filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 22 sierpnia 2022, 13:26

autor: Jan Tracz

Najgorsze filmy, które zarobiły miliony

Dziś prezentujemy dziesięć tytułów, które, choć zarobiły ogromne sumy, były po prostu słabymi filmami. Tak słabymi, że dziś niektórzy wstydzą się, że w ogóle poszli na nie do kina.

Spis treści

Transformers: Wiek zagłady

  1. Reżyser: Michael Bay
  2. Rok produkcji: 2014
  3. Ocena na Rotten Tomatoes: 17%
  4. Ocena na Metacritic: 32
  5. Box office: 1,104 miliarda
  6. Gdzie obejrzeć?: Netflix, HBO MAX

Niektóre filmy, nawet jeśli mają beznadziejnie utkaną fabułę lub bardzo idiotyczne momenty, potrafią się wybronić niektórym aspektami. Między innymi są to: efekty specjalne, zapierające dech w piersiach sceny akcji, efektowne sekwencje montażowe, epickie finałowe starcia czy design poszczególnych postaci. Jednak jeśli chodzi o film Michaela Baya, Transformers: Wiek zagłady, to żadna z powyższych rzeczy nie ratuje tego filmu. Filmu, który jest obrazą dla widza. Pozycji, która prowadzi do kinowego atawizmu.

Co dokładnie poszło tutaj nie tak? Prawdopodobnie wszystko. Scenariusz? Wygląda, jakby był pisany na kolanie. W końcu bohaterowie są irytujący, fabuła jawi się jak wymyślona przez przedszkolaka, a do tego otrzymujemy, uwaga, robotyczne dinozaury, które są następnie ujeżdżane przez naszych dobrych Transformersów.

Co więcej, film jest ewidentnie za długi: parę przemyślanych sekwencji walk dla każdego widza będzie satysfakcjonujące, ale co, jeśli twórcy serwują je w nadmiarze? To film, który próbuje osiągnąć za dużo, a finalnie nie reprezentuje sobą czegokolwiek.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej