Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2020, 17:29

autor: Radosław "Wacha" Wasik

Gry, w których gracze pokazali twórcom, jak należy robić... gry

Które gry najłatwiej modować? Stworzyliśmy listę produkcji, które pozwalają się łatwo modyfikować, czego efektem są liczne amatorskie dodatki.

Wysoka aktywność sceny moderskiej to najlepsze, co może spotkać grę. Moderzy niejednokrotnie pokazali deweloperom, jak powinno się tworzyć – na czym zwykle zyskują i autorzy, i odbiorcy ich dzieł. Ci pierwsi mogą cieszyć się lepszą sprzedażą swoich produkcji i przedłużaniem ich żywotności, ci drudzy otrzymują popremierową, darmową i często doskonale wykonaną dodatkową zawartość. Zdarza się, że mody przewyższają płatne DLC – pod względem jakości, przywiązania do szczegółów, a już na pewno ceny.

Coraz częstszym zjawiskiem są fani wspierający ulubionych moderów – zaczynając od testowania modyfikacji, a kończąc na pomocy finansowej. Trzeba zaznaczyć, że producenci również mają wpływ na to, czy ich tytuł jest podatny na mody – udostępnienie ludziom odpowiednich narzędzi zdecydowanie ułatwia im pracę (Skyrim stanowi tego najlepszy przykład), a sama budowa gry może ułatwiać lub utrudniać modowanie.

Postanowiliśmy więc przyjrzeć się produkcjom, które dobrze się moduje, i przypomnieć Wam 10 takich gier. Fanowskie projekty powstające z myślą o tych dziełach liczone są w tysiącach, a w niektórych przypadkach nawet w dziesiątkach tysięcy. Oczywiście, ilość nie równa się jakości, ale uwierzcie, wymienione pozycje zostały przerobione na wszelkie możliwe sposoby – i to w najlepszym stylu.

MODERZY DO KOMENTOWANIA

Miałeś okazję bawić się w modowanie? A może robiłeś to całkiem na poważnie? Jeśli masz własne doświadczenia tego typu, śmiało napisz o tym w komentarzu.

Skyrim

Sprzedam twierdzę w okolicach Rzecznej Puszczy.

Zestawienie rozpoczynamy od króla modyfikacji – trudno znaleźć osobę, której Skyrim nie kojarzy się z modami. Przejdźmy do liczb – 64 tysiące opublikowanych modów na portalu Nexus Mods przyczyniło się do ponad 1,7 miliarda pobrań (a warto wspomnieć, że to nie jedyne zbiorowisko fanowskich projektów w internecie). Sandboksowa rozgrywka w mroźnej krainie stwarza moderom niesamowite pole do popisu. Przystępne narzędzie Creation Kit może być obsługiwane właściwie przez każdego, kto radzi sobie z myszką i klawiaturą. Dodanie do gry własnego lochu nie powinno stanowić problemu, bowiem edytor korzysta z gotowych elementów. Umieszczanie przeciwników i łupów w nowej lokacji jest równie proste. Projektowanie zadań czy skryptów okazuje się już nieco trudniejsze, ale tu z pomocą przychodzą liczne poradniki.

Oczywiście najlepsi twórcy modyfikacji nie ograniczają się do narzędzi udostępnionych przez producentów gry. Już kilka tygodni po premierze Skyrima przygody Dovahkiina zostały uzupełnione o brakujące fragmenty. SkyUI zmienił interfejs na przyjazny komputerowym graczom, Realistic Ragdolls and Force poprawiło koślawą fizykę, a Deadly Dragons uczyniło walkę ze smokami większym wyzwaniem. A to dopiero początek, bo kolejne miesiące przyniosły temu tytułowi więcej, niż ktokolwiek by się spodziewał. Moonpath to Elsweyr czy Falskaar przetarły szlaki modom z nowymi krainami, Immersive Armors i Immersive Weapons dodały mnóstwo nowego uzbrojenia, a Enhanced Lights and FX ulepszyło system oświetlenia.

I miecz ciskający kule ognia.

Można by pomyśleć, że moderzy niczym już nas nie zaskoczą. Tymczasem zaserwowali niesamowicie rozbudowane historie z The Forgotten City czy Beyond Skyrim – Bruma na czele. Co więcej, na silniku Skyrima została oparta całkowicie nowa produkcja – Enderal: The Shards of Order przerobił wszystko, co się dało, i przeniósł graczy do autorskiego uniwersum. Idąc dalej – Skyrim Together umożliwiło kooperacyjną rozgrywkę online. Nie pozostaje zatem nic innego, jak śledzić dalsze nowinki w moderskim świecie – niewątpliwie czeka na nas jeszcze wiele wspaniałych wiadomości.

  1. Więcej o grze The Elder Scrolls V: Skyrim

SKYRIM PIĘTNASTEGO WIEKU

The Elder Scrolls w średniowieczu – tak przez niektórych zostało ochrzczone Kingdom Come: Deliverance. Dzieło czeskiego studia nie doczekało się tylu modyfikacji co produkcje Bethesdy, niemniej najlepsze z nich zawarliśmy w tym zestawieniu.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Sims 4

The Sims 4

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2

Fallout 4

Fallout 4

Minecraft

Minecraft

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Najlepsze mody do Minecraft 2023
Najlepsze mody do Minecraft 2023

Minecraft cieszy się wielką popularnością już od wielu lat. Nic nie wskazuje na to, że zmieni się to w 2023 roku. Gra nie nudzi się m.in. za sprawą tysięcy modów. Przeprowadziliśmy selekcję i w tym zestawieniu prezentujemy najlepsze modyfikacje.

Najlepsze mody do TES V: Skyrim – niby 2019 rok, a Skyrim dalej rządzi
Najlepsze mody do TES V: Skyrim – niby 2019 rok, a Skyrim dalej rządzi

W przeciągu ostatnich dwóch lat społeczność moderska The Elder Scrolls V: Skyrim nie próżnowała, a gra doczekała się wielu interesujących modów. Warto opisać najlepsze z nich.