Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 21 kwietnia 2021, 14:53

autor: Ramzes

Lepiej kilka monitorów 16:9 czy jeden ultrawide 21:9?

Wyobraź sobie, że chcesz przeznaczyć ok. 2000 zł na monitor. W tej cenie możesz kupić kolosa ultrawide 4K albo trzy „zwykłe” monitory 16:9 Full HD. Co lepsze? Która opcja bardziej nada się do gier, a która do pracy? Sprawdzamy!

Część osób podczas zakupu monitora ultrapanoramicznego zastanawia się też nad alternatywą w postaci trzech mniejszych oraz tańszych wyświetlaczy. Zanim sięgniesz do portfela, niezależnie od tego, czy posiadasz miejsce na biurku, warto przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań. A zatem co lepsze? Trzy mniejsze monitory 16:9, czy jeden większy ultrawide 21:9?

Format 21:9 jest nieco szerszy niż 16:9. Daje to wrażenie większej immersji i radości z użytkowania monitora podczas grania czy oglądania filmów. - Lepiej kilka monitorów 16:9 czy jeden ultrawide 21:9? - dokument - 2021-04-21
Format 21:9 jest nieco szerszy niż 16:9. Daje to wrażenie większej immersji i radości z użytkowania monitora podczas grania czy oglądania filmów.

Nie będzie to może najlepsza analogia, ale wyobraźcie sobie chęć kupna nowego samochodu, który musi spełniać wszystkie wasze wymogi. Ma być szybki na asfaltowej drodze, ale też zabrać was w góry, nad jezioro i musi zmieścić się na małym miejscu parkingowym pod domem. Ciężko będzie więc wydać kasę na wielkiego SUV-a, ale też wcale nie widzi wam się jej wydawać na trzy gorszej jakości auta. Dokładnie przed tym samym dylematem stają niedoszli użytkownicy monitorów ultrawide. Lepsza jedna duża, wysokiej jakości ultrapanorama, czy może trzy gorszej jakości wyświetlacze?

Oprócz pieniędzy, najważniejszym aspektem podczas decydowania się na jedno z tych rozwiązań jest zadanie sobie pytania – do czego mi jest to potrzebne? Jeden monitor ultrapanoramiczny zwiększy immersje płynącą z gier komputerowych – nie dość, że granie w formacie 21:9 wygląda niesamowicie, to rozszerzając pole widzenia daje przewagę nad przeciwnikiem po drugiej stronie ekranu. Jednak użytkownicy trzech monitorów mogą w dowolnej chwili ustawić dodatkowe wyświetlacze w pozycji im odpowiadającej – jeden na grę, drugi na chat podczas streamu, a trzeci na tekst, pracę z kodem, czy film. Trzy monitory będą zatem bardziej uniwersalne niż jeden.

Szersze monitory ultrawide można dzielić na mniejsze strefy, aby wykorzystać pełną szerokość ekranu. - Lepiej kilka monitorów 16:9 czy jeden ultrawide 21:9? - dokument - 2021-04-21
Szersze monitory ultrawide można dzielić na mniejsze strefy, aby wykorzystać pełną szerokość ekranu.

Monitor AOC CU34G2X może być Twój za 2099 złotych

Nikogo nie powinno zaskoczyć stwierdzenie, że oba proponowane rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Jeden monitor ultrawide zajmie zdecydowanie mniej miejsca na biurku niż trzy wyświetlacze. To jest największy problem podczas zakupu. Nie licząc monitorów o znacznie większej przekątnej ekranu, jeden będzie zajmował dużo mniej miejsca niż trzy, a na dodatek schludniej się prezentuje. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by kupić trzy mniejsze monitory, w taki sposób, żeby suma ich rozmiarów odpowiadała temu co możesz znaleźć w interesującej cię ultrapanoramie. Czy jesteś jednak gotowy, by poświęcić immersję płynącą z posiadania jednego większego wyświetlacza?

Kolejną zaletą ultrapanoram jest wygląd i brak denerwujących ramek. Łączenie trzech monitorów w jeden wielki wyświetlacz zawsze będzie wiązało się z problemami w miejscu ich łączenia. Oczywiście istnieją gry, w których jest to nawet zaleta - szczególnie w symulatorach samochodowych czy lotniczych, bo wzrok skupiający się na przednim panelu oraz efekt widzenia peryferyjnego po bokach niweluje wrażenie przeszkadzających ramek. Niektórzy miłośnicy symulatorów idą nawet o krok dalej, budując stacje złożone z wielu monitorów w połączeniu z ekranami ultrawide. Na rynku dodatkowo pojawiają się gadżety pomagające w pozbywaniu się ramek w miejscach łączenia wyświetlaczy, na przykład ASUS Bezel Free Kit. Produkt z tworzywa sztucznego korzysta z efektu załamania światła dzięki ułożeniu małych struktur odbijających promienie w środku. Żadnej tu magii oczywiście nie ma i jest raczej zwykłą iluzją optyczną, ale przynajmniej działa – chociaż wymogi idealnego ułożenia monitorów (pod określonym kątem) oraz cena na poziomie 500 zł za dwa kawałki plastiku nie napawają szczególnym optymizmem.

Lepsza ultrapanorama czy trzy „zwykłe” monitory? Zależy jak dla kogo, ale ultrawide w grach jest absolutnie genialne. - Lepiej kilka monitorów 16:9 czy jeden ultrawide 21:9? - dokument - 2021-04-21
Lepsza ultrapanorama czy trzy „zwykłe” monitory? Zależy jak dla kogo, ale ultrawide w grach jest absolutnie genialne.

Skoro już jesteśmy przy ramkach w przypadku trzech monitorów, trzeba również wspomnieć o tym, że jest to zarówno wada jak i zaleta. Właśnie dzięki temu, że są to trzy monitory, będziesz w stanie ułożyć je jak chcesz, gdzie chcesz i wyświetlać na nich dowolny obraz, odrębny od tego co widzisz na kolejnych dwóch ekranach. W przeciwieństwie do jednej ultrapanoramy, nawet ze strefowym wyświetlaniem obrazu (picture by picture), na każdym z monitorów możesz wyświetlać dowolną rzecz, której aktualnie potrzebujesz. Chcesz na pionowo ustawionym monitorze czytać czat podczas streamowania rozgrywki do sieci? A może programować czy pisać tekst? Słowo, którego tu szukamy to „uniwersalność”. Ta przemawia za zestawem trzech ekranów 16:9.

Czy tani monitor może się równać z 4K 21:9?

Jak niektórzy mogą zauważyć, ustalony przez nas budżet na poziomie 2000 zł wcale nie jest optymalny podczas wyboru trzech monitorów. Dobrej jakości ekran Full HD o niewielkich ramkach, z wysokim odświeżaniem i dokładnym odwzorowaniem kolorów to dziś koszt około 1000 zł. Trzy takie dadzą nam więc zdecydowanie wyższą kwotę niż jedna, także znakomitej jakości ultrapanorama. Musicie więc zdecydować, czy zalety korzystania z trzech monitorów będą warte dopłaty do lepszej jakości wyświetlaczy albo zdecydować się na nieco słabsze matryce.

Bohaterami naszego artykułu zostały ekrany: AOC CU34G2X oraz trzy sztuki AOC G2590VXQ. Testowany przez nas monitor ultrawide kosztuje ok. 2100 zł, jego przekątna liczy 34 cale. Może pochwalić się matrycą VA o odświeżaniu 144Hz. W podobnym budżecie zdobiliśmy trzy stosunkowo tanie (ok. 650 zł) ekrany o przekątnej 24,5 cala, rozdzielczości 1920x1080 oraz matrycą TN z odświeżaniem 75Hz. Ich łączna powierzchnia robocza będzie większa niż testowanego monitora ultrawide, ale jakość wyświetlanego obrazu będzie tu zauważalnie gorsza.

Porządny monitor nie musi być drogi, AOC G2590VXQ za 643 złote

Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9
Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9

Jak dobrze wypada kinowy format 21:9 w grach komputerowych? Jak dużo wydajności i mocy obliczeniowej może nas kosztować granie przy tak szerokim ekranie w porównaniu do „standardowych” 16:9?

Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9
Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9

Nieistotne, czy przy komputerze będziemy częściej relaksować się w ulubionej grze, czy też będziemy pracować – monitor ultrawide znacznie zwiększy nasz komfort w porównaniu z ekranem o proporcjach 16:9.