uncharted zawsze kojarzona będzie ze studiem Naughty Dog, czyli twórcami „dużej” trylogii opowiadającej o przygodach Nathana Drake'a. Firma ta – obok Guerrilla Games – uważana jest za najlepszą na świecie w wyciskaniu ostatnich soków z konsol Sony.

W Uncharted zawsze najbardziej lubiłem elementy platformowo-przygodowe: Nathan Drake nigdy nie był dla mnie Marcusem Fenixem i strzelanie w tych grach stanowiło dla mnie smutną konieczność. W Złotej Otchłani proporcje znane z drugiej i trzeciej części cyklu zostały zaburzone i powracamy do czasów „jedynki”: strzelania jest po prostu zbyt dużo. Szczególnie na początku, kiedy to przedzieramy się przez obóz generała Guerro. Drake zabija setki osób, po czym w przerywniku filmowym lituje się nad łotrem, bo ten „przecież nie jest mordercą” – jakoś do tej pory tego typu głupoty uchodziły tej serii na sucho, tym razem jednak nie potrafiłem przymknąć na nie oka. Cała scena w obozie jest tak długa i męcząca, że ledwie udało mi się ją przejść do końca. Potem było już lepiej.

W grze trafia się kilka naprawdę niezłych poziomów platformowych (bliżej finału) i całkiem angażujących wątków „archeologicznych” (w środku). Te ostatnie nagminnie wykorzystują technologię Vity, szczególnie dwa ekrany dotykowe. Czyszczenie znalezisk z gruzu, układanie puzzli czy obrysowywanie kształtów węglem to miłe minigierki, ale brakuje w nich wyzwania i pomysłu. Są trywialne, powodują, że robi się tęskno do pomieszczeń-zagadek z Uncharted 3 – tamte też w sumie szczególnie trudne nie były, ale potrafiły urzec pomysłowością. Tutaj autorzy poprzestali raczej na fakcie, że używamy ekranu dotykowego – tak jakby „nowa” technologia zwalniała ich z obowiązku wymyślenia ciekawej treści.

Recenzja gry Far Cry: New Dawn – farbowana apokalipsa
Recenzja gry Far Cry: New Dawn – farbowana apokalipsa

Recenzja gry

Różowa apokalipsa w New Dawn okazała się przede wszystkim dalszym ciągiem piątej części serii Far Cry, a nie nową marką, która wstrząsnęłaby nurtem postapo. Tylko, czy Joseph Seed byłby zadowolony z takiego dzieła?

Recenzja gry Metro Exodus – Red Dead Redemption 2 wśród FPS-ów
Recenzja gry Metro Exodus – Red Dead Redemption 2 wśród FPS-ów

Recenzja gry

Umarł Half-Life, umarł STALKER – niech żyje Metro! 4A Games za nic ma sobie trendy i serwuje FPS-a w starym stylu; takiego, co to nie trzyma gracza za rączkę, pożera klimatem i nie oszczędza na fabule. Nawet Valve nie przeskoczy łatwo tej poprzeczki.

Recenzja gry Resident Evil 2 – więcej niż remake
Recenzja gry Resident Evil 2 – więcej niż remake

Recenzja gry

Gdyby wszystkie odświeżenia klasycznych gier prezentowały taki poziom wykonania co nowy Resident Evil 2, to nie potrzebowalibyśmy całkowicie nowych gier.

Komentarze Czytelników (42)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
02.03.2012 11:20
odpowiedz
MegaMaro
25
Centurion

Człowieku czy ty wiesz co to znaczy słowo frajer ?? Za taki słowa można dostać na ulicy ostro po ryju. Radze ci nie używaj słów którego nie znasz znaczenia. Oceniam ten serwis, a nie inne bo mam takie prawo. Nigdzie nie napisałem że dostaje od kogoś kasę, ale wcale bym się nie zdziwił jak by tak było. Tu trzeba nawet płacić za czytanie poradników, starszych recenzji i informacji, pazerność tutaj nie zna granic. Pisze że rzetelność tego portalu jest z dupy wyjęta. Wcale się nie dziwie, że coraz więcej ludzi tak uważa i nie biorą na poważnie ich recenzji i tego co oni piszą. Prosty przykład wybieramy grę dekady, a tam żadnego MGS nie było. Moje wypowiedzi nie, mają żadnych przesłanek fanatycznych co do wybranego sprzętu. Sam gram na wszystkim czy to Xbox, konsole od Sony, lub Blaszak.

02.03.2012 11:30
odpowiedz
koobon
82
Legend

[9]
Nie dorabiam teorii tylko cytuję.
Nie twierdzę też, że gra jest wybitna i zasługuje na wysoką ocenę. Zwracam jedynie uwagę na (podkreślam) fakt, że autor recenzji we wcześniejszych swoich wypowiedziach parokrotnie wyrażał się o tego typu produkcjach z niechęcią.
W mojej opinii oznacza to, że ci którzy podobnych obiekcji nie mają powinni dodać do oceny punkcik bądź dwa.
Bo chyba nikt nie jest na tyle naiwny, by wierzyć że recenzent potrafi odciąć się od swoich sympatii i w pełni obiektywnie podejść do recenzowanego tytułu. Uczciwiej byłoby napomknąć o swoim guście w recenzji, tylko i aż tyle.

Przy okazji, dobrze jest wypowiedzi polemizujące adresować do konkretnej osoby zamiast puszczać je w przestrzeń opatrzone uśmieszkiem.

02.03.2012 11:31
odpowiedz
zanonimizowany575374
62
Generał

MegaMaro - frajer pasuje, jesteś naiwny, ż myślisz, że ktoś Ci uwierzy w brednie jakie piszesz :)

Tu trzeba nawet płacić za czytanie poradników, starszych recenzji i informacji
Tak było od zawsze, nie wiem w czym problem. Kto chce płaci, kto nie chce nie płaci, tak Ci to przeszkadza? Ja bez tego od 2008 roku przeczytałem każdą reckę jaką tutaj wystawili. Po prostu jestem na bieżąco. Poradników nie potrzebuje, bo po co mam sobie psuć grę?

Prosty przykład wybieramy grę dekady, a tam żadnego MGS nie było.
To już Twój problem, z tego co wiem, to ludzie głosowali, nie redakcja. Ludzie nie zagłosowali na MGSa? To też nie problem redakcji. Jeśli Ci tak to przeszkadza, czemu nie zgłosiłeś gry i nie głosowałeś na nią? Wszystkie gry miały szanse, to, że większość ludzi to PCtowcy wygrana raczej nie wchodziła w grę, ale mogłeś próbować.
Gdzie tu wina GOLa?

Oceniam ten serwis, a nie inne bo mam takie prawo.
Tak masz prawo, ale bądź konsekwentny. Czemu GOL obywa, skoro inni daja nawet wyższą ocenę, albo porównywalną? GOL ma coś co każe Ci mu wbijać, a innych to już mogą dać wyższą ocenę.

02.03.2012 11:48
odpowiedz
koobon
82
Legend

[16]
"Tak było od zawsze, nie wiem w czym problem."
To akurat nieprawda.

"Poradników nie potrzebuje, bo po co mam sobie psuć grę?"
A to z kolei przedszkolny argument. Co to ma do rzeczy?

02.03.2012 13:38
😍
odpowiedz
gehenna
3
Generał

Srednia ocen na metacritic to 8/10. GOL dal jedna z najnizszych ocen - na 61 recenzji jest na przedostatnim (60) miejscu. Generalnie skrajnych recenzji nie powinno sie brac pod uwage - zalatuja albo fanbojstwem albo korzysciami materialnymi.

02.03.2012 16:04
odpowiedz
Gepard206
119
Final Fantasy 7

Nie jest to zaskoczeniem ,że seria gier, które były genialne na większą konsolkę na handheld'ach wypadała blado .

Zupełnie nie dziwie się oceny Krzysztofa , a fakt ,że grę nie robiło studio Naughty Dog tylko mnie w tym utwierdza.

[20] i [21]

Wypowiadać się nie znając tekstu źródłowego - otóż jest głupotą .

02.03.2012 16:09
😍
odpowiedz
zanonimizowany818853
6
Konsul

a fakt ,że grę nie robiło studio Naughty Dog tylko mnie w tym utwierdza.

Przecież Złota Otchłań to także dzieło NG.

02.03.2012 16:10
odpowiedz
Karule
21
Generał

Gepard206---> Gadasz głupoty, grałeś w to w ogóle?

Gehenna dobrze powiedział :
Srednia ocen na metacritic to 8/10. GOL dal jedna z najnizszych ocen - na 61 recenzji jest na przedostatnim (60) miejscu. Generalnie skrajnych recenzji nie powinno sie brac pod uwage - zalatuja albo fanbojstwem albo korzysciami materialnymi.

02.03.2012 16:20
odpowiedz
zanonimizowany669488
77
Generał

Ja nie grałem, nie będę oceniał. Jednak zdziwiła mnie ocena - na zagranicznych serwisach średnia waha się w graniach 80 - 90. Rzeczywiście - po 2 maksymalnie skrajnie oceny powinno się odrzucać.

02.03.2012 16:27
odpowiedz
zanonimizowany187303
65
Senator

Luke222, Naughty Dog, nadzorował pracę, nic ponadto. Całość wyszła spod skrzydeł studia Bend.

02.03.2012 16:29
odpowiedz
zanonimizowany23874
136
Legend

Dlatego metacritic powino liczyc mediane a nie srednia, ale to szczegol (chociaz bo ja wiem - moze licza?).

Sprawdzilem - jednak nie. Uzywaja srednia wazona co jest jeszcze glupszym pomyslem niz uzywanie normalnej sredniej.

02.03.2012 16:29
odpowiedz
Roniq
73
Senator

[20]

Chciałoby się ;/

02.03.2012 16:32
odpowiedz
zanonimizowany575374
62
Generał

koobon - to inaczej, od kiedy jestem zarejestrowany, zawsze trza było płacić.

A to z kolei przedszkolny argument. Co to ma do rzeczy?
Przedszkolny argument? Ja bym powiedział, ze przedszkolak potrzebuje poradnika, bo sobie nie radzi grać w jakże banalne gry. Co to ma do rzeczy? Z reckami na bieżąco, w ogóle nie muszę płacić na GOLu a i tak wszystko sobie przeczytałem, obejrzałem itp.
Fakt, że nie mogę pobierać dem i czytać starych recek, ale od czego mam google? Sekunda i mam demo, 2 sekundy i setki recek gier które mnie interesują.

Luke222 - nie, grę robiło Bend Studio: http://en.wikipedia.org/wiki/SCE_Bend_Studio

Do reszty, tak tak, to jak dałoby wysoką ocenę, byłoby ok. Jak już damy niższą, wszyscy to fanboje, biorą kase za recki, są nierzetelni, nie potrafią pisać recek, nie grali w grę, piszą reckę przez pryzmat nienawiści do Sony.
Pewnie połowa z was nawet nie wiedziała, że ND nie robiło tej gry. Większość z was nie grała w tą grę, ale nie, ona MUSI BYĆ DOBRA, bo to Uncharted.
Bądźcie dalej śmieszni.
Usuwanie skrajności? Jakim prawem? Może od razy zakażemy oceniać recki, bo każde Uncharted to minimum 11/10?

02.03.2012 16:43
odpowiedz
koobon
82
Legend

Endex-->
Tak, to przedszkolny argument, bo świat nie kręci się wokół Ciebie. To, że Ty z czegoś nie korzystasz nie oznacza, że inni też mają się bez tego obywać.
Facet pisze, że musi za poradniki płacić (w czym akurat niczego zdrożnego nie widzę), a Ty mu odpowiadasz, że się bez nich obywasz. No i co z tego, ja się pytam?

02.03.2012 16:48
odpowiedz
zanonimizowany669488
77
Generał

@ Asmodeusz [ gry online level: 107 - Legend ]

Dlatego metacritic powino liczyc mediane a nie srednia, ale to szczegol (chociaz bo ja wiem - moze licza?).

Sprawdzilem - jednak nie. Uzywaja srednia wazona co jest jeszcze glupszym pomyslem niz uzywanie normalnej sredniej.

Jej. Czyli ocena takiego IGN jest ważniejsza niż np. gry-online? Idiotyzm. A co do mediany też nie byłaby dobra

02.03.2012 16:52
odpowiedz
zanonimizowany575374
62
Generał

koobon - ja dałem przykład samego siebie, że można za friko korzystać z serwisu. Poradniki to tylko mój punkt widzenia, który potwierdzał to, że nie płacę za GOL. Cóż jeśli on chce poradników do gier w które same w sobie mają poradnik typu wskaźnik na ziemi gdzie trzeba iść, albo okienko w którym pisze co ma zrobić to proszę bardzo, nie licząc GOLa ma ich setki, wystarczy w google napisać. Już nie wspomnę o tym, że często poradnik jest już z grą na płycie. Czemu się przyczepił do poradników GOLa? Zauważyłem, że ostatnio jest jakaś moda, że użytkownicy GOLa sobie po nim jadą, ale nie potrafią przestać na nim pisać. Jak tam tu źle, recki są opłacane przez MS i inne gówna, to niech spada gdzieś indziej, a nie wylewa żale, po czym sam sobie przeczy dalej tutaj wchodząc i się udzielając.

02.03.2012 16:59
odpowiedz
zanonimizowany23874
136
Legend

[28]
A dlaczego ocena IGN ma byc np. wazniejsza niz ocena takiego gry-online? Ich recenzenci to nadludzie? Wiecej im placa? moze graja w lepsza wersje tej samej gry? No i na jakiej zasadzie serwis A jest "wazniejszy" niz serwis B? Ilosc reklamodawcow? ilosc wyswietlen/uzytkownikow? ilosc kasy jaka dostaja w lape za recenzje? Przypominam ze kilka wiekszych serwisow branzowych (w tym IGN z tego co pamietam. EDIT: sprawdzilem, byl to IGN i gamespot czyli jedne z najwiekszych serwisow) przylapano na braniu w lape. Ergo: dzieki sredniej wazonej ocene na metacritic jest o wiele latwiej "kupic" niz gdyby byla to zwykla srednia (przypominame ze nie kazdy Tomek ze swoim serwisem recenzuje.giery.wp.pl jest uznawany przez metacritic)

No i dlaczego w/g ciebie mediana bylaby zla? Bo przy grze ze srednia ocen 4 odsiewala by ta jedna czy 2 oceny dajace 10/10? I vice-versa. Chetnie poslucham. Ciekawe czy odpiszesz konkretnie czy twoja odpowiedz skonczy sie na "jej".

02.03.2012 17:08
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

Taką ocenę powinno mieć też Uncharted 1 na PS3.

02.03.2012 17:29
odpowiedz
zanonimizowany669488
77
Generał

@ Asmodeusz [ gry online level: 107 - Legend ]

Stary, przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz (a wcześniej swoją poprzednią). Jeśli napisałeś, że na mt JEST średnia ważona - to ja na to, że jest to idiotyzmem (chyba nie za trudne?)... Jeśli chodzi o mediane. Średnia zawiera wszystkie oceny, przy medianie inne oceny niż najczęstsze będą po prostu pomijane.

02.03.2012 18:12
odpowiedz
zanonimizowany23874
136
Legend

My bad, zrozumialem to "jej" jako sarkazm i tak tez przeczytalem cala wypowiedz. Sorki :)

Co do mediany: nie do konca. Majac dajmy oceny 10, 10, 8, 8, 8, 7, 7, 7, 6, 5, 5, 5, 4, 4, 4, 1, 1 najrzadsza ocena jest "6" i bedzie ona jak najbardziej brana pod uwage. Najbardziej "dostanie sie" ocenom skrajnym - 10 i 1 praktycznie nie beda mialy znaczenia. Z tego co widze (na oko, nie chce mi sie sprawdzac) mediana z powyzszego bedzie wynosila akurat "6", srednia 5,88. Ale smialo moge dac bardziej ekstremalny przyklad (dosyc czesty w user reviews na metacritics):

10, 10, 10, 10, 6, 6, 6, 6, 5, 5, 5, 5, 4, 4, 4, 1, 1 -17
mediana: 5
srednia: 5,76

Roznica prawie punkta, tylko ze mediana bedzie odsiewala skrajne opinie (czyli fanbojow jednej czy drugiej opcji).

Oczywiscie mediana ma tez swoje problemy (im mniejsza probka tym gorsze daje efekty), ale przy dajmy 20-30 recenzentach i 50+ user reviews sprawdzi sie bez wiekszych problemow.

02.03.2012 20:08
odpowiedz
victripius
89
Joker

Osobiście jestem zawiedziony. Miał być największy hit na PS Vita, a wyszło jak zawsze. Zresztą sama konsolka pozostawia wiele do życzenia. Jedno jest pewne - to po prostu nie jest Uncharted.

03.03.2012 15:03
odpowiedz
A.l.e.X
119
Alekde

Obiektywnie gra nie jest tak dobra jak seria Uncharted z PS3, ale mówiąc o Vicie można powiedzieć tylko WOW ! Naprawdę gra pokazuje jaką moc ma w sobie Vita, ja bym tę grę traktował przede wszystkim poza grą jako technologiczny benchmark, który pokazuje wszystkie nowości tej konsoli.

04.03.2012 03:09
odpowiedz
TobiAlex
132
Legend

Asmodeusz a choćby dlatego, że IGN istnieje o wiele dłużej niż gry-online?

04.03.2012 03:12
odpowiedz
zanonimizowany23874
136
Legend

[36]
Zelazna logika. Zupelnie nie do podwazenia. lol

A jesli to za trudne dla ciebie: dlaczego to ze istnieja dluzej oznacza, ze ich recenzje sa warte wiecej? Jestem ciekaw twojego toku myslenia.

04.03.2012 16:01
odpowiedz
Lothers
135
Senator

@TobiAlex: AngryJoe istnieje o wiele krócej, ale jego recenzje są o wiele lepsze (bardziej obiektywne, bardziej treściwe, bardziej adekwatne).

04.03.2012 19:19
odpowiedz
kaszana16
49
Naked Snake

Po przejściu Golden Abyss stwierdzam, że choć nie można porównywać tej gry (poziomem wykonania) do "dwójki" i "trójki" nie jest źle. Bawiłem się doskonale, grafika jak na taki mały sprzęt poraża, a fabuła, choć wybitna nie jest, to historia Siedmiu Miast potrafi wciągnąć. Życzę powodzenia tym, którzy myśleli, że gra dorówna "trójce" i oceniali ją przez ten pryzmat. Dostaliśmy produkcję dorównującą graficznie "Drake's Fortune", fabularnie (jeżeli chodzi o wątek przeszłości, nie teraźniejszości) "Among Thieves" i długością rozgrywki "Drake's Deception" (nie licząc multiplayera U3). Niczego więcej nie oczekiwałem, nie hype'owałem się przed premierą, toteż "Złota Otchłań" wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

05.03.2012 20:54
odpowiedz
Yaboll
105
Generał

victripius > Ale przecież tak czesto jest kiedy buńczucznie się zapowiada że jakaś gra będzie hitem. Twórcy gier mogli by tej jednej rzeczy nie robić i nie obiecywać że ich gra będzie super.

07.03.2012 14:39
odpowiedz
Matysiak G
127
bozon Higgsa

Yaboll

Nie mogliby, bo wszyscy tak robią.

06.07.2012 18:56
odpowiedz
mackal83
111
Konsul

Ocena za niska.Jestem w 15 rozdziale i grę oceniam na 8/10

08.05.2015 19:12
odpowiedz
zanonimizowany933346
22
Generał
9.0

Uważam, że wystawienie tej grze oceny 6,5 to duży błąd przez co bardzo źle wygląda jej ocena na stronie głównej.
Za minusy uznano:
- za dużo strzelania, za mało przygody - chyba autor nie grał w żadną część uncharteda. W trójce mieliśmy istne Call of Duty a jedynka i dwójka ciągle były przeplatane strzelaninami. W tej części znajdźki w końcu i miały jakiś sens - koniec z bezsensownym zbieraniem śmieci dla samego trofeum, w końcu jakieś historie zachęcające do poszukiwań.
- banalne zagadki - to co mieli dać? Równania kwadratowe do rozwiązywania? To nie gra logiczna tylko przygodowa, zagadki są dodatkiem a nie głównym celem
- rażąca głupotkami, przewidywalna fabuła - w ogóle nie rozumiem o co chodzi? Co miał Nathan zginąć a ta laska okazać się jego siostrą którą utracił w dzieciństwie? Fabułą jak fabuła gry przygodowej
- małe zróżnicowanie etapów - kolejny na siłę wyciągnięty powód z dupy dla obniżenia oceny. To gra mobilna z dużymi ograniczeniami. Najpierw dżungla, potem obozowisko, ruiny, świątynia to mało?

Kolejny przykład niekompetencji osób wystawiających oceny na tym portalu. Moim zdaniem jeśli chodzi o grę tylko na Vicie to 10/10 bo mało co może ją pobić. Jeśli chodzi o ogólnie gry na wszystkie platformy to spokojnie 9/10. Najniższa ocena to max 8/10!!

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze