Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Far Cry Primal Recenzja gry

Recenzja gry 22 lutego 2016, 14:44

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Recenzja gry Far Cry: Primal - oryginalny czas i miejsce akcji, wyświechtane rozwiązania

Z współczesnego pola walki trafiamy do świata, w którym podstawowym narzędziem argumentacji swoich poglądów jest maczuga, a zamiast wsiadać do czterokołowego pojazdu dosiadamy czworonoga. Oto Far Cry Primal, opowieść dziejąca się 12 tysięcy lat temu.

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji PC, XONE

PLUSY:
  • oryginalna tematyka;
  • ogromna i zróżnicowana klimatycznie mapa;
  • zapadające w pamięć postacie, niemające jednak wielkiego wkładu w taką sobie fabułę;
  • odmienne zachowanie i umiejętności różnych gatunków zwierząt.
  • język łindźa.
MINUSY:
  • uniwersalne mechaniki nie pozwalają serii ruszyć naprzód, niemal na każdym kroku widać kalkę doskonale znanych rozwiązań;
  • zbieractwo doprowadzone do granic absurdu;
  • przez długi czas brak konkretniejszej intrygi;
  • okazyjne bugi związane z blokowaniem się zwierzęcych towarzyszy.

Jestem przekonany, że najlepsze gry o kowbojach robią Amerykanie. Jeśli jednak kiedyś miałby powstać duży tytuł, dzięki któremu będziemy mieć okazję zgłębić kulturę Indian, jestem pewien, że jej urok najlepiej oddaliby Francuzi. Jest bowiem w tym narodzie coś wyjątkowego, co pozwala mu tworzyć opowieści przesiąknięte duchem zrozumienia dla odmiennych kultur i zachowań. To jakiś nieuchwytny, ostateczny szlif, nadający produktowi właściwy posmak. Przez lata tego ducha dało się wyczuć w wyjątkowych grach wydawanych przez Infogrames, w cudownym Another World Erica Chachiego, prześwietnym Raymanie czy kultowym do dziś Flashbacku Delphine Software. Spostrzeżenie to odnosi się również do montrealskiego oddziału firmy, który jest odpowiedzialny za przygotowanie kolejnej gry z serii Far Cry. Primal posiada właśnie ową wspomnianą przeze mnie cechę, ale jednocześnie u weteranów elektronicznej rozrywki, którzy zaliczyli poprzednie odcinki cyklu, może wywołać lekką niestrawność. A nawet coś więcej...

Recenzja gry Far Cry: Primal - oryginalny czas i miejsce akcji, wyświechtane rozwiązania - ilustracja #2
Kanibale zostawili niedokończony posiłek.

Dziesięć tysięcy lat przed naszą erą...

Far Cry Primal zabiera nas w podróż do krainy o nazwie Oros, gdzie przed dwunastoma tysiącami lat żyło kilka wrogo nastawionych do siebie plemion. Tymi dobrymi, którzy staną do walki ramię w ramię z głównym bohaterem, są Łindźa. Bohaterski ludek, błąkający się po całej krainie, którego przedstawicieli należy zebrać do kupy i przysposobić do radzenia sobie z wszelkimi kłopotami, jak chociażby z plemieniem kanibali Udam – byczych wojowników niegrzeszących inteligencją. Poza Udam w Oros istnieją także inne nacje, ale to właśnie na tych mrocznych z pozoru istotach skupia się pierwsza część rozgrywki. Trafiamy do epoki kamienia łupanego, gdzie szczytem techniki jest łuk, zamiast koktajlu Mołotowa rzucamy we wroga gniazdami pszczół, a za środek transportu w najlepszym wypadku służą różne czworonogi. Prymitywna broń pozwala przetrwać w niegościnnym świecie, w którym schronienie stanowią jaskinie i budowane w ich pobliżu wioski, składające się z chat wykonanych z trzciny i skór zwierzęcych. Wokół wałęsają się ciągnące za stadami roślinożerców drapieżniki, takie jak wilki, jaguary i tygrysy szablozębne. Czy tak właśnie wyglądała Ziemia w okresie mezolitu? W dużym uogólnieniu zapewne tak, ale od czego jest licentia poetica, z której deweloperzy postanowili skorzystać, nie narzucając sobie zbyt mocnych ograniczeń. Stąd w Oros pojawiają się sowy bombowce i kawalerzyści ruszający do walki na grzbietach tygrysów. No, przynajmniej jeden, czyli główny bohater opowieści.

Recenzja gry Far Cry: Primal - oryginalny czas i miejsce akcji, wyświechtane rozwiązania - ilustracja #3
Po wypiciu eliksiru szamana wykonujemy misje jako mamut.

Macho epoki kamienia łupanego

W grze wcielamy się w myśliwego Takkara, który po nieudanym polowaniu na mamuty traci kontakt ze swoją grupą. W szybkim tempie zostajemy wodzem nowego plemienia. Początkowo nielicznego, ale wraz z postępami czynionymi w grze rozrastającego się coraz bardziej. Przez jakiś czas podobała mi się kruchość mojej postaci, ponieważ potężny wojownik jest niczym względem otaczających go sił natury. Wyposażony w prymitywną maczugę nie miałem większych szans w nocnym starciu z wilkiem. Drapieżniki wychodzą na żer głównie po zmroku, dlatego warto szybko odblokować miejsca pozwalające się bezpiecznie przespać. Przemierzanie Oros w dzień jest łatwiejsze, choć wtedy łatwiej też natknąć się na wrogo do nas nastawionych ludzi.

Recenzja gry Far Cry: Primal na PC - (nie)prehistoryczny port
Recenzja gry Far Cry: Primal na PC - (nie)prehistoryczny port

Recenzja gry

Pecetowy Far Cry Primal mimo początkowych obaw o jakość portu okazał się całkiem przyzwoicie przygotowanym programem, który dzięki kilkustopniowemu wyborowi jakości oprawy wizualnej ma szanse na uruchomienie nawet na słabszych maszynach.

Recenzja gry Just Cause 4 - zapraszamy do piaskownicy
Recenzja gry Just Cause 4 - zapraszamy do piaskownicy

Recenzja gry

Rico Rodriguez powraca, by wyzwolić kolejne państwo i obalić kolejny zbrodniczy reżim. Czas rozliczyć Avalanche Studios z przedpremierowych obietnic i sprawdzić, czy nowa gra uniknęła błędów poprzedniczki.

Wrażenia z bety Red Dead Online – chaos i drożyzna
Wrażenia z bety Red Dead Online – chaos i drożyzna

Recenzja gry

Wersja beta sieciowej zabawy w kowboja to na razie głównie symulator ciułania centa do centa, choć z dużymi perspektywami na przyszłość.

Komentarze Czytelników (99)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
10.03.2016 09:27
1
odpowiedz
b4r4n
120
Brak
7.0

Najlepszy FarCry ze wszystkich do tej pory tyle, że to tylko ulepszona trójka. Widać też, że były fajne pomysły, ale podeszli do nich bardzo ostrożnie np. mechanika chłodu, którą można olać craftując super ciuch z najłatwiejszych "rzadkich" składników do zdobycia. Oswajanie zwierząt to też przytrzymanie guzika bez jakiegokolwiek wysiłku, a można było chociaż jakąś minigierkę z podchodami zrobić. Nie mówię od razu, że trzeba z tego Dark Souls zrobić, ale minimum wysiłku by się przydało.

23.02.2016 11:46
odpowiedz
1 odpowiedź
MichałPolak
86
Generał

Dobra może teraz napiszę poważny komentarz. Lubię poprzednie odsłony Far Cry. I 3 i 4 bardzo mi się podobały. 4 była odgrzewanym kotletem ale to jeszcze nie było takie powielanie schematów jak w COD a poza tym była naprawdę fajna. Po prostu nie rozumiem jak można było zrobić Far Cry bez strzelania. To jest jakiś absurd. Far Cry to nie tylko sandbox, to tez strzelanka. Jak można było zrobić strzelankę bez strzelania? To tak jak BF Hardline. Gra wojenna bez wojny.

22.02.2016 17:00
😃
10
odpowiedz
kęsik
86
Legend
6.5

Tak jak można było się spodziewać, Far Cry 3,75. Typowa gra Ubisoftu.

23.02.2016 02:16
2
odpowiedz
Voltron
65
Pretorianin

No cóż, już Far Cry 4 wynudziłem strasznie do końca. Far Cry 3 to był ostatni dobry Far Cry. Wiedziałem, że primal to będzie tylko odgrzanie mechaniki, dennej fabuły i niejakiej rozgrywki w nowej szacie. Przecież to samo z Assassins Creedem robią, w którego również przestałem grać na części Brotherhood, bo potem to już jest parodia z dojeniem kasy od ciemniaków.

Ale niestety jak znam życie to kupa ludzi kupi znów w dniu premiery "bo Far Cry" i bo nie mają na co kasy wydawać, utwierdzając twórców w przekonaniu, że wystarczy to samo byle jak klepać i kasa będzie.

Ale czyż i nie muzyka współczesna i filmy działają tak samo? Koniec końców decyduje konsument....niestety.....

23.02.2016 10:17
😜
1
odpowiedz
swist18
34
Pretorianin
5.0

Pomysł? Dobry. Wykonanie? Jak zwykle syf od UBISYFU.

23.02.2016 11:46
odpowiedz
1 odpowiedź
MichałPolak
86
Generał

Dobra może teraz napiszę poważny komentarz. Lubię poprzednie odsłony Far Cry. I 3 i 4 bardzo mi się podobały. 4 była odgrzewanym kotletem ale to jeszcze nie było takie powielanie schematów jak w COD a poza tym była naprawdę fajna. Po prostu nie rozumiem jak można było zrobić Far Cry bez strzelania. To jest jakiś absurd. Far Cry to nie tylko sandbox, to tez strzelanka. Jak można było zrobić strzelankę bez strzelania? To tak jak BF Hardline. Gra wojenna bez wojny.

23.02.2016 13:42
3
odpowiedz
aduk123
4
Chorąży
6.0

a czego sie spodziewaliście? mechanikę far cry było widać długo przed premierą na pierwszych gameplayach
pora coś zmienić bo formuła nowych odsłon far cry zaczyna nużyć

23.02.2016 15:04
odpowiedz
zanonimizowany812566
62
Generał
9.0

A ja dostałem to co chciałem. Kupuje w dniu premiery!

23.02.2016 15:58
😉
-11
odpowiedz
A.l.e.X
118
Alekde
9.0

Miałem okazje wczoraj sprawdzić FC:Primal, w oczekiwaniu na premierę wersji PC, grywalność jak w poprzednich, za to klimat jest dla mnie wspaniały. Zresztą nie ma co tutaj o tym pisać ze względu na denuvo 99% narzekaczy trądzikowych lecząc swoje frustracje nic poza minusem w moich postach nie zrobi ;)

23.02.2016 17:43
odpowiedz
Kilejko
34
Chorąży

Far Cry skończył się na jedynce. Komuś jeszcze chce się grać w te flaki z olejem?

23.02.2016 17:56
odpowiedz
Black Ajgor
67
Pretorianin

Kupiłem, zagram i się wypowiem. Mam nadzieję na przyjemną zabawę i nie oczekuję gry roku czy jakiegoś przełomu.
Poczytałem, pooglądałem i bardzo mi się spodobało.:) Jak się dowiem co z tego wyszło to napiszę. Idę grać :)

23.02.2016 19:04
odpowiedz
duncan777
78
Pretorianin

Czyli gierka całkiem niezła.

24.02.2016 06:46
👍
odpowiedz
Dariusxq
52
Forumowy Prowokator

Łapka w górę kto oglądał blok ekipe o farcryu!!

24.02.2016 09:23
odpowiedz
Nagrel
44
Cichociemny

Cóz ja osobiście grałem tylko w 1 część Far cry-a, w 2 pograłem ze 20 minut nie podobała mi się. Far cry 3 i 4 nie miał najmniejszych szans się odpalić.

Także z radością przytulę primala.

24.02.2016 11:31
1
odpowiedz
Yaboll
105
Generał

Na początku kiedy zobaczyłem pierwsze trajlery napaliłem się, pomyślałem że wreszcie może wyjść coś fajnego. Ale po dłuższym zastanowieniu i którymś wieczorze spędzonym przy kilku browarkach doszedłem do wniosku że znowu będzie to samo czyli ciekawy pomysł na miejsce, czas gry i niektóre jej elementy a wykonanie badzie jak zwykle w najlepszym razie średnie. I jak widać w swojej późniejszej ocenie się nie pomyliłem. Rozczarowania więc nie ma, pieniądze zaoszczędzone.

24.02.2016 14:37
👎
2
odpowiedz
szczypiorofixpw
55
Pretorianin

Jak patrzę na filmiki z tej najnowszej części to zastanawiam się - czym to się różni od FC3 czy FC4 ??? Praktycznie to samo. W tamtych częściach strzelało się do bandytów z karabinu a tutaj wali się kijem po nerkach. Natomiast cała mechanika jest totalnie zerżnięta z poprzednich części. To wygląda raczej na moda niż pełnoprawną część serii.

24.02.2016 17:09
👍
odpowiedz
2 odpowiedzi
A.l.e.X
118
Alekde

Moim zdaniem jest o wiele lepsza od FC3 i FC4,FC3 wygrywało głównie za sprawą nowości i głównego szaleńca :) W Primalu mamy też wiele fajnych postaci, które zostały świetnie nakreślone. Ogólnie gra na min. 8 dla wszystkich, a dla fanów bliżej 9. Poza tym na expert mode ta gra jest świetna !

24.02.2016 17:19
odpowiedz
Legion 13
100
The Black Swordsman

@A.l.e.X
Po co w ogóle wspominasz o Denuvo? Przecież ostatnio polegli - chyba nie ma w tej chwili nie złamanej gry. Dobra Tomb Raider się jeszcze trzyma.

post wyedytowany przez Legion 13 2016-02-24 17:21:52
24.02.2016 23:39
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
118
Alekde

gothmok - masz już tyle recenzji że nie musisz opierać się tylko na moim zdaniu :) w czasie kiedy były pisane recenzje nie było patcha DZ który dodał expert mode, który mocno zmienia balans gry, a największy zarzut poza zbieractwem w FC Primal dotyczył głównie tego że po 5-6 godzinach grałeś jak na god mode jeśli wybrałeś tryb normalny. Poza tym to stary dobry FC, kto lubi ten lubi, kto nie lubił części 3 i 4 to i Primala nie polubi.

25.02.2016 14:04
😱
2
odpowiedz
Irek22
92
Grzeczny już byłem

A.l.e.X [45]
Ogólnie gra na min. 8 dla wszystkich, a dla fanów bliżej 9.

Czyli nie Gra Roku?

25.02.2016 15:18
👍
odpowiedz
4 odpowiedzi
A.l.e.X
118
Alekde

Irek22 - czyli bardzo dobra gra, gry nominowane przeze mnie do gier roku mają u mnie 10.

26.02.2016 19:50
odpowiedz
Ulthion
7
Junior

Nie grałem i nie mam zamiaru. Bardzo mi się podobało FC3 - wręcz dla mnie najlepszy FPS w jakiego grałem. 4 już mniej, jakoś historia nie bardzo podeszła.
A primal.. cóż wolę poczekać na pełnoprawnego survivala typu ARK.

26.02.2016 23:54
odpowiedz
yadin
102
Legend

Najpierw redakcja GOL-a napina się przez kilka tygodni, pisze artykuły, a potem daje 7.0. To się nazywa spadek napięcia po premierze.

27.02.2016 00:38
😜
odpowiedz
katrin20
62
Kati

Założenie fajnie, ale wygląda tak jakby im zabrakło pomysłu w trakcie.. pomysłu na całkowite "wypełnienie".. dorzucenie czegoś więcej.. może jakąś kwestię bardziej survivalową?
Patrzę.. czytam.. zdania podzielone.. aczkolwiek jeśli o mnie chodzi to klimat i umiejscowienie akcji w tych czasach wygrały i czekam na mój egzemplarz z niecierpliwością :P

28.02.2016 00:07
odpowiedz
sucharzewski
28
Centurion

Teraz ciesze sie, ze nie gralem w fc3 i 4. Heh

28.02.2016 20:02
odpowiedz
1 odpowiedź
Harry M
125
Master czaszka

Ja tam się cieszę, że podeszli na "świeżo" o Far Cry'a. Nie jest to kolejny sandbox FPS tylko prehistoria. Jestem na TAK.

29.02.2016 08:34
😍
3
odpowiedz
1 odpowiedź
V4n-d-all
58
Pretorianin

Pierwszy Far Cry w którego nie zagram, a wręcz obejdę go szerokim łukiem.

05.03.2016 16:46
👍
odpowiedz
katrin20
62
Kati

..a ja tam trochę pobiegałam, potłukłam, poleciało kilka misji na najwyższym poziomie i wcale nie marudzę ;)

07.03.2016 21:04
odpowiedz
Nolifer
112
The Highest

Pomysł jest bardzo fajny, ale jego realizacja znowu nie odstaje od tego, co było w poprzednich częściach. Far Cry 3.8

10.03.2016 09:27
1
odpowiedz
b4r4n
120
Brak
7.0

Najlepszy FarCry ze wszystkich do tej pory tyle, że to tylko ulepszona trójka. Widać też, że były fajne pomysły, ale podeszli do nich bardzo ostrożnie np. mechanika chłodu, którą można olać craftując super ciuch z najłatwiejszych "rzadkich" składników do zdobycia. Oswajanie zwierząt to też przytrzymanie guzika bez jakiegokolwiek wysiłku, a można było chociaż jakąś minigierkę z podchodami zrobić. Nie mówię od razu, że trzeba z tego Dark Souls zrobić, ale minimum wysiłku by się przydało.

25.03.2016 11:32
👍
odpowiedz
meriel
1
Junior

też uważam że dotychczas ten jest najlepszy :D śmieszne tylko, że można gierkę skończyć po 5 minutach .. przypadeczek? ;)

20.04.2016 23:54
odpowiedz
inmix
56
Centurion

Gra jest świetna. Klimat naszej planety sprzed tysięcy lat jest niesamowity- wszystko puste, dzikie, tu coś krzyczy, tam śpiewa, ludzie biegają z maczugami za kozicą :) Z każdym odpaleniem gry czułem się, jakby czas zawracał. Grafika jest piękna, na odpowiednim sprzęcie gra śmiga bardzo płynnie. Do tego sowa, zwierzęta, crafting itp. Bardzo dobra produkcja. Fabuła faktycznie może mało porywająca, ale gra się przednio. Biegając z łukiem po lesie człowiek myśli sobie- miejsce to samo, a jak się wszystko z czasem pozmieniało :)

04.10.2016 22:16
odpowiedz
TobiAlex
131
Senator

Jak można podsumować Far Cry Primal? To bardzo nierówna gra! Na pewno jest trudniejsza od 3 i 4 ze względu na używanie łuku itp. a wiadomo, że z tego nie da się wywalić 50 pocisków na minutę. I generalnie cała gra byłaby super, gdyby nie jeden absurd! Respawn. Dlaczego Far Cry 2 poległ? Bo respawn ludzi na posterunkach potrafił doprowadzić do szału! I tak jest tu. Nie wiem, kto wpadł na tak idiotyczny pomysł, aby powrócić do tego schematu. I nie, nie chodzi tu o posterunk itp., ale o wszystko pozostałe. Ide, atakuje mnie watacha wilów... rozwalam ją a z minutę w tym samym miejscu znowu mam tą watachę wilków. I tak w kółko. Przez co gra potrafi być irytująca.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze