Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 31 grudnia 2021, 13:41

autor: Karol Laska

W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie

Przez cały rok zbieraliśmy dane dotyczące growych wyborów członków naszej redakcji i w końcu przyszedł czas na podzielenie się wynikami, wnioskami oraz ciekawostkami z nimi związanymi. Oto, w co grał GOL przez ostatnie 12 miesięcy!

Końcówka każdego roku to czas wszelkich podsumowań, „topek” i innych tego typu treści – nie inaczej jest w przypadku naszego portalu. Przyszła jednak pora na coś mniej oczywistego – tekst będący czymś innym niż zbiorem gier najlepszych, najgorszych czy najbardziej oczekiwanych. Dziś opowiemy trochę więcej o nas, członkach redakcji GRYOnline.pl, i naszych growych doświadczeniach z ostatnich dwunastu miesięcy.

Przez cały 2021 rok uzupełnialiśmy w redakcyjnym gronie dość obszerny arkusz. Obszerny, bo obejmujący ostatecznie aż 570 gier i uwzględniający 33 pracowników GOL-a. Kiedy tylko ktoś z nas spędził z jakimś tytułem wystarczającą liczbę godzin, miał za zadanie zaznaczyć to w owym dokumencie. Na tej podstawie sporządziliśmy dla Was rzeczone podsumowanie. Spokojnie, nie znajdziecie w nim jedynie suchych liczb i danych. Poprosiłem moich znajomych z najróżniejszych działów naszego GOL-owego światka o parę słów komentarza. Szykujcie się więc także na masę ciekawych historii, ostrych opinii i suchych żartów – swoistą mozaikę rozmaitych wspomnień i indywidualnych zajawek.

PROŚBA DO WAS, DRODZY CZYTELNICY

To też idealny czas i miejsce, aby podzielić się z innymi własnymi odczuciami i doświadczeniami growymi związanymi z 2021 rokiem. W co pocinaliście, jak dużo i ile ostatecznie tytułów udało się Wam zaliczyć? Koniecznie wspomnijcie o tym w komentarzach – stwórzmy razem fajną przestrzeń do dyskusji!

W którą grę grało najwięcej członków redakcji?

Niekwestionowanym liderem jest Cyberpunk 2077

Można na Cyberpunka 2077 psioczyć, czasem nawet trzeba, ale nadal mówimy o RPG co najmniej dobrym od strony fabularnej i szalenie wciągającym. Ponadto wypada przeznaczyć na niego dobre kilkadziesiąt godzin, przez co nie każdy z naszych redaktorów zdążył ukończyć tę grę w grudniu 2020 roku. W związku z tym w 2021 grało w nią aż 16 z nas, a więc prawie połowa wszystkich ankietowanych (sic!). A ponownym przejściem Cyberpunka zajął się UV – sprawdził on także, czy wersja na PS4 nadal prezentuje się tak samo tragicznie. Spoiler alert: miejscami bywa nawet gorzej! Więcej przeczytacie pod tym linkiem.

Sporo osób nadrabiało także gwiezdnowojennego soulslike’a

Największym zaskoczeniem na całej liście jest chyba jednak tak wielka popularność Star Wars Jedi: Fallen Order w naszej redakcji, no bo przecież chodzi o grę z 2019 roku – co prawda faktycznie niezłą, ale na pewno nie taką, o której mówiło się w kategoriach największego hitu ostatnich lat. A tu się okazuje, że wspomniany gwiezdnowojenny soulslike uplasował się na tyle wysoko na „kupkach wstydu” naszych pracowników, że został w 2021 roku zaliczony przez 13 z nich, lądując tuż obok Cyberpunka 2077.

Nie zdziwię się, jeśli to zasługa faktu, że EA Play (w którym można znaleźć Upadły zakon) stało się elementarną częścią usługi Xbox Game Pass, a także weszło na konsole PlayStation. To jednak tylko domniemania – tak czy siak, mowa o wyniku dość nieoczekiwanym.

Dużą popularnością cieszyło się nasze rodzime The Medium

Co ciekawe, najpopularniejszą grą 2021 roku w naszej redakcji, która przy okazji została wydana w tym samym roku kalendarzowym, zostało The Medium. Można więc powiedzieć, że patriotyzm jest w nas silny, skoro nawet po nowe odsłony BF-a, Far Crya czy CoD-a sięgnęło mniej osób. To jednak bardzo dobra wiadomość – Bloober Team dał radę i stworzył najprawdopodobniej swoją najlepszą grę.

Najczęściej testowane gry w 2021 roku przez redakcję GOL-a

1. Cyberpunk 2077 – 16 graczy

2. Star Wars Jedi: Upadły zakon – 13 graczy

3. The Medium – 12 graczy

3. Assassins Creed: Valhalla – 12 graczy

5. Hades – 10 graczy

5. Mass Effect – 10 graczy

7. New World – 8 graczy

7. Red Dead Redemption 2 – 8 graczy

7. Ratchet & Clank: Rift Apart – 8 graczy

7. Wiedźmin 3: Dziki Gon – 8 graczy

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni - wybór redakcji
Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni - wybór redakcji

„Jedna, by wszystkimi rządzić. Jedna, by wszystkie odnaleźć. Jedna, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać”. Innymi słowy – wybieramy najlepszą grę osadzoną w uniwersum Władcy Pierścieni.

Najlepsze gry pierwszej połowy 2022 roku, które mogliście przegapić
Najlepsze gry pierwszej połowy 2022 roku, które mogliście przegapić

Najgłośniejsze premiery skutecznie odciągają uwagę od tych mniejszych, ale nie mniej ciekawych produkcji. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych gier, które zostały pominięte.

Najlepsze gry, które mogliście przegapić w 2021 roku
Najlepsze gry, które mogliście przegapić w 2021 roku

W oczekiwaniu na największe i te mniej spodziewane hity 2022 roku warto sprawdzić, jakie pozycje mogliśmy pominąć, zagrywając się w Forzę Horizon czy uciekając przed Lady Dimitrescu. Oto najlepsze przegapione gry 2021 roku.