Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 2 lutego 2022, 12:42

Najlepsze laptopy gamingowe | Ranking 2022

Przenośny i do tego potężny? Laptop gamingowy wcale nie musi być wielką, huczącą skrzynią, którą ciężko wcisnąć pod biurko, a co dopiero do samochodu. Wybraliśmy modele, które powinny zadowolić wymagających graczy.

Choć komputer prawdziwego gracza kojarzy nam się z wielką skrzynią, oświetleniem RGB i zestawem równie barwnych, gamingowych urządzeń peryferyjnych, to w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Taki sprzęt może być niezbyt wielki i w stu procentach przenośny. Krótko mówiąc… może być laptopem. Oto kilka przykładów przenośnych pecetów dla gracza, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w 2022 roku.

Na początek powiedzmy sobie otwarcie jedną rzecz – laptop, choćby i nie wiem jak dobry, nie dorówna stacjonarnemu komputerowi, który posiada tak samo (lub podobnie) nazwane podzespoły. Niestety, ograniczeń wynikających z praw fizyki, a przede wszystkim przyjmowanych przez producenta, sztywnych limitów zużycia energii, nie da się obejść bez kompromisów. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednio wyposażony i skonfigurowany sprzęt tego typu poradzi sobie z każdą, nawet najbardziej wymagającą współczesną produkcją, więc bez najmniejszych wątpliwości w stu procentach sprawdzi się jako komputer gracza – i to nawet gracza wymagającego.

Oczywiście, za taki luksus trzeba będzie słono zapłacić – przykładowo laptop z kartą graficzną RTX 3080 potrafi kosztować około 10-15 tys. złotych, czyli… mniej więcej tyle, co pecet ze stacjonarną wersją tego układu. To rzecz jasna efekt obecnej sytuacji na rynku i drastycznych podwyżek, których jesteśmy świadkami – normalnie komputer przenośny wypadałby w podobnym porównaniu zauważalnie gorzej. Dożyliśmy jednak dziwnych czasów, w których gamingowy laptop może być sprzętem o cenie podobnej do tradycyjnego peceta, a do tego często znacznie łatwiejszym do kupienia.

Wybierając laptopa do gier w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego układ graficzny, ponieważ w znakomitej większości przypadków to właśnie on decyduje o tym, jak sprawnie działają poszczególne tytuły. Kolejną rzeczą, którą warto mieć na uwadze jest procesor oraz czas pracy na baterii – ostatecznie, nie po to kupujemy przenośny komputer, by cały czas był podpięty do kabla zasilającego, prawda?

LAPTOP GAMINGOWY DO 3000 ZŁ

Podjęliśmy próbę znalezienia modeli do trzech tysięcy złotych. Trudno się jednak oszukiwać. Przy obecnych cenach możemy mówić albo o gamingowym, albo do 3000 zł. Za te pieniądze znajdziemy albo modele z kartami zintegrowanymi, albo z niskobudżetowymi modelami, które oczywiście poradzą sobie z szeregiem gier, ale nie tych najnowszych, nie w wysokiej jakości obrazu mogą szybko stać się przestarzałe. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zacząć od wyższego pułapu.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

Pisanie ma we krwi, zawsze lubił dłuższe formy wypowiedzi. Swoimi przemyśleniami na temat gier dzielił się na różnych grupach tematycznych i zarywał noce dyskutując z kuzynem o nowościach w każdej kolejnej FIF-ie. Z wykształcenia prawnik, ale miłość do sprzętu komputerowego i gier zaciągnęła go do GOL-a, gdzie pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce. Obecnie redaguje i nadzoruje działanie newsroomu technologicznego. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową FIF-ę i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

Złóż własnego laptopa - konfiguracja i personalizacja notebooka
Złóż własnego laptopa - konfiguracja i personalizacja notebooka

Zakup wymarzonego komputera do gier to obecnie ekstremalnie trudne zadanie. Ciężkiej sytuacji na świecie zdaje się jednak opierać rynek laptopów gamingowych. Sprawdzamy, czy możliwe jest skonfigurowanie własnego, idealnego notebooka do gier.

Na laptopie z GeForce RTX można nie tylko grać
Na laptopie z GeForce RTX można nie tylko grać

Laptopa z mocną kartą graficzną kupujemy przede wszystkim z myślą o graniu. W końcu do tego służą wydajne GPU. Ale czy aby na pewno? Czy takiego laptopa można użyć również do innych celów? Sprawdźmy!