Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Pro Evolution Soccer 2017 Recenzja gry

Recenzja gry 17 września 2016, 11:58

autor: ElMundo

Recenzja Pro Evolution Soccer 2017 – wysoki poziom serii PES utrzymany

Rozpoczynamy kolejną piłkarską jesień, która tym razem zapowiada się znakomicie. Potwierdza to nowy PES, który sygnalizuje wysoką formę i daje mnóstwo podstaw do tego, by nie sadzać go na ławce przez cały najbliższy sezon.

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji XONE

PLUSY:
 1. zróżnicowanie i nieprzewidywalność rozgrywki;
 2. praca sztucznej inteligencji;
 3. szereg możliwości w ofensywie;
 4. zoptymalizowane stałe fragmenty gry;
 5. poruszanie się zawodników po boisku;
 6. szeroki wachlarz zagrań;
 7. znacznie poprawione animacje;
 8. mimo wszystko sprawniej łatane błędy z nieaktualnymi składami – postęp od poprzedniej odsłony.
MINUSY:
 1. brak podstawowych licencji;
 2. sędziowie czasami mocno niedomagają;
 3. byłoby lepiej, gdyby reprezentacja Polski w ogóle się nie pojawiła.

Mniej więcej rok temu na rynku pojawiła się jedna z najlepszych odsłon serii Pro Evolution Soccer na przestrzeni ostatnich lat. Gra szalenie wciągająca, przemyślana pod wieloma względami, dobrze skrojona pod każdą piłkarską formację i dająca miłośnikom wirtualnej piłki kopanej sporo frajdy z walki zarówno z komputerowymi przeciwnikami, jak i innymi graczami przez sieć. Tak udana produkcja wzbudzała jednak obawy odnośnie kolejnej edycji, bowiem zazwyczaj bywało tak, że po świetnej części następował regres i na kolejny powrót na tron czekaliśmy nieraz i po kilka lat. Na szczęście już teraz mogę Was uspokoić – Pro Evolution Soccer 2017 zgłasza solidny i stanowczy akces do objęcia tronu króla gier piłkarskich w tym roku. I robi to absolutnie niebezpodstawnie.

To, co niewątpliwie cieszy to fakt, iż nowy PES nie stracił praktycznie nic ze swojej największej zalety – wielowymiarowej, boiskowej nieprzewidywalności. To zasługa nie tylko przemyślanych elementów rozgrywki odpowiadających za funkcjonowanie poszczególnych formacji zawodniczych, ale i sztucznej inteligencji. I to właśnie ona sprawia, że pojedynki z komputerowym przeciwnikiem stają się jeszcze bardziej wymagające – nie sposób bowiem nie odczuć, że walka z rywalami jest w tej odsłonie nieco trudniejsza niż w zeszłorocznej edycji. Sterowany przez AI rywal świetnie bowiem rozpoznaje zamiary gracza i nie popełnia tego samego błędu dwa razy, co wymusza na nas różnicowanie sposobów wyprowadzania ataku.

Recenzja Pro Evolution Soccer 2017 – wysoki poziom serii PES utrzymany - ilustracja #2
Atak środkiem czy skrzydłem? Dobre pytanie!

Owszem, wprawny gracz, dobrze operujący szybkimi podaniami i zwodami będzie w stanie przeprowadzić szereg ciekawych akcji jedną stroną boiska, niemniej z pewnością wykreuje on całą masę zupełnie odmiennych zagrań, które pociągną stworzoną akcję w nieco innych kierunkach. Zapomnijcie o kilku 70-metrowych rajdach skrzydłem pod rząd – już za momencik wirtualny przeciwnik zaskoczy nas podwojeniem krycia, a defensywny pomocnik zamiast rozbijać ataki w środku pola dopilnuje, by piłka nie zdążyła dotrzeć z boku boiska w okolice pola karnego.

Recenzja Pro Evolution Soccer 2017 – wysoki poziom serii PES utrzymany - ilustracja #3
Widoczki pierwsza klasa!

Nie da się bowiem ukryć, iż rozgrywanie piłki przed „szesnastką” wymaga teraz znacznie większej precyzji i zdecydowania niż wcześniej. Przeciwnicy bardzo agresywnie doskakują do naszych zawodników, próbując wytrącić zawodnika z równowagi przy próbie oddania strzału czy też podania. Holowanie piłki wzdłuż pola karnego to pomysł, który jak najszybciej warto wybić sobie z głowy – to najczęściej droga do wycofania futbolówki do strefy obronnej i mozolnego budowania ataku pozycyjnego praktycznie od podstaw. Często w tych okolicach kotłuje się bardzo mocno i przetransportowanie łaciatej w obręb „szesnastki” to trudne zadanie zwłaszcza wtedy, gdy niekoniecznie chcemy korzystać ze skrzydeł. Trzeba także zwrócić uwagę na świetną organizację defensywy jeśli chodzi o łapanie przeciwników na spalonym – pułapki ofsajdowe są sprawnie zakładane w kluczowych momentach i niekiedy mocno złapiemy się za głowę widząc, że znowu brakuje nam kilku centymetrów do udanego podania.

Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2017 na PC – zmian jak na lekarstwo
Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2017 na PC – zmian jak na lekarstwo

Recenzja gry

Pecetowi fani futbolu nie mają lekko – kiedyś ignorowali ich twórcy FIF-y, dziś to samo robią producenci PES-a. I to już któryś raz z rzędu.

Recenzja Mario Golf: Super Rush - golf, jakiego jeszcze nie widzieliście
Recenzja Mario Golf: Super Rush - golf, jakiego jeszcze nie widzieliście

Recenzja gry

Nowa odsłona Mario Golf wprowadza zaskakująco dużo świeżości do gry w golfa i daje sporo frajdy, choć w pewnych aspektach rozczarowuje.

Recenzja gry FIFA 21 - EA, znowu to zrobiliście
Recenzja gry FIFA 21 - EA, znowu to zrobiliście

Recenzja gry

Nowa FIFA bawi i irytuje tak samo jak jej poprzednie edycje. Co prawda doszło do paru zauważalnych zmian, ale kolejna dekada dla serii z pewnością nie zaczyna się od przełomu.