Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 7 października 2020, 19:50

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

4 mafiosów, którzy mogą być inspiracją dla twórców Mafii 4

Po Mafii: Edycji Ostatecznej chętnie byśmy zagrali w jeszcze jedną, równie dobrą grę o gangsterach. Twórcy z Hangar 13 mają szansę wyprzedzić GTA 6 i stworzyć interesującą Mafię 4. A inspiracji fabularnych jest aż nadto.

Niedawna premiera Mafii: Edycji Ostatecznej, czyli remake’u kultowej pierwszej części serii z 2002 roku, nie tylko przywołała miłe wspomnienia. Dzięki odświeżeniu trylogii również młodsi gracze mogą w końcu zapoznać się z nią w całości. Jednocześnie studio Hangar 13 jako tako zatarło złe wrażenia po niezbyt udanej „trójce” – i otworzyło sobie na oścież furtkę do dalszego rozwijania tej marki. Czy faktycznie mamy do czynienia z przemyślaną strategią przygotowywania gruntu pod zmierzającą potencjalnie na next-geny Mafię 4?

Udany remake pierwszej Mafii rozbudził w nas apetyt na kolejną grę w gangsterskich klimatach. - 4 mafiosów, którzy mogliby być inspiracją dla twórców Mafii 4 - dokument - 2020-10-07
Udany remake pierwszej Mafii rozbudził w nas apetyt na kolejną grę w gangsterskich klimatach.

Z wypowiedzi twórców wynika, że zespół Hangar 13 pracuje już nad nowym, niezapowiedzianym projektem, który w jakiś sposób łączy się z Edycją Ostateczną „jedynki” i Mafią 3. Przysłowiowej oliwy do ognia dolewa też odkrycie z najnowszej gry. Wspomniano w niej o gangsterach z dwóch nowych metropolii, niezwiązanych wcześniej z uniwersum serii: Hawany i Los Ondas. Ta ostatnia pasuje do zapoczątkowanej w 2002 roku tradycji nadawania fikcyjnych nazw miastom opartym na prawdziwych lokacjach – niewątpliwie chodzi tu o Los Angeles. Czyżby właśnie w te rejony miała nas zabrać czwarta część cyklu?

Dzięki wspomnieniom Daniela Vavry, twórcy oryginalnej Mafii: The City of Lost Heaven, mogliśmy ostatnio poznać szczegóły niezrealizowanego scenariusza dla „trójki”. Fabuła miała się w niej obracać się wokół losów dwóch protagonistów: gangstera i stróża prawa. Hangar 13 mogłoby powrócić do takiej koncepcji w swojej nowej produkcji, a zważywszy na nieustającą ciszę w temacie GTA VI ze strony Rockstar Games (która raczej nie zostanie prędko przerwana), premiera „mafijnego” sandboksa na nowe konsole z pewnością wywołałaby niemałe poruszenie. To musi być kusząca perspektywa dla firmy 2K Games, która wydaje omawianą serię.

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej wskazówki dotyczące miast, niezrealizowany scenariusz czy nawiązania do filmów w pierwszej części, pokusiliśmy się o małe wróżenie z fusów. Sprawdźmy, na jakich znanych postaciach można by oprzeć głównego bohatera (lub bohaterów) Mafii 4.

Znajdźka w Edycji Ostatecznej dość wyraźnie kojarzy się z postacią prawdziwego gangstera Bugsy’ego. - 4 mafiosów, którzy mogliby być inspiracją dla twórców Mafii 4 - dokument - 2020-10-07
Znajdźka w Edycji Ostatecznej dość wyraźnie kojarzy się z postacią prawdziwego gangstera Bugsy’ego.

Bugsy Siegel – gangsterska gwiazda Hollywood

Wzmianka o mieście Los Ondas, czyli najprawdopodobniej Los Angeles, przywodzi na myśl osobę Benjamina Siegela, znanego bardziej jako „Bugsy”. Podobnie jak Tommy Angelo, działał w czasach prohibicji w USA, a po jej zniesieniu zajął się głównie czerpaniem zysków z hazardu. Choć pochodził z Nowego Jorku, przeniósł się do Kalifornii, by ostatecznie zamieszkać w rezydencji w Beverly Hills. Bugsy szybko podporządkował sobie całą metropolię, przejmując kontrolę nad nielegalnymi interesami i utrzymując dobre stosunki z wpływowymi politykami, prawnikami czy biznesmenami.

Gangster zasłynął również z tego, że chętnie przyjmowano go na salonach u gwiazd Hollywood. Utrzymywał bliskie kontakty z szefami największych wytwórni i aktorskimi sławami lat 40. Nie interesowały go jednak tylko błyski fleszy. Bugsy miał w garści lokalne związki zawodowe i prowokował strajki w branży filmowej – tym sposobem zmuszał studia do płacenia mu, by prace mogły ruszyć dalej. Oprócz Los Angeles, Bugsy działał także w Las Vegas, gdzie zarządzał jednymi z pierwszych działających tam kasyn. Sfinansował ukończenie budowy hotelu Flamingo, ale prace szły opornie i inwestycja zaczęła się zwracać dopiero po kilku miesiącach.

Bugsy został zastrzelony w czerwcu 1947 roku, niedługo po ponownym otwarciu hotelu, gdy odpoczywał w swoim domu w Beverly Hills. Jedna z teorii głosi, że wyrok na niego zapadł rok wcześniej, na wielkim zebraniu szefów Cosa Nostry w Hawanie, a powodem były nadmierne wydatki Bugsy’ego i domniemane przywłaszczenie mafijnych funduszy.

W postać Bugsy’ego brawurowo wcielił się aktor Warren Beatty w filmie z 1991 roku. Źródło: IMDb - 4 mafiosów, którzy mogliby być inspiracją dla twórców Mafii 4 - dokument - 2020-10-07
W postać Bugsy’ego brawurowo wcielił się aktor Warren Beatty w filmie z 1991 roku. Źródło: IMDb

Biografia gangstera niemal idealnie pokrywa się z opisem postaci Louiego Romeo, na który możemy trafić wśród znajdziek w Mafii: Edycji Ostatecznej. On również związany był z hazardem i śmietanką towarzyską Hollywood, do tego „zarządzał związkami zawodowymi i szantażował szefów studiów filmowych”. Wypisz, wymaluj – Bugsy. Wykorzystanie etapów z jego życiorysu nie musiałoby oznaczać cofnięcia się do lat 40. XX wieku. Mafia zawsze luźno bazowała na wszelkich materiałach źródłowych i nasz bohater mógłby funkcjonować w zupełnie innej epoce.

Mafia: Edycja Ostateczna

Mafia: Edycja Ostateczna

Mafia III

Mafia III

Mafia III: Edycja Ostateczna

Mafia III: Edycja Ostateczna

Trylogia Mafia

Trylogia Mafia

Mafie, których nie było – pan Vavra przesyła pozdrowienia
Mafie, których nie było – pan Vavra przesyła pozdrowienia

Po premierze Mafii: Edycji Ostatecznej ze snu zimowego obudził się Daniel Vávra, który nie tylko wypowiada się na temat tego remake’u, ale dostarcza ciekawych informacji o kolejnych odsłonach serii, i to takich, które dotąd nie ujrzały światła dziennego.

Ile prawdy o mafii jest w Mafii? Analizujemy Definitive Edition
Ile prawdy o mafii jest w Mafii? Analizujemy Definitive Edition

Fabuła gry Mafia: Definitive Edition nie jest oparta na faktach w takim stopniu jak choćby GTA: San Andreas, ale mocno nawiązuje do kilku autentycznych wątków i znanych filmów. Sprawdziliśmy, ile prawdy o amerykańskiej mafii zawarto w czeskiej Mafii.

Gangsterski kult – 7 rzeczy, za które pokochaliśmy pierwszą Mafię
Gangsterski kult – 7 rzeczy, za które pokochaliśmy pierwszą Mafię

Minęło półtorej dekady, a pierwsza Mafia wciąż pozostaje pod pewnymi względami niedościgniona. Oto siedem powodów, dla których ją pokochaliśmy.