Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 13 października 2013, 12:00

autor: Pawlik

Nadużywający sarkazmu geek, miłośnik siłowni i rysownik komiksowych pasków.

Cenzura w branży - za co banuje się gry

Co łączy River Raid i Call of Duty, Medal of Honor i Mass Effect, Fallout i Beyond: Dwie Dusze? Wszystkie te gry wpadły w oko cenzorów. Powody są czasami... kuriozalne.

Postal, Manhunt, The Punisher – co mają wspólnego te tytuły? Przez wyjątkowo naturalistyczne pokazywanie przemocy dostały bana w takich krajach jak Brazylia, Niemcy czy nawet Wielka Brytania. Przyznacie jednak, że da się to jeszcze jakoś zrozumieć. W końcu co kraj to obyczaj i nie wszędzie toleruje się wykorzystywanie kotów jako tłumika do broni palnej czy praktykowanie nastawiania koledze kręgosłupa za pomocą łomu bądź kija baseballowego.

Produkcje spod znaku „hentai” również posiadają pewne namiastki artystycznego dzieła nierozumianego szerzej poza granicami kraju swego pochodzenia. Zakaz sprzedaży interaktywnych przebojów typu RapeLay może mieć sens, zważywszy na jakże wymowny tytuł i opis dystrybutora, zachęcający do napastowania samotnej matki oraz dwójki jej równie bezbronnych córek. Istnieją jednak cyfrowe dzieła, którym udało się – wbrew intencji ich autorów – wzbudzić kontrowersje ze zgoła innych powodów, dla większości z nas błahych, naciąganych czy wręcz zastanawiających. Czym mogli nagrabić sobie twórcy Football Managera 2005? Jakie zakazane wersety wyśpiewuje Parappa the Rapper? I co takiego znalazło się w pierwszym Wiedźminie, że oprotestowali go amerykańscy obrońcy moralności? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Was pytania znajdziecie w poniższym tekście. O ile oczywiście nikt go wcześniej nie ocenzuruje...

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III

Fallout 3

Fallout 3

Mass Effect

Mass Effect

Mass Effect 3

Mass Effect 3

Mass Effect 2

Mass Effect 2

Call of Duty: Black Ops II

Call of Duty: Black Ops II

Medal of Honor

Medal of Honor

Homefront

Homefront

Injustice: Gods Among Us

Injustice: Gods Among Us

Kto się boi swastyki? Nazistowskie symbole w grach wideo
Kto się boi swastyki? Nazistowskie symbole w grach wideo

Hitlerowcy w grach pojawiają się już od lat 80. ubiegłego wieku, ale co ciekawe – nie zawsze towarzyszy im odpowiednia dla okresu symbolika. Postanowiliśmy się przyjrzeć zapisom prawnym, które zdołały napsuć deweloperom sporo krwi.