Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Źródło fot. pexels.com
i
Technologie 28 listopada 2022, 14:34

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Jak światłowód zmienił moje życie?

Superszybki internet światłowodowy dociera do coraz większej liczby domów i mieszkań. Co można zrobić z prędkościami rzędu kilkuset Mb/s?

Załóżmy taki, zresztą bardzo prawdopodobny, scenariusz: jesteś użytkownikiem internetu radiowego lub mobilnej usługi domowej LTE/5G – nie z wyboru, a z konieczności, bo w Twoje strony nie dotarła jeszcze technologia stacjonarna. Prędkość lubi więc „pływać”, a dodatkowo na internet mobilny nałożony jest limit. Krótko mówiąc, nie jest kolorowo, zwłaszcza gdy chcesz pograć online lub pobrać plik o rozmiarze kilkudziesięciu gigabajtów. Sieciowa rywalizacja jest utrudniona lub wręcz niemożliwa przez wysoki ping, a ściąganie trwa długie godziny, w ekstremalnych sytuacjach nawet kilka dni – gry potrafią swoje ważyć. I tak się żyje, aż nagle pojawia się możliwość podpięcia pod światłowód.

Po przesiadce z wolnego na szybki internet różnicę odczuje się już podczas wczytywania stron www, zwłaszcza tych, z dużą liczbą obrazków. Źródło: własne - Światłowód daje nowe możliwości - jak wykorzystać szybki internet - dokument - 2022-11-28
Po przesiadce z wolnego na szybki internet różnicę odczuje się już podczas wczytywania stron www, zwłaszcza tych, z dużą liczbą obrazków. Źródło: własne

Osoby, które znają tylko niestabilny internet o prędkości od kilku do kilkunastu Mb/s często w takiej sytuacji się zachłystują. Po wielu latach większej już mniejszej męki z łączem o słabych parametrach lubią przesadzić, tj. zawrzeć umowę na światłowód o prędkości nie do wykorzystania na co dzień. Oczywiście istnieją też w pełni świadomi użytkownicy, którzy mają plan na wykorzystanie łącza 1 Gb/s. Ten materiał nie powstał jednak z myślą o nich.

Sam zaliczam się do osób korzystających przez długie lata najpierw z ADSL Neostrady o zawrotnej prędkości 0,5-2 Mb/s, potem z radiówki działającej przyzwoicie tylko na początku umowy, a następnie z nielimitowanego, mobilnego internetu domowego LTE. Ten ostatni śmigał bardzo przyzwoicie, szczególnie po zainstalowaniu zewnętrznych anten. W końcu na moją wieś trafiły światłowody. Można uznać, że przesadziłem z prędkością, bo wybrałem 600 Mb/s, a z pewnością wystarczyłoby mi 300 Mb/s (różnicę odczułbym tylko, a może aż w czasie potrzebnym na pobranie plików), ale kierowałem się bardziej ceną niż prędkością – chciałem płacić za internet stacjonarny tyle, ile poprzednio za LTE i w tej cenie wyszło łącze 600 Mb/s. Abonament jest taki sam, a skok jakościowy ogromny.

Na kolejnych stronach przedstawiam to, jak światłowodowe łącze usprawnia standardowe korzystanie z internetu. Przybliżam też mniej typowe sposoby na wykorzystanie stacjonarnego połączenia. Czasami to nie wysoka prędkość, tylko stabilność decyduje o tym, że otwierają się nowe możliwości.

Sprawdźmy, co można z tym zrobić. Źródło: własne - Światłowód daje nowe możliwości - jak wykorzystać szybki internet - dokument - 2022-11-28
Sprawdźmy, co można z tym zrobić. Źródło: własne
Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Luty 2023
Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Luty 2023

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

Jaki Internet mobilny wybrać i co zużywa najwięcej danych
Jaki Internet mobilny wybrać i co zużywa najwięcej danych

Czasami jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do Internetu w domu jest korzystanie z usługi mobilnej. Niestety, nie zawsze może być ona nielimitowana. Jak poradzić sobie z ograniczeniem ilości transferowanych danych i co zużywa ich najwięcej?