Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Heroes of the Storm Recenzja gry

Recenzja gry 3 czerwca 2015, 13:40

autor: "Luc"

Recenzja gry Heroes of the Storm – MOBA idealna… dla nielubiących gier MOBA

Po wielu latach letargu Blizzard wreszcie wydał swoją grę MOBA. Czy konkurencja w postaci League of Legends czy Dota 2 ma się czego obawiać? Tak, bo nowa produkcja wnosi do gatunku wiele świeżych pomysłów!

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • krótkie, dynamiczne i emocjonujące mecze;
  • nacisk na zasadę „więcej grania, mniej gadania”;
  • mnóstwo zróżnicowanych map;
  • mechanika rozgrywki mocno promująca drużynową współpracę;
  • oprawa audiowizualna;
  • ciekawie i z pomysłem zaprojektowane kultowe postacie;
  • liczne rozwiązania niwelujące toksyczną atmosferę.
MINUSY:
  • brak chociażby namiastki balansu pomiędzy poszczególnymi uniwersami;
  • nie najlepiej rozwiązany system finansowy;
  • problemy ze stabilnością na niektórych maszynach.

Blizzard to studio, które od ponad 20 lat udowadnia, że słabych gier robić po prostu nie potrafi. Nawet jeśli coś na początku nie do końca pójdzie po myśli tego zespołu, prędzej czy później wychodzi on na prostą i serwuje licznemu gronu fanów to, czego ci oczekują – dzieło fantastyczne, szalenie grywalne, fenomenalne, wybitne... Lista epitetów, którymi można by zachwalać kolejne tytuły „Zamieci”, jest naprawdę okazała, a jej długość porównywalna chyba tylko z tym, ile czasu musieliśmy czekać na pełnoprawną produkcję z gatunku MOBA autorstwa tych deweloperów. „Spóźnienie” Blizzarda wydaje się o tyle dziwne, że przecież przez lata to w obrębie gry tej ekipy funkcjonowała DOTA, czyli pozycja „od której wszystko się zaczęło”. Jej losy to jednak temat na całkowicie inny artykuł, podobnie jak to, w jaki sposób studio zbierało się do stworzenia własnego tytułu MOBA. W końcu jednak ta pamiętna chwila nadeszła – Heroes of the Storm oficjalnie zadebiutowało na rynku, tym samym włączając się w szaleńczy wyścig o palmę pierwszeństwa, którą dzierżą obecnie League of Legends i Dota 2. Czy Blizzard ponownie dopnie swego?

Niby to samo, a jednak inaczej!

Już na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć – na tle konkurencji gra wyróżnia się bardzo mocno i to niemal pod każdym względem. Podstawowe zasady są wprawdzie identyczne (tj. musimy zniszczyć Nexus, czyli bazę drugiej drużyny), ale na tym podobieństwa się kończą – droga, która wiedzie do zwycięstwa, jest bowiem o wiele bardziej urozmaicona. Za wrażenie to odpowiada całkowicie inna mechanika zabawy. Po pierwsze – w Heroes of the Storm nie uświadczymy tzw. farmienia. Oczywiście wybijanie pomniejszych stworków wciąż jest możliwe, ale nie przynosi kompletnie żadnych profitów. Złoto nie jest zresztą w tej grze potrzebne – system przedmiotów tu nie funkcjonuje, a jedyne zróżnicowanie w rozwijaniu bohatera polega na doborze jednej z kilku dostępnych na danym poziomie umiejętności. Samo awansowanie również nie przebiega tak, jak zdążyliśmy się przyzwyczaić – poziomy bowiem zdobywamy drużynowo, a nie indywidualnie.

Nareszcie przyszła pora się przywitać.

Recenzja gry Heroes of the Storm – MOBA idealna… dla nielubiących gier MOBA - ilustracja #3

Oprócz postaci ze światów Warcrafta, StarCrafta oraz Diablo za jakiś czas w Heroes of the Storm znajdą się także bohaterowie z powstającego Overwatcha. Ich debiutu możemy się spodziewać jednak dopiero po premierze strzelanki. Co ciekawe, wyjątkiem od reguły dotyczącej pochodzenia bohaterów są Zagubieni Wikingowie – ich nierozłączna paczka pojawiła się w grze Lost Vikings z 1992 roku, czyli jeszcze w czasach... kiedy Blizzard nie nazywał się Blizzardem, a Silicon & Synapse.

Czemu to wszystko ma w ogóle służyć? Najprawdopodobniej pewnemu „rozmyciu” odpowiedzialności i uniknięciu sytuacji, w której słabszy gracz zostaje tak daleko z tyłu, że w żaden sposób nie może już wesprzeć swego zespołu. Prosty zabieg, ale sprawdza się fantastycznie, a co najistotniejsze – korzysta na tym atmosfera. Nie wiem, czy to zasługa wciąż „niewielkiej” popularności Heroes of the Storm, czy czegoś innego, niemniej społeczność zdaje się być o wiele mniej sfrustrowana i chwile, kiedy wszyscy wokoło wzajemnie się o coś obwiniają, trafiają się niezwykle rzadko. Sprzyja temu także z pewnością brak globalnego czatu oraz możliwość automatycznego wyciszenia wszystkich sojuszników już na początku spotkania. Wszystkie komendy można wydawać przy pomocy „pingów” i jeśli nie chcemy po prostu ryzykować trafienia na toksycznych partnerów, mamy pod ręką idealne narzędzie. W teorii decyzja o takim, a nie innym zaprojektowaniu drużynowej komunikacji nie wydaje się żadnym przełomem, ale Blizzard wyszedł w ten sposób naprzeciw potrzebom graczy, których niekończące się wyzwiska i obelgi po prostu odpychały od tytułów MOBA. Teraz mogą się cieszyć rozgrywką bez niepotrzebnego stresu i skupić na tym, co istotne – czyli jak najlepszym graniu. I za to należą się twórcom wielkie brawa.

Recenzja gry Marvel’s Spider-Man na PC - pająk master race
Recenzja gry Marvel’s Spider-Man na PC - pająk master race

Recenzja gry

Po Spider-Manie „daleko od domu” i „bez drogi do domu”, człowiek-pająk znalazł w końcu swoją drogę na Steama i Epica. I śmiga na sieci tak gładko, że Sony robi się chyba coraz lepsze w pecetowych portach swoich ekskluzywnych tytułów.

Recenzja gry Sniper Elite 5 - coraz mniej snajpera, coraz więcej Hitmana
Recenzja gry Sniper Elite 5 - coraz mniej snajpera, coraz więcej Hitmana

Recenzja gry

Karl Fairburne powraca jako snajper, spec od robienia zdjęć rentgenowskich oraz odpowiednik Agenta 47 lub Sama Fishera w czasach inwazji na Normandię. Sniper Elite 5 zmienia się bowiem coraz bardziej w pełnoprawną skradankę.

Recenzja gry Trek to Yomi - chcę więcej takich gier!
Recenzja gry Trek to Yomi - chcę więcej takich gier!

Recenzja gry

Flying Wild Hog stworzyło produkcję, nijak pasującą do wcześniejszych strzelankowych dokonań tego studia i... naprawdę dało radę. Trek to Yomi to mała, ale świetna gra, która garściami czerpie z dorobku kina samurajskiego.