Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 16 grudnia 2004, 13:46

autor: Speed

Pro Evolution Soccer 4 - recenzja gry

PES4 jest grą wielką, w dosłownym tego słowa znaczeniu. O jej sile stanowi niezwykły gameplay. Grając w nią odnosi się wrażenie uczestnictwa w prawdziwym spotkaniu meczowym.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Kiedy w roku 1994 korporacja Electronic Arts wypuściła pierwszą edycję FIFY, nikt zapewne wówczas nie przewidywał, że hegemonia tej serii potrwa tak długo. Dość powiedzieć, cyklicznie pojawiającymi się reedycjami karmieni jesteśmy po dziś dzień. Jednak, jak mówi stare porzekadło, wszystko co dobre prędzej czy później musi się skończyć. Pewnego słonecznego dnia wielkiego króla z tronu zrzucił pretendent z Tokio, niekwestionowany champion na rynku konsolowym, PES3 i – kilka miesięcy później, temat przewodni dzisiejszej recenzji – Pro Evolution Soccer 4.

I kto teraz powie, że futbol nie jest piękną grą?

Tokijskie studio programistyczne KCET pierwszą PeCetową odsłoną serii PES bez wątpienia dokonało sporej rewolucji. Gra zebrała pochlebne opinie, sprzedała się w rekordowych nakładach. Pro Evolution Soccer 4 to kolejny krok naprzód. Ewolucja – owszem, rewolucja – zdecydowanie nie.

Fenomen futbolu

Na początku tradycyjnie wita nas krótka prezentacja filmowa, obrazująca w doskonały sposób całe piękno piłki nożnej oraz pokrótce możliwości omawianego tytułu. Warto obejrzeć to krótkie arcydzieło przynajmniej kilka razy, gdyż naprawdę jest na co popatrzeć. Niestety dużo gorzej wypada interfejs, który względem poprzedniej odsłony zmienił się nieznacznie. Nadal gołym okiem widać (aż za bardzo „gołym”...), że jest to konwersja z konsoli. Po wszystkich opcjach poruszać można się wyłącznie za pomocą klawiatury i przycisków oznaczonych konsolowymi znakami (np. kółeczko, trójkącik, kwadracik lub też prostokąt), jednak nie to wydaje się tu być najgorsze. Bardzo przytłaczające jest poruszanie się po wszystkich zakamarkach programu (może z wyjątkiem menu głównego, które zobrazowane zostało przyjemnymi grafikami), a szybka i bezproblemowa nawigacja w trybie Master League to tylko umiejętność, którą od razu (czytaj: po kilkunastu godzinach) opanują nieliczni. Kiedy w końcu programiści z Konami połaszą się na stworzenie czegoś prostego i zdecydowanie mniej zawiłego?

Jedna z opcji Master League – trzeba sporo się nagimnastykować, by uzyskać zamierzony efekt.
Pro Evolution Soccer 4 - Piłkarski ideał?
Pro Evolution Soccer 4 - Piłkarski ideał?

Recenzja gry

PES4 bardzo wiernie oddaje ducha piłkarskiej rywalizacji. Obcowanie z tą grą potrafi przysporzyć naprawdę wielu niezapomnianych emocji. Grając w PES4 można odnieść wrażenie uczestnictwa w meczu i rozgrywania piłki na prawdziwej murawie.

Recenzja gry FIFA 21 - EA, znowu to zrobiliście
Recenzja gry FIFA 21 - EA, znowu to zrobiliście

Recenzja gry

Nowa FIFA bawi i irytuje tak samo jak jej poprzednie edycje. Co prawda doszło do paru zauważalnych zmian, ale kolejna dekada dla serii z pewnością nie zaczyna się od przełomu.

Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy
Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy

Recenzja gry

FIFA 20 po raz kolejny udowadnia, że jeśli chodzi o wspólną grę z kumplami ten cykl jest po prostu nie do ruszenia. Niestety, w wielu innych aspektach nie jest już aż tak różowo.