Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 15 września 2021, 14:50

autor: Eklerek

Jak BitCoin i inne kryptowaluty zmieniają świat? Energetyka, ekologia i wielka polityka

Kryptowaluty to temat, który od pewnego czasu trzęsie światem technologii. Wiele osób się nimi zachwyca, ale chyba jeszcze więcej zastanawia się, jaki mają realny wpływ na nasze życie.

Kryptowaluty cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem w sieci. Wizja łatwego i szybkiego zarobku rozpala wyobraźnię internautów i jest skutecznie wspomagana przez wypowiedzi biznesowych i technologicznych celebrytów takich, jak Elon Musk czy zmarły w tym roku John McAffee. Przyjrzyjmy się im jednak w nieco bardziej analityczny sposób. Jakie są skutki funkcjonowania kryptowalut? Czy faktycznie kopalnie wirtualnych pieniędzy zużywają więcej energii elektrycznej niż Finlandia? I czy gdyby wszyscy mieszkańcy Łodzi dokonali płatności kartą płatniczą, wykorzystaliby więcej energii niż jedna transakcja w bitcoinach?

Kryptowaluty - co to jest?

Najbardziej znaną kryptowalutą jest bez wątpienia Bitcoin (BTC). Rynek ten jest jednak zróżnicowany, a w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować powstanie wielu innych projektów, które odniosły większy lub mniejszy sukces.

Miliony ludzi patrzą na te wykresy z nadzieją i trwogą. - Jak BitCoin i inne kryptowaluty zmieniają świat? Energetyka, ekologia i wielka polityka - dokument - 2021-09-15
Miliony ludzi patrzą na te wykresy z nadzieją i trwogą.

Większość z nich opiera się jednak na podobnej filozofii, co BTC, czyli na architekturze blockchain i algorytmie Proof-of-Work (PoW). Wymaga to przeprowadzenia skomplikowanych obliczeń, by stworzyć (wydobyć) nową jednostkę danej waluty. Takie działania wymagają wydajnego sprzętu (obecnie przede wszystkim kart graficznych) oraz sporo energii elektrycznej.

Czym jednak jest kryptowaluta? Jan Lansky, naukowiec z Czech, proponuje sześć warunków, które muszą zostać spełnione, by można było nazwać dany produkt kryptowalutą:

  1. System nie wymaga centralnej instytucji, a zarządzenie odbywa się w sposób zdecentralizowany.
  2. System monitoruje jednostki i ich własność.
  3. System definiuje, czy nowe jednostki mogą być tworzone. Jeżeli tak, system definiuje warunki ich tworzenia i warunki przypisania ich własności.
  4. Własność jednostek kryptowaluty jest potwierdzana w sposób kryptograficzny.
  5. System pozwala na przeprowadzanie transakcji, w których następuje zmiana własności jednostek kryptowaluty. Potwierdzenie transakcji może być wydane jedynie przez nowego właściciela jednostek.
  6. W przypadku jednoczesnego wprowadzenia dwóch różnych instrukcji zmiany właściciela tych samych jednostek, system wykonuje co najwyżej jedną z nich.

Popularne kryptowaluty

Obecnie funkcjonuje co najmniej kilkanaście dużych systemów, a niektóre z nich doczekały się forków, czyli rozgałęzień. W ramach tych forków powstają poboczne projekty, rozwijające się od pewnego momentu odmiennie od „głównej” wersji, jak na przykład Bitcoin i Bitcoin Cash (BCH). Do najbardziej rozpoznawalnych można jednak zaliczyć m.in.:

  1. Bitcoin (BTC) – można powiedzieć, że już klasyk. Powstał w 2009 roku i dzierży miano pierwszej, największej i najlepiej rozpoznawalnej kryptowaluty. Dla wielu osób jest wręcz jej synonimem. Wartość wszystkich bitcoinów, to w lipcu 2021 roku ponad 2,3 biliona złotych, choć trzeba wziąć poprawkę na to, iż jego kurs może się dość dynamicznie zmieniać.
  2. Dogecoin (DOGE, XDG) – kryptowaluta wywodząca się od mema „Doge” prezentującego psa rasy Shiba-inu. Brzmi jak żart? Być może, ale warty ponad 500 miliardów złotych.
  3. Ethereum (ETH) – druga największa kryptowaluta po BTC.
  4. Chia (XCH) – stosunkowo nowy gracz na rynku, wykorzystujący miejsce na dysku zamiast skomplikowanych obliczeń. Wiadomości o drożejących dyskach przez kryptowaluty? Tak, to „zasługa” Chia.

W teorii wszystko to wydaje się proste, ale ostatecznie kryptowaluty zmieniły naszą rzeczywistość w sposób, którego na samym początku ich istnienia nikt się nie spodziewał. W jaki? Czytajcie dalej.

Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?
Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?

O technologii blockchain słyszał już niemal każdy – kojarzy się ją z kryptowalutami. To jedna strona medalu, bowiem po drugiej są tokeny NFT, które mogą stać się przyszłością gier, zwłaszcza tych sieciowych. Kto bowiem nie chciałby zarabiać na graniu?