Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 22 grudnia 2000, 21:21

autor: Yauokim

System Shock 2 - Szykowny Szok

Gra reprezentuje rzadki gatunek, który może jednych wciągnąć na wiele godzin, a innych po kilku minutach odepchnąć. Jednak ci, którym przypadnie do gustu mają zagwarantowane wiele godzin rozrywki na wysokim poziomie.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

System Shock 2 jest kontynuacją gry wydanej w 1994 roku o tym samym tytule. Swego czasu część pierwsza wstrząsnęła rynkiem świata gier. Wspaniała grafika w pełni 3D, interesująca fabuła, wartka akcja, a do tego elementy RPG, dające nam kontrolę nad rozwojem naszego bohatera. Na sequel musieliśmy czekać aż pięć lat. W tym czasie w świecie System Shock'a nastąpiły wielkie zmiany. Dominacja megakorporacji została zachwiana przez zbuntowaną ludzkość. W celu kontroli korporacji powołano organizację UNN – taki ONZ i NATO w jednym. Nadzorowała ona wszelkie działania podejmowane przez syndykaty i dbała o prawidłowy rozwój Ziemi. Wszystko rozwijało się należycie. Do czasu, gdy jedna z korporacji TriOptimum opracowała nową technologię FTL (Faster Than Light – Szybciej Niż Światło). Rozpoczęła się kłótnia o możliwości jej zastosowania i dopiero po trzech latach stworzono i wystrzelono statek Von Braun wyposażony w technologię FTL. W podróży towarzyszył mu wojskowy statek Rickenbacker służący jako ochrona przed ewentualnym zagrożeniem. Podczas tego lotu mają miejsce pewne wydarzenia inicjujące akcję gry – nie będę ich zdradzał, aby nie psuć zabawy. Są one elementem misternie skonstruowanej fabuły, którą każdy gracz będzie powoli odkrywał.

Gra rozpoczyna się 38 lat po pokonaniu Shodana – głównego przeciwnika z części pierwszej. Jako młody człowiek płci męskiej zasilamy szeregi wojskowe wybierając jedną z pomiędzy następujących dróg rozwoju:

- UNN Marines – oddziały wyspecjalizowane w używaniu wszelkiego rodzaju broni i rozwiązujące za jej pomocą wszelkie możliwe problemy,

- OSA – oddziały wyspecjalizowane w używaniu energii PSI oraz wysoko rozwiniętych urządzeń technicznych,

- UNN Navy – połączenie tych dwóch formacji, tworzące wyjątkowo uniwersalne jednostki bojowe, jednak mniej zaawansowane w każdej z dziedzin od swoich poprzedników.

Naszym zadaniem jest wybór odpowiedniej ścieżki rozwoju. Będziemy nią kroczyć przez całą grę więc powinniśmy wybrać postać zgodną z naszymi preferencjami. Następnie udajemy się na czteroletni trening (tutorial), podczas którego gracz zapozna się z podstawowymi mechanizmami gry. W tym czasie dokonamy pierwszych rozwinięć naszych statystyk i zapoznamy się z obsługą większości klawiszy. Po tym przeszkoleniu dowiadujemy się, że zostaliśmy przydzieleni do służby właśnie na statku Von Braun. Na czas podróży zostajemy zahibernowani. Jednak proces resuscytacji nastąpił przed czasem i w ten sposób trafiamy w centrum wydarzeń. Większość załogi leży martwa, po statku łażą najróżniejsze mutanty, większości systemów uległo awarii, a od czasu do czasu natykamy się na błądzące po pokładach duchy. W tym momencie zaczyna się zabawa i w zależności od naszej profesji będziemy mogli w odpowiedni sposób rozwiązywać przeszkody, jakie pojawią się przed nami na statku Von Braun.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

sekret_mnicha Ekspert 29 stycznia 2014

(PC) System Shock 2 już niedługo będzie pełnoletni, a nawet dziś potrafi zaskoczyć i zabawić lepiej, niż niejeden młody tytuł. Rewelacyjne połączenie RPG i FPSa, które jeszcze długo pozostanie wzorem dla wielu.

9.5
Recenzja gry Bravely Default 2 - bardziej default niż bravely
Recenzja gry Bravely Default 2 - bardziej default niż bravely

Recenzja gry

Bravely Default 2 - długo wyczekiwany jRPG na konsolę Nintendo Switch - okazał się dobrą, rzemieślniczą robotą, niepozbawioną wad i problemów szacownego gatunku. Pozycja dla fanów starych, japońskich gier, którzy nie boją się wielogodzinnego grindu.

Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju
Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju

Recenzja gry

Cyberpunk 2077 to świetna gra, która Was zachwyci. Ponoć, w wersji na PC. Ja grałem na podstawowej wersji PS4 i świetną grę może widzę, ale zagrzebaną pod morzem problemów.

Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania
Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania

Recenzja gry

Cyberpunk 2077 jest dowodem na to, że Wiedźmin 3 to nie był wypadek przy pracy. To świetne RPG pomieszane z akcją, któremu przydałoby się jeszcze jedno drobne opóźnienie by załatać wszystkie błędy.