Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 12 września 2021, 09:30

autor: PŁK

10 scen ze Star Wars, o których wolelibyśmy zapomnieć

Gwiezdne wojny to cykl filmów, który od kilkudziesięciu lat rozbudza wyobraźnię fanów na całym świecie. Nawet tak kultowym seriom (a konkretnie: ich twórcom) zdarzają się jednak wpadki w postaci scen, których widzowie woleliby nigdy nie ujrzeć.

Kontrolowanie umysłów? Potrzymaj mi ardees

  1. Która odsłona sagi: Przebudzenie Mocy
  2. Postacie, których dotyczy ta sytuacja: Rey i losowy szturmowiec

Trylogia sequeli Gwiezdnych wojen Disneya przyzwyczaiła nas do tego, że głównym bohaterom – zazwyczaj – wszystko się udaje. Wyjątkiem od tej reguły nie jest Rey. Walka wręcz? Niesamowite umiejętności. Pilotowanie myśliwca? Proszę bardzo. Użycie jednej z najbardziej skomplikowanych technik kontrolowania Mocy Jedi zaraz po dowiedzeniu się, że w ogóle dysponuje się tą Mocą? Jasne.

Wszystko zaczęło się w Przebudzeniu Mocy, w którym Rey umiała odeprzeć „atak” Kylo Rena na jej umysł i sama odczytać jego myśli. Następnie potrafiła przejąć kontrolę nad biednym szturmowcem (w którego wcielał się zresztą Daniel Craig) i zmusić go, by ją uwolnił. I o ile jestem w stanie sobie wyobrazić tę pierwszą sytuację jako instynktowne użycie Mocy, swego rodzaju mechanizm obronny, który zadziałał, gdy Rey była zagrożona, o tyle zupełnie nie przekonuje mnie to, że ktoś bez żadnego treningu może posługiwać się sztuczkami umysłu na tym poziomie. Tylko najbardziej doświadczeni mistrzowie Jedi, tacy jak chociażby Obi-Wan Kenobi, byli w stanie dokonywać podobnych rzeczy.

Jak to powinno wyglądać?

Szczerze mówiąc: nie wiem, w jaki sposób inaczej Rey mogła uwolnić się z metalowych kajdan. Możliwe, że twórcy najpierw uwięzili ją na papierze, potem zaś pomyśleli, że trzeba ją stamtąd jakoś wydostać. I powstało takie niezgrabne odstępstwo od zasad uniwersum.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,4%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,7%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,9%
Zobacz inne ankiety