futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 18 sierpnia 2023, 15:32

Najlepsze laptopy gamingowe. Ranking 2023

Przenośny i do tego potężny? Laptop gamingowy wcale nie musi być wielką, huczącą skrzynią, którą ciężko wcisnąć pod biurko, a co dopiero do samochodu. Wybraliśmy modele, które powinny zadowolić wymagających graczy.

Choć komputer prawdziwego gracza kojarzy nam się z wielką skrzynią, oświetleniem RGB i zestawem równie barwnych, gamingowych urządzeń peryferyjnych, to w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Taki sprzęt może być niezbyt wielki i w stu procentach przenośny. Krótko mówiąc… może być laptopem. Oto kilka przykładów przenośnych pecetów dla gracza, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w 2023 roku.

Na początek powiedzmy sobie otwarcie jedną rzecz – laptop, choćby i nie wiem jak dobry, nie dorówna stacjonarnemu komputerowi, który posiada tak samo (lub podobnie) nazwane podzespoły. Niestety, ograniczeń wynikających z praw fizyki, a przede wszystkim przyjmowanych przez producenta, sztywnych limitów zużycia energii, nie da się obejść bez kompromisów. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednio wyposażony i skonfigurowany sprzęt tego typu poradzi sobie z każdą, nawet najbardziej wymagającą współczesną produkcją, więc bez najmniejszych wątpliwości w stu procentach sprawdzi się jako komputer gracza – i to nawet gracza wymagającego.

Oczywiście, za taki luksus trzeba będzie słono zapłacić – przykładowo laptop z kartą graficzną RTX 4080 potrafi kosztować około 12-24 tys. złotych, czyli… znacznie więcej niż pecet ze stacjonarną wersją tego układu. Ceny laptopów, które zobaczycie na kolejnych stronach, da się jednak często obniżyć, wybierając mniejszy dysk i redukując pojemność pamięci RAM. Oczywiście działa to również w drugą stronę.

AKTUALIZACJA 2023 SIERPIEŃ

Nowa generacja kart Nvidii, RTX 4000 na dobre rozgościła się w laptopach. Poza mobilnym modelem RTX 4070, który oferuje znakomitą efektywność energetyczną, ale tylko do pewnego poziomu, resztę kart z serii należy uznać za bardzo udane konstrukcje. Asem w rękawie jest też robiące ogromną różnicę DLSS 3. W związku z tym nasze zestawienie zostało zalane przez komputery przenośne z RTX-em 4060, 4080 i 4090, ale nie zabrakło też propozycji z urządzeniami poprzedniej generacji, zwłaszcza w tańszych kategoriach. Zaktualizowaniem tekstu zajął się Mateusz „rassi” Ługowik.

Wybierając laptopa do gier w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego układ graficzny, ponieważ w znakomitej większości przypadków to właśnie on decyduje o tym, jak sprawnie działają poszczególne tytuły. Kolejną rzeczą, którą warto mieć na uwadze jest procesor oraz czas pracy na baterii – ostatecznie, nie po to kupujemy przenośny komputer, by cały czas był podpięty do kabla zasilającego, prawda?

LAPTOP GAMINGOWY DO 3000 ZŁ

Podjęliśmy próbę znalezienia modeli do trzech tysięcy złotych. Trudno się jednak oszukiwać. Przy obecnych cenach możemy mówić albo o gamingowym, albo do 3000 zł. Za te pieniądze znajdziemy albo modele z kartami zintegrowanymi, albo z niskobudżetowymi modelami, które oczywiście poradzą sobie z szeregiem gier, ale nie tych najnowszych, nie w wysokiej jakości obrazu mogą szybko stać się przestarzałe. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zacząć od wyższego pułapu.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

Pisanie ma we krwi, zawsze lubił dłuższe formy wypowiedzi. Swoimi przemyśleniami na temat gier dzielił się na różnych grupach tematycznych i zarywał noce dyskutując z kuzynem o nowościach w każdej kolejnej FIF-ie. Z wykształcenia prawnik, ale miłość do sprzętu komputerowego i gier zaciągnęła go do GOL-a, gdzie pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce. Obecnie redaguje i nadzoruje działanie newsroomu technologicznego. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową FIF-ę i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

Złóż własnego laptopa - konfiguracja i personalizacja notebooka
Złóż własnego laptopa - konfiguracja i personalizacja notebooka

Zakup wymarzonego komputera do gier to obecnie ekstremalnie trudne zadanie. Ciężkiej sytuacji na świecie zdaje się jednak opierać rynek laptopów gamingowych. Sprawdzamy, czy możliwe jest skonfigurowanie własnego, idealnego notebooka do gier.

Na laptopie z GeForce RTX można nie tylko grać
Na laptopie z GeForce RTX można nie tylko grać

Laptopa z mocną kartą graficzną kupujemy przede wszystkim z myślą o graniu. W końcu do tego służą wydajne GPU. Ale czy aby na pewno? Czy takiego laptopa można użyć również do innych celów? Sprawdźmy!