Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 12 sierpnia 2020, 10:00

autor: rassi

Dlaczego lepiej będzie kupić PS5 Digital Edition

PS5 Digital Edition to jeden z dwóch wariantów, jakie pojawią się na premierę nowej generacji konsoli Sony. Xbox Series X na razie został zapowiedziany jedynie w wersji z napędem. Microsoft zrezygnował z niego w przeszłości, przy Xbox One S All-Digital. D

W moim komputerze już od dawana nie korzystam z napędu płyt CD/DVD. Jest on co prawda obecny, ale nawet nie wiem, czy działa, bo przez lata nie wysuwałem tacki. W nowym zestawie z całą pewnością go zabraknie. Powód? Oczywiście cyfrowe wersje gier. Ostatni raz pudełko kupiłem przy okazji premiery GTA 5. Było to 5 lat temu. Konsolowcy, którzy nie kolekcjonują fizycznych wydań, powinni pójść tą samą drogą i zdecydować się na zakup konsoli nowej generacji pozbawionej czytnika Ultra HD Blu-ray. Jego brak w jednej z premierowych wersji PS5 nie powinien być specjalnie szokujący. Na podobne rozwiązanie zdecydował się Microsoft przy okazji Xboxa One S All-Digital. Japończycy nie są wiec pionierami.

Xbox One S All-Digital – pierwsza z dużych konsol pozbawiona napędu. Źródło: Xbox - Dlaczego lepiej będzie kupić PS5 Digital Edition - dokument - 2020-08-12
Xbox One S All-Digital – pierwsza z dużych konsol pozbawiona napędu. Źródło: Xbox

Czym będzie PS5 bez czytnika

Edycja beznapędowa konsoli Microsoftu nie pojawi się wraz z debiutem standardowego Xboxa Series X. Niewykluczone jednak, że zostanie opracowana w przyszłości. Sony ma więc przewagę wśród osób, które czekają na urządzenie wykastrowane z czytnika płyt i jednocześnie zaspokaja potrzeby tradycjonalistów, którzy nie wyobrażają sobie braku możliwości zakupu gier na fizycznym nośniku. Japoński producent zaplanował w jednym czasie wypuścić na rynek obie edycje – z i bez napędu – i nic nie wskazuje, że coś mogłoby te plany pokrzyżować. Za stworzeniem Digital Edition pośrednio stoją sami gracze. Liczba tych, którzy kupują produkcje wyłącznie w wersji cyfrowej, jest coraz większa i już teraz na tyle duża, że Sony postanowiło podjąć odpowiedni krok. Czy zapoczątkuje on erę konsol bez czytnika płyt i nie będzie go już w żadnej wersji PS6? Czas pokaże. Jeśli miałbym wróżyć z fusów, stawiałbym jednak na to, że tak się właśnie stanie. Oprócz cyfrowej dystrybucji gier w największym stopniu przyczynią się do tego streamingowe usługi VOD. Zanim przejdę do niewątpliwych zalet wydań „bezpudełkowych”, pokrótce omówię inne różnice pomiędzy klasyczną wersją PS5 a Digital Edition. Na samym braku możliwości odczytania płyt w tej drugiej się nie kończy.

Pierwsze podejście Sony do konsoli bez czytnika płyt. Rosnąca sprzedaż cyfrowych gier daje nadzieję na sukces. Źródło: Sony
Pierwsze podejście Sony do konsoli bez czytnika płyt. Rosnąca sprzedaż cyfrowych gier daje nadzieję na sukces. Źródło: Sony

Cena - PS5 Digital będzie tańsze

Cena sprzętu dla zdecydowanej większości kupujących ma znaczenie i może zaważyć na ostatecznej decyzji zakupowej. Część z osób oczekujących na premierę konsol nowych generacji pomimo wielkiej chęci nie kupi ich od razu. Wiadomo, podatek od nowości warto przeczekać. Oszczędności można znaleźć już jednak w dniu debiutu. Może nie będą one porażająco wielkie, ale zawsze to coś. Decydując się na PS5 bez napędu Ultra HD Blu-ray, zapłaci się mniej o ok. 200-400 złotych. Nie są to jednak informacje potwierdzone. Należy więc podchodzić do nich z pewną dozą nieufności. Za pewnik można natomiast uznać, że konsola bez czytnika płyt faktycznie będzie tańsza.

PS5 Digital Edition - wygląd różni się od zwykłego modelu

Zaprezentowany przez Sony wariant Digital w porównaniu do klasycznej konsoli jest węższy, a więc będzie zajmować mniej miejsca. Odczują to jednak wyłącznie osoby, u których o zmieszczeniu się urządzenia w danym miejscu decydują milimetry. Różnica jest bowiem niewielka. Lepiej zwrócić uwagę na nieco inny aspekt. Producent mógł pójść na łatwiznę i po pozbyciu się czytnika zakryć powstały otwór za pomocą zaślepki, ale tego nie zrobił. Zamiast tego przygotował drugą, węższą bryłę obudowy. Nie ma wątpliwości, że wymagało to ingerencji w proces produkcji.

TWOIM ZDANIEM

Kto wygra kolejne starcie konsol?

Nowe PlayStation
72,3%
Nowy Xbox
27,7%
Zobacz inne ankiety
PS5 będzie tanie czy drogie? Porównanie cen z poprzednią generacją
PS5 będzie tanie czy drogie? Porównanie cen z poprzednią generacją

Firma Sony w końcu ujawniła datę premiery oraz cenę konsoli PS5. Pewnie każdy ma swoje przemyślenia odnośnie tego, czy 2299 złotych to tanio, czy drogo. My porównujemy cenę PlayStation 5 z poprzednikami.

Czy tę generację w końcu wygrają gracze?
Czy tę generację w końcu wygrają gracze?

Wydaje się znamienne, że w 25. rocznicę debiutu PS1 w USA to Microsoft kradnie całe show, oficjalnie prezentując Xboksa Series S i zdradzając ceny swoich konsol. Jednak fani Sony oraz gracze PC również mają na co czekać.

PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole
PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole

Xbox Series X i PS5 będą miały swoją premierę pod koniec roku. Dlaczego warto rozważyć migrację na nową generację? Oto sześć najważniejszych powodów.