Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 17 grudnia 2020, 14:51

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Najlepsze gry na PS5 - polecamy nowe gry na PlayStation 5

Trudno znaleźć konsolę PS5 w sklepach, trudno o nowe gry wykorzystujące w pełni jej moc. Z nadzieją na poprawę obu sytuacji rozpoczynamy zestawienie najlepszych tytułów, jakie szczęśliwcy mogą już ogrywać na PlayStation 5.

Start nowej generacji konsol, która oficjalnie rozpoczęła się w listopadzie 2020 roku, przynosi te same obrazki co poprzednio premiera PS4 i Xboksa One. Kupujemy nowy sprzęt, płacimy niemało za większą moc, za obietnicę next-genowych doznań, ale generalnie nic z tego nie da się jeszcze poczuć. Do wypróbowania są nieliczne nowe tytuły przystosowane do najnowszych maszyn, ale żaden z nich nie wygląda jakoś szczególnie „next-genowo”, zwłaszcza w porównaniu z wybiegającymi od dawna naprzód wersjami pecetowymi. Jeszcze rzadsze przypadki to produkcje powstałe wyłącznie na nowe platformy.

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Deweloperzy dopiero uczą się wykorzystywać potencjał nowych urządzeń i nie mieli jeszcze szczególnie dużo czasu, by zapoznać się z ich działaniem oraz możliwościami. Inna sprawa to „cross-genowość” i zwyczaj przygotowywania wersji także na starszą generację, co jest oczywistym posunięciem przy porównaniu liczby posiadaczy nowej i starej konsoli. Wszystko to powoduje, że na naprawdę next-genowe tytuły jeszcze sobie poczekamy. Póki co możemy natomiast wyróżnić parę pozycji, które na nowej odsłonie PlayStation wyglądają i działają zauważalnie lepiej lub nie mają swojej wersji na PS4. Innymi słowy: to jedynie dla nich warto na razie polować na PS5 w sklepach.

NAJLEPSZE GRY DLA PS5, A NIE TE, W KTÓRE MOŻNA ZAGRAĆ NA PS5

W naszym zestawieniu nie skupialiśmy się na najlepszych grach, w jakie można zagrać na PlayStation 5, bo w związku ze wsteczną kompatybilnością musielibyśmy siłą rzeczy powtórzyć topkę z PS4. Wybraliśmy takie tytuły, które przygotowano specjalnie z myślą o PS5, i są to naprawdę warte uwagi pozycje lub cross-genowe produkcje, które w swojej wersji na PS5 znacznie różnią się na plus od wydań na PS4.

Lista na razie jest krótka, ale będzie aktualizowana wraz z pojawianiem się kolejnych ciekawych propozycji.

Jeśli szukasz po prostu najlepszych gier na PS4, w które też przecież można zagrać na PS5, to znajdziesz je tutaj:

  1. Najlepsze gry na PS4 - 17 świetnych gier na PlayStation 4
  2. Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Astro’s Playroom

  1. Premiera: 12 listopada 2020
  2. Producent: Sony Interactive Entertainment
  3. Gatunek: platformówka 3D

Niby niepozorna, dziecinna i na pierwszy rzut oka lekceważona przez wielu „pro” graczy – tymczasem sympatyczna platformówka Astro’s Playroom okazała się ciekawą, nietuzinkową pozycją nawet dla starych wyjadaczy. Gra jest przede wszystkim darmowa, w komplecie z konsolą wgrana razem z systemem, więc odpada dodatkowy zakup. Poza tym twórcy z Sony zrobili z niej prawdziwą wizytówkę swojej najciekawszej innowacji w PS5, czyli kontrolera DualSense. Sterowanie małym robotem z jetpackiem w kolorowych, trójwymiarowych lokacjach niby niczym się nie wyróżnia, ale to właśnie technologia zawarta w nowym padzie robi tu totalną rewolucję.

Dzięki małym silniczkom w triggerach i sprytnie skonstruowanemu sprzężeniu zwrotnemu nie mamy wątpliwości, kiedy robocik Astro chodzi po piasku, kiedy ślizga się po śniegu lub wchodzi do wody. Odczucia są tak przekonujące, że można to stwierdzić niemal z zamkniętymi oczami. A na dodatek poziomy okazują się pełne easter eggów i nawiązań do kultowych gier na poprzednie edycje sprzętu Sony. To prawdziwy hołd i dla fanów, i dla najnowszej technologii.

  1. Więcej o grze Astro’s Playroom

 

Assassin's Creed: Valhalla

Assassin's Creed: Valhalla

Call of Duty: Black Ops - Cold War

Call of Duty: Black Ops - Cold War

Marvel's Spider-Man: Miles Morales

Marvel's Spider-Man: Miles Morales

Demon's Souls

Demon's Souls

Astro's Playroom

Astro's Playroom

Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!
Najlepsze gry na wyłączność na PS4 - exclusive'y, które musisz znać!

Exy, exclusive’y, gry na wyłączność. To one często determinują, jaki sprzęt do grania kupimy. W tej generacji zdecydowanie najwięcej ciekawych tytułów tego typu zaoferowało Sony – a my wybraliśmy najlepsze z nich.

Najlepsze gry na pożegnanie PS4
Najlepsze gry na pożegnanie PS4

Pod koniec 2020 roku przywitamy nową generację konsol, czyli PS5 i nowego Xboksa. W związku z tym nadchodzące miesiące będą należeć do ostatnich, w których na rynku pojawiają się jeszcze nowe pozycje na PS4.